Dlaczego psy się trzęsą?

Nawet psy opatulone w urocze sweterki i czapki mogą doświadczyć dreszczy. A to dlatego, że niskie temperatury to nie jedyna rzecz, która powoduje u naszych futrzanych przyjaciół i u nas drżenia.

 

Psy często trzęsą się z nieszkodliwych powodów, ale czasami ich drżenie może być wołaniem o pomoc. Ale co powoduje, że pies się trzęsie? I kiedy powinieneś podjąć działania?

 

 

Dlaczego psy się trzęsą?

 • Trzęsienie się u psów dzielimy na dwie szerokie kategorie:
 • Medyczne lub fizyczne: Drżenie jako objaw kliniczny, który jest związany z chorobą medyczną lub fizyczną.
 • Behawioralne: drżenie jako reakcja fizjologiczna, którą psy mogą wykazywać w stanach emocjonalnych.

 

 

Warunki fizyczne powodujące drżenie u psów:

 • Różne stany fizyczne mogą powodować drżenie u psa.
 • Psy trzęsą się czasami, gdy jest im zimno. Drżenie ciała pomaga w termoregulacji.
 • Psy mogą się również trząść, kiedy doświadczają bólu. Ból odczuwany przez psy może być spowodowany urazem, zapaleniem lub infekcją. Psy nie zawsze wokalizują, gdy doświadczają bólu; mogą go po prostu znosić, a jedynym widocznym znakiem mogą być drżenia ciała.

 

 

Choroby neurologiczne, które powodują drżenie u psów:

 • Istnieje kilka chorób neurologicznych, które powodują drżenie u psów.
 • Psy z zaburzeniami związanymi z napadami drgawek mogą doświadczać łagodnych drżeń ciała do drgawek całego ciała. Napady mogą wystąpić u psów każdej rasy.
 • Niektóre zaburzenia neurologiczne są wrodzone obecne przy urodzeniu, takie jak hipoplazja móżdżku, zespół drżenia i zespół trzęsącego się szczeniaka.

 

 

Częste przyczyny drżenia u psów:

 

Hipoplazja móżdżku.

Hipoplazja móżdżku jest spowodowana niepełnym rozwojem móżdżku części mózgu, która jest odpowiedzialna za koordynację i regulację dobrowolnych ruchów mięśni. Stan ten jest zwykle obserwowany u szczeniąt, które po raz pierwszy zaczynają stać i chodzić.

 

Objawy kliniczne obejmują kiwanie głową, przewracanie się i drżenie kończyn.

 

Dog brain and eyeballs

Przeczytaj też:Po co psy kopią dziury?

 

 

Zespół potrząsania.

Zespół potrząsania, znany również jako zespół uogólnionego drżenia, często występuje u psów o białym futrze, takich jak maltańczyki. Stan ten został również zdiagnozowany u innych psów o różnych kolorach sierści.

 

Zespół potrząsania powoduje drżenie całego ciała i jest związany z zapaleniem ośrodkowego układu nerwowego. Zazwyczaj występuje u psów w młodym i średnim wieku.

 

 

Syndrom trzęsącego się szczeniaka.

Zespół trzęsącego się szczeniaka, znany również jako hipomielinizacja, występuje zazwyczaj u szczeniąt, nawet już w wieku 2 tygodni. Objawy obejmują drżenie ciała, problemy z równowagą i koordynacją oraz trudności w chodzeniu.

 

W tym stanie, pies nie jest produkowana wystarczająca ilość mieliny, która jest ochronną osłoną, która pokrywa nerwy.

 

mops i ich pysk

 

 

Przeczytaj też:Co to jest hot spot?

 

Lęk i strach.

Drżenie u psów jest powszechne, gdy doświadczają one strachu lub niepokoju. Każdy pies ma inne czynniki wyzwalające, ale jednym z nich są głośne dźwięki, takie jak fajerwerki czy grzmoty.

 

Jeśli zauważysz, że Twój pies jest niespokojny, zrób wszystko, aby go uspokoić. Mów do niego spokojnym, uspokajającym tonem. Postaraj się stworzyć mu bezpieczną przestrzeń, w której będzie czuł się chroniony.

 

Jeśli możesz usunąć go z sytuacji, która wywołuje u niego niepokój, zrób to natychmiast. W przeciwnym razie postaraj się go pocieszyć, dopóki jego strach nie ustąpi.

