Dlaczego psy kichają?

Chociaż kichanie jest normalną częścią życia Twojego zwierzęcia, możesz się martwić, jeśli Twój pies zaczyna kichać dużo częściej. Częste lub powtarzające się kichanie może być powodem do niepokoju, ale może też być nieszkodliwe.

 

Rozważ sytuację towarzyszącą kichaniu, aby ustalić, co może się dziać. Kichanie, które brzmi również jak parsknięcie, jest na przykład sposobem Twojego psa na komunikację podczas zabawy. Psy często kichają podczas zabawy, aby dać do zrozumienia towarzyszowi, że to dobra zabawa.

 

 

Dlaczego psy kichają?

Twój pies może kichać z wielu różnych powodów, ale jednym z najczęstszych jest chęć pozbycia się czegoś, co drażni jego nos, na przykład kurzu, aerozoli lub pyłków podobnie jak ludzie. Kichanie może być również oznaką, że Twojemu psu coś utknęło w nosie, np. źdźbło trawy, brud lub liść.

 

Inne czynniki, które mogą powodować kichanie u Twojego psa to alergie na alergeny przenoszone drogą powietrzną lub niektóre pokarmy, infekcje nosa i roztocza w nosie. Nadmierne kichanie może być również oznaką czegoś poważnego, na przykład guza, ale zdarza się to rzadziej.

 

Czasami psy kichają jako oznaka podniecenia lub zabawy. Takie zabawowe kichanie jest kolejnym sposobem wyrażania przez psa swojej ekspresji, podobnie jak merdanie ogonem czy szczekanie.

 

 

Mój pies ciągle kicha — dlaczego?

Przyczyny kichania u psa mogą być różne — od kawałka kurzu, który utkwił w nosie Twojego pupila, po infekcję wirusową. Chociaż kichnięcia psów są zazwyczaj nieszkodliwe, czasami mogą wskazywać na głębsze problemy. Oto najczęstsze przyczyny ataku kichania u Twojego psa:

wech u psa

 

Wrażliwy zmysł powonienia.

Psy, oczywiście, mają bardzo silny zmysł węchu. Psi zmysł węchu jest od 10 000 do 100 000 razy bardziej wrażliwy niż ludzki. Może to prowadzić do tego, że ich słodkie noski są szczególnie wrażliwe na czynniki drażniące i muszą być chronione przez cały czas. Istnieje wiele różnych powodów, dla których psy kichają, kiedy się bawią lub są podekscytowane.

 

Jednym z powodów jest to, że psy mają tendencję do zwijania swoich warg podczas zabawy. Powoduje to, że pies marszczy swój bardzo wrażliwy nos, co może powodować łaskotanie, które organizm interpretuje jako sygnał do kichnięcia. Kiedy pies kicha, jest to zazwyczaj znak, że pies jest zdrowy, a jego organizm wykonuje swoją pracę.

 

 

 

Przeczytaj też:Czernienie skóry u psa?

 

Zabawa.

Dla ludzi brzmi to głupio, ale zabawa w kichanie to prawdziwa rzecz dla psów. Jeśli kiedykolwiek byłeś świadkiem ekscytacji Twojego pupila podczas zabawy, najprawdopodobniej widziałeś, jak Twój pies kicha podczas zabawy.

 

To zachowanie przypominające prychanie nie jest niczym niepokojącym — to sposób Twojego psa na zakomunikowanie innym psom, że zabawa w chowanego jest dobrą zabawą.

 

Są też eksperci, którzy uważają, że kiedy psy bawią się i stają się nieco hałaśliwe, wzbijają kurz, brud, pyłki lub inne substancje drażniące, które mogą powodować kichanie.

 

 

Ciało obce.

Zwłaszcza jeśli Twój pies nagle zaczyna kichać na dworze lub na spacerze. Ciągłe kichanie może być oznaką tego, że coś utknęło w przewodzie nosowym — najczęściej jest to nasiono trawy. Możesz również zauważyć, że pies pociera pyskiem o ziemię lub dłubie w nosie.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak odchudzić psa?

 

Rozrosty/nowotwory.

Nowotworowa masa w przewodach nosowych może spowodować miejscowy stan zapalny, jak również zniszczyć przejścia i fałdy w przewodach nosowych. Łagodne masy, takie jak polipy lub torbiele, mogą powodować podrażnienia, które będą skutkowały kichaniem.

