Dlaczego pies wygryza sierść?

O ile jest to super słodkie, kiedy Twój pies kręci się w kółko i goni swój ogon, o tyle nie jest to słodkie, kiedy wyrywa sobie włosy. Okazuje się, że gonienie za ogonem jest naturalnym zachowaniem u psów, ale tak samo jak wyrywanie włosów.

 

Sztuczka polega na znalezieniu przyczyny wyrywania włosów, bo może to być coś, z czym pies potrzebuje pomocy.

 

 

Dlaczego pies wygryza sierść?

Psy wymagają towarzystwa i stymulacji. Jeśli Twój pies zaczyna gryźć sierść i nie widać u niego żadnych schorzeń, może być samotny lub znudzony. Inne destrukcyjne zachowania mogą towarzyszyć lękowi separacyjnemu lub stresowi, takie jak nieustanne szczekanie, niszczenie mebli lub drapanie w drzwi i ściany.

 

 

Co to jest wyrywanie futra?

Sporadyczne żucie futra na dolnej części grzbietu lub gwałtowne drapanie tylną łapą tylnego ucha jest normalne dla Twojego psa. On, tak samo jak ludzie, od czasu do czasu dostaje świądu.

 

Jednak kiedy zachowania łagodzące swędzenie lub żucie prowadzą do usuwania sierści, masz powody do niepokoju. Istnieje kilka powodów, dla których Twój pies może odgryzać sobie sierść, w tym:

 

  • Alergie.
  • Choroby skóry.
  • Infekcje.
  • Ukąszenia owadów lub pasożytów.
  • Stres i niepokój.

 

 

Dlaczego psy wyrywają sobie futro?

Jeśli gryzienie sierści przez Twojego psa jest wynikiem swędzenia skóry, istnieje kilka możliwych przyczyn.

 

pies na dworzu

Alergie.

Alergie u psów są powszechne i zwykle objawiają się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia do pięciu lat i mogą dotyczyć każdej rasy i płci psa. Atopowe zapalenie skóry, które jest reakcją alergiczną dotykającą skórę.

 

Atopowe zapalenie skóry może prowadzić do tego, że pies będzie wyrywał sobie sierść, aby zaspokoić swędzenie, które nie chce ustąpić. Skóra może być różowa i ciepła.

 

 

Zaburzenia skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry jest jednym z możliwych problemów skórnych. Gruczoły łojowe Twojego psa, które znajdują się tuż pod powierzchnią skóry, mogą nadmiernie produkować sebum, tłustą lub woskową substancję, która służy do impregnacji i ochrony skóry.

 

Kiedy to nastąpi, skóra psa będzie się łuszczyć w postaci łusek lub może wyglądać na czerwoną i zaognioną. Łojotokowe zapalenie skóry powoduje również swędzenie skóry psa, który będzie się drapał i gryzł swoje futro, aby sobie ulżyć. Zazwyczaj z tego typu schorzeniem skóry związany jest również nieprzyjemny zapach.

 

 

Infekcje.

Otwarta rana lub zadrapanie, jeśli nie są leczone, mogą szybko przekształcić się w infekcję. Dodatkowo nieleczone alergie lub zaburzenia skórne mogą spowodować, że pies będzie się drapał i wygryzał sierść, co może prowadzić do wtórnej infekcji. Drożdże lub bakterie mogą powodować wtórne infekcje.

 

Jama ustna psa i środowisko mogą również wywołać infekcję bakteryjną, zwłaszcza jeśli pies sam okaleczył swoją skórę poprzez wygryzanie sierści.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść jajko?

 

Ukąszenia owadów i pasożytów.

Ukąszenia owadów przez kleszcze, muchy lub komary mogą spowodować, że pies będzie żuł sierść w miejscu ukąszenia, co doprowadzi do powstania stanu zapalnego znanego jako host spot. Hot Spoty są ostrym wilgotnym zapaleniem skóry i mogą bardzo szybko przekształcić się w duże czerwone zmiany.

