Dlaczego pies wymiotuje?

Wymioty psa może być spowodowane przez wiele powodów od niegroźnych. Do poważnych lub nawet zagrażających życiu warunków, które wymagają nagłej pomocy medycznej i powinny być zdiagnozowane i leczone przez lekarza weterynarii.

 

 

Dlaczego pies wymiotuje?

Wymiotujący pies może wykazywać wzdęcia brzucha i mdłości. Wymioty u psa mogą wystąpić z kilku powodów. Może być tak, że Twój pies zjadł więcej, niż mógł obsłużyć lub zjadł zbyt szybko, lub Twój pies mógł zjeść zbyt dużo trawy. Czasami przyczyna może być bardziej poważna.

 

 

Wymioty a zwracanie pokarmu?

Zanim przejdziemy do przyczyn wymiotów, musimy rozróżnić wymioty od przełykania. Kiedy psy wymiotują, siłą wyrzucają zawartość żołądka i górnej części jelita cienkiego, przynosząc jedzenie, płyn i resztki na dywan. Przed tym nieprzyjemnym objawem, psy zazwyczaj wykazują oznaki mdłości, takie jak nadmierne ślinienie się, rechotanie i kurczenie się brzucha — zupełnie jak my.

 

Zwracanie pokarmu jest inne. Zamiast wyrzucania treści żołądkowej siłą, zwracanie jest ruchem pasywnym, który powoduje wydalenie niestrawionego pokarmu i płynów. W przeciwieństwie do wymiotów objawami zwracania są trudności w oddychaniu i kaszel.

 

Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy pies zwrócił, a nie zwymiotował, jest przyjrzenie się temu, co pies wydalił. Zwymiotowane substancje są niestrawione i mogą zachować cylindryczny kształt przełyku.

 

umaszczenie psa

Kiedy wymioty u psa są normalne?

Wiele osób mających chorego szczeniaka zadaje pytanie — kiedy należy się martwić, że pies wymiotuje? Jeśli Twój pies wymiotuje, to prawdopodobnie pierwszą i najważniejszą kwestią, jaką masz na myśli, jest wezwanie weterynarza. Być może jednak nie musisz się martwić.

 

W pewnych sytuacjach wymioty mogą być zupełnie normalną, a nawet zdrową reakcją na pozbycie się z przewodu pokarmowego szkodliwej substancji. Powinieneś wiedzieć, kiedy spodziewać się wymiotów u swojego psa, aby uniknąć niepotrzebnych wizyt u weterynarza.

 

To zupełnie normalne, że pies wymiotuje po zjedzeniu zbyt dużej ilości lub zbyt szybko. Niektóre przekąski, nawet jeśli nie są toksyczne, mogą być również niesmaczne dla niektórych psów. Ogólnie rzecz biorąc, nie powinieneś się martwić pojedynczymi przypadkami wymiotów.

 

 

 

Przeczytaj też:Jaka jest normalna temperatura psa?

 

Kiedy wymioty u mojego psa są stanem nagłym?

 • Powtarzające się nieproduktywne wymioty, zwane też suchymi wymiotami.
 • Rozdęcie lub wzdęcie brzucha.
 • Brak picia przez ponad 1 dzień — niewielka ilość wody powoduje wymioty.
 • Wymioty rzutowe.
 • Ciężka senność, brak reakcji lub zapaść.
 • Bardzo blade lub białe dziąsła.

 

 

Jak więc rozpoznać, kiedy wymioty są powodem do niepokoju?

Według lekarzy weterynarii Twój pies najprawdopodobniej czuje się dobrze, jeśli wymiotuje raz, bez żadnych innych objawów. Jeśli wymioty Twojego psa można opisać jako którykolwiek z poniższych objawów, czas zacząć się niepokoić:

 

 • Ciągłe wymioty.
 • Przewlekłe wymioty.
 • Duże wymioty w jednym czasie.
 • Wymioty z innymi objawami, takimi jak gorączka, utrata wagi, senność, anemia, itp.
 • Wymioty krwią.
 • Wymioty, z których nic nie wychodzi.
 • Krwawa biegunka.
 • Podejrzenie połknięcia ciała obcego.
 • Ataki.

 

Nigdy nie zaszkodzi grać bezpiecznie, jeśli chodzi o zdrowie psa. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy wymioty Twojego psa są normalne, czy nie, jest zadzwonienie do lekarza weterynarii.

 

pies bawi sie pilka

Przyczyny wymiotów

Krótka lista wielu przyczyn wymiotów u psów obejmuje następujące przypadki:

 

 • Niedyskrecja dietetyczna zjedzenie czegoś, czego nie powinny.
  Pasożyty giardia, glisty, tęgoryjce, tasiemce.
 • Alergie pokarmowe — zazwyczaj na białko.
 • Toksyny.
 • Efekty uboczne leków.
 • Zatrucie lub zjedzenie zepsutej żywności.
 • Zakażenie parwowirusem lub wścieklizną.
 • Ciało obce utknęło w żołądku lub jelitach.
 • Rozdęcie żołądka.
 • Zapalenie trzustki.
 • Refluks kwaśny.
 • Kaszel kenelowy.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak schłodzić przegrzanego psa?

