Dlaczego psy mają tak silny zmysł węchu?

Ludzie od tysiącleci wiedzą, że psi zmysł węchu różni się od naszego. Jednak nauka odkryła ostatnio wiele ciekawych informacji na temat węchu naszych psów.

 

Dlaczego psy mają tak silny zmysł węchu?

W ich nosach znajduje się do 300 milionów receptorów węchowych, podczas gdy u nas jest ich około sześciu milionów. A część psiego mózgu poświęcona analizie zapachów jest około 40 razy większa niż nasza. Po przeszkoleniu psy mogą wywęszyć bomby i narkotyki, ścigać podejrzanych i znajdować martwe ciała.

 

 

Jak daleko może sięgać węch psa?

Jeśli przez ich nos przechodzi więcej powietrza, mają większą szansę na wychwycenie zapachów. To, jak daleko psy są w stanie wyczuć zapach, zależy od wielu czynników, takich jak wiatr i rodzaj zapachu. W idealnych warunkach psy są w stanie wyczuć zapach przedmiotów lub ludzi nawet z odległości 20 km.

 

 

Co psy mogą stwierdzić po zapachu?

Ponieważ psy poruszają nozdrzami niezależnie, mogą określić kierunek zapachu i używać swojego zmysłu węchu jak kompasu. Do utraty wzroku niż człowiek. Każdy człowiek posiada unikalny, wrodzony zapach, który pozwala psom odróżnić jedną osobę od drugiej. Psy wyczuwają również strach i niepokój poprzez swój nos.

 

wech u psa

Dlaczego nosy są ważne dla psów?

Psi nos robi coś więcej niż tylko wąchanie róż. Podczas gdy ludzie polegają głównie na swoim wzroku, psy używają zarówno wzroku, jak i węchu, aby ocenić otoczenie i komunikować się. Ludzie spędzają więcej czasu na interpretowaniu danych wizualnych niż informacji węchowych. U psów jest dokładnie odwrotnie.

 

Psy poświęcają mnóstwo mocy swojego mózgu na interpretację zapachów. Mają ponad 100 milionów receptorów w jamie nosowej w porównaniu do 6 milionów u ludzi, a obszar psiego mózgu poświęcony analizie zapachów jest około 40 razy większy niż porównywalna część mózgu człowieka. Szacuje się, że psy potrafią wyczuwać zapachy od 1000 do 10 000 razy lepiej niż ludzie.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy kaszlą?

 

 

Psi nos pełni dwie funkcje — węchu i oddychania.

Nos ma zdolność rozdzielania powietrza. Część z nich trafia bezpośrednio do węchu, który rozróżnia zapachy, podczas gdy druga część jest przeznaczona do oddychania.

 

 

Nie możesz oszukać zmysłu węchu swojego psa.

Zmysł węchu psa może wyczuwać strach, niepokój, a nawet smutek. Hormon ucieczki lub walki, adrenalina, jest niewyczuwalny przez nasze nosy, ale psy najwyraźniej potrafią go wyczuć.

 

Ponadto, strachowi i niepokojowi często towarzyszy zwiększone tętno i przepływ krwi, co sprawia, że substancje chemiczne szybciej przedostają się na powierzchnię skóry. Próba zamaskowania swoich silnych uczuć swobodnym uśmiechem może zmylić Twoich przyjaciół, ale nie oszuka zmysłu powonienia psa.

 

 

Psi mózg podłączony do węchu.

Biorąc pod uwagę wszystkie te sygnały zapachowe wędrujące z nosa, nic dziwnego, że mózg psa ma większą korę węchową niż mózg człowieka. Podobnie jak u ludzi, różne części psiego mózgu specjalizują się w różnych rzeczach.

 

Sekcja węchowa psiego mózgu jest 40 razy większa niż nasza. W rzeczywistości, jedna ósma mózgu psa jest poświęcona interpretacji zapachu. To jest nawet większe niż część naszego mózgu poświęcona interpretacji wzroku. Nie jest więc hiperbolą sugerowanie, że psi zmysł węchu może być nawet potężniejszy niż ludzki zmysł wzroku.

 

pysk psa zapach

Nos psa a nos człowieka.