 

Gorące miejsca rozwijają się poprzez zakłócenie naturalnej flory bakteryjnej na skórze psa i spowodowanie jej przerostu poprzez drapanie lub żucie skóry w miejscu ukąszenia owada. Przerost bakterii powoduje dalsze zaostrzenie stanu tego obszaru, a Twój pies będzie mocniej żuł skórę, próbując zaspokoić swędzenie.

 

pies lezy na lisciach

Stres i niepokój.

Stres związany ze zmianą lub lęk separacyjny może negatywnie wpłynąć na Twojego psa i może on dokonać samookaleczenia poprzez wygryzienie sobie sierści. Psy wymagają towarzystwa i stymulacji.

 

Jeśli Twój pies zaczyna gryźć sierść i nie widać u niego żadnych schorzeń, może być samotny lub znudzony. Inne destrukcyjne zachowania mogą towarzyszyć lękowi separacyjnemu lub stresowi, np. nieustanne szczekanie, niszczenie mebli lub drapanie w drzwi i ściany.

 

 

Oznaki zdrowej sierści u psa.

Skąd możesz wiedzieć, czy sierść Twojego psa jest w dobrej kondycji? Po prostu użyj swoich zmysłów.

  • Zdrowa sierść powinna być elastyczna i gładka, nawet u psów takich jak teriery. Jeśli struktura sierści jest sucha lub szorstka, albo jeśli włos jest łamliwy i połamany tak, psy też mają rozdwojone końcówki, należy podjąć odpowiednie działania.
  • Zdrowa sierść również dobrze wygląda. Pomyśl o tym w ten sam sposób, w jaki myślisz o swoich włosach: chcesz, aby sierść Twojego zwierzęcia była lśniąca i błyszcząca, sprężysta i elastyczna, a nie wiotka, szczeciniasta czy matowa.
  • Sierść powinna ładnie pachnieć, nawet jeśli nie została przed chwilą umyta. Jeśli sierść jest sucha i zadbana, a ty myjesz ją mniej więcej raz w miesiącu, pies nie powinien w ogóle brzydko pachnieć.
  • Zjełczały, tłusty lub kwaśny zapach sygnalizuje, że bakterie niszczą naturalne oleje ochronne skóry. Twój pies może cierpieć z powodu ukąszeń pcheł, hot spotów lub bardzo suchej skóry.

 

 

Co dba o zdrową sierść psa?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na piękną sierść jest dobre odżywianie, czyli dieta bogata w kwasy tłuszczowe i mięso, drób lub ryby. Oznacza to, że etykieta na opakowaniu powinna wymieniać jakiś rodzaj mięsa wołowina, jagnięcina, drób kurczak, lub ryby jako pierwszy i najbardziej dominujący składnik — nie kukurydza, pszenica, jęczmień, lub ryż.

 

Dla uzyskania dodatkowego połysku niektórzy dietetycy zalecają również dodawanie łyżeczki oleju roślinnego do karmy psa raz lub dwa razy dziennie. Pielęgnacja jest kolejnym sposobem na poprawienie stanu sierści Twojego psa. Regularne szczotkowanie szczotką o miękkim włosiu może pomóc w utrzymaniu czystej i błyszczącej sierści Twojego psa.

 

Bardzo pomocne jest również stosowanie dobrej kontroli pcheł, więc trzymaj się harmonogramu stosowania preparatu zapobiegającego pchłom co miesiąc. Suplementy diety mogą, ale nie muszą pomóc. Jeśli uważasz, że sierść Twojego psa nie jest taka, jaka powinna być, spróbuj najpierw zmienić karmę.

 

Jeśli to nie zadziała, lekarz weterynarii może pomóc Ci zdecydować, czy sensowne jest podawanie psu kwasów omega-3 lub innego rodzaju suplementów zawierających niezbędne kwasy tłuszczowe. Nie krępuj się eksperymentować — te zdrowe tłuszcze mogą tylko pomóc Twojemu psu. Pamiętaj jednak, że zanim zauważysz znaczącą poprawę, minie kilka tygodni lub miesięcy.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak ostrzyć psa?

