Dlaczego psy są sterylizowane?

Wiele osób waha się, aby wysterylizować lub wykastrować psa, obawiając się, że jest to bolesne i zastanawiając się, jakie są rzeczywiste korzyści. Oto omówienie tej procedury i dlaczego powinieneś rozważyć ją dla swojego psa.

 

 

Co to jest sterylizacja psów?

Podczas sterylizacji chirurgicznej, lekarz weterynarii usuwa niektóre narządy rozrodcze. Ovariohysterektomia, lub typowy sterylizacja: jajniki, jajowody i macica są usuwane z psa. To sprawia, że nie jest w stanie się rozmnażać i zmniejsza lub eliminuje męskie zachowania hodowlane.

 

 

Dlaczego psy są sterylizowane?

Kastracja znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na raka sutka, zwłaszcza jeśli pies zostanie poddany kastracji przed pierwszym cyklem rujowym, a także eliminuje możliwość wystąpienia raka macicy lub jajnika. Kastracja zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób prostaty i eliminuje raka jąder.

 

 

Czy powinienem mojego psa poddać kastracji?

Ogólnie zaleca się, aby wszystkie suki były kastrowane. Kastracja ma wiele zalet i korzyści zdrowotnych, a także pomaga ograniczyć kryzys związany z nadmierną populacją zwierząt; pojawiają się jednak dowody na to, że u psów dużych ras można opóźnić zabieg.

 

zachowanie suki po sterylizacji

Kastracja i sterylizacja psów to korzyści także dla ciebie.

 • Kastracja sprawia, że twój pies staje się lepszym, bardziej czułym towarzyszem.
 • Dzięki kastracji psy są mniej skłonne do oprysków i znakowania terytorium.
 • Kastracja psa eliminuje cykl rui, który trwa średnio od sześciu do 12 dni, dwa razy w roku. Suki w rui mogą brudzić meble krwią, wykazywać nerwowe zachowania i przyciągać do domu niechciane psy płci męskiej.
 • Psy, które nie zostały wysterylizowane często, mają więcej problemów z zachowaniem i temperamentem niż psy, które zostały poddane kastracji lub sterylizacji.
 • Kastracja i sterylizacja może sprawić, że psy będą bardziej przyjazne, mniej skłonne do ugryzień.
 • Kastracja zmniejsza prawdopodobieństwo, że psy będą się włóczyć w poszukiwaniu samic lub wdawać się w bójki.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak długo trwa ciąża u psa?

 

 

Kastracja i sterylizacja są korzystne dla twojej społeczności.

 • Gminy wydają miliony złotych na zwalczanie niechcianych psów.
 • Nieodpowiedzialna hodowla jest główną przyczyną większości ataków i pogryzień przez psy.
 • Schroniska dla zwierząt w całym kraju są przeciążone nadmiarem psów.
 • Bezpańskie i bezdomne psy wpadają do kontenerów na śmieci, oddają mocz i kał na prywatnych trawnikach lub w miejscach publicznych, straszą lub denerwują ludzi, którzy nie rozumieją ich nieszczęścia i potrzeb.
 • Niektóre bezpańskie psy odstraszają lub zabijają dzikie zwierzęta i ptaki.

 

Koszt kastracji psa jest stosunkowo niski, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie korzyści, jakie ty i twój pies będziecie czerpać przez całe jego życie, a także satysfakcję płynącą ze świadomości, że robisz to, co do ciebie należy, aby zapobiec narodzinom jeszcze większej liczby niechcianych zwierząt.

 

 

Dlaczego warto się zastanowić?

Nie ma jednego zalecenia sterylizacji, które pasowałoby do każdego psa i właściciela. Decyzja o tradycyjnej sterylizacji, alternatywnej sterylizacji, wieku do wykonania takiego zabiegu lub pozostawieniu nienaruszonego psa opiera się na podstawach naukowych, dogmatach i kulturze.

 

 • Kiedy hodowcy wymagają sterylizacji w umowie szczeniąt, a właściciele psów nadal chcą korzystać z dobrodziejstw hormonów płciowych.
 • Kiedy psy wyczynowe i wystawowe nie będą wykorzystywane do hodowli.

Wyniki wskazują, że korzyści zdrowotne i behawioralne wynikające z utrzymania hormonów płciowych mogą przewyższać ryzyko zdrowotne związane z ich usunięciem.

 

Istnieje wystarczające zróżnicowanie genetyczne rasy, że wyniki badań nie powinny być stosowane do wszystkich innych ras. Nie należy zakładać, że obecność hormonów płciowych przewyższa korzyści wynikające z tradycyjnej owariohisterektomii lub kastracji w przypadku wszystkich ras.

 

 

Sterylizacja samicy psa.

suka i szczeniak labradora

 

 

Przeczytaj też:Co to jest ślinotok u psa?

 

Procedury.

Suki są zazwyczaj sterylizowane w jeden z dwóch sposobów chirurgicznych, z których oba są potocznie nazywane zabiegiem sterylizacji:

Ovariohysterektomia: zabieg ten polega na usunięciu jajników i macicy.

Wycięcie jajników: jest to najczęściej wykonywana procedura sterylizacji psów w UE. Polega ona na usunięciu samych jajników.

