Dlaczego pies szczeka?

Podobnie jak my, psy używają werbalnych i niewerbalnych sygnałów do komunikacji. Dla psów szczekanie jest całkowicie normalnym zachowaniem — jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów, w jaki psy komunikują się ze swoimi właścicielami.

 

Szczekanie służy im do komunikowania różnych uczuć, więc aby w pełni zrozumieć, co pies komunikuje, rodzice zwierząt muszą dostosować werbalne sygnały psa do ich niewerbalnych sygnałów mowa ciała psa.

 

 

Dlaczego pies szczeka?

Psy mogą szczekać, gdy nawołują inne psy, wyrażają emocje, są terytorialne lub gdy próbują zwrócić na siebie uwagę właściciela. Na przykład pies może szczekać ze strachu, z nudów lub gdy jest niespokojny i chce zostać sam. Ponownie, szczekanie jest normalnym zachowaniem i jest po prostu próbą komunikacji z naszymi psami.

 

 

Powody, dlaczego pies może szczekać?

pies szczeka

 

 

Przeczytaj też:Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu 1 tydzień do 2 roku życia.

 

Strach, lęk lub szczekanie terytorialne.

Obronne szczekanie jest często słyszalne, gdy pojawia się wyraźny bodziec — np. obca osoba zbliżająca się do domu, inny pies w pobliżu, lub gdy pies jest uwięziony w miejscu bez wyraźnej drogi ucieczki.

 

Takie szczekanie jest zazwyczaj głębsze i może być z nim związane warczenie. Będą one również dość ciągłe i nieustanne. Jest to sposób Twojego psa na powiedzenie: Hej, co to jest? Musimy być w gotowości na wypadek problemu.

 

W przypadku niespokojnych/strachliwych psów, ich język ciała będzie zazwyczaj obejmował ogon między nogami, podniesione klaty i niską postawę głowy.

 

Jeśli jest to tylko szczekanie terytorialne, postawa ciała może obejmować uszy i głowę na baczność oraz wyprostowany ogon. Jest to sposób psa na wskazanie, że jest on większy i może ugryźć.

 

W obu scenariuszach, ciało psa będzie napięte.

 

Szczekanie z bólu.

Psy będą szczekać, gdy są w bólu. Aby przyjść im z pomocą lub wskazać, że pewne zachowanie jest przyczyną bólu i chcą, aby zatrzymać to zachowanie.

 

Ten rodzaj szczekania jest powszechnie postrzegane, gdy zwierzę dostaje przypadkowo piłką lub gdy są one atakowane przez inne zwierzę.

 

Jeśli Twój pies szczeka w ten sposób, kiedy go dotykasz lub pieścisz, może to oznaczać, że coś go boli lub że spodziewa się bólu po dotknięciu. Jest to znak, aby zabrać swojego pupila do weterynarza, aby zobaczyć, co jest nie tak.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

 

Szczekanie reaktywne lub z zaskoczenia.

Jest to często pojedyncze szczeknięcie, ale może po nim nastąpić kolejne. Zazwyczaj jest ono również wyższe, aby odzwierciedlić zaskoczenie. Podobnie jak u ludzi, jest to najczęściej mimowolna reakcja na bycie zaskoczonym lub przestraszonym.

 

Możesz to usłyszeć, jeśli podchodzisz do psa, który nie zwracał uwagi lub ma słaby słuch, lub jeśli wydaje mu się, że widzi coś szybko poruszającego się w trawie.

 

To szczekanie może być niekontrolowane, a postawa ciała może być różna, ponieważ pies prawdopodobnie nie był przygotowany do szczekania w pierwszej kolejności.

znudzony pies

 

Reagowanie na inne psy.

Jest to dobrze znany scenariusz. Jeden pies na ulicy zaczyna szczekać i jeden po drugim reszta osiedla dołącza się do niego.

 

 

Nuda.

