Dlaczego psy kaszlą?

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu na wszelkie podrażnienia lub nieprawidłowości w drogach oddechowych. Wszystkie psy od czasu do czasu naturalnie kaszlą.

 

Jednak uporczywy kaszel może być objawem poważniejszej choroby podstawowej lub schorzenia, ale nie zawsze tak jest. Istnieje wiele typowych przyczyn, które mogą powodować kaszel u Twojego psa.

 

 

Dlaczego psy kaszlą?

Podobnie jak ludzie, psy kaszlą, aby udrożnić gardło. Kaszlą, aby udrożnić drogi oddechowe i pozbyć się substancji drażniących, wydzielin, obcych cząstek, wirusów, grzybów i bakterii.

 

Mechanizm kaszlu u ludzi i psów jest taki sam — następuje szybki wdech, po którym następuje wydech, któremu towarzyszy silne wypuszczenie powietrza.

Przyczyn kaszlu może być kilka. W przypadku sporadycznego kaszlu pies może po prostu zakrztusić się jakimś pokarmem, lub jego drogi oddechowe mogą po prostu reagować na jakiś chwilowy czynnik drażniący.

 

Ten rodzaj kaszlu jest często krótkotrwały i ustępuje po udrożnieniu dróg oddechowych. Pies może mieć jednak trudności z oczyszczeniem gardła, jeśli w jego ciele znajduje się ciało obce, w takim przypadku pies będzie wymagał interwencji weterynarza.

 

 

Mój pies kaszle i wydaje się dusić.

Jeśli Twój pies kaszle i wydaje się dusić, najprawdopodobniej jest to spowodowane obecnością ciała obcego w gardle. Przedmiot ten blokuje drogi oddechowe, a kaszel jest próbą jego usunięcia. W zależności od wielkości, kształtu i lokalizacji obiektu, może to być nagły przypadek weterynaryjny.

 

Niektóre mogą być łatwo usunięte, inne będą musiały być usunięte przez profesjonalistę. Próba usunięcia przez kogoś, kto nie wie, co robi, może spowodować dalsze szkody.

 

Istnieją jednak powody, dla których pies może kaszleć i dławić się. Rozrosty nowotworowe, takie jak guzy, mogą prowadzić do ucisku na drogi oddechowe. Z tego powodu zawsze konieczne jest postawienie dokładnej diagnozy przez lekarza weterynarii.

 

pies kaszle

Przeczytaj też:Zachowanie suki po kryciu?

 

Objawy i symptomy kaszlu u psów.

 • Suchy, rwący, uporczywy lub szczekający kaszel, który może nasilać się podczas wysiłku fizycznego, podniecenia lub w niskich temperaturach powietrza.
 • Odkrztuszanie śluzu, flegmy lub płynów — jest to kaszel produktywny.
 • Nietolerancja wysiłku fizycznego lub niechęć do wychodzenia na spacer.
 • Utrata wagi.
 • Twój pies może być ospały lub wydawać się bardziej zmęczony niż zwykle.
 • Inne objawy związane z kaszlem to: wydzielina z nosa lub oczu, tabaki, chrząkanie, rechotanie i czasami wymioty.
 • Nietypowe odgłosy oddychania, w tym parskanie i kichanie wsteczne. Chociaż technicznie rzecz biorąc nie jest to kaszel, można go zaobserwować najczęściej w odpowiedzi na czynnik drażniący drogi oddechowe.

 

pies pokazuje pysk do kamery

 

 

Przeczytaj też:Ile mleka mogą pić psy?

 

Najczęstsze przyczyny — Dlaczego mój pies ciągle kaszle?

