Dlaczego psy lubią spać w nogach?

Postanawiasz usiąść wieczorem, aby poczytać książkę lub obejrzeć Netflix, a twój pies postanawia usiąść z tobą, kładąc się obok twoich stóp lub nawet siedząc na twoich stopach. To może być ich ulubione miejsce do drzemki.

 

Dlaczego twój pies to robi i czy jest to coś, czym powinieneś się martwić?

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi, że jest to instynktowne zachowanie w stadzie w odpowiedzi na różne sytuacje. Dla twojego udomowionego psa jesteś jego stadem i dlatego chce to robić razem z tobą.

 

Dlaczego psy lubią spać w nogach?

Normalnym zachowaniem psa jest siadanie u stóp swojego właściciela. Może to być sposób na okazanie uczuć, tak jak ty chciałbyś usiąść obok przyjaciela lub ukochanej osoby. Niektóre psy są zadowolone, że mogą pozostać na podłodze, zamiast siedzieć obok ciebie na kanapie, więc lądują tuż przy twoich stopach lub na nich.

 

Co zrobić, jeśli mój pies nie siada na moich nogach?

Każdy pies jest indywidualistą i w różny sposób wyraża przywiązanie i uczucie do swoich właścicieli.

Być może twój pies nie jest typem psa przytulającego się, dotykającego i czułego, ale lubi siedzieć lub leżeć obok ciebie. Twój pies może po prostu cieszyć się twoim towarzystwem bez potrzeby tak dużego kontaktu fizycznego i to jest w porządku.

pies śpiący w nogach

Zamiast tego pies może okazywać ci czułość w inny sposób, np. przychodząc na powitanie, kiedy wracasz do domu, przynosząc ci swoją ulubioną zabawkę lub podążając za tobą z pokoju do pokoju. Pomyśl o tym, że twój pies ma pewne języki miłości.

Możesz być wdzięczny, że twój duży pies nie chce siedzieć na twoich stopach. Zaufaj mi, wiem to z własnego doświadczenia.

Niezależnie od tego, czy twój pies jest typem siedzącym u twoich stóp, czy podążającym za tobą, ciesz się wyjątkową osobowością swojego pupila.

 

Korzenie zachowania u psów.

Główną przyczyną tego zachowania u psów jest ich instynkt stadny. Zachowania te mogą być nadal przejawiane u psów domowych. Psy, które dorastały na wolności, żyją w stadach i śpią blisko siebie, aby chronić siebie i przywódcę, a także, aby utrzymać ciepło. Instynkty te opierają się również na fakcie, że lider ma bardziej idealne miejsce do spania, stąd też psy kładą się u twoich stóp lub śpią u stóp twojego łóżka. Jesteś postrzegany jako przywódca stada.

 

Również u szczeniąt instynkt nakazuje spać przy ogonie matki lub kilka metrów od niej, aby nie zostać zmiażdżonym przez matkę, gdyby wstała lub przewróciła się podczas snu. To był wyuczony instynkt ochronny. Szczenięta, śpią blisko siebie, w tym przypadku bardziej dla ciepła, gdy są one tak małe.

 

Jeśli spojrzeć na to zachowanie trochę bliżej można zobaczyć, że istnieją inne powody tego zachowania. Niektóre psy szukają chłodniejszych miejsc do spania, takich jak podłoga przy twoich stopach. Spanie przy twoich stopach może być również oznaką, że potrzebują one zapewnienia lub boją się czegoś.

 

 

Przeczytaj też:Jak psy pomagają ludziom?

 

Jest to również oznaka psa uległego.

Twój pies może odczuwać potrzebę chronienia cię lub pilnowania. Jeśli twój pies ma lęk separacyjny, może również kłaść się u twoich stóp, gdy jesteś w domu, aby upewnić się, że jesteś w pobliżu. Psy mogą również kłaść się lub siadać u twoich stóp na znak oznaczenia swojego terytorium dla innych psów.

 

Istnieje wiele przyczyn takiego zachowania. Jak wspomniano powyżej, głównym powodem, dla którego twój pies wykazuje takie zachowanie jest naturalny instynkt związany z zachowaniem stadnym. Nie powinieneś pozwolić, aby to zachowanie zbytnio cię niepokoiło. Jak mówi przysłowie powinieneś pozwolić śpiącym psom leżeć.

 

Sposób, w jaki śpią zwierzęta, zdradza ich stosunek do właściciela

Zachęcanie do tego zachowania.

Podczas gdy spanie lub leżenie u twoich stóp nie jest tak naprawdę uważane za złe zachowanie, lub zły nawyk, może być uciążliwe, jeśli twój pies jest zawsze pod stopami, że tak powiem. Jeśli nie masz nic przeciwko takiemu zachowaniu, pozwól mu na to.