Szczekanie znudzonego psa brzmi jak szczekanie psa, który szczeka tylko po to, aby usłyszeć swój własny głos. Choć jest to denerwujące, jest też trochę smutne. Znudzone psy często szczekają, aby uwolnić nadmiar energii, a czasem szczekają z samotności. Zwykle potrzebują zajęcia, a może nawet towarzysza.

Szczekanie psa, szczekający pies, dog barking.

 

Szczekanie alarmowe.

Jeśli Twój pies szczeka na każdy hałas i widok, niezależnie od kontekstu, prawdopodobnie szczeka na alarm. Psy szczekające na alarm mają zazwyczaj sztywniejszą mowę ciała niż psy szczekające na powitanie i często poruszają się lub wysuwają do przodu o metr, lub dwa przy każdym szczeknięciu.

 

Szczekanie alarmowe różni się od szczekania terytorialnego tym, że pies może szczekać alarmowo na widok lub dźwięk w dowolnym miejscu, a nie tylko wtedy, gdy broni znanych sobie obszarów, takich jak dom, podwórko czy samochód.

 

 

Szukanie uwagi.

Niektóre psy szczekają na ludzi lub inne zwierzęta, aby zwrócić na siebie uwagę lub otrzymać nagrodę, np. jedzenie, zabawki lub zabawę.

 

 

Szczekanie na powitanie.

Twój pies może szczekać na powitanie, jeśli szczeka, kiedy widzi ludzi lub inne psy, a jego ciało jest rozluźnione, podekscytowane, a ogon merda. Psy, które szczekają podczas witania się z ludźmi lub innymi zwierzętami mogą również skomleć.

 

 

Kompulsywne szczekanie.

Niektóre psy szczekają nadmiernie w sposób powtarzalny, jak zepsuta płyta. Psy te często poruszają się również w sposób powtarzalny. Na przykład, pies, który kompulsywne szczeka, może biegać tam i z powrotem wzdłuż ogrodzenia na podwórku lub chodzić po domu.

 

 

Przeczytaj też:Czy komary gryzą psy?

 

 

Szczekanie społeczne.

Niektóre psy szczekają nadmiernie tylko wtedy, gdy słyszą szczekanie innych psów. Ten rodzaj szczekania pojawia się w kontekście społecznym, kiedy słyszą inne psy, nawet z daleka — np. psy w sąsiedztwie.

 

Jak powstrzymać psa od szczekania?

 

Znajdź czynnik wyzwalający.

Pierwszym krokiem jest znalezienie przyczyny problemu. Czy Twój pies szczeka wielokrotnie w określonej sytuacji, ponieważ się czegoś boi jest to tzw. bodziec do szczekania? Czy szczeka, aby zwrócić na siebie uwagę? Czy szczeka, aby chronić swoje terytorium? Czy szczekają, kiedy nie ma Cię w domu, bo się nudzą?

 

Typowymi sytuacjami wyzwalającymi szczekanie mogą być: strach przed innym psem, przebywanie w pobliżu przedmiotów takich jak odkurzacz, kosiarka lub samochód, lub też sytuacja, w której pies został nauczony reagować na coś, co zazwyczaj nie jest dla nas przerażające, np. na osoby w widocznych ubraniach, okularach lub kapeluszach.

 

 

Przećwicz zachowanie psa.

Kiedy już zidentyfikujesz czynnik wyzwalający, nadszedł czas na prosty trening posłuszeństwa, aby nauczyć mózg psa, aby nie kojarzył tego czynnika z koniecznością szczekania. Szkolenie w zakresie modyfikacji zachowań polega na stosowaniu nagród lub pozytywnych wzmocnień, aby nauczyć psa dobrego zachowania.

 

Powoli wystawiaj psa na działanie wyzwalacza i nagradzaj go za każdym razem, kiedy nie szczeka. Na przykład, jeśli wyzwalaczem Twojego psa jest ktoś przechodzący obok ogrodzenia, poproś go, aby zbliżył się do ogrodzenia kilka razy, zaczynając od kilku metrów, a następnie za każdym razem coraz bliżej.

