Dlaczego żołądek mojego psa jest twardy?

Kiedy żołądek Twojego psa puchnie lub twardnieje, może to być poważny powód do niepokoju. Ważne jest, aby znać różnicę między czymś, co może samo się załatwić, a czymś, co może wyrządzić Twojemu psu poważną krzywdę.

 

 

Dlaczego żołądek mojego psa jest twardy?

Normalny żołądek psa powinien być miękki i niespuchnięty. Jeśli żołądek psa jest twardy, może to być oznaką wzdęcia i wymaga natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Każde badanie palcami i dłońmi, które powoduje jęki lub trudności w oddychaniu, na brzuchu powinny być zgłoszone weterynarzowi.

 

 

Co robić?

Jeśli żołądek Twojego psa staje się twardy, spuchnięty lub rozszerzony, a nie jest to spowodowane zbyt szybkim jedzeniem, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii w celu zbadania i leczenia. Lekarze weterynarii zdiagnozują problem poprzez wykonanie badania fizykalnego, przeprowadzenie testów krwi, wykonanie badania moczu lub obejrzenie zdjęć rentgenowskich.

 

Wspierając ogólny stan zdrowia Twojego psa, możesz zapobiec niektórym problemom żołądkowym. Najlepszym sposobem na wspieranie zdrowia psa jest poddawanie go corocznym badaniom kontrolnym, dzięki którym lekarz weterynarii może upewnić się, że jego ważne organy są w dobrym stanie.

 

 

Główne przyczyny wzdęć u psów:

starzejacy sie pies duzy

1. Pasożyty jelitowe.

Czy kiedykolwiek słyszałeś, że ktoś określił wygląd szczeniaka jako robaczywy brzuch? Dzieje się tak dlatego, że wiele pasożytów jelitowych powoduje wzdęty wygląd brzucha u młodych szczeniąt. Pasożyty te to najczęściej tęgoryjce i glisty, które są często wykrywane przez weterynarzy podczas badania kału.

 

Niektóre objawy, które możesz napotkać to okrągłe, długie robaki w stolcu lub wymioty robakami. Możesz również zauważyć słabe owłosienie, blade dziąsła lub biegunkę z krwią, lub bez. Ogólnie rzecz biorąc, pasożyty jelitowe są stanem uleczalnym przy odpowiednim odrobaczaniu i mogą być łatwo skorygowane, jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane.

 

 

2. Niezdecydowanie żywieniowe.

Psy naprawdę jedzą dziwne rzeczy. A jeśli zjedzą je w wystarczająco dużej ilości, mogą spowodować znaczne i bardzo nieprzyjemne rozdęcie żołądka.

 

W większości przypadków jedzenie zostanie strawione czasami bardzo powoli. Twój szczeniak może nadal wymagać opieki, w tym hospitalizacji i dożylnego podawania płynów. W poważniejszych przypadkach, szczególnie w przypadku połknięcia takich rzeczy jak ściółka z podwórka, konieczna może być operacja usunięcia ciała obcego.

 

Inne możliwe przyczyny powiększonego żołądka mogą obejmować zmniejszoną motorykę przewodu pokarmowego powolne ruchy jelit, a nawet zaparcia. Lekarz weterynarii będzie musiał zbadać psa, aby ustalić, czy konieczne są dodatkowe badania, takie jak morfologia krwi lub prześwietlenie, aby odkryć przyczynę wzdęcia brzucha.

 

 

Przeczytaj też:Jak długo trwa ciąża u psa?

 

 

3. Płyn w jamie brzusznej.

Chociaż mniej powszechne niż pierwsze dwie przyczyny, płyn w jamie brzusznej może z pewnością prowadzić do rozciągniętego lub wzdęty wygląd. Może to być spowodowane różnymi problemami, w tym niewydolnością serca, niskim poziomem białka w organizmie, rakiem, a nawet krwawieniem z innych narządów. Wolny płyn w jamie brzusznej występuje częściej u starszych psów i jest często związany z poważniejszą chorobą.

 

Możliwości leczenia zależą od przyczyny leżącej u podstaw choroby. Identyfikacja rodzaju płynu, jak również upewnienie się, że stan psa jest stabilny, jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu większości schorzeń podstawowych.

 

brak apetytu u psa

4. Rozwarstwienie i rozdęcie żołądka.

Znany jako matka wszystkich nagłych wypadków w medycynie weterynaryjnej, jest niezwykle niebezpiecznym stanem, w którym żołądek wypełnia się powietrzem, a następnie skręca się na siebie wewnątrz jamy brzusznej.

 

Prowadzi to do rozdęcia tułowia psa i często towarzyszy temu przygnębiony wygląd, ciężki oddech i próby wymiotów. W niektórych przypadkach żołądek jest wypełniony powietrzem, ale nie jest jeszcze skręcony rozszerzenie żołądka i konieczna jest dalsza ocena za pomocą badań obrazowych np. zdjęcia rentgenowskie.

