Doberman jego usposobienie i cechy charakteru.

Ten atletyczny pies, nazywany w niektórych krajach pinczerem dobermańskim, a w innych po prostu dobermanem, wymaga codziennych, energicznych spacerów i jak najczęstszego biegania. Zbyt mało ruchu i zbyt mało towarzystwa może prowadzić do niepokoju i innych problemów behawioralnych.

 

 

Doberman jego usposobienie.

Pinczery dobermańskie to psy zorientowane na ludzi, które są czułe i słodkie w stosunku do ludzi, jeśli są odpowiednio socjalizowane i szkolone. Są lojalne wobec swoich właścicieli i dobrze dogadują się z dziećmi, jeśli są z nimi wychowywane, jednak niektóre dobermany wiążą się tylko z jedną osobą.

 

 

Jeśli chcesz psa, który:

 • Jest duży i silny, a jednocześnie elegancko i gładko wyglądający.
 • Ma krótką, łatwą w pielęgnacji sierść.
 • Lubi ćwiczenia, sport i wyzwania.
 • Wygląda poważnie i imponująco, dzięki czemu skutecznie odstrasza, nawet jeśli jest przyjazny.
 • Być może doberman pinczer jest właśnie dla Ciebie.

 

 

Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z:

 • Zapewnieniem mu wystarczającej ilości ruchu i zajęć, aby był zadowolony.
 • Agresją, ostrością lub nieśmiałością w przypadku niewystarczającej socjalizacji.
 • Możliwa agresja w stosunku do innych zwierząt.
 • Wrażliwość emocjonalna na stres i głośne głosy.
 • Wrażliwość fizyczna skłonność do reakcji obronnych, gdy jest zaskoczony lub źle traktowany.
 • Mnogość poważnych problemów zdrowotnych, które mogą prowadzić do skrócenia życia.
 • Potencjalne zobowiązania prawne postrzeganie przez społeczeństwo, przyszłe zakazy dotyczące rasy, zwiększone prawdopodobieństwo pozwów sądowych.
 • Być może doberman pinczer nie jest odpowiedni dla Ciebie.

 

 

Najważniejsze cechy osobowościowe pinczera dobermana:

Dobermann standing

Osobowość.

Superinteligentny i superaktywny pies — oto co otrzymasz, gdy kupisz pinczera dobermana. To również niezwykle lojalny, godny zaufania pies, który jest chętny do zabawy i uwielbia kontakt z rodziną. Doberman jest naturalnym obrońcą, który nie zawaha się działać, gdy uzna, że jego rodzina jest zagrożona, ale nie jest agresywny bez powodu.

 

Lubi być zajęty, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Szybko się uczą, a ich szkolenie jest łatwe. Ponieważ uczą się tak szybko, wyzwaniem jest utrzymanie świeżych i interesujących lekcji. Mogą mieć własne pomysły na różne sprawy, ale zazwyczaj nie są zbyt uparte lub samowolne, jeśli właściciel zapewnia im konsekwentne, życzliwe przywództwo. Doberman potrzebuje trochę czasu, aby dorosnąć. Pozostają szczeniakami do trzeciego lub czwartego roku życia.

 

Na temperament wpływa wiele czynników, w tym dziedziczność, szkolenie i socjalizacja. Szczenięta o miłym usposobieniu są ciekawskie i figlarne, chętnie podchodzą do ludzi i dają się im dotykać. Spotkanie z rodzicami, rodzeństwem lub innymi krewnymi psa może również okazać się pomocne w ocenie tego, jaki będzie szczeniak, gdy dorośnie.

 

Jak każdy pies, Doberman potrzebuje wczesnej socjalizacji — kontaktu z wieloma różnymi ludźmi, widokami, dźwiękami i doświadczeniami — kiedy jest młody. Socjalizacja pomaga zapewnić, że Twój szczeniak Doberman wyrośnie na wszechstronnego psa.

 

Regularne zapraszanie gości i zabieranie szczeniaka do ruchliwych parków, sklepów z psami i na spokojne spacery, aby poznać sąsiadów, również pomoże mu szlifować umiejętności społeczne.

 

 

Przeczytaj też:Czy obcinanie paznokci u psa może mu zaszkodzić?

 

 

Opiekuńczy.

Dobermany mają reputację groźnych psów i czasami postrzegane są jako zwierzęta złośliwe. Zazwyczaj jednak są one łagodnymi i kochającymi zwierzętami domowymi i będą bronić swojej rodziny, jeśli uznają, że są w niebezpieczeństwie. Początkowo pinczery dobermańskie były hodowane jako psy agresywne, które miały bronić swoich właścicieli.

