Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Niewiele zapachów jest tak nieprzyjemnych jak pies z nieświeżym oddechem. Twój pies może myśleć, że doceniasz jego pocałunki, ale jeśli ma nieświeży oddech, to zbliżenie się do niego jest ostatnią rzeczą, którą chciałbyś zrobić.

 

Nieświeży oddech psa jest nie tylko obrzydliwy — może być również oznaką problemu zdrowotnego. Poświęć chwilę na zbadanie możliwych przyczyn nieświeżego oddechu i dowiedz się, co możesz zrobić, aby go leczyć i mu zapobiegać.

 

 

Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

Najczęstszą przyczyną halitozy u psa są choroby przyzębia powstające w wyniku odkładania się płytki nazębnej biofilmu i kamienia nazębnego. Podstawową przyczyną nieświeżego oddechu u psów są złe bakterie powodujące próchnicę, w wyniku której powstają śmierdzące związki siarki.

 

 

Czy nieświeży oddech psa jest objawem, czy stanem chorobowym?

Cuchnący oddech psa jest zarówno objawem, jak i stanem chorobowym, w zależności od tego, jak pachnie.

 

Halitoza jest stanem chorobowym, w którym pies cierpi na chroniczny nieświeży oddech spowodowany chorobą i złą higieną jamy ustnej. Jeśli zęby psa nie są prawidłowo szczotkowane, może to prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego, które powodują nieprzyjemny zapach.

 

W niektórych przypadkach pewne specyficzne zapachy mogą wskazywać, że coś jest nie tak z organami wewnętrznymi psa. Może to być objawem czegoś poważniejszego, jak guzy lub choroby nerek. Pewne badanie wykazało nawet, że wydaje się istnieć korelacja pomiędzy nieświeżym oddechem u właściciela człowieka i jego psa.

 

 

Dlaczego oddech mojego psa tak brzydko pachnie?

Jeśli Twój pies cierpi z powodu nieświeżego oddechu, jest to prawdopodobnie spowodowane jedną z poniższych przyczyn nieświeżego oddechu u psów:

 

pysk psa czy smierdzi

Słaba higiena jamy ustnej:

Jest to najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu u psów, a przykry zapach z ust pogarsza się z czasem, w miarę jak pogarsza się higiena jamy ustnej Twojego psa. W miarę jak płytka nazębna i kamień nazębny gromadzą się w jamie ustnej psa, bakterie wytwarzają silniejszy zapach, który staje się bardziej zauważalny dla właścicieli zwierząt.

 

Pogarszająca się higiena jamy ustnej może prowadzić do powikłań stomatologicznych, które jeszcze bardziej pogarszają oddech, takich jak ubytki, infekcje dziąseł, utrata zębów i choroby przyzębia.

 

 

Przeczytaj też:Jak przekonać rodziców na psa?

 

Problemy związane z dietą lub mikrobiomem:

Zaburzenia równowagi bakterii jelitowych mogą nasilać nieświeży oddech u Twojego psa. Podobnie, Twój pies mógł niedawno zjeść kupę; czy Ci się to podoba, czy nie, niektóre rasy są do tego bardziej predysponowane niż inne, a ten rażący nawyk żywieniowy może dotyczyć zarówno ich własnej kupy, jak i kupy innego psa lub zwierzęcia.

 

Cukrzyca:

Zaburzenia równowagi cukrowej w krwiobiegu psa mogą powodować nieświeży oddech.

 

Problemy z nerkami:

Choroby nerek czasami powodują nieświeży oddech, wśród innych objawów.

 

Choroby wątroby:

U niektórych psów skrajny nieświeży oddech pojawia się, gdy rozwija się u nich choroba wątroby. Często towarzyszą temu wymioty, utrata apetytu i żółte zabarwienie dziąseł psa.

 

Większość przypadków nieświeżego oddechu u psów należy do jednej z tych kategorii. Chociaż przypadki te mogą być od lekkich do poważnych, ważne jest, aby znać objawy nieświeżego oddechu, które nie są wynikiem kilku pominiętych czyszczeń. Właściciele psów powinni zadbać o szybką opiekę medyczną w przypadku podstawowych problemów zdrowotnych.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego żołądek mojego psa jest twardy?

 

 

Tender Care Animal Clinic-Dr. Parr demonstrates a Dental Cleaning for a canine

Jak zapobiegać nieświeżemu oddechowi u psa?

Choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu u psów, dlatego dbałość o mikrobiom jamy ustnej psa za pomocą tych dobrych praktyk higieny jamy ustnej jest pierwszą linią obrony w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi:

 

  • Regularne szczotkowanie zębów psa pastą i szczoteczką przeznaczoną specjalnie dla psów jest najskuteczniejszym sposobem usuwania płytki nazębnej nagromadzonej wokół linii dziąseł psa.
  • Zapewnienie psu dużej ilości zabawek do żucia jest również skutecznym sposobem na poprawę zdrowia jamy ustnej, ponieważ proces gryzienia powoduje odkładanie się płytki nazębnej i zwiększa produkcję śliny, która wypłukuje bakterie.
  • Rutynowo sprawdzaj zęby swojego psa pod kątem oznak zapalenia dziąseł lub pogorszenia się stanu zdrowia dziąseł, aby wiedzieć, czy konieczne jest wprowadzenie zmian w higienie jamy ustnej Twojego psa.

Dobra wiadomość jest taka, że wczesne stadia choroby dziąseł są odwracalne dzięki pozytywnym zmianom w praktyce higieny jamy ustnej. Coroczna kontrola jamy ustnej lub czyszczenie zębów u lekarza weterynarii może pomóc Ci w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej Twojego psa.
Zdrowa i zrównoważona dieta może pomóc w zapobieganiu śmierdzącemu oddechowi psa.

