Dlaczego psy lubią piszczące zabawki?

Jeśli kosz z zabawkami twojego psa wygląda tak jak większość, to jest wypełniony po brzegi różnymi piszczącymi zabawkami — zazwyczaj pluszowymi pluszakami, takimi jak króliczki, smoki, a także piszczącymi piłkami tenisowymi. Znalezienie cichej zabawki dla psa to jak szukanie psa, który nie szczeka na listonosza. Psy uwielbiają piszczące zabawki, ale dlaczego?

 

Dlaczego psy lubią piszczące zabawki?

Ogólnie rzecz biorąc, większość psów lubi zabawki, które imitują zdobycz. Dlatego właśnie piszczące i miękkie zabawki są często bardzo popularne wśród psów. Usłyszenie wysokiego pisku i/lub rozerwanie miękkiej pluszowej zabawki może być dla niektórych psów niezwykle satysfakcjonujące. Zabawę zabawkami najlepiej wprowadzać, kiedy pies jest młody.

pies bawi sie zabawka pilka

Dlaczego psy wyrywają piszczałkę z zabawek?

Jeśli twój pies naprawdę potrafi rozerwać pluszową, piszczącą zabawkę, a nawet wyjąć plastikową piszczałkę, nie jesteś sam. Wiele psów uważa rozdzieranie swoich pluszaków za mile widzianą rozrywkę, mimo że ich właściciele wiedzą, że te zabawki nie są tanie.

 

Dla większości psów obsesja na punkcie usuwania piszczałki jest związana z popędem ofiary. Psy nie tylko chcą schwytać swoją ofiarę, ale także chcą ją zabić. Jeśli ofiara lub w tym przypadku piszcząca zabawka nadal piszczy, to znaczy, że nadal żyje.

 

Niektóre psy są napędzane do usunięcia piszczałki, aby zabić ofiarę, zatrzymać hałas, a nawet zakończyć proces polowania. To również wyjaśnia, dlaczego niektóre psy całkowicie tracą zainteresowanie zabawką, gdy piszczałka przestaje działać. Kiedy hałas ustaje, polowanie dobiega końca.

 

Nadzoruj zabawę piskliwymi zabawkami?

Wiele psów potrafi rozdrobnić piszczące zabawki i wyrwać piszczałkę, nie połykając przy tym ani farszu, ani piszczałki. Jednak zabawa z piszczałkami powinna być zawsze nadzorowana, ponieważ wiele psów tak bardzo angażuje się w polowanie, że może połknąć część zabawki. Należy interweniować, jeśli psy są zbyt podekscytowane lub zaczynają żuć kawałki piszczałki, pluszu lub plastiku.

 

Jeśli twój pies miał już w przeszłości do czynienia z połykaniem obcych przedmiotów, to wypchane, piszczące zabawki nie są najlepszym rozwiązaniem i zamiast nich wybierz mocniejszą zabawkę, taką jak kong.

 

Co więcej, regularnie poddawaj zabawki swojego psa inspekcji i usuwaj lub wymieniaj te, które są uszkodzone, podarte lub rozsypują swoje nadzienie.

 

 

Przeczytaj też:Jakie psy mogą mieszkać na dworze?

 

Piesek bawi się zabawką

Dlaczego mój pies boi się piszczących zabawek? Co mogę zrobić?

Jeśli twój pies ucieka w drugą stronę, kiedy wprowadzasz mu piszczącą zabawkę, nie martw się. Niektóre psy o słabszym popędzie do zdobywania lub mniejszej chęci do zabawy tego typu zabawkami mogą uznać głośny dźwięk za przerażający.

 

Możesz również umieścić zabawkę wśród innych, aby sprawdzić, czy pies sam ją zbada, lub spróbować pokazać mu, że zabawka jest zabawna, podrzucając mu ją lub ciągnąc za nią bez hałasu. Być może w końcu się do niej przekona. Jeśli nie, wybierz inne rodzaje zabawek, takie jak karbowane zabawki, piłki i zabawki do ciągnięcia.

 

Skrzypiące zabawki nie pasują do każdego szczeniaka i to jest w porządku. Ponadto rodzice tych zwierząt mogą cieszyć się spokojnym domem bez piszczących zabawek.

 

Zwierzęcy instynkt.

Badania przeprowadzone przez naukowców w celu sprawdzenia, dlaczego psy wolą pewne zabawki od innych, doprowadziły do wniosku, że wszystko to można wywnioskować z wilczego rodowodu naszych psów. Podobnie jak wilki wybierają swoje ofiary, psy wolą zabawki, które można rozerwać na strzępy, które pachną jak coś, co mogą zjeść, lub które wydają dźwięk.