 

 

Zakażenie grzybicze.

Grzyb o nazwie aspergillus może wywołać infekcję nosa i zatok. Może to skutkować kichaniem, wydzieliną z nosa, obrzękiem, a czasem bólem i krwawieniem z nosa. Jest ona spowodowana wdychaniem grzyba z kurzu lub siana.

pies je trawe na dworzu

 

Infekcja górnych dróg oddechowych.

Psy również chorują na wirusy. Chociaż psy nie zarażają się tymi samymi wirusami, co ludzie przeziębienie i grypa, zdarzają się infekcje górnych dróg oddechowych. Infekcje te mogą być wirusowe, bakteryjne lub grzybicze i są bardzo zaraźliwe.

 

Szukaj objawów, które odzwierciedlają przeziębienie, takich jak wydzielina z oczu i nosa, kaszel, kichanie i senność. Zadzwoń od razu do lekarza weterynarii, aby uniknąć komplikacji.

 

 

Roztocza w nosie.

Problem mikroskopijnych roztoczy żyjących w nosie i zatokach psa jest bardzo rozpowszechniony. Niektóre psy nie będą dotknięte, podczas gdy inne będą doświadczać znaczących problemów.

 

Weterynarz będzie musiał postawić diagnozę, ale zwróć uwagę na takie rzeczy jak kichanie, krwawienia z nosa i swędzenie twarzy. Zapytaj swojego weterynarza, czy leki przeciwpasożytnicze lub płukanie nosa mogą pomóc.

 

 

Kiedy kichnięcie psa oznacza coś poważnego?

Jeśli Twój pies często kicha, ma wyciek z nosa lub wydaje się, że kichanie sprawia mu ból, musi być zbadany przez lekarza weterynarii. Zwracaj uwagę na wszelkie nietypowe zachowania związane z częstym kichaniem, takie jak krwawienie lub częste łapanie się za nos.

 

Częste kichanie może oznaczać, że coś blokuje przewód nosowy, co wymaga zbadania przez weterynarza. Psy myśliwskie są bardziej narażone na to, że w ich pysku mogą utkwić nietypowe przedmioty, ponieważ zawsze badają teren. Dobrym pomysłem jest codzienne sprawdzanie ich pyska na wypadek, gdyby liście, gałązki lub inne fragmenty z zewnątrz utknęły w środku.

 

Głębokie kichnięcia, które pochodzą z klatki piersiowej, mogą być oznaką stanu chorobowego, takiego jak przeziębienie. W rzadszych przypadkach winne mogą być infekcje nosa lub roztocza.

 

Chociaż kichanie jest zwykle normalne, nie powinieneś wahać się, skonsultować z lekarzem weterynarii, jeśli uważasz, że coś jest nie tak.

 

 

Co powoduje kichanie wsteczne?

Dokładna przyczyna odwrotnego kichania nie jest znana. Każde podrażnienie nosa, zatok lub tylnej części gardła może wywołać epizod kichania wstecznego.

 

Czynnikami drażniącymi mogą być roztocza w nosie, wydzieliny, ciała obce, takie jak nasiona, pyłki lub trawy, alergie, dym, zapachy, masy lub wydłużone podniebienie miękkie. Psy z wąskimi przejściami nosowymi długie nosy wydają się być częściej dotknięte tym problemem.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy się trzęsą?

 

Jak rozpoznaje się kichanie wsteczne?

Diagnoza opiera się na wywiadzie lekarskim i objawach klinicznych. Lekarz weterynarii wykluczy inne przyczyny nieprawidłowego oddychania i kichania, takie jak infekcja górnych dróg oddechowych, zapadnięcie się tchawicy, guzy lub polipy nosa, ciała obce w drogach nosowych lub jamie ustnej, itd.

 

Niekiedy lekarz weterynarii wykonuje badania krwi, testy alergiczne lub zdjęcia rentgenowskie, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować podobne objawy.

 

 

Jak leczy się kichanie wsteczne?

Większość przypadków kichania wstecznego nie wymaga leczenia. Jeśli Twój pies doświadcza epizodu kichania wstecznego, możesz delikatnie pogłaskać go po szyi i spróbować go uspokoić. Kiedy pies wydycha powietrze przez nos, atak jest zazwyczaj zakończony.

