Dlaczego pies wyje?

Wszyscy słyszeliśmy, jak nasze psy wyją i zastanawialiśmy się, dlaczego nagle wydają z siebie wewnętrznego wilka. W rzeczywistości, choć nie do końca to rozumiemy, wycie jest sposobem komunikacji psa poza szczekaniem i wrzaskiem. Istnieje kilka powodów, dla których Twój pies może wyć.

Dlaczego pies wyje?

Psy wyją, aby zwrócić na siebie uwagę, nawiązać kontakt z innymi i oznajmić swoją obecność. Niektóre psy wyją również w odpowiedzi na wysokie dźwięki, takie jak syreny pojazdów ratunkowych lub instrumenty muzyczne.

 

 

Co jest powodem wycia szczeniaka?

Szczeniaki wyją, kiedy szukają uwagi. Niektóre powody wycia szczeniąt obejmują:

 

  • Głód.
  • Pragnienie.
  • Potrzeba pójścia do łazienki.
  • Samotność.

Jeśli Twój szczeniak zaczyna wyć, musisz zająć się jego potrzebami. Bądź cierpliwy, jeśli chodzi o wycie szczeniaka. Z czasem poznasz różnicę między tymi powodami wycie szczeniaka a samotnością.

 

Możesz stosować te same techniki behawioralne wobec szczeniąt, co wobec dorosłych psów, jeśli upewniłeś się, że wszystkie ich potrzeby są zaspokojone.

 

 

Rodzaje wycia.

Oprócz skowytu i szczekania nie zapominajmy o wyciu. Beagle często wyją, co można opisać jako alarm dźwiękowy, że zwierzyna jest blisko lub w zasięgu wzroku. Poniżej znajdują się trzy definicje, które naprawdę ładnie podsumowują różnice między komunikacją psów:

 

  1. Skowyt: wypowiadanie lub wydawanie głośnego, przeciągłego, żałosnego dźwięku lub okrzyku charakterystycznego dla psów i wilków.
  2. Szczekanie: psa: wypowiadanie lub wydawanie charakterystycznego krótkiego, głośnego, wybuchowego okrzyku.
  3. Wycie: szczekać jak na złodzieja lub na ściganą zwierzynę, zwłaszcza głębokimi, przeciągłymi tonami.

 

Niezależnie więc od tego, czy pies wyje dla przyjaciół, szczeka dla zabawy, czy wyje podczas polowania, nie jest ważne, żeby pytać, dlaczego to robi, ale żeby słuchać, co pies chce nam powiedzieć.

 

wyjacy pies huski

Co mówią psy, kiedy wyją?

Podstawowe komunikaty, które może przekazywać wyjący pies to:

 

Jestem czujny i reaguję na otoczenie.

Wiele psów wyje, kiedy są stymulowane przez pewne wysokie dźwięki, takie jak syreny i muzyka, lub w odpowiedzi na wokalizacje innego psa. Wyjąc potwierdzają, że słyszą dźwięk i wyrażają swoją gotowość do reakcji lub chęć przyłączenia się do akcji.

 

Jeżeli wycie Twojego psa jest wywołane przez bodźce słuchowe, istnieje duża szansa, że przestanie wyć, kiedy dźwięk ustanie kiedy wyłączysz muzykę, pies przestanie śpiewać razem z nią. Ten rodzaj wycie nie jest zazwyczaj kłopotliwy, chyba że wyzwala się często i staje się uciążliwy dla Ciebie lub Twoich sąsiadów.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak przeliczyć lata psa na lata człowieka?

 

Jestem tutaj! Chodź tędy.

W naturze część psiej sfory pozostaje w domu, podczas gdy inni członkowie harcują w okolicy w poszukiwaniu pożywienia. Wycie jest formą komunikacji, która pomaga członkom stada odnaleźć się nawzajem. Psy, które pozostają z tyłu, wokalizują, aby zasygnalizować lokalizację bazy domowej i poprowadzić zwiadowców z powrotem w bezpieczne miejsce.

 

Pies, który został sam w domu, może wyć, kiedy usłyszy, że podjeżdżasz pod dom lub kiedy zauważy, że wchodzisz po schodach, próbując zaprowadzić cię bezpiecznie z powrotem do siebie.

 

 

Trzymaj się z dala od tego miejsca.

Niektóre psy wyją, aby utrzymać intruzów poza swoim terytorium. Wyje sygnalizuje nadchodzącym psom, że dany obszar jest już zajęty, a goście nie są mile widziani. Wyjecie jest dobrym mechanizmem obronnym, który odstrasza potencjalnych drapieżników. Ponieważ psy chronią swoje domy, mogą wyć, kiedy gość zbliży się do ich terytorium.

 

Oto jestem.

Z drugiej strony, zbliżający się pies może wyć, aby ostrzec psy rezydujące, że nadchodzą. Ten głosowy komunikat zapobiega sytuacji, w której nadchodzący pies przestraszy się obecnych mieszkańców danego obszaru. Wyje ostrzega okoliczne psy, że ich otoczenie wkrótce się zmieni.

