Dlaczego szczeniaki gryzą?

W pyskach szczeniąt znajduje się około 28 maleńkich żyletek, które wydają się być przyciągane do twoich palców u rąk i nóg. Trenerzy psów nazywają to gryzieniem w zabawie, ale jest to irytujące i często bolesne.

 

Jest to jednak całkowicie normalne przy ząbkowaniu szczeniąt i konieczne dla rozwoju, a także coś, co można wytrenować za pomocą kilku prostych kroków.

 

 

Jak powstrzymać mojego szczeniaka od gryzienia, gdy jest podekscytowany?

Zabawki do przeciągania i ostra gra to świetna zabawa, ale musisz ustalić granice. Jeśli twój szczeniak jest zbyt podekscytowany lub drażliwy, przerwij zabawę i pogłaszcz go przez chwilę. Jeśli nie chce się uspokoić, ignoruj go, odchodząc, jeśli musisz, dopóki się nie uspokoi.

 

 

Jak powstrzymać szczeniaka przed gryzieniem twoich stóp i rąk?

W idealnej sytuacji szczeniak zacznie przewidywać i szukać zabawki, kiedy będzie miał ochotę na pysk. Jeśli twój szczeniak gryzie cię po nogach i kostkach, noś w kieszeni jego ulubioną zabawkę do przeciągania. Kiedy szczeniak będzie się na ciebie zasadzał, natychmiast przestań ruszać nogami. Wyjmij zabawkę i pomachaj nią kusząco.

 

 

Dlaczego szczeniaki gryzą?

To normalne, że szczenięta używają swoich zębów podczas zabawy i eksploracji. Podobnie jak ludzkie dzieci, w ten sposób poznają świat i odgrywa to ważną rolę w ich socjalizacji. Podczas ząbkowania szczenięta będą również żuć wszystko.

 

 

Jak długo trwa wyrzynanie się zębów u szczeniąt?

Szczenięta zazwyczaj zaczynają ząbkować między trzecim a czwartym miesiącem życia, a proces ten może trwać do szóstego a siódmego miesiąca życia. Przez te mniej więcej trzy miesiące można zaobserwować wzrost zachowań związanych z wyrzynaniem i gryzieniem, ponieważ szczeniak zmaga się z bólem i dyskomfortem związanym z utratą zębów mlecznych i wchodzeniem zębów dorosłych.

miot szczeniakow

 

Ząbkowanie u szczeniaka.

Twój szczeniak powinien wyrosnąć z nieodpowiedniego skubania, jeśli będziesz konsekwentny w zarządzaniu skubaniem i trenowaniu alternatywnych zachowań. Należy jednak pamiętać o rasie psa lub jej mieszance.

 

Niektóre grupy ras, takie jak rasy pasterskie, zostały wyselekcjonowane pod kątem zachowań polegających na podgryzaniu, aby lepiej wykonywać swoją pracę polegającą na pasterstwie zwierząt gospodarskich.

 

Zapewnienie tego typu psom odpowiedniego urozmaicenia i ujścia miejskie pasterstwo jest świetnym rozwiązaniem! Dla tych instynktów będzie stanowiło długą drogę do upewnienia się, że nie będą one szturchać cię, członków rodziny, a nawet dzieci z sąsiedztwa.

 

 

 

Przeczytaj też:Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu 1 tydzień do 2 roku życia.

 

 

Poznawanie świata przez szczeniaka.

Szczeniaki uczą się wiele gryząc różne rzeczy, w tym inne szczeniaki, swoich właścicieli i przedmioty nieożywione. Otrzymują informacje sensoryczne o tym, jak mocno mogą gryźć dany przedmiot, jak on smakuje i czy powinny powtórzyć to zachowanie, czy nie.

 

W zależności od smaku i konsystencji przedmiotu szczenię może kontynuować gryzienie go.

 

Kiedy szczenięta poznają swój nowy dom, możesz przyłapać je na gryzieniu lub żuciu mebli, dywanów, wykładzin, poduszek, ubrań, butów, pilotów, ram okiennych, framug drzwi, klatki, łóżka, miski z jedzeniem itp.

 

 

Czego unikać podczas gryzienia szczeniaka?

Unikaj machania palcami u rąk i nóg przy twarzy szczeniaka lub uderzania go po bokach twarzy, aby zachęcić go do zabawy. Takie postępowanie może zachęcić szczeniaka do gryzienia twoich dłoni i stóp.

 

Nie zniechęcaj swojego szczeniaka do zabawy z tobą w ogóle. Zabawa buduje silną więź między psem a jego ludzką rodziną. Chcesz nauczyć szczeniaka bawić się delikatnie.

