Dlaczego wychowanie szczeniaka jest takie trudne?

Szczeniaki są takie słodkie! To musi być cudowne mieć jednego, prawda? Ale może to być również wyczerpujące. A konieczność socjalizacji szczeniaka może wydawać się wielką odpowiedzialnością.

 

Wiemy, że osoby, które miały już wcześniej szczeniaka, zazwyczaj lepiej radzą sobie z socjalizacją i szkoleniem. Nauczyli się na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń.

 

Ale co jeśli to jest pierwszy raz, kiedy masz szczeniaka? To bardzo powszechne, aby mieć pytania o najlepsze rzeczy do zrobienia, aby socjalizować i szkolić szczeniaka. I spójrzmy prawdzie w oczy, nawet doświadczony opiekun szczeniaka może mieć pytania.

 

 

Dlaczego wychowanie szczeniaka jest takie trudne?

Nowi właściciele szczeniąt żyją w świecie chaosu. Szczeniaki muszą być uspołecznione i nauczone siadać, zostawać i nie gryźć innych stworzeń. Cały ten proces może sprawić, że rodzice szczeniąt będą wyczerpani, zdenerwowani i będą kwestionować swoje decyzje. To taki sam proces jak wychowanie dziecka.

 

 

W jakim wieku szczenięta są najtrudniejsze?

Większość szczeniąt przechodzi przez bardzo trudny etap, kiedy kończą około 5 miesięcy. Psy często nie wychodzą z tego etapu przez 2-3 lata, w zależności od rasy. Najtrudniejszy okres przypada na wiek od 8 miesięcy do około 18 miesięcy.

 

 

Wychowanie szczeniaka rzeczy do rozważenia.

Życie ze szczeniakiem nie różni się aż tak bardzo od życia z ludzkim maluchem, będziesz potrzebował dużo cierpliwości, pilnowania, aby szczeniak nie wpadł w kłopoty, pouczania go o właściwym zachowaniu i bezpiecznego poznawania świata.

 

Dobrą wiadomością jest to, że szczeniaki dużo śpią, choć nie zawsze przesypiają całą noc, a Twój pupil może obudzić domowników skomląc i szczekając, aby wyrazić swoje niezadowolenie z tego, że został sam.

 

Szczenięta są również napędzane do żucia i gryzienia i może zobaczyć ślady gryzienia w salonie, kanapa, ulubiona para butów, a nawet rękę. Jeśli staniesz się sfrustrowany swoim nowym zwierzakiem, ważne jest, aby pamiętać, że zadanie wychowania szczeniaka jest tymczasowe. W swoje pierwsze urodziny będzie już dorosły, a większość swoich szczenięcych skłonności zostawi za sobą, gdy wejdzie w dorosłość.

 

Jeśli właśnie dostałeś szczeniaka lub przygotowujesz się do odebrania swojego małego pieska, musisz być przygotowany na nową odpowiedzialność, jaką jest inne życie. Oznacza to, że należy poświęcić trochę czasu w swoim napiętym harmonogramie, aby zadbać o jego potrzeby. Tak więc, jeśli planujesz na uzyskanie szczeniaka, to jest to dobry pomysł, aby to zrobić, gdy można wziąć czas wolny od pracy, lub pracy z domu, aby spędzić z nim.

 

szczeniak rosnie

Przeczytaj też:Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

 

 

Obowiązki właściciela szczeniaka.

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, jakie obowiązki wiążą się z posiadaniem psa. Posiadanie psa oznacza wzięcie odpowiedzialności za szczęście, bezpieczeństwo i zdrowie innej istoty.

 

Oznacza to, że stać Cię na rachunki u weterynarza, kiedy Twój pies zje coś, czego nie powinien, i zawsze masz plan opieki nad nim, kiedy nie możesz być w pobliżu. Oznacza to bycie wystarczająco inteligentnym emocjonalnie, aby zdać sobie sprawę, że twój pies nie mówi po ludzku i nie rozumie zwrotu przestań gryźć moje buty!

 

Bycie odpowiedzialnym właścicielem psa oznacza również szkolenie psa, aby był pozytywnym członkiem społeczeństwa. Niewyszkolony pies może być niebezpieczny, a nawet zagrażać życiu. Zanim wprowadzisz psa do swojego życia, upewnij się, że jesteś w stanie poświęcić mu niezbędny czas i uwagę.

 

Daj szczeniakowi trochę czasu.

Szczenięta nie powinny być odstawiane od matki i kolegów z miotu przed ukończeniem 8 tygodnia życia. W ciągu tych kilku pierwszych tygodni szczeniak potrzebuje jedzenia, miłości i czułości ze strony matki. Będzie zajęty nauką zabawy i zdobywaniem umiejętności społecznych od rodzeństwa.

 

Kumple z miotu uczą się nawzajem, jak nie gryźć i nie szarpać się zbyt intensywnie, a także jak tolerować frustrację. Jest to również czas, kiedy szczeniak przyzwyczaja się do różnych osób i uczy się dominacji w stadzie. Te lekcje będą kontynuowane w Twoim domu.