 

wyjace wilki

Chcę zwrócić na siebie uwagę!

Niektóre psy wyją, aby zakomunikować swoją potrzebę uwagi. Nic tak nie przyciąga uwagi właściciela psa jak przeszywający skowyt, więc ta sztuczka się sprawdza. Ta werbalna manipulacja psem może stać się uciążliwa, dlatego ludzie muszą nauczyć się nie nagradzać wokalnych żądań.

 

Staraj się unikać kontaktu wzrokowego i oprzyj się chęci podejścia do wyjącego psa. Nie głaszcz go ani nie rozmawiaj z nim, ale też nie besztaj go. Niektóre psy, podobnie jak niektóre dzieci, zrobią wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę, nawet negatywną, więc strofowanie psa może pogorszyć sytuację.

 

Kiedy pies się uspokoi, daj mu uwagę, której pragnie. Jest to trudne do zrobienia, zwłaszcza jeśli obawiasz się, że będziesz przeszkadzał sąsiadom, ale wytrwałość popłaca. Aby pomóc psu przestać wyć w poszukiwaniu uwagi, staraj się nagradzać tylko ciche zachowania. Dawaj mu uściski lub smakołyki losowo, gdy jest spokojny i wstrzymaj wszystko, o co prosi wyjąc.

 

 

Jestem bardzo zdenerwowany!

Dla swojego psa jesteś całym światem. Skupiają się na Twoich działaniach, robią furorę z Twoich przyjazdów i wyjazdów. Czasami są tak skoncentrowane na Tobie, że stają się bardzo niespokojne, kiedy nie ma Cię z nimi. Jeśli Twój pies cierpi z powodu lęku separacyjnego, może wyć, kiedy zostaje sam. Wyje z powodu lęku separacyjnego tylko wtedy, gdy pies jest oddzielony od właściciela, więc jak tylko wrócisz do domu, wycie ustaje.

 

Psy z lękiem separacyjnym mogą wykazywać inne zachowania, takie jak nieodpowiednie eliminacje, ciągłe pacanie, niszczenie mebli i podłogi lub samookaleczenia. Często psy z lękiem separacyjnym dobrze reagują na rozproszenie uwagi, takie jak zabawki do żucia, muzyka lub telewizja, ale inne psy potrzebują leków behawioralnych i sesji doradczych, które uczą zarówno psa, jak i właściciela, jak radzić sobie z sytuacją.

 

 

Jestem ranny.

Niektórych skowytów nie da się zignorować. Jeśli Twój normalnie spokojny pies zaczyna wyć, może być ranny. Ludzie płaczą, kiedy są zranieni, psy też to robią. Psy wyją, aby wyrazić swój ból. Zabierz swojego psa do lekarza weterynarii, aby wykluczyć chorobę lub uraz.

 

 

Zobacz, co znalazłem!

Skowyt może być w rzeczywistości dopingiem. Psy żyjące na wolności wyją, kiedy upolują zwierzynę, a domowe psy myśliwskie są często szkolone, aby naśladować swoich przodków. Twój pies może nie jest myśliwym, ale może się ekscytować, kiedy znajdzie nowy skarb na swoim podwórku. Niezależnie od nagrody, wycie daje Ci znać, że Twój pies jest dumny z nowego odkrycia.

 

 

Dlaczego mój pies wyje do księżyca?

Możesz zaobserwować, że Twój pies przechyla głowę w stronę nieba, kiedy wyje. Niektórzy twierdzą, że kiedy pies pochyla głowę do góry, prostuje swoje struny głosowe, co powoduje lepszy przepływ powietrza podczas wycia.

 

Inni ludzie teoretyzują, że wycie do księżyca pozwala falom dźwiękowym podróżować dalej. Żadna z tych teorii nie ma naukowego potwierdzenia. Bardziej prawdopodobne jest, że Twój pies wyje, aby się komunikować albo z Tobą, albo z innymi psami, aby dać im znać, że są obecne.

 

 

Przeczytaj też:Co ile pies ma cieczkę?

 

 

Dlaczego psy wyją w nocy?

Psy nie wyją tylko w nocy, ale to właśnie w nocy zazwyczaj wyją. Istnieje wiele możliwych powodów, które należy rozważyć:

Najbardziej przekonującym powodem, dla którego psy wyją w nocy, jest to, że o tej porze mają ważniejsze powody i potrzeby. To może być powód, dla którego najczęściej bezpańskie psy wyją w nocy.

 

Psy słyszą wiele innych dźwięków, takich jak ruch uliczny, klaksony, krzyczących ludzi, muzykę, itp., więc w ciągu dnia mogą czuć się bardziej komfortowo odpoczywając, śpiąc i pozostając mniej aktywnymi. Ale w nocy może po 23:00 mogą chcieć znaleźć inne, bardziej odpowiednie miejsca do mieszkania, gdzie będą mogły się wzajemnie słyszeć i swobodnie gawędzić.

