Dlaczego psy nie mogą jeść ziemniaków?

Ziemniaki to ulubiona potrawa o każdej porze roku, a wraz ze zbliżającą się zimą, od świątecznych potraw po przytulne gulasze, większość z nas je więcej ziemniaków w tych zimnych miesiącach. Kiedy na twoim talerzu pojawiają się pieczone ziemniaki, może cię kusić, aby podzielić się kawałkiem z twoim psim towarzyszem. Ale czy psy mogą jeść ziemniaki? A co z łupinami ziemniaków i słodkimi ziemniakami?

 

Dlaczego psy nie mogą jeść ziemniaków?

Podobnie jak pomidory, surowe ziemniaki zawierają solaninę, związek toksyczny dla niektórych psów. Jeśli podajesz psu ziemniaki, powinny być one pieczone lub gotowane, bez żadnych dodatków. Ziemniaki smażone na oleju, takie jak frytki lub chipsy, albo ziemniaki z dodatkiem masła lub soli nie są zdrowe dla psów.

 

  • Ziemniaki zawierają wiele składników odżywczych, które są korzystne dla twojego psa, ale nie powinny stać się podstawą jego diety.
  • Surowe ziemniaki zawierają solaninę, związek, który może być toksyczny dla psów. Pamiętaj, aby zawsze podawać swojemu pupilowi gotowane ziemniaki.
  • Surowe ziemniaki mogą powodować niepożądane efekty zdrowotne, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie i senność, a także przyrost masy ciała.

Upewnij się, że przed wprowadzeniem do diety psa jakiejkolwiek nowej karmy skonsultujesz się z lekarzem weterynarii.

 

Czy psy mogą jeść słodkie ziemniaki?

Słodkie ziemniaki są zdrowszą opcją niż białe ziemniaki, ponieważ są o wiele bardziej pożywne. Zawierają witaminę a, witaminę c, witaminę B6, wapń, potas, magnez i żelazo, wśród innych składników odżywczych.

 

Każdy pies jest inny, więc zacznij od niewielkiej ilości ziemniaków, aby upewnić się, że twój pies nie będzie miał problemu z ich strawieniem. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem nowego pokarmu do diety szczeniaka.

 

Czy psy mogą jeść skórki ziemniaczane?

Chociaż skórki ziemniaczane mogą być niezwykle smaczne i chrupiące, powinny być podawane psu oszczędnie. Skórki ziemniaczane zawierają szczawiany. Szczawiany są w porządku w umiarkowanych ilościach. Jeśli jednak twój pies zje zbyt wiele skórek ziemniaczanych, mogą u niego wystąpić problemy z nerkami.

 

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu pupilowi, rozważ zatrzymanie skórek ziemniaków dla siebie i dzielenie się tylko niewielkimi ilościami nie przyprawionych, gotowanych ziemniaków.

ziemniaki i pies

Czy psy mogą jeść purée ziemniaczane?

Twój pies może jeść purée ziemniaczane, ale nie będą to te same ziemniaki, które przygotowujesz na rodzinny posiłek. Tłuczone ziemniaki, które podajesz swojemu psu muszą być zwykłe i nieprzyprawione. Nie powinieneś dodawać soli, czosnku, cebuli w proszku, ani żadnych innych przypraw.

 

Niektóre przyprawy, takie jak cebula i czosnek w proszku, są toksyczne dla psów i mogą powodować anemię. Dodatkowo wysoki poziom soli może szybko doprowadzić do odwodnienia. Możesz bezpiecznie podzielić się z psem niewielką ilością nieprzyprawionego purée ziemniaczanego jako specjalnym przysmakiem.

 

 

Czy psy mogą jeść pieczone ziemniaki?

Jeśli chcesz podzielić się ze swoim psem niewielką porcją pieczonego ziemniaka, możesz to zrobić! Musisz jednak upewnić się, że ziemniak dla psa jest obrany, dokładnie ugotowany i nieposypany przyprawami. Jeśli nie przygotowałeś specjalnego pieczonego ziemniaka dla swojego psa, nie ma powodu do zmartwień!