 

Dodatkowo miały być bardzo podatne na szkolenie, tak aby atakowały tylko na rozkaz swojego pana. Ponieważ te cechy są dobre dla psów stróżujących, ale nie tak idealne dla zwierząt domowych, współczesne dobermany są hodowane tak, aby były znacznie mniej agresywne, ale nadal posłuszne i lojalne.

 

Chociaż dobermany nie są już tak wrogo nastawione jak kiedyś, rasa ta nadal może być podejrzliwa w stosunku do ludzi i psów, z którymi nie jest zaznajomiona i może być bardzo opiekuńcza w stosunku do swoich właścicieli.

 

Z tego powodu dobermany wymagają starannego i konsekwentnego szkolenia, aby zapobiec ich konfrontacji z innymi, zwłaszcza że jest to dość duży, silny pies.

 

 

Inteligentny.

Doberman pinczer jest jedną z najmądrzejszych ras psów na świecie i konsekwentnie osiąga wysokie wyniki w testach na inteligencję i posłuszeństwo. Ze względu na swoją inteligencję psy tej rasy doskonale czują się w środowisku, w którym mają do wykonania określone zadanie.

 

Aby uniknąć nudy, zaangażuj swojego dobermana w sporty związane z posłuszeństwem lub zwinnością. Kiedy sprytny pies nie ma żadnych zajęć, może stać się destrukcyjny lub agresywny.

 

Ta chęć do pracy sprawia, że pies doskonale czuje się w środowisku, w którym może uczyć się nowych zadań. Ponieważ dobermany są z natury psami pracującymi, temperament pinczera dobermańskiego doskonale nadaje się również do pracy z policjantami, ochroniarzami, personelem wojskowym lub zespołami poszukiwawczo-ratowniczymi.

 

 

Lojalny.

W porównaniu z innymi rasami psów pinczer doberman jest niezwykle lojalny wobec swoich właścicieli. Szybko stają się zaufanym i ważnym członkiem rodziny. Ze względu na swoją lojalność doberman lubi pozostawać w bliskim kontakcie z bliskimi, co sprawia, że z natury jest opiekuńczy.

 

Rasa ta może być zaufana w stosunku do dzieci, przyjaciół i innych gości swojego właściciela, jeśli zostanie im odpowiednio przedstawiona.

 

Doberman Pinschers black and blue

 

 

Przeczytaj też:Urojona ciąża u psów

 

 

Dzieci i inne zwierzęta domowe a doberman.

Dobrze wychowany doberman jest wspaniałym psem rodzinnym. Jest godny zaufania i chroni dzieci w swojej rodzinie, o ile zostały one odpowiednio z socjalizowane i wyszkolone. Dzieci muszą być pełne szacunku i życzliwości dla dobermana, a on odwzajemni się tym samym.

 

Jak w przypadku każdej rasy, należy zawsze uczyć dzieci, jak podchodzić do psów i jak je dotykać, a także zawsze nadzorować wszelkie interakcje między psami a małymi dziećmi, aby zapobiec gryzieniu, ciągnięciu za uszy lub ogon przez którąkolwiek ze stron.

 

Naucz swoje dziecko, aby nigdy nie podchodziło do psa podczas jedzenia lub snu, ani nie próbowało zabierać mu jedzenia. Żaden pies, bez względu na to, jak bardzo jest przyjazny, nie powinien być pozostawiony z dzieckiem bez nadzoru.

 

Są one również przyjazne w stosunku do innych psów i zwierząt w domu, zwłaszcza jeśli pies był z nimi wychowywany. Dobermany mogą być agresywne w stosunku do psów spoza rodziny, jeśli uznają je za zagrożenie dla swoich bliskich.

 

 

Szkolenie dobermana.

Szczeniaki dobermanów są uwielbiane za swoje zdolności szkoleniowe, jeśli są właściwie szkolone i socjalizowane we właściwy sposób, mogą być niesamowitymi stworzeniami na ziemi.

 

Doberman, uwielbiają wykonywać i dostarczać swoje zadania w bardzo elegancki sposób. Żyją spokojnie z dziećmi i innymi psami. Są to psy bardzo inteligentne, które przyjmują szkolenie z wielkim entuzjazmem i zapałem.

 

Szkolenie Doberman, aby stać się posłusznym, stymuluje jego umysł i poprawia więź. Ta rasa psów uwielbia nagrody, które przychodzą, zachęty lub smakołyki. Nie rozwijają się dobrze na gwałtownych korektach lub karach.

 

Najbardziej oparta na dowodach metoda szkolenia, która okazała się bardzo skuteczna w szkoleniu Dobermanów to szkolenie z klikerem. Ponadto, ważne jest, aby szkolić szczenięta dobermanów jak:

 

 

 • Chodzić prawidłowo, kiedy mają założoną luźną smycz.
 • Przestać skakać na bliskich i nieznajomych.
 • Zaprzestać gryzienia kiedy jest szczeniakiem.