 

Ten piszczący dźwięk może być irytujący dla nas, ale dla naszych pupili przypomina odgłos przestraszonego lub rannego zwierzęcia, co uruchamia ich instynkt łowiecki. Dlatego nasze psy, często nie przestają bawić się zabawką, dopóki mechanizm piszczący nie zostanie zepsuty, czyli nie zabiją swojej zdobyczy.

 

Natychmiastowa stymulacja i nagroda.

Chociaż niektórym psom wystarcza cicha zabawka do żucia, piszcząca zabawka przenosi zabawę na zupełnie inny poziom dla twojego pupila. Dźwięki wydawane przez piszczącą zabawkę dają psu natychmiastową informację zwrotną, że jego ugryzienie jest mocne i skuteczne, co pobudza go do dalszej zabawy i sprawia, że jest zadowolony ze swoich postępów.

piszczaca zabawka i pies

Może poprawić zdrowie zębów.

Twój pies może nie wiedzieć, dlaczego to robi, ale naturalna chęć gryzienia piszczącej zabawki może pomóc poprawić zdrowie zębów i dziąseł twojego pupila. Psy, które aktywnie żują, mają mniej płytki nazębnej niż te, które tego nie robią.

 

W rezultacie piszczące zabawki nie tylko zaspokajają pragnienie psa do żucia, ale także poprawiają samopoczucie w jamie ustnej poprzez masowanie dziąseł i skrobanie zębów.

 

Bądź świadomy potencjalnych niebezpieczeństw związanych z piszczącymi zabawkami.

Piszczące zabawki mogą być świetną zabawą dla twojego zwierzaka, ale w przeciwieństwie do zabawek z litej gumy lub bez wypełnienia, istnieją pewne potencjalne niebezpieczeństwa, których należy być świadomym.

 

Znane są przypadki zadławienia się lub połknięcia piszczałki w całości, co może prowadzić do kosztownej wizyty u weterynarza.

 

Ponieważ twój pies może mieć nienasyconą potrzebę gryzienia i rozrywania swojej ulubionej zabawki, dopóki nie dotrze do mechanizmu piszczącego, rozważ zastosowanie się do poniższych zaleceń przy oferowaniu psu zabawki z piszczałką:

 

 

Przeczytaj też:Jakie kolory lubią psy?

 

Regularnie sprawdzaj stan zabawki.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrą zasadą jest regularne sprawdzanie zabawek twojego pupila. Sprawdzając zabawki, którymi często się bawisz, możesz upewnić się, że uszkodzone zabawki i rzeczy, które mogą znajdować się w ich wnętrzu, takie jak plusz i małe piszczałki nie stanowią zagrożenia dla twojego zwierzęcia lub małych dzieci w twoim domu.

 

Usuń lub napraw uszkodzone zabawki.

Jeśli znajdziesz uszkodzoną piszczącą zabawkę, zdecyduj, czy możesz ją wymienić na nową, czy też chcesz ją naprawić i bezpiecznie ponownie dać ją swojemu zwierzakowi.

 

Zawsze nadzoruj swojego zapalonego gryzipiórka.

Czasami sprawdzenie zabawek psa na koniec dnia nie wystarczy, aby zapobiec zniszczeniu piszczącej zabawki przez zapalonego psa.

 

Jeśli wiesz, że twój pies ma tendencję do łatwego rozrywania swoich zabawek, chroń go przed połknięciem plastiku lub samej piszczałki, co może powodować poważne problemy zdrowotne, nadzorując go zawsze podczas zabawy piszczałką.

 

Jak wybrać bezpieczne zabawki piszczące?

Nie brakuje piszczących zabawek do wyboru. Niektóre zabawki są ładniejsze i wyglądają na bardziej zabawne niż inne, ale tak naprawdę liczy się trwałość i bezpieczeństwo. Pluszowe zabawki wypełnione farszem są najmniej trwałe i najbardziej prawdopodobne, że zostaną szybko zniszczone, a ty będziesz musiał je częściej wymieniać.

 

Polecam zabawki z gumy lub plastiku, najlepiej o podwyższonej, grzbietowej lub kolczastej powierzchni, ponieważ pomagają one w czyszczeniu zębów i dziąseł psa podczas żucia. Szukaj też materiałów wolnych od bpa, przeznaczonych do kontaktu z żywnością, co oznacza, że są one antybakteryjne i lepiej znoszą psi chlust i powtarzające się czyszczenie.

 

Wyrób sobie nawyk rutynowego sprawdzania zabawek psa pod kątem uszkodzeń oraz swojego podwórka pod kątem tych szokująco powszechnych zagrożeń dla psów.