 

Bardzo rzadko zdarza się, aby podczas tych ataków u psów wystąpiły jakiekolwiek powikłania lub wystąpiło jakiekolwiek ryzyko. Większość epizodów odwrotnego kichania trwa krócej niż minutę, chociaż odnotowano dłuższe okresy.

 

pies pokazuje pysk do kamery

Co zrobić, jeśli mój pies kicha krwią?

Jeśli zauważysz krew podczas kichania swojego psa, zawsze skontaktuj się z weterynarzem. Kichanie krwią może być objawem różnych rzeczy, w tym urazów, roztoczy w nosie i nowotworów.

 

Niezależnie od przyczyny, krwawienie podczas kichania nie jest czymś, co powinieneś ignorować. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie zdiagnozować problem i rozpocząć niezbędne leczenie.

 

 

Co mogę podać mojemu psu na kichanie i katar?

Nigdy nie podawaj psu leków ani nie uciekaj się do domowych sposobów, jeśli Twój pies kicha i ma katar. Podczas gdy my mamy możliwość samoleczenia, gdy źle się czujemy, to w przypadku psów jest inaczej.

 

Wiele leków stosowanych u ludzi jest wysoce toksycznych dla psów i ich spożycie może mieć tragiczne skutki. Nawet jeśli lek nie jest toksyczny, nadal istnieje realne ryzyko przypadkowego podania psu zbyt dużej dawki.

 

Twój lekarz weterynarii będzie w stanie doradzić Ci w sprawie ewentualnego leczenia objawów u Twojego psa, więc skontaktuj się z nim, zanim podasz psu jakikolwiek lek.

 

Funny Sneezing Dogs 😂🐶 Cute and Funny Sneezing Dogs (Full) [Funny Pets]

Leczenie kichania u psa.

Leczenie kichania psa będzie się różnić w zależności od przyczyny, która leży u jego podłoża. Jeśli Twój pies jest po prostu podekscytowany lub zdenerwowany, uspokojenie go pomoże. Kichanie, które wynika z radości lub czegoś w nosie Twojego pupila, również zniknie samoistnie.

 

Ale kichanie może być również powodem do niepokoju. Koniecznie odwiedź lekarza weterynarii, jeśli zauważysz, że kichanie Twojego psa jest połączone z:

  • Zmianami apetytu.
  • Zmianami w zachowaniu lub poziomie aktywności.
  • Wydzielina z nosa, zwłaszcza jeśli jest zielona lub żółta.
  • Kaszel.
  • Katar lub matowo wyglądające oczy.

 

 

Przyjdź do weterynarza przygotowany z informacjami na temat objawów występujących u Twojego zwierzęcia. Możesz również zapytać lekarza weterynarii, czy nie wolałby, abyś zostawił psa w samochodzie do czasu wizyty, aby nie narażać innych psów na kontakt z zarazkami.

 

Kaszel kenelowy jest dość zaraźliwy i lekarz weterynarii może chcieć uniknąć narażenia młodych szczeniąt lub psów z obniżoną odpornością, jeśli to możliwe!

 

Lekarz weterynarii może przepisać prosty antybiotyk, który pomoże Twojemu psu uporać się z kaszlem kenelowym. W innych przypadkach pies może wymagać dalszych badań, aby ustalić, co się dzieje.

 

Ogólnie rzecz biorąc, kichanie bez innych objawów nie jest wielkim powodem do niepokoju. Jednak kichanie w połączeniu z innymi objawami może wskazywać na niezliczoną ilość różnych chorób.

 

 

Profilaktyka zapobieganie kichaniu u psów.

Zapobieganie kichaniu zależy od przyczyny kichania Twojego psa. Upewnij się, że Twój pies ma aktualne zalecane szczepienia. Unikaj miejsc o dużym zagęszczeniu psów takich jak parki, jeśli Twój pies ma słaby układ odpornościowy.

 

Poza kichaniem spowodowanym chorobą nie ma zbyt wielu powodów, aby starać się unikać kichania. Jeśli Twój pies lubi kichać podczas zabawy lub po dobrym tarzaniu się po dywanie, nie ma w tym nic złego!