Dlaczego psy saneczkują?

Czy twój pies ciągnie swój tyłek po podłodze? Nie jesteś sam, jest to dość powszechne zachowanie. To się nazywa saneczkowanie, i są szanse, że jeśli masz psa, widziałeś to co najmniej raz lub dwa. A kto z nas nie kocha tego, gdy nasz pies hulał po podłodze tyłkiem.

 

W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny saneczkowania, jak zidentyfikować problem, który leży u jego podstaw oraz kroki, które możesz podjąć, aby temu zapobiec.

 

Dlaczego psy nisko trzymają tyłek i saneczkują?

Jednymi z najczęstszych powodów, dla których psy ciągną za pupę są: problemy z odbytem. Wbrew temu, co ludzie mogą sądzić na ten temat, psy komunikują się za pomocą swoich tylnych kończyn. A konkretnie, komunikują się za pomocą śmierdzącej, tłustej substancji, która wydobywa się z worków odbytowych, znajdujących się wewnątrz po obu stronach odbytu.

 

Co należy zrobić, jeśli widzisz, że twój pies saneczkuje?

Jeśli widzisz, że twój pies się tak porusza, podnieś jego ogon i sprawdź, czy nie ma czegoś, co może powodować podrażnienie. Jeśli nie widzisz oczywistej i łatwej do naprawienia przyczyny takiej jak kawałek patyka lub kupa przyklejona do futra, poproś o zbadanie psa przez weterynarza. Nie zostawiaj tego zbyt długo bez sprawdzenia. Pozostawione bez leczenia, zablokowane gruczoły odbytu mogą rozwinąć się w bardziej poważne problemy, takie jak infekcje i ropnie gruczołów odbytu.

 

Rodzice zwierząt nie powinni próbować wyrażać lub opróżniać gruczołów odbytowych psa w domu, lub zabierając psa do groomera, to może spowodować traumę i więcej szkód.

 

W rzeczywistości, psy nie powinny regularnie mieć gruczoły odbytu wyrażone jako część profesjonalnych usług groomingu. Normalne psy nie wymagają częstego ręcznego wyrażania gruczołów odbytu, ponieważ robią to na własną rękę, gdy wypróżniają się.

saneczkujacy pies

Leczenie saneczkującego psa.

Jeśli przeciąganie tyłek psa jest spowodowane przez problemy z gruczołami odbytu, lekarz weterynarii prawdopodobnie opróżni gruczoły psa po dokładnym badaniu fizycznym.

 

W uporczywych przypadkach środek przeciwzapalny może być przepisany, aby zapobiec powstaniu obrzęku, a infekcje gruczołów odbytu będą wymagały kursu antybiotyków. W najcięższych przypadkach operacja może być wymagane, aby usunąć gruczoły odbytu. Jest to poważna procedura i wiąże się ze znacznym ryzykiem, więc ważne jest, aby omówić te zagrożenia z weterynarzem przed podjęciem decyzji o najlepszym sposobie postępowania dla twojego zwierzaka.

 

Jeśli lekarz weterynarii leczy gruczoły odbytu psa, twój psi towarzysz może zacząć odczuwać ulgę dość szybko, a saneczkowanie powinno ustać. Ulga po opróżnieniu gruczołów odbytu może być niemal natychmiastowa u niektórych psów może to potrwać do 24 godzin, aby podrażnienie się uspokoiło.

 

 

Przeczytaj też:Jak psy pomagają ludziom?

 

Domowe środki zaradcze dla saneczkowania psa.

Jeśli twój pies już saneczkuję i wykazuje oznaki dyskomfortu, to zawsze jest to dobry pomysł, aby odwiedzić lekarza weterynarii na dokładny egzamin, właściwą diagnozę i skuteczny plan leczenia.

 

Istnieją jednak pewne rzeczy, które rodzice zwierząt mogą zrobić, aby spróbować i pomóc w zapobieganiu skutkom i problemom z gruczołami odbytowymi.

 

Podawaj dietę wysokiej jakości. Karmienie psa dobrej jakości, dobrze zbilansowaną dietą może pomóc w zapobieganiu skutkom poprzez zapewnienie, że ich stolce są wystarczająco twarde, aby ścisnąć i opróżnić gruczoły odbytu, gdy przechodzą przez odbyt, dobra dieta pomoże ci również zapobiec otyłości, która zwiększa ryzyko wystąpienia problemu gruczołów odbytowych u psów.

 

Nie pomijaj profilaktyki przeciwpasożytniczej.

Ponieważ niektóre psie hulanki mogą być spowodowane przez pasożyty, takie jak tasiemce, ważne jest, aby utrzymać psa na profilaktyce pasożytów, która chroni przed zakażeniem tasiemcem.

Co mówią: PSY U WETERYNARZA

Rozważ suplementację błonnikiem.

Dodanie błonnika do diety psa może pomóc w zapobieganiu niektórym problemom trawiennym i problemom z gruczołami odbytowymi. Dodanie błonnika do diety psa może pomóc w utrzymaniu zdrowia układu trawiennego, ujędrnieniu stolca i zapobieganiu stanom zapalnym gruczołów odbytowych.

