Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?

Zjadanie kału, znane również jako koprofagia, jest właściwie całkiem normalnym zachowaniem u szczeniaka. I choć może Ci się to wydawać obrzydliwe, jeśli zobaczysz, że Twój szczeniak je kupę, nie krzycz ani nie rób nic niepokojącego, kiedy to się dzieje, nigdy nie karz szczeniaka.

 

Reagowanie w sposób, który zaskoczy szczeniaka, może przynieść więcej szkody niż pożytku, a nawet doprowadzić do nasilenia koprofagii i innych problemów behawioralnych.

 

Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?

Jest to jednak normalne, naturalne zachowanie na niektórych etapach życia psów. Zjedzenie własnej kupy jest nieszkodliwe, ale spożycie kupy innych zwierząt może spowodować problemy zdrowotne, jeśli kał jest zanieczyszczony pasożytami, wirusami lub toksynami.

 

Naśladują zachowanie Matki.

Kiedy miot szczeniąt jest bardzo młody, mama liże je po tylnej części ciała, aby zachęcić je do załatwiania się, a w trakcie tego procesu połyka ich odchody. W naturze służy to podwójnemu celowi, ponieważ pomaga utrzymać jamę w czystości i zapobiega przyciąganiu drapieżników przez zapach.

 

Zwykle kończy się to mniej więcej w momencie, gdy matka zaczynają odstawiać młode od piersi, ale niektóre z nich przejmują to zachowanie i naśladują mamę. Bardzo ważne jest, aby w pierwszych miesiącach życia bezzwłocznie sprzątać odchody, aby szczenięta nie miały okazji do ich zjedzenia.

 

szczeniak sie lize

Co robić, jeśli mój szczeniak zje swoją własną kupę?

Chociaż nierzadko zdarza się, że szczeniak zjada kał własny lub innych psów, psy, które otrzymują dobrze zbilansowaną i bogatą w składniki odżywczą dietę, powinny wyrosnąć z tego zachowania. Jeśli Twój szczeniak nadal je kupy, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby zidentyfikować problem.

 

 

Przeczytaj też:Podkulony ogon u psa choroby ?

 

 

Czy mój szczeniak może zachorować od jedzenia swojej kupy?

Jedzenie własnej kupy jest nieszkodliwe, ale spożywanie kup innych zwierząt może powodować problemy zdrowotne, jeśli kał jest zanieczyszczony pasożytami, wirusami lub toksynami. W większości przypadków zachowanie to zanika, zanim szczeniak osiągnie wiek około dziewięciu miesięcy.

 

 

Dlaczego mój pies zjada kocie kupy?

Psy mogą zjadać odchody innych zwierząt w ramach zachowań padlinożernych. Nierzadko zdarza się, że psy kradną jedzenie ludziom, wyjadają z koszy na śmieci lub jedzą przedmioty, które uważamy za dziwne i niehigieniczne. Często psy przyciąga zapach, konsystencja i smak pokarmów — niezależnie od tego, czy uważamy je za odpowiednie, czy nie.

 

Kocie odchody i odchody innych zwierząt mają czasami wystarczająco dużo atrakcyjnych cech, aby przyciągnąć psy. Ponieważ psy interpretują zapachy inaczej niż ludzie, ważne jest, aby pamiętać, że kupa nie musi być dla psa nieprzyjemnym zapachem.

 

W rzeczywistości kupa jest zapachem, który psy konsekwentnie przyciągają podczas eksploracji swojego otoczenia. Z kolei, jeśli kupa jest wystarczająco atrakcyjna dla Twojego psa, może się okazać, że Twój pies ją zje.

 

sprzatanie odchodow po psie

 

Przeczytaj też:Ile trwa stosunek u psa?

 

Fakty o psach, które jedzą kupy.

Kiedy występuje u szczeniąt, koprofagia jest ogólnie uważana za część procesu poznawania świata wokół nich. Większość szczeniąt zadowala się powąchaniem, ale niektóre z nich, podobnie jak ludzkie dzieci, chcą włożyć wszystko do ust.

 

 • Dziwny fakt: psy rzadko jedzą miękkie, słabo uformowane stolce lub biegunkę. Wydaje się, że najbardziej pociągają je twarde stolce. Zwłaszcza mrożone kupy są połykane z rozkoszą.
 • Koprofagia była bardziej powszechna w gospodarstwach domowych z wieloma psami. W domach z jednym psem tylko 20 procent psów miało ten nawyk, podczas gdy w domach z trzema psami, że wzrosła do 33 procent.
 • Psy jedzące kupy nie są trudniejsze do wytresowania niż inne psy.
 • Samice częściej jedzą kupy, a niekastrowane samce najmniej chętnie.
 • 92 procent zjadaczy kup chce świeżej kupy, mającej tylko jeden do dwóch dni.
 • 85% zjadaczy kup nie je własnych odchodów, tylko odchody innych psów.
 • Chciwi zjadacze psy, które kradną jedzenie ze stołów mają tendencję do zjadania kup.

 

 

Jak powstrzymać zjadanie kupy?

