Dlaczego psy ciągną na smyczy?

Psy ciągną, aby dotrzeć tam, dokąd zmierzają. Psy chcą angażować się w otoczenie, a ludzie dla psa mogą być powolni. Noszenie smyczy i bycie przywiązanym do człowieka nie jest naturalnym zachowaniem dla psów.

 

Wiele psów naturalnie pochyla się, kiedy czują nacisk na obrożę i prężą się do przodu. Chodzenie na luźnej smyczy jest skomplikowaną umiejętnością i wymaga cierpliwości, planowania i wytrwałości.

 

 

Dlaczego psy ciągną na smyczy?

Psy ciągną na smyczy, ponieważ jesteśmy wolniejsi niż one. Kiedy wychodzisz z domu, kierując się na spacer, Twój pies jest podekscytowany i chce iść! Chce poczuć wszystkie zapachy, usłyszeć wszystkie dźwięki, zobaczyć wszystkie widoki i zwiedzić okolicę. Niestety, niewielu z nas chce poruszać się tak szybko jak psy.

 

Psy również powtarzają czynności, które są dla nich nagradzane. Emocje związane z chodzeniem, mocne ciągnięcie, a czasem nawet bieganie są dla nich nagrodą. Dodatkowo, kiedy pies ciągnie, może gdzieś pójść. Ponownie, jest to nagroda. Twój pies nie ciągnie na smyczy, ponieważ jest dominujący, ani nie próbuje osiągnąć dominacji. On po prostu chce odkrywać.

 

 

Czy ciągnięcie psa na smyczy jest szkodliwe?

Ciągłe szarpanie i ciągnięcie na smyczy może powodować poważne urazy i prowadzić do zadławienia, uduszenia, niedoczynności tarczycy, problemów z układem nerwowym oraz problemów z oczami i uszami, a nawet śmierci. Aby zapobiec tym problemom, masuj szyję psa w ramach rozgrzewki przed ćwiczeniami lub codziennymi spacerami.

 

 

Jak długo trwa szkolenie psa na smyczy?

Sesje treningowe powinny trwać około 3-5 minut jednorazowo, a najlepiej 2-3 sesje dziennie. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej zobaczysz rezultaty. Nie staraj się pracować wielozadaniową i trenować chodzenia na luźnej smyczy w drodze do parku lub sklepu.

psy na smyczy

 

 

Przeczytaj też:Czego mogę użyć do umycia psa, jeśli nie mam szamponu dla psów?

 

Czy jest już za późno na szkolenie psa na smyczy?

Nie rozpaczaj, jednak jeśli masz starszego psa, który nauczył się złych nawyków, ponieważ nigdy nie jest za późno na przyuczenie psa do spokojnego chodzenia na smyczy bez ciągnięcia. Potrzebujesz po prostu czasu, cierpliwości i zrozumienia, co motywuje Twojego psa do nauki i wykonywania poleceń.

 

 

Czego nie należy robić?

Nie trzymaj smyczy mocno. Nie zachęcaj do tego złego nawyku. Zamiast tego odwróć się w drugą stronę i odejdź od niego lub stań się posągiem.

 

Nie możesz być niekonsekwentny w chodzeniu na luźnej smyczy. Jeśli przez część czasu prosisz go o grzeczne chodzenie, a przez resztę czasu ignorujesz, pozwalając mu ciągnąć, jego umiejętność chodzenia na smyczy nigdy nie będzie dobra. Pamiętaj, że ciągnie, ponieważ spacery są dla niego zabawne i satysfakcjonujące. Ty musisz być bardziej ekscytujący niż trawa, którą wącha.