 

Unikaj odrywania rąk lub nóg od szczeniaka, kiedy ten pyskuje. Zachęci go to do skoku do przodu i chwycenia się ciebie. O wiele skuteczniej jest pozwolić, aby twoje ręce lub łapy zwiotczały, co sprawi, że zabawa nimi nie będzie zbyt zabawna.

 

Klepanie lub bicie szczeniąt za zabawę pyskiem może spowodować, że będą one gryzły mocniej. Zwykle reagują na to bardziej agresywną zabawą. Kary fizyczne mogą również sprawić, że szczeniak zacznie się ciebie bać — a nawet wywołać prawdziwą agresję.

 

Unikaj potrząsania skronią, bicia szczeniaka po nosie, wkładania mu palców do gardła i wszelkich innych kar, które mogą go zranić lub przestraszyć.

pies patrzy na karme

 

Naucz szczeniaka powstrzymywania się od gryzienia.

Nauka umiarkowania siły ugryzienia jest bardzo ważna dla wszystkich psów. Może nadejść czas, gdy są one w bólu lub strachu, mogą ugryźć cię lub kogoś innego. Jeśli jednak nauczyły się hamowania gryzienia, rozumieją, że nie powinny mocno gryźć. Szczenięta naturalnie skubią się nawzajem podczas zabawy. Jeśli ugryzą zbyt mocno swoją matkę lub koleżankę z miotu, drugi pies prawdopodobnie wyda głośny wrzask, ostrzegając szczeniaka.

 

W zależności od psa można tego nauczyć, jak również, przez wysoki dźwięk, jeśli cię ugryźć. Jednak lepiej jest spokojnie odwrócić się, odejść lub delikatnie umieścić szczeniaka w klatce na kilka minut, aby się uspokoić. Jeśli się cofną, pamiętaj, aby nagrodzić psa smakołykiem i słowną pochwałą.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego paznokcie psa się łamią?

 

 

Naucz szczeniaka, że gryzienie oznacza koniec gry i zabawy.

Jeśli twój szczeniak ugryzie cię podczas zabawy, oznacza to koniec zabawy, bez żadnych wyjątków. Krzyczenie na szczeniaka lub karanie go fizycznie, jakkolwiek dziwnie to brzmi, jest również rodzajem nagrody.

 

Uczy je to, że gryzienie powoduje jakąś reakcję z twojej strony, co jest znane jako pozytywna kara. Może to również sprawić, że szczeniaki będą bały się być traktowane. Zamiast tego naucz je, że gryzienie nic im nie da.

 

 

Daj szczeniakowi alternatywny przedmiot do gryzienia.

Dobrym pomysłem jest trzymanie zabawki do gryzienia dla szczeniaka zawsze pod ręką, abyś mógł przewidzieć zachowania gryzienia i zastąpić nią swoją rękę lub meble. W ten sposób szczenięta będą wiedziały, co można gryźć lub żuć. Jeśli podczas zabawy zaczną skubać twoje palce u rąk lub nóg, zaproponuj im zabawkę.

 

Jeśli szczeniak nadal będzie gryzł, natychmiast przerwij zabawę. Jeśli szkoliłeś szczeniaka, aby usiadł, możesz również przekierować go, prosząc, aby usiadł i nagradzając zabawką.

 

 

Obgryzanie i gryzienie u dorosłych psów.

O wiele łatwiej jest nauczyć szczeniaka powstrzymywania się od gryzienia, kiedy jego szczęka nie wywiera dużego nacisku. W przeciwnym razie będziesz miał do czynienia z psem, który może ugryźć na tyle mocno, że spowoduje to siniaki, otarcia lub przekłucia.

 

Nie oznacza to jednak, że nie możesz im pomóc w nauce hamowania ugryzień, kiedy będą starsze. Tych samych koncepcji można nauczyć dorastające i dorosłe psy, które nie nauczyły się hamowania ugryzień jako szczenięta.

 

 

Przekierowywanie na okazję do treningu.

Doskonałym momentem na ćwiczenie uprzejmych powitań i interakcji ze szczeniakiem jest czas tuż przed tym, jak zwykle zaczyna się on denerwować. W całym domu przechowuj niewielkie ilości karmy dla szczeniąt lub smakołyków szkoleniowych, abyś zawsze był gotowy nagrodzić je za zachowania, które ci się podobają.