Najlepiej jest położyć kres temu zachowaniu, zanim wymknie się ono spod kontroli. Pasożyty są często przenoszone przez odchody, więc posiadanie psa, który traktuje je jako smakołyk, naraża zdrowie szczeniaka na ryzyko. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby położyć kres temu mdławemu nawykowi:

 

 1. Szczenięta mogą jeść odpadki, aby zwrócić na siebie uwagę, co oznacza, że nawet krzyk może nagrodzić ich zachowanie. Jeśli przyłapiesz swojego pupila na gorącym uczynku, nie nawiązuj z nim kontaktu wzrokowego ani nie mów. Zamiast tego przerwij czynność, potrząsając puszką pełną grosików lub głośno klaszcząc w dłonie.
 2. W przypadku znudzonych szczeniąt wydłuż czas zabawy do minimum 20 minut kilka razy dziennie lub spróbuj ćwiczeń aerobowych dwa razy dziennie.
 3. Jeśli zostawiasz szczeniaka na podwórku podczas swojej nieobecności, zwiększ liczbę dostępnych zabawek. Smaczną i zdrowszą alternatywę stanowią zabawki z dodatkiem smakołyków, takie jak Kong wypełniony masłem orzechowym.
 4. Jeśli uważasz, że stres może odgrywać rolę w nawyku Twojego psa, postaraj się mu ulżyć. W tym celu należy zająć się przyczyną jego niepokoju, a produkty uspokajające, mogą pomóc w okresie przejściowym, kiedy Ty będziesz pracował nad rozwiązaniem tego problemu. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać pomoc w diagnozie i leczeniu.
 5. Zapobiegaj załatwianiu się szczeniaka chodząc z nim na smyczy i odprowadzając go od kupy po załatwieniu swoich potrzeb. Zaoferuj mu nagrodę za pozostawienie kału w spokoju. Naucz szczeniaka, aby przychodził i siadał przed Tobą po każdym wypróżnieniu swoim lub innego psa i zaoferuj mu fantastyczny smakołyk, kiedy Ty będziesz zbierał nieczystości.
 6. Niektóre psy mogą zjadać swój stolec, jeśli nie został on jeszcze dokładnie przetworzony. W takich przypadkach pomocna może być bardziej strawna karma, która oferuje wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje Twój pies. Zapytaj swojego lekarza weterynarii o zalecenia. Pamiętaj, aby stopniowo przechodzić na nową karmę, ponieważ nagła zmiana może spowodować problemy z brzuszkiem.
 7. Zachęcaj swojego szczeniaka do regularnych wizyt kontrolnych u weterynarza i zwracaj uwagę na oznaki obecności pasożytów jelitowych. Na przykład, ryżo podobne cząstki w stolcu są oznaką tasiemców, a biegunka może być sygnałem zarażenia tęgoryjcem, glista lub tęgoryjcem. Zabranie próbek stolca do lekarza weterynarii pomoże wykryć obecność pasożytów, ponieważ nie wszystkie są widoczne bez mikroskopu lub specjalnych testów.
 8. Sprawdź z lekarzem weterynarii, czy można eksperymentować z użyciem komercyjnego produktu, który sprawia, że stolec staje się mniej apetyczny. Niektóre produkty mogą być podawane kotom w celu zmniejszenia zapachu ich odchodów, a tym samym ich atrakcyjności dla psów. Ponownie, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii przed ich wypróbowaniem.
 9. Opróżniaj i czyść kocią budkę tak często, jak to możliwe. Pozostawianie odchodów przez dłuższy czas to proszenie się o kłopoty.
 10. Umieść kuwetę na stole lub blacie poza zasięgiem psa. Jeśli kot nie ma nic przeciwko temu, zakryta kuweta może odstraszyć psa, jednocześnie umożliwiając kotu dostęp i prywatność.
 11. Wreszcie, kiedy nie możesz być w pobliżu, aby nadzorować, załóż kaganiec tylko kagańce klatkowe, które pozwalają psom pić i majtać się są bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu lub zamknij swojego pupila w klatce.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego wychowanie szczeniaka jest takie trudne?

 

Co z dorosłymi psami?

Większość szczeniąt w końcu porzuca chęć jedzenia własnych odchodów lub odchodów innych psów, ale zdarzają się psy, które albo nadal jedzą kupy, albo w dorosłym życiu nabierają tego nawyku znikąd.

 

Należy pamiętać, że większość psów zje koci stolec lub końską kupę, jeśli da się im połowę szansy. Właściciele muszą po prostu uniemożliwić psom dostęp do takich smakołyków.

 

Dorosłe psy mogą zjadać własne kupy lub kupy innych psów z wielu innych powodów, takich jak nuda, choroba, lęk, strach przed karą za wypadki, chęć zwrócenia na siebie uwagi jako wyuczone zachowanie. Co w takich przypadkach powinien zrobić właściciel?

 

Zlecić lekarzowi weterynarii sprawdzenie, czy dorosły pies jest zdrowy. Jeśli tak, wszystkie techniki leczenia koprofagii u szczeniąt są odpowiednie również dla dorosłych psów.