 

 

Przewodnik krok po kroku jak chodzić na luźnej smyczy:

 1. Znajdź otoczenie, w którym nic nie będzie rozpraszać uwagi i przygotuj dużo małych wilgotnych smakołyków. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest trenować przed posiłkami, ponieważ pies będzie bardziej zmotywowany.
 2. Zapnij smycz i zacznij chodzić. Zaznacz za pomocą klikera lub słowa „tak” i nagródź psa w momencie, kiedy zacznie z Tobą chodzić.
 3. Kontynuuj chodzenie w górę i w dół lub w kółko. Często zaznaczaj i nagradzaj, aby pokazać psu, że robi to, co należy.
 4. Zacznij wprowadzać rozpraszacze uwagi psa kiedy pies będzie już konsekwentnie chodził na luźnej smyczy w tym środowisku. Rozproszenia powinny być proste i stopniowo je zwiększaj.
 5. Przejdź do bardziej wymagającego środowiska i ponownie przećwicz kroki 2-4. Pomoże to Twojemu psu uogólnić zachowanie.

 

pies ciagnie smycz

Rozwiązywanie problemów z nauką chodzenia na smyczy.

Nawet jeśli Twój szczeniak bardzo ładnie uczy się chodzić na smyczy, prawdopodobnie napotkasz pewne problemy, kiedy pies będzie się starzeć, chodzić w nowe miejsca i doświadczać nowych bodźców.

Będziesz chciał nauczyć go chodzenia na luźnej smyczy, ponieważ jest to o wiele przyjemniejsze dla Was obojga. Oto kilka wskazówek, co zrobić, jeśli masz problemy z treningiem na smyczy:

 

 • Jeśli Twój szczeniak ciągnie: Jeśli Twój pies zacznie ciągnąć w drugą stronę, zamień się w drzewo. Stań bardzo nieruchomo i odmów ruchu, dopóki pies nie wróci do Ciebie. Nie szarp za smycz i nie ciągnij psa za sobą. Alternatywnymi narzędziami szkoleniowymi przeznaczonymi dla psów, które mają tendencję do ciągnięcia, są szelki z przednim zaczepem.
 • Jeżeli Twój pies się wyrywa: Jeśli Twój pies idzie za czymś podczas spaceru — na przykład za innym psem, samochodem, deskorolkarzem — bądź pro aktywny. Spróbuj przekierować jego uwagę smakołykiem, zanim będzie miał szansę rzucić się do ataku, i zwiększ odległość między psem a celem. Zachowaj czujność i bądź przygotowany, zanim cel jego frustracji znajdzie się zbyt blisko. Ten typ zachowania może być bardziej powszechny u ras pasterskich, ale każdy pies może być zaskoczony czymś, do czego nie jest przyzwyczajony lub co jest dla niego ekscytujące.
 • Jeśli Twój szczeniak szczeka: Niektóre psy mają zwyczaj szczekania na inne psy podczas spaceru. Często takie zachowanie wynika z braku ruchu. Upewnij się, że Twój pies otrzymuje odpowiednią ilość bodźców psychicznych i fizycznych dostosowanych do jego wieku i rasy. Jeśli nadal jest to problem, postępuj tak samo jak w przypadku lonżowania, jak opisano powyżej — stwarzaj dystans i oferuj smakołyki, zanim pies zacznie szczekać, aby za każdym razem, gdy zobaczy psa, przyzwyczaił się do zwracania uwagi na Ciebie.

 

 

Przeczytaj też:Czy to normalne, że szczeniak nie chce jeść?

 

 

My Dog Won't Stop Pulling on the Leash! (Feat. Jason Derulo & Jena Frumes)

Dlaczego mój pies ciągnie na smyczy?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies ciągnie na smyczy, ale zazwyczaj można je zawęzić do 4 głównych przyczyn.