 

Mogą szukać bardziej odpowiedniego środowiska pełnego interakcji społecznych i wokalizacji. Psy mogą w rzeczywistości wyć równie często w ciągu dnia, ale dźwięk ich skowytu ginie wśród innych hałasów. W nocy ich wysokie głosy są wyraźnie słyszalne.

 

Być może zaobserwowałeś bezpańskie psy bawiące się razem w nocy po 23:00 lub wczesnym rankiem około 5:00. W ciągu dnia między 10:00 a 19:00 trudno je spotkać bawiące się razem. Zwykle są aktywne w nocy i odpoczywają w ciągu dnia, więc mają mniej powodów do wycia w dzień; mogą też unikać wycia w miejscach publicznych.

 

 

Najważniejsze powody, dla których psy wyją!

Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których psy wyją. Chociaż niektóre z tych przyczyn są naturalne i stanowią część rodowodu Twojego psa, inne mogą być oznaką problemów zdrowotnych i należy się nimi od razu zająć. Dowiadując się, co sprawia, że psy wyją, możesz lepiej zrozumieć, jaką opiekę musisz zapewnić swojemu ukochanemu pupilowi.

 

Chociaż wycie psa może być irytujące, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jest to sposób, w jaki psy komunikują się z nami. Twój pies może wyć, kiedy jest znudzony, podekscytowany, ranny lub nawet kiedy jest szczęśliwy.

 

Ponieważ wycie psa może być również oznaką choroby psa, ważne jest, aby znaleźć odpowiedzi na pytanie Dlaczego mój pies wyje?, abyś mógł określić najlepsze możliwe leczenie.

 

Tutaj zebraliśmy listę kluczowych powodów, dla których psy wyją. Zagłębmy się w temat i odkryjmy go:

Przodkowie psa.

Czy słuchając wycia swojego psa, przeszła Ci kiedyś przez głowę myśl, że brzmi ono bardzo podobnie do wyjącego wilka? To prawdopodobnie dlatego, że psy są daleko spokrewnione z wilkami, a zatem odpowiedź na pytanie Dlaczego psy wyją? Mają to we krwi.

 

Czasami wycie psów odbywa się z konkretnego powodu, a innym razem psy wyją po prostu dlatego, że są podekscytowane. Niezależnie od przyczyny, wycie jest częścią rodowodu Twojego psa i jest całkowicie naturalne, o ile nie jest przewlekłe, wszechobecne lub inwazyjne.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies szczeka?

 

Wyje w odpowiedzi na dźwięki.

Jeżeli Twój pies wyje, kiedy słyszy wysoki dźwięk pojazdu ratunkowego, daje wszystkim do zrozumienia, że słyszy ten dźwięk i jest gotowy do reakcji. Jest to ich instynktowny sposób, aby powiedzieć, że są świadomi swojego otoczenia.

 

 

Lęk separacyjny.

Występuje tylko wtedy, gdy pies zostaje sam w domu lub jest oddzielony od Ciebie na dłuższy czas. Najczęściej jednak wycie występuje w połączeniu z innymi zachowaniami, takimi jak truchtanie, drapanie czy kopanie.

 

 

Wyjecie psa jest wyznaczaniem granic i mechanizmem obronnym.

Wycie sygnalizuje innym psom, że obszar, na który wchodzą, został już zajęty. Jest to ostrzeżenie dla osób postronnych, że wtargnięcie na ten teren grozi przemocą. Wyjące psy oznajmiają swoją obecność i ostrzegają swoją społeczność o zmieniających się okolicznościach.

 

W tym kontekście wycie psów funkcjonuje jako mechanizm obronny, odstraszający potencjalnych drapieżników i zapewniający bezpieczeństwo psom w stadzie. W warunkach domowych niektóre psy szczekają, inne wyją, kiedy ktoś obcy zbliża się do drzwi lub kiedy na podjazd wjeżdża nowy samochód.

 

 

Problemy zdrowotne.

Twój pies może próbować dać Ci do zrozumienia, że coś jest z nim nie tak pod względem fizycznym. Jeśli słyszysz, że Twój pies wyje częściej, a może w sposób wrzaskliwy, powinieneś sprawdzić, czy nie ma widocznych obrażeń. Aby upewnić się, że nie ma żadnego problemu medycznego, powinieneś udać się do weterynarza.

 

 

Kiedy należy się martwić?

Pozwól, aby Twoje uszy wskazywały Ci drogę. Jeśli Twój pies wyje bez przerwy, kiedy jesteś poza domem lub kiedy jest zamknięty w klatce, powinieneś poszukać pomocy.

 

Co zrobi behawiorysta weterynaryjny, gdy Twój pies będzie jego pacjentem? Porozmawia z tobą, aby poznać kontekst wycie i określić wyzwalacz, który wywołuje to zachowanie. Jeśli twój wyjący pies wydaje się dość zrelaksowany, szczęśliwy i wychodzący, szuka uwagi. Jeśli twój pies chodzi, dyszy lub ślini się, gdy wyje, jest niespokojny.

 

W przypadku lęku separacyjnego protokół leczenia może obejmować leki.