 

Pamiętaj, że niektóre psy mogą stać się agresywne, kiedy się boją lub są niespokojne. W takich sytuacjach Twój milutki pies może nie być chętny do pieszczot. Rozsądnym rozwiązaniem może być zachowanie dystansu.

 

Jeśli lęk jest stałym problemem dla Twojego psa, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Być może będziesz mógł podać mu lek, który pomoże złagodzić objawy w niektórych stresujących sytuacjach.

 

 

Podniecenie.

Wiele psów drży z podniecenia. Nie jest to powód do niepokoju i zazwyczaj podekscytowanie psa ustępuje po kilku minutach. Młode lub bardzo energiczne psy mogą potrzebować więcej czasu, aby się uspokoić.

 

Możesz pomóc uspokoić psa, mówiąc do niego spokojnym głosem. Wykonuj swoje ruchy powoli i świadomie, aby nie zwiększać jego podekscytowania.

 

wyjace wilki

Psu jest zimno.

Mogą mieć futrzane płaszcze, ale psy wciąż mogą marznąć. Jeśli zauważysz, że Twój pies drży w chłodny dzień, możliwe, że po prostu się trzęsie.

 

Postaraj się, aby Twój pupil miał ciepłe miejsce do odpoczynku i snu. Jeśli jego legowisko znajduje się na podłodze z płytek lub betonu, umieść pod nim kawałek kartonu dla dodatkowej izolacji. Upewnij się, że legowisko jest położone z dala od chłodnych przeciągów i okien.

 

Jeśli Twój szczeniak nie ma gęstego podszerstka, może potrzebować swetra lub kurtki, aby utrzymać ciepło w chłodne dni.

 

 

Starość.

U wielu psów z wiekiem pojawiają się drgawki. Jest to często spowodowane osłabieniem mięśni z wiekiem. Może to być również wynikiem pogorszenia się stanu ich układu nerwowego.

 

Jeśli u Twojego starszego psa nagle pojawią się drgawki, pamiętaj, aby zabrać go na wizytę kontrolną do lekarza weterynarii. Zawsze istnieje możliwość, że drżenie jest oznaką poważniejszego problemu.

 

 

Ból.

Drżenie może być oznaką, że pies odczuwa ból. Zazwyczaj drżeniom związanym z bólem towarzyszą również inne objawy.

 

Zwróć uwagę na ogólną postawę i zachowanie swojego psa. Czy kuleje? Czy wygląda na sztywnego? Czy jest niespokojny?

 

Często psy, które cierpią z powodu bólu, nieustannie zmieniają pozycję, starając się znaleźć taką, która uśmierzy ich ból. Często chodzą w kółko, mogą skomleć, płakać, a nawet nadmiernie się ślinić.

 

Jeśli Twój pies wykazuje jakąkolwiek kombinację tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

 

Zatrucie.

Drgawki mogą wskazywać, że Twój pies zjadł coś trującego lub że ma reakcję alergiczną.

 

Zatruty pies zazwyczaj wykazuje szereg objawów oprócz drżenia. Objawy będą się różnić w zależności od rodzaju trucizny, na którą został narażony, ale mogą obejmować:

 • Wymioty,
 • Biegunka,
 • Pobudzenie,
 • Nieregularne bicie serca,
 • Ślinienie się,

 

 

Trudności w oddychaniu,

Oczywiście, często występuje wiele dodatkowych objawów medycznych, których możesz nie zauważyć. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że Twój pies został otruty, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ czas jest najważniejszy.

 

 

 

Przeczytaj też:Co powoduje świerzb u psów?

 

Przewlekłe schorzenie.

Czasami drżenie u psów jest efektem ubocznym choroby medycznej. Choroby nerek, nosówka i wiele innych schorzeń może powodować drżenie.

 

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w normalnym zachowaniu lub stanie fizycznym swojego psa, zwróć na nie uwagę. Jeśli mamy do czynienia z chorobą podstawową, drżenie jest prawdopodobnie tylko jednym z wielu objawów.

 

Zwróć uwagę na poziom energii psa, jego apetyt, konsystencję stolca i wszystko inne, co może go dziwić. Te informacje pomogą Twojemu lekarzowi weterynarii postawić dokładną diagnozę.

 

 

Zespół uogólnionych drgawek.