 

 

Witamy szczeniaka w domu.

Pierwsze kilka dni razem są ekscytujące, wszyscy się poznają i dobrze bawią. Interakcje mogą wydawać się zabawą i grą, ale Twój szczeniak jest zajęty uczeniem się, co robić, a czego nie, niezależnie od tego, czy zdajesz sobie sprawę, że go tego uczysz, czy nie.

 

Jeśli przygarnąłeś do domu bardzo młodego szczeniaka, będzie on podatny na zranienie, będzie pragnął bezpieczeństwa, pewności i rutyny, a także miłości.

 

szczeniak sie lize

Kup klatkę.

Skrzynia dla szczeniaka to miejsce bezpieczeństwa, komfortu i spokoju. Nie powinna być ona nigdy wykorzystywana do ucieczek, jest to raczej miejsce samotności i bezpieczeństwa. Klatka pomoże również zabezpieczyć Twój dom przed chaosem wywołanym przez szczeniaka.

 

Szczenięta młodsze niż sześć miesięcy nie powinny być zamykane w klatce na dłużej niż dwie lub trzy godziny, z wyjątkiem nocy. Klatki pomagają w szkoleniu domowym. Nawet młode szczeniaki nie lubią brudzić swojego miejsca do spania.

 

Kluczowym elementem sukcesu jest rozmiar klatki. Jeśli będzie za duża, szczeniak nauczy się załatwiać po jednej stronie klatki, a spać po drugiej. Zbyt mała może sprawić, że będzie czuł się ciasno. Ważny jest nie tylko rozmiar klatki, ale także aklimatyzacja szczeniaka.

 

 

 

Przeczytaj też:Co zrobić, jeśli mój pies ma robaki?

 

Trening czystości.

Realistyczne oczekiwania i spokój są kluczowymi elementami wczesnego szkolenia domowego. Twoja pracowitość jest również kluczowa. Im więcej czasu spędzisz ze swoim szczeniakiem, tym lepiej będziesz w stanie chwalić i nagradzać go. Psy nie przetwarzają informacji w taki sposób, jak ludzie.

 

Zaplanowanie regularnych karmień, a także przerw na załatwianie się do nocnika, pomoże mu szybciej nauczyć się tego zachowania. Nigdy nie karz swojego szczeniaka za wypadki.

Bringing Home My New Puppy + Our First 2 Weeks Together!

 

Ucz dobrych zachowań.

Pierwsze 16 tygodni życia psa to wrażliwy okres nauki, w którym umiejętności socjalizacji mogą być nabyte na poważnie. To jest czas, aby przyzwyczaić szczeniaka do ludzi wszystkich kształtów i rozmiarów, a także innych zwierząt, takich jak koty i psy.

 

Noś ze sobą smakołyki, aby dać ludziom, którzy następnie dadzą je szczeniakowi. Pomaga to w kojarzeniu dobrych rzeczy z różnymi osobami i zapobiega agresji psa.

 

 

Walka o zasoby i terytorializm u szczeniaka.

Szczenięta mogą stać się terytorialne w stosunku do swoich misek z jedzeniem, zabawek lub ulubionych osób. Praca ze szczeniakiem nad wyeliminowaniem nawet łagodnych zachowań związanych z pilnowaniem zasobów pozwoli ochronić wszystkich, w tym szczeniaka.

 

Kiedy szczeniak jest mały, trenuj go, aby kojarzył Cię i innych członków rodziny z dobrymi rzeczami, kiedy zbliżasz się do strzeżonego obiektu. Zazwyczaj osiąga się to poprzez podawanie mu smakołyków w miarę zbliżania się. Zawsze upewnij się, że dzieci zachowują ostrożność, zbliżając się do jedzenia lub ulubionej zabawki szczeniaka.

 

 

Zachęcanie do powstrzymywania szczeniaka od gryzienia.

Nauczanie szczeniąt, aby nie gryzły, jest jedną z najważniejszych lekcji. Problemy behawioralne, takie jak gryzienie, są powodem nr 1, dla którego zwierzęta są oddawane do schronisk lub usypiane. Ustanowienie swojego miejsca jako lidera stada pomoże szczeniakowi zapamiętać, że musi zdobyć twój szacunek i być ci posłuszny, co pomoże mu ograniczyć to zachowanie.

 

Pamiętaj, że twój pies łaknie twojej aprobaty, ale także potrzebuje twoich wskazówek. Jeśli ugryzie, powiedz nie! Następnie przytrzymaj jego pysk zamknięty przez około minutę.

 

 

Zapewnij mu dużo ruchu.

Nowe doświadczenia są ważne dla rozwoju szczeniaka. Pomóż stymulować umysł szczeniaka za pomocą zabawek logicznych i odpowiednich przedmiotów do zabawy, a także zapewnij mu dużo ruchu na świeżym powietrzu. Znudzone psy są bardziej skłonne do zachowań agresywnych lub nieodpowiednich.

 

 

Karmienie szczeniaka i matki.