 

Nagła zmiana karmy lub spożywanie wysoko przetworzonej karmy dla zwierząt.

Przyczyny wymiotów dzielą się na dwie główne kategorie — pierwotne żołądkowo-jelitowe i poza żywieniowe. Pierwotne przyczyny żołądkowo-jelitowe obejmują niedyskrecję żywieniową, elementy zakaźne pasożyty, bakterie, wirusy, połknięcie obcego materiału, choroby zapalne jelit, refluks żołądkowy i inne schorzenia, podczas gdy przyczyny poza żywieniowe obejmują choroby metaboliczne, endokrynologiczne i ogólnoustrojowe niewydolność nerek lub wątroby oraz zapalenie trzustki.

 

 

Jak leczy się wymioty?

Specyficzne leczenie problemów związanych z chorobą podstawową zależy od postawionej diagnozy. W przypadkach, w których za przyczynę uważa się niedyskrecję żywieniową, lekarz weterynarii może zalecić wstrzymanie podawania pokarmu na okres od 6 do 48 godzin. Po tym czasie może być zalecane, aby karmić psa mdłe, łatwo strawne diety.

 

Może być przepisana specjalna dieta na receptę, lub lekarz weterynarii może zalecić podawanie mieszanki gotowanego kurczaka i gotowanego ryżu, w małych porcjach podawanych często. Ważne jest, aby w tym okresie pies nie otrzymywał żadnych innych pokarmów. Woda powinna być swobodnie dostępna i jest niezbędna, aby zapobiec odwodnieniu. Jeśli pies dobrze radzi sobie na tej diecie, można stopniowo zwiększać porcje i przez kilka dni powoli wprowadzać normalną dietę.

 

Woda powinna być swobodnie dostępna i jest potrzebna, aby zapobiec odwodnieniu. Niewielkie przypadki wymiotów mogą być również leczone lekami kontrolującymi nudności, lekami, które promują normalne ruchy przewodu jelitowego, lub lekami, które łagodzą stan zapalny w przewodzie jelitowym.

 

Takie podejście pozwala mechanizmom leczniczym organizmu na skorygowanie problemu. Poprawy należy spodziewać się w ciągu dwóch do czterech dni. Jeśli w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia leczenia u psa nie nastąpi poprawa, lekarz weterynarii może zmienić leki lub przeprowadzić dalsze badania w celu lepszego zrozumienia problemu. Ważne jest, aby pozostawać w kontakcie z kliniką weterynaryjną, aby stan Twojego zwierzęcia mógł być odpowiednio zarządzany.

 

pies sie oblizuje

Jak wyglądają wymiociny Twojego psa?

 

Żółte wymiociny.

Żółte wymiociny są bardzo częste, gdy pies ma pusty żołądek, a żółty kolor, który widzisz, jest spowodowany wydzielinami żółci. Występuje to najczęściej w środku nocy lub we wczesnych godzinach porannych.

 

Może to być spowodowane nagromadzeniem kwasu, refluksem lub innym schorzeniem ogólnoustrojowym, które powoduje mdłości na pusty żołądek.

 

 

Białe, pieniste wymiociny.

Wymiociny, które są białe i wyglądają na spienione, mogą być spowodowane nagromadzeniem kwasu żołądkowego. Piankowaty wygląd może być spowodowany przez wymiociny wchodzące w kontakt z powietrzem lub rozlane w żołądku przed wystąpieniem wymiotów.

 

 

Przezroczyste, płynne wymiociny.

Jeśli Twój pies wymiotuje przezroczystą cieczą, może to być spowodowane wydzielinami żołądkowymi lub gromadzeniem się wody w żołądku, która wypływa sama podczas wymiotów.

 

Często zdarza się, to gdy pies pije podczas mdłości i nie może nawet utrzymać wody w ustach.

 

 

Śluzowate, oślizgłe wymiociny.

Śluzowate wymiociny, które wyglądają jak śluz, pojawiają się, gdy pies ślini się i gromadzi się w żołądku w odpowiedzi na jakieś poważne podrażnienie. Pies łagodzi swoje mdłości, kiedy wymiotuje śluzem.

 

 

Krwawe wymiociny czerwone lub różowe.

Krew w wymiocinach psa powinna być zawsze traktowana poważnie. Krew sama w sobie powoduje mdłości, dlatego często jest wymiotowana, jeśli zbiera się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Jeśli kolor nie przechodzi w czerwony, a wymioty nie są długotrwałe lub obfite, różowy odcień nie zawsze jest oznaką pilnej sytuacji.