 

Za każdym razem, gdy pies nie szczeka, nagradzaj go smakołykiem. Jeśli pies zaszczeka, po prostu zignoruj go i spróbuj ponownie. Podobnie, jeśli szczekanie psa jest sposobem na zwrócenie na siebie uwagi, poświęcaj mu ją tylko wtedy, gdy jest cicho.

 

Musisz być konsekwentny i cierpliwy, i oprzeć się wszelkim chęciom reagowania na szczekanie krzykiem na psa, ponieważ to tylko zachęca go do kontynuacji.

 

Możesz usłyszeć o technikach awersyjnych, takich jak różnego rodzaju obroże anty szczekające (które rażą psa prądem), ale poza tym, że są one okrutne, są nieskuteczne i mogą prowadzić do innych problemów behawioralnych, takich jak agresja.

 

para psów

Zajmij się środowiskiem, w którym żyje pies.

Przekwalifikowanie psa jest świetnym sposobem na zachęcenie go do zaprzestania szczekania, jednak może być również konieczne wprowadzenie pewnych zmian w jego środowisku, aby był mniej skłonny do szczekania, kiedy nie ma Cię w pobliżu.

 

Jeśli uważasz, że Twój pies może szczekać, ponieważ nie ma wystarczająco dużo ruchu, zabierz go na spacer każdego ranka przed wyjściem do pracy i sprawdź, czy to coś zmieni. Upewnij się również, że Twój pies ma odpowiednią stymulację w postaci zabawek lub jedzenia, aby utrzymać psa zajętego w ciągu dnia. Mogą to być surowe kości, ale nie za dużo, ponieważ mogą być tłuste, ale bezpieczniejszą opcją są zabawki Kong lub zabawki do żucia.

 

Jeśli uważasz, że Twój pies może szczekać, ponieważ jest pozostawiony sam na długie okresy czasu, poznaj możliwości takie jak spacer z psem lub opieka dzienna nad psem, aby dotrzymać mu towarzystwa. Pamiętaj, że psy są zwierzętami społecznymi i generalnie nie lubią być pozostawiane same sobie!

 

Czasami, kiedy psy nadmiernie szczekają w odpowiedzi na określony bodziec, taki jak ludzie przechodzący przez bramę wejściową, proste rozwiązanie środowiskowe, takie jak zasłonięcie im widoku, może rozwiązać problem. Pamiętaj, że jeśli Twój pies śpi na zewnątrz, będzie tam wiele dźwięków, które mogą wywołać szczekanie, np. wiewiórki na drzewach, koty, szczekanie innych psów, a nawet wiatr.

 

 

Co zrobić, jeśli mój pies szczeka tylko na wybrane psy?

Jeśli Twój pies szczeka tylko na jednego lub dwa psy z sąsiedztwa, czy oznacza to, że ich nie lubi? To zależy. Kiedy pies szczeka na inne psy, jest to zazwyczaj spowodowane albo powodem historycznym, albo bieżącym. Historia Twojego pupila odgrywa rolę jeśli w przeszłości miał przyjemną lub negatywną interakcję, a nawet coś związanego z tym psem w danej chwili może spowodować, że zacznie szczekać.

 

Twój pies szczeka na innego psa ze względu na takie rzeczy jak język ciała innego psa, jego rysy twarzy, zapach, status w stadzie, poziom podniecenia, a także wcześniejsze wspomnienia, urazy lub interakcje Twojego psa.

 

Może Twój pies miał złe doświadczenia z małym białym psem i teraz szczeka na wszystkie małe białe psy, a może Twój pies wyczuwa poziom ekscytacji drugiego psa lub ochrony swojego właściciela i reaguje w ten sposób.

 

Dlatego rozszyfrowanie, dlaczego Twój pies szczeka na inne psy może być trudne. Obserwuj jego mowę ciała, odczytuj sygnały sytuacji, a następnie spróbuj odgadnąć jego motywy. Jeśli niepokoi Cię szczekanie Twojego psa, zwłaszcza jeśli jest ono agresywne lub reakcyjne, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii, poszukaj certyfikowanego behawiorysty lub trenera weterynaryjnego.