Oba te zabiegi ograniczają produkcję hormonów rozrodczych u suki, w wyniku czego mogą wystąpić zmiany w zachowaniu oraz korzyści zdrowotne.

 

 

Zmiany behawioralne u samicy.

Bardzo niewiele zmian behawioralnych zostało konsekwentnie powiązanych z obniżeniem poziomu hormonów rozrodczych u psów.

 

 

Korzyści zdrowotne.

Oprócz niemożności rozmnażania się i wynikającej z tego eliminacji chorób bezpośrednio związanych z rozrodem, do najczęstszych korzyści zdrowotnych związanych z obniżeniem poziomu hormonów rozrodczych u psów należą następujące kwestie:

 • Eliminację lub ograniczenie możliwości wystąpienia guzów sutka.
 • Wyeliminowanie lub ograniczenie możliwości wystąpienia zakażenia macicy.

 

Podwiązanie jajowodów u samic psów nie jest obecnie uznawane za formę sterylizacji, ponieważ nie daje żadnych korzyści zdrowotnych, jakie daje tradycyjny zabieg kastracji.

 

Podobnie jak u ludzi, jest to jednak zabieg możliwy do wykonania i może stać się bardziej popularny w nadchodzących latach, w miarę jak coraz więcej będzie wiadomo na temat korzyści zdrowotnych i niedostatków tradycyjnej sterylizacji samic. Podwiązanie jajowodów u psów nie jest uważane za zabieg odwracalny.

 

 

Sterylizacja samców.

 

Puppy Spay and Neuter Aftercare and Exercise

Zabiegi kastracji.

Chociaż kastracja jest najczęściej wykonywaną formą sterylizacji samców psów, u psów przeprowadza się obecnie kilka zabiegów:

 

 • Kastracja: procedura chirurgiczna znana jako kastracja, polega na usunięciu męskich gonad produkujących hormony rozrodcze, znanych jako jądra lub jąderka. Procedura ta może, ale nie musi obejmować również usunięcie moszny. Bardziej powszechna wersja pozostawia mosznę nienaruszoną.
 • Wstrzyknięcie roztworu do środka każdego jądra: powoduje, że pies staje się sterylny w stosunkowo bezbolesny sposób. Sedacja może być zastosowana w celu utrzymania psa w bezruchu, ale nie jest bezwzględnie wymagana. Niektóre męskie hormony rozrodcze pozostają jednak po zabiegu, więc choć jest to skuteczny sposób sterylizacji, nie wiadomo, w jakim stopniu metoda ta wpływa na zmiany behawioralne lub przynosi korzyści zdrowotne.
 • Wazektomia: choć nadal uważana za rzadką metodę sterylizacji, ta prosta procedura chirurgiczna jest skuteczna. Wymaga on usunięcia krótkiego segmentu z każdej z dwóch rurkowatych struktur znanych jako nasieniowody. Odcięcie tych przewodów doprowadzających plemniki skutecznie czyni psy bezpłodnymi, zachowując jednocześnie ich zdolność do produkcji męskich hormonów rozrodczych.

 

 

Zmiany behawioralne.

Najczęstsze zmiany behawioralne związane z obniżeniem poziomu męskich hormonów rozrodczych u psów mogą obejmować jedną lub więcej z poniższych sytuacji:

 

 

 • Zmniejszona włóczęgostwo,
 • Zmniejszona agresja,
 • Zmniejszone zainteresowanie samicami w rui,
 • Obniżenie męskich zachowań rozrodczych,
 • Zmniejszone znakowanie moczem,
 • Korzyści zdrowotne.
 • Najczęściej wymieniane korzyści zdrowotne związane z kastracją i/lub obniżeniem poziomu hormonów rozrodczych u psów obejmują następujące kwestie:
 • Wyeliminowanie lub zmniejszenie możliwości wystąpienia nowotworów jąder,
 • Wyeliminowanie lub zmniejszenie możliwości wystąpienia przepukliny krocza,
 • Wyeliminowanie lub zmniejszenie możliwości wystąpienia niektórych chorób prostaty,

 

 

Przeczytaj też:Udar u psa objawy?

 

szczeniak szuka cycka suki

Jakie są potencjalne wady?

Obecnie panuje powszechna zgoda co do tego, że kastracja wydłuża życie psa. Istnieją pewne badania naukowe, które sugerują zwiększone ryzyko wystąpienia pewnych chorób. Pomimo tych badań, kastracja jest uważana za najlepszą opcję dla ogólnego zdrowia i długowieczności twojego psa. Potencjalne wady obejmują:

 

 • Kastracja psa spowoduje zmniejszenie jego metabolizmu; jednak otyłość jest wynikiem przekarmienia i braku aktywności fizycznej. Regulując dietę i ilość spożywanych kalorii oraz zapewniając codzienną dawkę ruchu, można zapobiec otyłości u kastrowanych lub niekastrowanych suczek.
 • Kastracja psów ras dużych przed zakończeniem wzrostu kości wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zerwania więzadła krzyżowego, czyli urazu kolana.
 • Kastracja przed osiągnięciem dojrzałości może być związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia pewnych zachowań, takich jak fobia przed hałasem.
 • Nietrzymanie moczu, które dotyka głównie suki w średnim wieku i starsze.
 • Kastracja nie powoduje zmian w osobowości, inteligencji, wesołości psa.