 

Jeśli jednak w wymiocinach znajdują się skrzepy krwi, świeża krew lub wymiociny wyglądają jak zmielona kawa, może to wskazywać na krwawienie do żołądka lub górnego odcinka jelita cienkiego.

 

Krwawienie może być wynikiem wrzodu, guza, braku krzepliwości lub zjedzenia trutki na szczury. Wszystkie te schorzenia wymagają jak najszybszego leczenia w szpitalu weterynaryjnym.

 

 

Przeczytaj też:Pchły u psa.

 

 

Brązowe wymiociny.

Brązowy wymioty może być po prostu zwrotem żywności z przełyku, które nigdy nie dostał się do żołądka do strawienia. Mogą również wskazywać na to, że pies jadł zbyt szybko i nie przeżuwał pokarmu, lub też połknął dużo powietrza, połykając pokarm.

 

Ale chociaż brązowe wymiociny mogą wyglądać jak po prostu zwymiotowana karma, czasami może być w nich coś więcej. Najlepiej zbadać wymiociny, aby spróbować określić charakter ich zawartości.

 

Ślady krwi mogą czasami wydawać się brązowe, jeżeli nie są obficie zakrwawione. Brązowe wymiociny mogą być również wskaźnikiem koprofagii zjadania kupy.

 

 

Zielone wymiociny.

Zielone wymiociny mogą być spowodowane zjedzeniem trawy. Mogą być również spowodowane skurczem pęcherzyka żółciowego przed wymiotami zazwyczaj na czczo, co powoduje zaleganie żółci w żołądku.

 

 

Robaki w wymiocinach.

Robaki i inne organizmy zakaźne mogą powodować wymioty u psów. W przypadku żywych robaków lub dużego zarobaczenia, jak w przypadku glisty, pies może je wymiotować. Najczęściej są to jaja, które można znaleźć w kale i jest to jedyny sposób na ich zdiagnozowanie.

 

 

Trawa w wymiocinach.

Trawa jest częstym składnikiem psich wymiocin. Psy często jedzą trawę, gdy mają rozstrój żołądka, co czasami może wywoływać wymioty. Jeśli jednak jedzą trawę regularnie, istnieje możliwość, że spożywają więcej pestycydów i pasożytów.

 

 

Co można zrobić w domu z wymiotującym psem?

pies i pustak miska

Zmiany w diecie.

Jeśli niedawno zmieniłeś karmę swojego psa lub dodałeś do niej nową markę, może to spowodować wymioty. Najlepiej jest wprowadzać psy do nowej karmy powoli, zwłaszcza jeśli jest ona ich głównym źródłem białka.

 

Wprowadzaj nową karmę, zastępując jedną czwartą porcji pierwszego dnia, połowę trzeciego dnia, trzy czwarte piątego dnia, a następnie całą nową karmę po upływie tygodnia.

 

Jeśli Twój pies po jakimś czasie nadal wyrzuca nową karmę, mokrą lub smakołyki, może to oznaczać, że jakiś składnik nie jest dla niego odpowiedni. Lekarz weterynarii będzie w stanie określić najlepszy sposób postępowania w takiej sytuacji.

 

 

Mdła dieta jako terapia.

Pies z krótkotrwałymi wymiotami może być leczony w domu za pomocą zaleconego planu żywieniowego. Zacznij od niepodawania niczego doustnie przez 12-24 godzin. Jeżeli wymioty ustąpiły, podaj niewielką ilość wody np. ¼ szklanki po trzech godzinach od ostatniego epizodu wymiotów.

 

Jeśli po upływie kolejnych trzech godzin nadal nie ma wymiotów, ponownie podaj niewielką ilość wody. Kontynuuj podawanie wody w ten sposób przez pierwsze 24 godziny, dopóki wymioty nie powrócą.

 

Następnego dnia podawaj niewielką ilość mącznej diety np. 1-2 łyżki stołowe co 2-3 godziny. Jeśli Twój pies to wytrzymuje, zwiększ ilość, ale zmniejsz częstotliwość — np. ¼ – ½ filiżanki co cztery godziny. Pozostań przy mącznej diecie przez kilka dni po ustaniu wymiotów i powrocie stolca do normy.

 

 

Czym karmić psa, który wymiotuje?

2:1 stosunek skrobi węglowodany do chudego mięsa białko. Najczęściej przepisywany przepis to 2 filiżanki gotowanego białego ryżu zmieszanego z 1 filiżanką gotowanej kości, bez skóry, piersi z kurczaka. Istnieje wiele alternatywnych źródeł skrobi i białka:

 

 • Skrobia.
 • Pieczony, obrany słodki ziemniak.
 • Płatki owsiane.
 • Makaron.
 • Brązowy ryż.
 • Chude mięso.
 • Gotowana mielona polędwica — o najniższa zawartość tłuszczu.
 • Gotowany indyk.
 • Ryba w sosie.
 • Twarożek.
 • Jajecznica — używaj jak najmniejszej ilości tłuszczu do smażenia.