 

Możesz również chwycić jeden z tych smakołyków, jeśli twój szczeniak uczepi się twoich spodni w epickiej bitwie na przeciąganie. Połóż smakołyk przed ich nosem. Gdy pies puści cię, powiedz tak! I rzuć smakołyk, aby mógł go znaleźć. Teraz masz szansę chwycić zabawkę, gryzak lub inny smakołyk, aby przekierować szczeniaka.

 

 

Czy twój szczeniak biegnie w twoją stronę?

Chwyć smakołyk i zwab go do siadu. Możesz też podrzucić mu smakołyk, gdy będzie znajdował się w odległości kilku metrów od ciebie, aby powstrzymać ewentualne podgryzanie lub skakanie, zanim się ono rozpocznie. Jeśli są zbyt zajęte węszeniem w poszukiwaniu tego smakołyku, nie szturchają cię! Poza tym uczą się, co robić w takich sytuacjach.

 

 

Pamiętaj, aby nagradzać pozytywne momenty.

Przypomnij sobie nauczyciela, którego miałeś w dzieciństwie, który zawsze wściekał się na błędy uczniów i nigdy nie chwalił ich sukcesów. Pewnie zapomniałeś jak się nazywał ten nauczyciel, bo tak go nienawidziłeś.

 

Jako rodzic szczeniaka, często możesz się złapać na tym, że mówisz tylko Nie i próbujesz korygować złe zachowania. Rzecz w tym, że kiedy cofniesz się o krok i zastanowisz nad zachowaniem szczeniaka, zauważysz, że tak naprawdę robi on kilka naprawdę pozytywnych rzeczy.

 

 

Pytanie brzmi, czy nagradzasz te pozytywne zachowania i momenty, tak jak powinieneś?

Jeśli przechodzisz przez proces pokonywania gryzienia przez szczeniaka, musisz pamiętać, aby chwalić udane momenty. Kiedy twój szczeniak podchodzi do ciebie i pozwala ci się pogłaskać bez denerwowania się, chwal go i nagradzaj!

 

Może zobaczysz, że twój szczeniak żuje zabawkę zamiast kapci lub ręki, nagródź go! Jeśli szczeniak polizał twoją rękę, zamiast ją gryźć, nagródź go!

 

How to Stop Puppy Biting and Don’t Do These 5 Things When Training Your Puppy

Nie frustruj się.

Zanim znienawidzisz mnie za to, że mówię ci, żebyś nie był sfrustrowany, po prostu wiedz, że byłem tam, gdzie ty. Więc proszę, zaufaj mi, kiedy mówię ci, że frustracja tylko pogorszy sprawę.

 

Nie oznacza to, że nie będziesz miał frustrujących momentów, ale zrób wszystko, aby nie dopuścić do frustracji w interakcji ze swoim szczeniakiem. A zwłaszcza nie pozwól, aby sesje szkoleniowe stały się frustrujące. Kiedy ty jesteś sfrustrowany, twój szczeniak prawdopodobnie również. A kiedy szczeniaki są sfrustrowane, nie będą się uczyć!

 

Jeśli więc zauważysz, że pewne zachowanie szczeniaka np. gryzienie lub sytuacja zaczyna cię przerastać zrób sobie przerwę. Pozwól szczeniakowi ochłonąć w jego klatce lub miejscu do spania i daj sobie kilka minut na przegrupowanie.

 

Zgadnij co. To w porządku, że jesteś przytłoczony i emocjonalny, kiedy masz do czynienia z gryzieniem przez szczeniaka. Więc zrób to, co musisz zrobić, aby zrobić osobistą przerwę, a następnie ponownie się do tego przyzwyczaić!

 

Główną ideą jest to, aby uniknąć stania się widocznie sfrustrowany wokół swojego szczeniaka. One mają bardzo dobry zmysł do zauważania naszych emocji. Kiedy wkrada się frustracja, nauka zatrzymuje się zarówno dla człowieka, jak i dla psa.

szczeniak rosnie

 

 

Przeczytaj też:Co to są wilcze pazury?

 

Kilka słów o tym, czego należy unikać:

  • Przede wszystkim unikaj kar fizycznych, jeśli chodzi o gryzienie przez szczeniaki.
  • Przez lata słyszałam od ludzi straszne rady, od ściskania szczeniakowi pyska, przez przewracanie go na plecy, po zakładanie mu kagańca w celu powstrzymania gryzienia.
    Twój szczeniak nie jest dominujący i nie musisz go karać fizycznie, aby powstrzymać to zachowanie.
  • Kary fizyczne mogą być bardzo różne — od głupich i nieskutecznych po okrutne i wręcz obraźliwe. W rzeczywistości tego typu metody mogą wywołać u psa strach i agresję.