 

 

Objawy wzdęć u psów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie psy cierpiące na wzdęcia będą wykazywały wszystkie z poniższych oznak i objawów. Nawet niektóre z najczęstszych objawów wzdęcia nie zawsze są łatwe do zauważenia.

 

 

Twardy, rozdęty lub wzdęty brzuch:

Może to nie być oczywiste, jeśli Twój pies jest bardzo duży lub ma głęboką klatkę piersiową. U takich psów obszar brzucha, w którym znajduje się rozdęty brzuch, może znajdować się za żebrami.

 

Może to być jeszcze mniej oczywiste, jeśli Twój pies jest szczególnie futrzasty lub ma nadwagę. Dlatego też brak widocznych wzdęć NIE wyklucza choroby!

 

 

Nieproduktywne rechotanie:

Pies cierpiący na wzdęcia może próbować wymiotować. Możesz zobaczyć małe ilości wody lub, częściej, duże objętości gęstej, żylastej śliny. Jest to nadal uważane za bezproduktywne rechotanie, a bezproduktywne rechotanie jest prawie zawsze pilnym objawem wzdęcia u psów.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy mają tak silny zmysł węchu?

 

Chodzenie i niepokój:

Psy dotknięte wzdęciem będą miały trudności z ułożeniem się wygodnie i położeniem się. Dzieje się tak dlatego, że są one w prawdziwym stanie fizjologicznego fizycznego, psychicznego i metabolicznego niepokoju i, niestety, są w trakcie umierania.

 

Kołatanie i niepokój są często jednymi z najbardziej oczywistych i wczesnych oznak, więc zwróć na nie uwagę! W późniejszych stadiach chwiejność i niepokój psa mogą prowadzić do zataczania się, upadku i osłabienia reakcji.

 

 

Nadmierne wydzielanie śliny:

Ilość śliny u psów cierpiących na wzdęcie brzucha jest czasami dość obfita. Temu nadmiarowi śliny może towarzyszyć mlaskanie wargami. Oba te objawy są częściowo wynikiem mdłości, których doświadczają psy dotknięte tym schorzeniem.

 

 

Stanie z łokciami skierowanymi na zewnątrz i wyciągniętą szyją:

Jest to próba poprawy zdolności psa do oddychania. Jest to konieczne, ponieważ gwałtownie rozszerzający się żołądek utrudnia rozszerzanie się płuc. Twój pies może instynktownie odsunąć łokcie od klatki piersiowej i skierować je na zewnątrz, aby pomóc, choć w minimalnym stopniu powiększyć przestrzeń dostępną dla płuc do rozprężenia w jamie klatki piersiowej.

 

Dog Bloated Stomach Home Remedies

Szybkie, ciężkie lub w inny sposób utrudnione oddychanie:

Jest to nie tylko wynikiem zmniejszonej przestrzeni w klatce piersiowej, która jest dostępna dla płuc w celu ich rozprężenia; jest to również spowodowane zaburzeniami kwasowo-zasadowymi i innymi nieprawidłowościami metabolicznymi, które występują w organizmie psa w wyniku wzdęcie brzucha. Ból i niepokój spowodowany chorobą również przyczyniają się do tych zmian w oddychaniu.

 

 

Szybki rytm serca i pulsu:

Może to być wczesny objaw ze względu na ból i niepokój związany z tym stanem. Jednakże jest to również typowe w miarę postępu choroby, głównie ze względu na utrudniony przepływ krwi w całym ciele psa, ponieważ znajduje się on w prawdziwym stanie wstrząsu.

 

W późniejszych stadiach wstrząsu tętno faktycznie spada — to bardzo zły znak! Z tego powodu, jak również z wielu innych, powinieneś wiedzieć jak sprawdzić tętno psa i jakie jest jego normalne tętno spoczynkowe.

 

 

Blade błony śluzowe i wydłużony czas napełniania kapilar:

Kolor tkanek nad zębami Twojego psa może być wskaźnikiem zdrowia i funkcjonowania jego układu krążenia serca i naczyń krwionośnych. Podkreśliłem może, ponieważ wiele innych, niezwiązanych z układem krążenia czynników ból, choroby zębów, niedokrwistość, choroby wątroby i inne może również wpływać na ten kolor.

 

Jeśli zauważysz, że tkanki te straciły swój typowy różowy kolor i stały się blade, lub jeśli powrót różowego koloru po delikatnym naciśnięciu palcem trwa dłużej niż 2 sekundy, lub krócej niż 1 sekundę, może to wskazywać na problem — zwłaszcza jeśli towarzyszy temu któryś z innych objawów z tej listy. Powrót do koloru — czy jest zbyt wolny, czy zbyt szybki — może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

 

 

Zapaść:

To, jak można sobie wyobrazić, jest bardzo oczywisty znak — tak długo, jak ktoś jest w pobliżu, aby być świadkiem tego. Niestety, zapaść jest zazwyczaj bardzo późnym objawem wzdęcia brzucha. Często, zanim dotknięty chorobą pies upadnie, jego stan jest już zaawansowany i tragiczny. W tym momencie rokowania co do przeżycia pogarszają się z każdą sekundą.