 1. Choroby serca — niektóre rasy psów są bardziej podatne na choroby serca i dziedziczne nieprawidłowości niż inne. Istnieje wiele różnych ras psów, które są podatne na choroby serca. Regularne badania kontrolne są ważną częścią rutyny zdrowotnej Twojego psa i mogą pomóc we wczesnym wykryciu wszelkich problemów.
 2. Choroby płuc — Zapalenie płuc. Kaszel, który brzmi mokro lub jest produktywny może oznaczać, że w płucach zgromadził się płyn, często spowodowany infekcją. Jeśli infekcja jest bakteryjna, lekarz weterynarii może podać psu antybiotyk.
 3. Kaszel kenelowy — jest to jedna z najczęstszych przyczyn kaszlu u psów. Znany również jako zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli u psów, powoduje zapalenie tchawicy i oskrzeli w górnym układzie oddechowym psa. Kaszel kenelowy może być wywołany przez wiele różnych wirusów i patogenów. Istnieje możliwość zminimalizowania ryzyka zarażenia się psa kaszlem kenelowym poprzez poddanie go szczepieniom.
 4. Nosówka u psów — uporczywy kaszel jest objawem towarzyszącym tej infekcji. Jest to wysoce zakaźna i poważna choroba wirusowa, która atakuje przewód pokarmowy, układ oddechowy i centralny układ nerwowy u psów. Infekcja ta może okazać się śmiertelna, ale można jej w pełni zapobiec dzięki corocznym szczepieniom.
 5. Połknięcie ciała obcego, które utkwiło w drogach oddechowych — jest to szczególnie częste u szczeniąt i psów, które lubią gryźć lub żuć zabawki i kości.
 6. Nowotwory — nowotwory płuc, zarówno pierwotne jak i wtórne, mogą być przyczyną kaszlu u psów.
 7. Wirus grypy psów/psia grypa — wiąże się z wilgotnym kaszlem, kichaniem, katarem i wysoką gorączką. Podobnie jak grypa u ludzi, wirus ten jest wysoce zaraźliwy dla psów i obecnie nie jest dostępna szczepionka.
Kennel Cough In Dogs

 

 

Przeczytaj też:Spuchnięte ucho u psa ?

 

Kaszel psa jest czasem suchy, innym razem wykrztusza białą śluzowatą substancję, ale nie jest ona spieniona?

Kaszel u starszego psa może być niepokojący, dlatego najlepiej udać się do lekarza weterynarii, aby to wyjaśnić. Aby wymienić tylko kilka możliwych przyczyn, przychodzą mi na myśl problemy z sercem z nagromadzeniem płynów, kaszel kenelowy jeśli ostatnio przebywał w pobliżu innych psów, zapalenie oskrzeli, alergie, choroba wywołana przez nicienie sercowe, porażenie krtani, wzdęcia jeśli jest niespokojny i towarzyszy mu rozdęcie brzucha oraz zapalenie płuc.

 

 

Czy istnieją domowe sposoby na suchy kaszel u psów?

W przypadku ludzi często jesteśmy w stanie samodzielnie wyleczyć suchy kaszel. Jednak w przypadku psa, bardzo trudno jest ustalić przyczynę problemu. Ponieważ istnieje wiele patologii, których objawem jest suchy kaszel, musimy ustalić właściwą, aby zapewnić im dobre samopoczucie.

 

 

Nawet jeśli mamy diagnozę, musimy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza weterynarii. Domowe środki nie będzie w stanie zająć się poważnych patologii, nawet jeśli mogą one pomóc złagodzić niektóre objawy. Istnieją jednak pewne sposoby, które mogą pomóc nam uniknąć suchego kaszlu u psów:

 

 • Utrzymuj odpowiednie nawodnienie, aby zapobiec wysychaniu dróg oddechowych.
 • Unikaj wszelkich potencjalnych czynników drażniących, takich jak dym, aerozole,
  zanieczyszczenia, kurz, itp.
 • Używaj nawilżacza powietrza lub korzystaj z pary wodnej wytwarzanej w łazience podczas brania prysznica z ciepłą wodą.
 • Nie dopuszczaj do nadmiernej aktywności fizycznej.
 • Spaceruj z szelkami zamiast obroży.

 

Ogólnie rzecz biorąc, utrzymuj ich dobry stan zdrowia dzięki odpowiedniej diecie i wystarczającej ilości ruchu. Jednak w przypadku psów, które mają skłonność do suchego kaszlu, musimy upewnić się, że nie zachęcamy ich do nadmiernego wysiłku fizycznego.

 

Również w tym przypadku należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii w zależności od konkretnego psa. Zachęcamy do zabrania swojego pupila do lekarza weterynarii, jeśli cierpi on z powodu jakichkolwiek dolegliwości lub bólu.