 

Przytulanie psa i tak zawsze jest najlepsze. Jeśli jednak leżenie na lub u twoich stóp nie jest pożądanym zachowaniem dla twojego psa, istnieje kilka wskazówek szkoleniowych, które zachęcą go do bardziej odpowiedniego zachowania.

 

Nie głaszcz psa, kiedy kładzie się na twoich nogach. To tylko zachęci go do kontynuowania tego zachowania. Nie zwracaj uwagi na psa, kiedy zachowuje się w ten sposób. Wytrenuj psa, aby siedział trochę dalej, rzucając mu smakołyk w pewnej odległości od ciebie, a kiedy po niego pójdzie, naucz go kłaść się w tym miejscu.

 

Daj pozytywne wzmocnienie i pochwałę, gdy pies położy się dalej od ciebie.

Naucz swojego psa słowa „leżeć” lub „kłaść się”. Pokaż mu dokładnie miejsce, w którym ma się położyć. Nagradzaj go za dokładne wykonywanie poleceń smakołykiem i pochwałą. Podczas szkolenia psa kluczowa jest konsekwencja.

 

Nie poddawaj się mu tak łatwo. Zanim się obejrzysz, pies nauczy się leżeć dalej od ciebie.

 

Czy jest to zachowanie terytorialne?

Tak jak my postrzegamy nasze zwierzęta jako własne, tak i one postrzegają nas w tym świetle. Ponieważ jesteś dla swojego pupila tak niesamowitym przywódcą stada, często odczuwa on potrzebę zaznaczenia swojego terytorium i odgrodzenia się od innych psów. Gdy jesteś w miejscu publicznym, często spotykasz się z tym, że twój futrzany przyjaciel siedzi bardzo blisko, jeśli nie tuż przy tobie.

 

To jest ich sposób, aby powiedzieć innym psom, że jesteś ich przywódcą stada, i jak wszyscy inni muszą trzymać się z daleka! Nasze zwierzaki są nam niezwykle oddane, więc to działanie jest tylko ich sposobem na zatrzymanie cię całego dla siebie. Jest to ich sposób na komplementowanie tego, jak wielkim przywódcą jesteś i jak żaden inny szczeniak nie może uznać cię za swojego.

 

Chociaż jest to w porządku, gdy nie ma agresji związanej z tym działaniem, są chwile, kiedy to działanie może być przerażające. Niektóre psy tak bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, że rozważają skrzywdzenie innych, którzy podejdą zbyt blisko. Nie każda osoba, która wchodzi w naszą przestrzeń jest niebezpieczna, więc jeśli twój szczeniak staje się zbyt terytorialny w stosunku do ciebie, być może nadszedł czas, aby porozmawiać z trenerem o sposobach powstrzymania tego zachowania.

psy i nogi

Okazywanie dominacji.

Czy kiedykolwiek spotkałeś nowego psa i od razu poczułeś się wyjątkowo, gdy wskoczył ci na kolana? Tak, to może być bardzo dobrze, że były one po prostu niesamowicie szczęśliwe, że cię widzą. Ale może być też tak, że dają znać wszystkim w pokoju, że to one rządzą, a ty jesteś teraz ich.

 

Siedząc na ludziach, pies może czuć się wyżej i bardziej odpowiedzialny. Siedząc na tobie lub twoich nogach daje im nogę w górę i jest w zasadzie pasywnym sposobem, aby zapewnić sobie dominację nad tobą lub innymi zwierzętami w pokoju. Ludzie często obserwują takie zachowanie u swoich szczeniaków, jeśli wprowadzili do domu nowe zwierzęta.

 

 

Przeczytaj też:Jak odstraszyć psy od suki z cieczka?

 

Trudno jest wiedzieć na pewno, czy nasi futrzani towarzysze są po prostu chętni do siedzenia na naszych kolanach, czy też próbują pokazać nam nasze miejsce. W takiej sytuacji najlepiej jest ocenić ogólne zachowanie psa. Jeśli w inny sposób okazują dominację w twoim domu, bardzo możliwe, że jest to dla nich sposób na pokazanie swojej dominacji.

 

W sytuacjach, w których twój futrzany przyjaciel wykazuje agresję w stosunku do innych ludzi lub zwierząt, rozwiązanie może nie być tak proste. W takich sytuacjach zalecamy współpracę z trenerem, aby mieć pewność, że twój pupil otrzymuje wszystko, czego potrzebuje od wyszkolonego profesjonalisty.