Odżywianie szczeniąt zależy oczywiście od zdrowia ich matki. Psy w okresie laktacji potrzebują więcej energii niż psy w ciąży lub bez laktacji, szczególnie w miarę jak szczenięta się starzeją. W okresie karmienia konieczne może być przestawienie psa na kompletną i zbilansowaną dietę o wyższej zawartości tłuszczu. Twój lekarz weterynarii jest doskonałym źródłem informacji na temat żywienia w tym okresie i może pomóc Ci w doborze odpowiedniej karmy dla karmiącej suki.

 

Twoja suka może nie dostawać pokarmu pierwszego dnia po porodzie, ale powinna jeść w ciągu 24 godzin po urodzeniu ostatniego szczeniaka. Jeśli tak nie jest, może to stanowić problem i powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ może to wskazywać na komplikacje poporodowe.

suka i szczeniak

 

Kontrola temperatury nowo narodzonego szczeniaka.

Nowo narodzone szczenięta nie potrafią kontrolować temperatury swojego ciała. Oznacza to, że właściciele muszą upewnić się, że szczenięta są trzymane w ciepłym, wolnym od przeciągów środowisku, ponieważ narażenie na zimno stresuje szczenięta i naraża je na choroby.

 

Staraj się trzymać ciepło w nowym miocie, pod warunkiem, że zapewnisz nieco chłodniejsze miejsce w kojcu, aby zapobiec przegrzaniu szczeniąt i umieścisz lampę wystarczająco daleko nad głową, aby nie poparzyć szczeniąt ani matki. Lub, rozważyć umieszczenie lampy ciepła w rogu miejsca tak, że szczenięta mogą czołgać się do innego rogu, jeśli zbyt ciepłe.

 

 

 

Przeczytaj też:Co zrobić, jeśli mój pies ma robaki?

 

Problemy zdrowotne nowo narodzonych szczeniąt.

Po tym jak wszystkie szczenięta zjedzą, hodowca powinien przeprowadzić inspekcję, aby upewnić się, że są zdrowe i normalne. Jeśli jest to Twój pierwszy raz w hodowli, porozmawiaj z lekarzem weterynarii o tym, czego się spodziewać i czego szukać. Zdrowe noworodki powinny mieć zdrowy odruch ssania, prawidłowe i funkcjonujące cewki moczowe i odbyt, brak rozszczepu podniebienia, różowe i wilgotne dziąsła i błony śluzowe oraz zdrową sierść.

 

Warto monitorować przyrost masy ciała u każdego szczeniaka. Powinieneś zważyć każdego szczeniaka po urodzeniu, a następnie ponownie po 12 godzinach, 24 godzinach, 48 godzinach, 3 dniach, 5 dniach i 7 dniach. Wszystkie szczeniaki powinny wykazywać stopniowy przyrost masy ciała.

 

Największym problemem zdrowotnym u noworodków jest regulacja temperatury, jak wspomniano powyżej. Młode szczenięta są szczególnie podatne na choroby i infekcje, a niska temperatura ciała obciąża ich i tak już wrażliwą odporność. Wpływa to również na ich zdolność do karmienia piersią i trawienia pokarmu, co dodatkowo obciąża ich młode organizmy. Jeśli szczenię jest wychłodzone, ważne jest, aby stopniowo je rozgrzewać i wstrzymać się z karmieniem do czasu, aż będzie ciepłe i stabilne, aby zapobiec aspiracji.

 

Szczenięta przechodzą przez pierwsze tygodnie życia dzięki przeciwciałom matki. Szczenięta zaczynają tracić tę odporność między szóstym a ósmym tygodniem życia, mniej więcej w czasie, gdy otrzymują pierwsze szczepionki. Jednakże, przeciwciała matczyne nie stanowią gwarantowanej ochrony przed chorobami zakaźnymi. Trzymaj swoje nowo narodzone szczenięta z dala od nieszczepionych psów i porozmawiaj z lekarzem weterynarii o zwalczaniu pasożytów u szczeniąt.

 

 

Socjalizacja szczeniaka.

Jedną z jeśli nie najważniejszą z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy wychowywaniu szczeniaka jest socjalizacja. Szczenięta muszą być narażone na wiele różnych bodźców, gdy są młode. Oznacza to wprowadzenie ich do innych szczeniąt, dorosłych psów, ludzi, samochodów, rowerów, kosiarki, wszystkiego. Wszystko, na co nie wystawisz swojego szczeniaka, może stać się czymś, czego będzie się bał, kiedy dorośnie. Ważne jest, aby zrozumieć, że nawet jeśli jesteś introwertyczny, musisz uspołecznić swojego psa.

 

Co równie ważne, należy je eksponować w sposób, który pozwoli im odnieść sukces. Nowe doświadczenia powinny być zabawne i pełne smakołyków, a nie przerażające. Jeśli Twój szczeniak reaguje na coś źle, spróbuj dawać mu smakołyki za każdym razem, kiedy na to spojrzy. Wkrótce skojarzą to z pozytywnymi uczuciami i stanie się to ich nową ulubioną rzeczą.