 

Wiele schorzeń u psów może prowadzić do upadku, a upadek jest zawsze oznaką poważnego problemu, który wymaga natychmiastowej oceny przez lekarza weterynarii. Jeśli Twój pies upadnie z jakiegokolwiek powodu, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii.

 

 

Brzuch mojego szczeniaka jest twardy.

Jeśli adoptujemy szczeniaka z renomowanego źródła, to nie powinny one być usuwane od matki przed upływem minimum 8 tygodni. To dlatego, że szczeniak może być prawidłowo odstawiony od piersi. Powinny one również otrzymać swoje szczepienia i harmonogram odrobaczania, aby zapewnić im najzdrowszy start w życiu.

 

Może się jednak zdarzyć, że szczeniak trafił do adopcji od nieodpowiedzialnego hodowcy lub nawet został przygarnięty przez przybłędę. Jeśli to ostatnie ma miejsce, możliwe jest, że nie zapewniono im odpowiedniego poziomu opieki i będą bardziej podatne na pewne choroby, infekcje i inne dolegliwości zdrowotne.

 

Nigdy nie można mieć 100% pewności, że nie rozwiną się u niego jakieś komplikacje. Wynika to głównie z ich wrażliwego statusu jako młodego psa. Jeśli zauważymy, że nasz szczeniak ma spuchnięty brzuch, to musimy znaleźć przyczynę.

 

Zakażenia mogą być przekazywane z matki na szczeniaka poprzez karmienie piersią, nawet jeśli matka pozornie nie jest chora. Najczęstszymi chorobami przenoszonymi przez karmienie piersią są pasożyty jelitowe, które przechodzą przez mleko matki. Jest to jeden z powodów, dla których ważne jest odrobaczanie szczeniąt od 15 dnia życia.

 

Pamiętajmy, że istnieje różnica między twardym spuchniętym brzuchem a normalnym spuchniętym brzuchem. Jeśli szczenię właśnie jadło, tak jak w przypadku ludzi, będzie wyglądało na wzdęte. Ale takie wzdęcie u szczeniaka jest uważane za normalne i zdrowe. Poprzez delikatne naciśnięcie brzucha psa. Jeśli mają twardy brzuch szczeniaka lub wzdęcie nie schodzi po jedzeniu, konieczne jest podjęcie działań.

ciezki pies rasa a waga

 

 

Przeczytaj też:Kiedy pies merda ogonem co to oznacza?

 

Porady jak zapobiegać problemom żołądkowym u psów.

Jednym ze sposobów zapobiegania problemom żołądkowym u psa jest regularne poddawanie go badaniom weterynaryjnym, dzięki czemu będziemy mogli wychwycić wszelkie problemy z płucami, żołądkiem, jelitami lub sercem, zanim wymkną się spod kontroli i doprowadzą do czegoś poważniejszego. Możesz również przeprowadzać rutynowe badania, aby wykryć wszelkie objawy problemów żołądkowych.

 

 

Kontroluj dietę.

Nie możemy wystarczająco podkreślić, że trzeba mieć oko na to, co pies je. Regularna, zbilansowana dieta, w której skład wchodzi sucha i mokra karma, pomaga zapobiegać niepotrzebnym problemom żołądkowym.

 

Upewnij się, że pies je raczej z ziemi niż z podwyższonego miejsca, aby ograniczyć połykanie powietrza. Poproś weterynarza o więcej informacji na temat tego, jakich pokarmów powodujących gazy należy unikać w przypadku konkretnej rasy.

 

 

Zwolnij tempo.

Psy rzadko są eleganckimi zjadaczami, ponieważ pochłaniają jedzenie w ciągu kilku minut. Nie chcesz zachęcać ich do szybkiego jedzenia, ponieważ połykają powietrze, co zwiększa prawdopodobieństwo wzdęć.

 

Kup przybory do jedzenia, które zmuszają psa do wolniejszego jedzenia. Zazwyczaj takie przybory mają mały otwór lub ograniczoną powierzchnię, na której można podawać jedzenie za jednym razem. Na szczęście takie przybory nie są drogie, więc możesz je zmieniać, aż znajdziesz taki, który znacznie obniży tempo jedzenia Twojego psa.

 

Obmacując brzuch psa, szukaj grudek, gorąca, lepkości, obrzęku lub wrażliwości na dotyk. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w jamie brzusznej swojego psa, natychmiast umów się na wizytę u lekarza weterynarii.