 

Możesz po prostu usunąć skórę i opłukać ziemniaki przed podzieleniem się nimi ze swoim pupilem. Jeśli jednak przed ugotowaniem ziemniaka wprowadziłeś do niego jakieś aromaty, nie powinieneś dzielić się nim z psem.

 

 

Przeczytaj też:Jaki zapach odstrasza psy od sikania?

 

Jak dużo ziemniaków może zjeść mój pies?

Dziel się ziemniakami ze swoim psem jako przysmakiem i przestrzegaj zasady 10%: do 10% dziennej dawki kalorii twojego psa może pochodzić z przysmaków. Ziemniak wielkości piłki golfowej z usuniętą skórką zawiera około 100 – 130 kalorii.

Jakie są zagrożenia związane z ziemniakami dla psów?

Jak wspomniano wcześniej, nawet jeśli twój szczeniak może cieszyć się okazjonalnym jedzeniem ziemniaków, spożywanie ich na surowo wiąże się z pewnym ryzykiem dla psów.

 

Chociaż solanina rzadko powoduje zatrucie u psów, ponieważ musi zostać spożyta w dużej ilości, należy uważać na następujące objawy.

  • Silne zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty).
  • Ból brzucha.
  • Słabość.
  • Letarg.
  • Dezorientacja.

 

Jeśli twój pies zjadł surowe ziemniaki i doświadcza któregokolwiek z tych objawów, skontaktuj się natychmiast z lekarzem weterynarii. Jeśli wystąpią wymioty lub biegunka, lekarz weterynarii prawdopodobnie przepisze leki, aby je skorygować lub płyny i elektrolity w przypadku, gdy zwierzę jest zagrożone odwodnieniem.

 

Ostatnie badania sugerują również, że karma dla psów z ziemniakami jako głównym składnikiem może być związana z kardiomiopatią rozstrzeniową psów (dcm).

 

Dcm jest chorobą mięśnia sercowego, która prowadzi do zmniejszenia zdolności serca do pompowania krwi przez układ naczyniowy. Mimo że najczęstszą przyczyną choroby są uwarunkowania genetyczne, wykazano, że nowe formuły karmy dla psów, opracowane przez niektóre firmy produkujące karmę dla psów, mogą powodować ten stan, zwłaszcza u ras, które nie są często dotknięte formą genetyczną.

 

Ziemniaki są wysokokaloryczne i zawierają węglowodany złożone o dużej zawartości skrobi, więc spożywanie ich w nadmiarze może powodować przyrost masy ciała, co z kolei może prowadzić do chorób i schorzeń w miarę starzenia się psa.

Zawsze powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii przed wprowadzeniem nowej karmy do diety twojego psa.

Jeśli planujesz gotować swojemu psu w domu i nie planujesz używać karmy dla psów jako części jego diety, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że dieta jest zbilansowana i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

 

 

Przeczytaj też:Jak są szkolone psy do wykrywania narkotyków?

 

Czy psy mogą jeść słodkie ziemniaki?

Słodkie ziemniaki są zdrowszą opcją niż zwykłe ziemniaki, ponieważ zawierają więcej przeciwutleniaczy, witamin (a, c, B6) i minerałów niż białe ziemniaki. Należy jednak zachować ostrożność przy wprowadzaniu ich do diety psów chorych na cukrzycę, mało aktywnych lub z nadwagą.

 

Podając psu słodkie ziemniaki, upewnij się, że są one ugotowane, a skórka została usunięta. Nigdy nie podawaj psu surowych słodkich ziemniaków, ponieważ są one trudne do pogryzienia i mogą łatwo rozstroić żołądek lub nawet spowodować niedrożność jelit.

 

Ilość podawanych słodkich ziemniaków zależy od wielu czynników, w tym od poziomu aktywności psa, jego wielkości i ogólnego stanu zdrowia. Jednak, jak w przypadku każdego pokarmu, kluczem jest umiar. Słodkie ziemniaki zawierają wysoki poziom witaminy, a więc zbyt duża ich ilość może spowodować osłabienie mięśni i kości.

 

Przed wprowadzeniem do diety szczeniaka jakiegokolwiek nowego pokarmu porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Jeśli weterynarz stwierdzi, że jest to w porządku, zacznij od małej ilości i zobacz, jak zareaguje twój pupil.