 

Zapobieganie wyrywaniu futra u psa.

Możesz podjąć środki zapobiegawcze, takie jak zwalczanie pcheł oraz właściwa kąpiel i pielęgnacja, aby zapobiec wielu chorobom skóry, które mogą powodować obgryzanie sierści przez Twojego psa. Niestety, nie zawsze możesz uchronić psa przed ukąszeniami innych owadów. Rozważ możliwość wprowadzania ich do domu i używania np. pasków na muchy.

 

Obserwując poziom komfortu psa i wyłapując swędzenie, zanim pies zdąży je przegryźć na surowo, możemy zapobiec rozwojowi zmian chorobowych lub utracie sierści.

 

Jeśli gryzienie sierści przez Twojego psa jest związane z alergią środowiskową lub pokarmową, możesz zapobiec reakcji poprzez unikanie alergenu. Nie zawsze jest to łatwe do wykonania, szczególnie w przypadku wszechobecnych alergenów, takich jak trawa, roztocza czy pyłki.

 

Jednak kąpanie psa w hipoalergicznych szamponach może znacznie zmniejszyć dyskomfort, jaki odczuwa on w kontakcie z codziennymi alergenami. Psy są zwierzętami stadnymi i wymagają stymulacji i towarzystwa. Rutynowe spacery, ćwiczenia i socjalizacja pomogą utrzymać psa w stanie pobudzenia.

 

Dodatkowo pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody i regularne możliwości pozbycia się nieczystości. Zaspokojenie tych podstawowych potrzeb i obdarzenie psa miłością i współczuciem pomoże uchronić go przed lękiem separacyjnym i innymi problemami psychologicznymi, które mogą prowadzić do wyrywania sobie sierści.

umaszczenie psa

 

Pies wyrywający włosy z nogi?

Pies wyrywający włosy, żujący skórę lub ciągle się drapiący prawdopodobnie ma atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekłe swędzenie. Może to być spowodowane reakcją alergiczną na coś. Swędzenie wydaje się być skoncentrowane na twarzy i łapach.

 

To dlatego często można zobaczyć psa żującego włosy z nogi lub drapiącego się po nogach. Oprócz pierwotnego podrażnienia spowodowanego alergią ciągłe lizanie, żucie i drapanie powoduje jeszcze większe uszkodzenie skóry. Jeśli lekarz weterynarii musi zbadać przyczynę alergii, prawdopodobnie zaleci zmianę karmy, zmianę mydła lub szamponu, lub przeprowadzenie testów alergicznych.

 

Test alergiczny może oznaczać wstrzyknięcie kilku popularnych alergenów w skórę. Jeśli pojawi się czerwony obrzęk, jest to interpretowane jako alergia na daną substancję. Alternatywnie, alergeny mogą być zakraplane na powierzchnię nagiej skóry psa z podobnym skutkiem. Niekiedy testom można poddać krew, ślinę lub sierść.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wymiotuje?

 

 

Domowe sposoby na swędzenie psa?

Jeśli wiesz, na co Twój pies jest uczulony, czasami najlepszym domowym sposobem na wyrywanie sierści przez psa jest unikanie alergenów, jeśli to w ogóle możliwe. Inne zabiegi są zazwyczaj konieczne, a to może obejmować leki przeciwzapalne lub miejscowe szampony, lub kremy, które mogą przynieść ulgę psu w swędzenie skóry.

 

Jeśli przyczyną swędzenia są bakterie lub grzyby, ważne są maści lub inne leki o działaniu przeciwbakteryjnym, lub przeciwgrzybiczym. Pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego Twój pies żuje włosy z nogi lub wyrywa włosy z ogona.

 

Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii przed zmianą diety, leków lub aktywności fizycznej Twojego zwierzęcia. Te informacje nie zastępują opinii lekarza weterynarii.