 

 • To działa na nie — jest to najczęstszy powód. Większość psów ciągnie, ponieważ ich naturalne tempo chodzenia jest znacznie szybsze niż nasze i chodzenie w tempie człowieka, jest dla nich bardzo nienaturalne. Nauczyły się, że ciągnięcie prowadzi je tam, gdzie chcą być jak najszybciej.
 • Nadmierne pobudzenie — Twój pies jest nadmiernie podekscytowany lub ma za dużo nadmiaru energii. Może to być uwarunkowane genetycznie. Twój pies nie ma ujścia dla swojego popędu lub może być tak, że pies nigdy nie nauczył się jak odpowiednio radzić sobie ze swoją energią. Kiedy pies jest nadmiernie pobudzony, nie da się go niczego nauczyć, a tym bardziej oczekiwać, że będzie ładnie chodził w Twoim tempie. Jeśli więc masz psa z nadmiarem energii, spróbuj ją trochę rozładować przed spacerem, grając w krótką grę w przeciąganie lub aportowanie.
 • Reaktywność — oznacza to, że Twój pies reaguje pozytywnie lub negatywnie na pewne rzeczy w otoczeniu. Na przykład, może zobaczyć innego psa i desperacko ciągnąć w jego kierunku, próbując się pobawić. Może też zobaczyć rower i pociągnąć za nim, próbując go gonić. Jeśli zauważysz, że Twój pies wykazuje reaktywność na pewne rzeczy, podejmij dodatkowy wysiłek, aby trenować z myślą o nich lub poszukaj pomocy u doświadczonego trenera psów.
 • Strach lub lęki — pies może odczuwać strach lub niepokój w związku z przebywaniem na zewnątrz, lub w nowym otoczeniu i może ciągnąć, aby znaleźć bezpieczne miejsce, do którego mógłby się wycofać.

 

 

Jak zacząć spacery?

Wszystkie psy potrzebują codziennej stymulacji społecznej, psychicznej i fizycznej. Regularne spacery na smyczy mogą pomóc w stymulacji psychicznej i społecznej, ale rzadko kiedy w pełni zaspokajają psią potrzebę ćwiczeń fizycznych. Zanim nauczysz psa chodzenia na luźnej smyczy, powinieneś zacząć od upewnienia się, że codzienne potrzeby psa są zaspokajane.

 

Eksploracja terenu i spacery w spokojnym miejscu, które nie powodują stresu, są dla większości psów ważnym elementem dobrego samopoczucia.

 

 

Zasady chodzenia na luźnej smyczy:

Istnieje kilka podstawowych elementów, które sprawią, że chodzenie na luźnej smyczy będzie o wiele przyjemniejsze dla wszystkich zainteresowanych. Jeśli będziesz przestrzegać tych podstawowych zasad, będziesz mieć większe szanse na osiągnięcie sukcesu:

 

 

Przeczytaj też:Jak przygotować psa na dziecko?

 

Bądź obecny — pewnie już to słyszałeś, ale warto to powtórzyć.

Bycie obecnym oznacza odłożenie telefonu na czas spacerów. Prosisz psa, aby ograniczył swój entuzjazm dla swojej wersji mediów społecznościowych — takiej, którą czyta nosem — aby być bardziej połączonym z Tobą podczas spaceru.

 

Przynajmniej to, co możesz zrobić, to być dostępnym, aby odpowiedzieć na jego radość ze spaceru poprzez poświęcenie mu uwagi. Dotyczy to również sytuacji, kiedy spacerujesz z psem z przyjacielem. Pogawędki są świetną zabawą, ale miej psa na oku i traktuj go priorytetowo przynajmniej w okresie szkolenia.

 

 

Noś przy sobie nagrody.

Nigdy nie lekceważ przydatności saszetki ze smakołykami wypełnionej co najmniej garścią pysznych kawałków jedzenia!

 

 

Pozwól swojemu psu węszyć.

Niewiele psów otrzymuje odpowiednią dawkę codziennych ćwiczeń fizycznych podczas spaceru na smyczy. My, ludzie, poruszamy się o wiele za wolno, chyba że biegasz z psem, oczywiście. Nie oznacza to jednak, że spacer nie jest ważną częścią dnia Twojego psa — to kluczowa czynność w procesie zbierania informacji!

 

Pozwól swojemu psu podążać za swoim nosem. Pozwól mu badać zapachy, które wyłapie, nawet jeśli oznacza to zatrzymanie się na chwilę, aby sprawdzić źdźbło trawy.