 

Na przykład, niektóre składniki karmy lub smakołyków mogą negatywnie wpływać na układ pokarmowy Twojego psa, powodując nieświeży oddech z powodu zaburzonej równowagi mikrobiomu jelitowego. Ponadto, niedobór składników odżywczych w diecie Twojego psa może również negatywnie wpływać na zdrowie jamy ustnej Twojego psa.

 

Na przykład, wykazano, że niedobory witaminy A, witaminy B2 (ryboflawiny), witaminy B3 (niacyny), witaminy B5 (kwasu pantotenowego) oraz witaminy B9 (kwasu foliowego) są związane z wczesnymi oznakami choroby dziąseł. Dlatego może być konieczne uzupełnienie diety psa o multiwitaminę lub więcej wątróbki, ryb i bananów (świetny przysmak!).

 

Nauka o zdrowiu jamy ustnej Twojego psa i sposoby promowania zdrowego mikrobiomu jamy ustnej są również ważne w zapobieganiu nieświeżemu oddechowi.

 

pies i jego jzyk i pysk

Leczenie halitozy u psów.

Leczenie halitozy zależy od stopnia nasilenia problemu i przyczyny stanu. Oczywiście, zawsze lepiej jest spróbować i wyeliminować przyczynę problemu, zamiast szukać tymczasowych rozwiązań, takich jak dentystyczne pałeczki do żucia i świeżo pachnące zioła.

 

Oto co należy zrobić, jeśli problem nieświeżego oddechu u Twojego psa utrzymuje się lub nasila.

 

 

Czyszczenie zębów.

Większość problemów z nieświeżym oddechem u psów wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Dlatego pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wizyta u psiego dentysty, aby dokładnie wyczyścić zęby Twojego pupila.

 

Poproś weterynarza o przeprowadzenie szczegółowego przeglądu zębów i jamy ustnej — będzie on szukał zmian chorobowych, guzów, ubytków lub gnijącego jedzenia wewnątrz jamy ustnej.

 

Aby pozbyć się całej płytki nazębnej, która gromadziła się przez dłuższy czas, może być konieczne przeprowadzenie wielu sesji dentystycznych. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii na temat pielęgnacji zębów Twojego psa. Na rynku dostępnych jest wiele innowacyjnych produktów, które pomogą Ci utrzymać zdrowie zębów Twojego psa przy niewielkim wysiłku. Wykonuj regularne przeglądy stomatologiczne, aż oddech Twojego psa nie będzie pachniał niczym.

psu smierdzi z psyka powody

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniaki gryzą?

 

Leczenie u weterynarza.

Jeśli smród utrzymuje się pomimo dokładnego usuwania płytki nazębnej, przyczyną może być coś innego. Będziesz musiał porozmawiać z lekarzem weterynarii i wykonać niezbędne badania, aby najpierw potwierdzić, na czym polega problem.

 

Jeśli Twój pies ma problemy z nerkami lub wątrobą, lub jeśli stwierdzono u niego zmiany w jamie ustnej i guzy — musisz zachować najwyższą ostrożność i dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.

 

W takim przypadku oddech psa jest oznaką poprawy jego stanu zdrowia.

pysk psa zapach

 

Czy dieta może wyleczyć cuchnący oddech u psów?

Rozwiązanie może być tak proste, jak zmiana diety na bardziej lekkostrawną. Częstą przyczyną nieświeżych stolców jest alergia na białko lub wrażliwość na składnik karmy dla psów, taki jak wołowina, kurczak, jagnięcina, soja, wieprzowina i ryby. Oprócz tego, jelita psa mogą również reagować negatywnie na diety o wysokiej zawartości kukurydzy i pszenicy.

 

Jeśli Twojemu pupilowi towarzyszy nieświeży oddech, któremu towarzyszy katar, spróbuj zmienić dietę na dietę zawierającą jedno źródło białka. Brak równowagi mikrobiologicznej w jelitach Twojego zwierzęcia może uniemożliwić mu pełne trawienie pokarmu, co objawia się częstymi, miękkimi lub rzadkimi stolcami.

 

To właśnie tutaj dieta z probiotykami może rozpocząć proces leczenia, wypierając złe bakterie i zastępując je dobrymi. Probiotyki pomagają Twojemu zwierzęciu lepiej trawić pokarm i przyswajać jego składniki odżywcze.

 

 

Co powinienem zrobić, jeśli podejrzewam, że mój pies cierpi na chorobę zębów?

Po pierwsze, zabierz swojego psa do lekarza weterynarii na badanie kontrolne. Pies z umiarkowaną lub ciężką chorobą zębów będzie odczuwał ból, dlatego ważne jest, aby skorzystać z odpowiedniego leczenia weterynaryjnego, aby pomóc swojemu zwierzęciu. Lekarz weterynarii może zasugerować badanie stomatologiczne i leczenie w znieczuleniu.

 

Polega to na tym, że lekarz weterynarii, w znieczuleniu, bada każdy ząb, sprawdza, czy nie występuje w nim choroba, wykonuje dokładną skalę i polerowanie w tym pod dziąsłami, ponieważ w tym miejscu znajduje się wiele bakterii i naprawia wszelkie inne problemy stomatologiczne, takie jak złamane i zgniłe zęby. Podobnie jak u ludzi, regularne przeglądy stomatologiczne mogą zapobiec pogorszeniu się choroby zębów.