Kiedy próbujemy coś powąchać, wdychamy powietrze nosem i używamy tego samego otworu w nosie do wydychania powietrza. Dlatego też cały zapach, który otrzymujemy podczas wdychania powietrza, jest tracony podczas jego wydychania.

 

Jednak pies ma dwa różne kanały powietrzne, jeden do oddychania, a drugi do wąchania. Oznacza to, że psy są w stanie przechowywać zapach w swoim nosie nawet podczas wydychania powietrza!

 

Gdy psy wydychają powietrze, wysyłają je przez szczeliny swojego nosa, ale sposób, w jaki to powietrze jest wydychane przez nos, pomaga psom wciągać nowe cząsteczki zapachu. Pomaga to również psom uchwycić więcej zapachów podczas wąchania.

 

 

Przeczytaj też:Szczeniak: samiec czy samica co wybrać?

 

 

Na pewno zauważyłeś, że nosy psów są zawsze mokre, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego?

Śluz na nosie psa pomaga mu w odczuwaniu zapachu poprzez wychwytywanie cząsteczek zapachu. Pies ma również zdolność do niezależnego wąchania z każdego nozdrza, co pomaga mu zrozumieć, z którego kierunku dochodzi zapach.

 

Przejście, przez które psy wąchają powietrze, zawiera wysoce wyspecjalizowane komórki receptorów węchowych, które są odpowiedzialne za odbieranie zapachów. Pies posiada około 225-300 milionów receptorów węchowych, w porównaniu do zaledwie 5 milionów takich receptorów obecnych w ludzkim nosie.

 

 

Tworzenie wspomnień z zapachu u psa.

Nie chodzi o to, że my, ludzie, nie używamy naszego zmysłu węchu, ale jako zmysł jest on potężny z bardzo różnych powodów. Zapach przywołuje wspomnienia i budzi naszą emocjonalną podświadomość. Różne zapachy, dobre i złe, kojarzą nam się z ludźmi i miejscami — nie można też pominąć smaku w tym, czym się delektujemy.

 

Większość ludzi nie podejmuje świadomych wysiłków, by odcisnąć na sobie konkretne lub szczególne zapachy, by zachować je na później — rejestrują je bardziej jak szum tła, choć niezmiennie pewne rzeczy przebijają się przez eter, ludzie i miejsca, o których przypomina nam siła zapachu. Ale być może powinniśmy wziąć przykład z psów i zaprogramować nasze mózgi tak, by katalogowały zapachy w bardziej aktywny i użyteczny sposób.

 

Zapamiętywanie zapachu, czyli imprinting zapachu, jest dokładnie tym, w jaki sposób pies uczy się szukać bomb, skrytek z bronią, narkotyków, zaginionych osób i, niestety, ludzkich szczątków. Proces ten polega na wyszkoleniu psa, aby kojarzył zapachy z nagrodą. Psy stają się widocznie podekscytowane, gdy odkryją zapach, do którego wykrywania zostały przeszkolone.

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść jajko?

 

 

How Your Dog's Nose Knows So Much | Deep Look

Zaspokój potrzebę węchu u swojego psa.

Uniemożliwienie psu poznawania świata poprzez zapach to jak założenie opaski na oczy człowiekowi. Możliwość wąchania dostarcza Twojemu psu ważnych informacji i niezbędnej stymulacji umysłowej. Skoro już doceniasz potrzebę węszenia u swojego psa, jak możesz lepiej zaspokoić potrzeby swojego pupila i pozytywnie ukierunkować jego potrzeby?

 

Po pierwsze, spraw, aby spacery były przyjemne, dając psu wiele okazji do wąchania. Ogrodzenia i pnie drzew nie są czymś, co należy mijać w pośpiechu lub omijać. Są one dla Twojego psa ważnym źródłem informacji. Nie chcesz jednak spędzić całego spaceru na wąchaniu tego samego drzewa. Wykorzystaj komendę — zostaw to, aby powiedzieć psu, kiedy nadszedł czas, aby przejść dalej.

 

Jeszcze lepiej nagradzaj krótkie odcinki chodzenia na luźnej smyczy lub na uwięzi częstymi przerwami na wąchanie. Naucz psa, że kiedy nadejdzie czas na przerwę, będzie wiedział, że może się zrelaksować i złapać kilka zapachów.