Uogólniony zespół drżenia jest syndromem, który może dotknąć każdego psa. Najczęściej dotyka on małe psy o wadze poniżej 13 kg. Jest on czasami nazywany zespołem drżenia, ponieważ wiele przypadków występuje u małych, białych psów, takich jak maltańczyki czy pudle.

 

To dziedziczne zaburzenie wpływa na układ nerwowy psa i zwykle pojawia się około 6 miesiąca życia. Po zdiagnozowaniu zespół ten może być kontrolowany za pomocą leków.

 

 

Drżenie a drgawki.

Zwykłe dreszcze i drżenie różnią się znacznie od napadu drgawek, podczas którego dochodzi do zajęcia mięśni, a pies traci zarówno zdolność poruszania się, jak i świadomość otoczenia.

 

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma atak, a nie jest on jeszcze leczony z powodu zaburzeń napadowych, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii.

 

Chociaż większość przyczyn drżenia u psów jest stosunkowo nieszkodliwa, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli zastanawiasz się, Dlaczego mój pies się trzęsie?. Mogą wyjaśnić, co powoduje, że pies drży, a także odkryć, czy coś poważnego może się dziać.

 

Nawet jeśli nie ma powodu do niepokoju, będziesz miał spokój ducha, gdy uzyskasz ocenę weterynarza.

 

 

Kiedy należy zgłosić się do weterynarza.

Psy drżą i trzęsą się z różnych powodów — podniecenia, bólu, starości, a nawet mdłości.

 

Drżenie i trzęsienie się może być objawem czegoś poważnego, na przykład zatrucia, choroby nerek lub urazu. Jeśli więc Twój pies nagle zacznie drżeć lub dygotać, ważne jest, aby zwrócić uwagę na inne objawy, takie jak biegunka, wymioty lub kulenie się. Następnie natychmiast porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

 

Sweetest Dog Found Shaking In A Ditch | The Dodo Faith = Restored

Leczenie trzęsienia u psa.

Leczenie trzęsącego się psa będzie się różnić w zależności od przyczyny. Dla psa, który jest zimny lub podekscytowany, leczenie może być tak proste, jak ogrzanie psa lub uspokojenie psa. Jeśli to nie pomaga, to prawdopodobnie nadszedł czas, aby zobaczyć się z weterynarzem.

 

Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, które pozwalają nam wiedzieć, że nadszedł czas, aby udać się do weterynarza wcześniej niż później. Zadzwoń do weterynarza natychmiast, jeśli:

 

 • Trzęsieniu się psa towarzyszą inne objawy, takie jak senność, niepokój, biegunka, kulenie się lub wymioty.
 • Drżenie psa przeszkadza mu w normalnym zachowaniu, takim jak zabawa czy sen.
 • Twój pies zaczyna drżeć po zjedzeniu czegoś niezwykłego.
 • Twój pies wygląda na przygnębionego, kiedy się trzęsie. Zwróć szczególną uwagę na sygnały uspokajające, takie jak dyszenie ze stresu, oblizywanie warg lub uszy odsunięte daleko do tyłu.
 • Jeśli Twój pies jest chory lub ranny, leczenie będzie prawdopodobnie wymagało pomocy weterynaryjnej.

 

Lekarz weterynarii może zalecić odpoczynek, masaż, a nawet zabieg chirurgiczny — wszystko zależy od tego, co jest przyczyną drżenia psa. W zależności od tego, co zjadł Twój pies, pies, który trzęsie się z powodu toksyn, może potrzebować tylko wymiotów.

 

 

Jak zapobiegać trzęsieniu u psów?

Ponownie, konkretne zapobieganie będzie zależeć od przyczyny drżenia psa. Utrzymywanie psa w cieple, w stanie zrelaksowanym, stosowanie aktualnych badań profilaktycznych, dobry ruch i trzymanie go z dala od toksycznych przekąsek może pomóc uchronić go przed drżeniem.

 

Niektóre rasy lub osobniki mogą być bardziej podatne na tajemniczy zespół drżenia uogólnionego, na który nie ma żadnego znanego sposobu leczenia ani zapobiegania.

 

Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc, jeśli drżeniu psa towarzyszą zmiany zachowania, inne objawy lub jeśli wystąpiło ono po zjedzeniu czegoś nowego. Podczas gdy drżenie może być zwykłym przypadkiem uogólnionego zespołu drżenia lub zimna, może być również objawem poważnych chorób, a nawet lęku.