 

Istnieją dostępne w sprzedaży suplementy błonnika lub możesz dodać do ich posiłku suche płatki z otrębów, owsa lub gotowanego brązowego ryżu. Zwykła dynia w puszce jest również dobrą opcją, aby dodać więcej błonnika do diety psa.

 

Dlaczego psy ciągną swoje tyłki po podłodze?

 

Problemy z gruczołami analnymi mogą powodować podrażnienia i podskakiwanie.

Zapełnienie się gruczołów odbytowych jest najczęstszą przyczyną chodzenia psa po podłodze. Nie jest to najprzyjemniejszy temat do rozmowy, ale problemy z gruczołami analnymi są dość powszechne i dotykają wielu zwierząt domowych.

 

Gruczoły odbytowe to para woreczków znajdujących się po obu stronach odbytu psa.

 

Są one wyścielone gruczołami potowymi i olejowymi, a wydzielany przez nie płyn jest dość ostry. Jednym z pierwszych objawów, jakie wykazują psy, gdy worek odbytowy ulegnie zanieczyszczeniu, jest kręcenie tyłkiem po podłodze.

 

Niektóre psy mają skłonność do zapadania się gruczołów odbytowych, często z powodu gęstego płynu, który nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz. Może to prowadzić do zakażenia woreczka i powodować wiele bólu i podrażnień, a jeśli nie zostanie pozostawione bez opieki, może wymagać operacji, aby to naprawić.

 

Jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć problem z gruczołami odbytowymi skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Technicznie rzecz biorąc, możesz sam opróżnić gruczoły odbytowe swojego psa, ale jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, poproś lekarza weterynarii, aby nauczył cię jak wykonać tę procedurę. Może on również sprawdzić, czy nie ma innych problemów z odbytem.

pies saneczkuje po podlodze

Tasiemce mogą powodować, że psy ciągną swoje tyłki po ziemi.

Innym częstym powodem, dla którego psy ciągną swoje tyłki po ziemi są tasiemce. Tasiemce są nabywane poprzez spożycie zainfekowanego żywiciela, a w przypadku psów jest nim zazwyczaj pchła.

 

Jednym z objawów tasiemczycy jest dreptanie pupą po podłodze z powodu podrażnienia, jakie wywołują w tym obszarze segmenty tasiemca. Robaki dojrzewają w jelitach psa, a segmenty tasiemca mogą powodować podrażnienia, gdy wychodzą przez odbyt psa. Segmenty są małe, ale po dokładnym zbadaniu możesz je zauważyć na tylnej części ciała twojego psa wyglądają jak małe białe lub złote kawałki ryżu.

 

Segmenty tasiemca są wydalane sporadycznie i dlatego często nie są diagnozowane podczas rutynowego badania kału. Jeśli znajdziesz jakiekolwiek segmenty, białe lub złotego koloru, przynieś je do swojego lekarza weterynarii w celu postawienia ostatecznej diagnozy.

 

Jeśli podejrzewasz, że twój pies ma tasiemce skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Po postawieniu właściwej diagnozy może on przepisać preparat odrobaczający.

 

 

Przeczytaj też:Jak odstraszyć psy od suki z cieczka?

 

Nadmiar odchodów może powodować, że pies wlecze się po ziemi.

Nadmiar odchodów, które utknęły wokół tylnej części ciała psa, jest kolejnym powodem, dla którego psy ciągną swój zad po ziemi. Odchody, które utknęły lub zwisają z futra otaczającego odbyt twojego psa mogą powodować, że twój pies będzie dreptał tyłkiem po podłodze, aby je rozluźnić.

 

U psów długowłosych może to stać się stanem chronicznym, a najlepszą metodą radzenia sobie z tym problemem jest zapobieganie. Jeśli włosy wokół tyłka psa są przycięte, prawdopodobieństwo utknięcia we włosach jest znacznie mniejsze. Nieleczona mata może utrudnić psu zrobienie kupy, a nawet może dojść do całkowitej niedrożności odbytu.

 

  • Alergie mogą powodować podrażnienia, które prowadzą do saneczkowania.
  • Podrażnienie skóry spowodowane przez alergie może spowodować, że twój pies będzie ciągnął swój tyłek po podłodze. Reakcje alergiczne na żywność, pchły lub inne substancje środowiskowe mogą powodować wiele podrażnień — w tym na tylnej części ciała twojego psa. Niektóre z najczęstszych alergii u psów obejmują:
  • Pokarm.
  • Pchły.
  • Dym papierosowy.
  • Zarodniki pleśni.
  • Leki.

 

 

Niektóre alergie mogą być łatwe do zidentyfikowania — takie jak zmiana diety lub infestacja pcheł — ale inne, takie jak substancje środowiskowe, takie jak kurz lub pyłki, mogą być trudniejsze do zidentyfikowania. Jeśli uważasz, że twój pies może mieć alergie, ale nie jesteś pewien co jest ich przyczyną, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże ci ustalić co jest przyczyną alergii u twojego psa.