Dlaczego pies liże po twarzy ?

Lizanie jest instynktownym zachowaniem psów, które wykorzystują one do komunikowania się z ludźmi i innymi zwierzętami. Kiedy twój pies liże twoją twarz, może próbować wysłać ci wiadomość, zebrać informacje o tobie, utrzymać cię w czystości lub po prostu cieszyć się przyjemnym uczuciem lizania.

 

 

Dlaczego pies liże po twarzy ?

Lizanie twarzy innego psa lub człowieka jest normalnym zachowaniem społecznym. Lizanie może być gestem błagalnym, który sygnalizuje społeczne przywiązanie psa. Może być również sygnałem do żądania jedzenia, większej ilości informacji społecznych, oznaką przywiązania lub zwrócenia na siebie uwagi.

 

 

Dlaczego mój pies tak często liże mnie po twarzy?

Pies może lizać w ten sposób, aby udobruchać kogoś wyżej postawionego w stadzie, do którego może należeć jego właściciel. Jeśli twój pies jest zdenerwowany, niespokojny lub obawia się, że cię zdenerwował, może próbować lizać cię po twarzy, aby się z tobą pogodzić. Psy mogą również lizać ludzi, aby zwrócić na siebie uwagę.

 

 

Czy psy liżą cię, bo cię kochają?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli pies cię liże, to okazuje w ten sposób uczucie. Jeśli jednak pies liże kogoś, kto jest pobudzony lub podekscytowany, może to być objawem stresu. Liżąc tę osobę, próbują złagodzić swój stres, ponieważ wiedzą, że jest to mile widziany gest. Inne psy po prostu chcą pocałować każdego, kogo spotkaj.

pies i jego jezyk

 

Dlaczego szczeniaki się liżą?

Aby zrozumieć, dlaczego uwielbiają nas lizać, musimy najpierw zrozumieć, do czego psy używają swoich języków, a jest wiele powodów, które pochodzą z pierwszych kilku dni życia:

 

  • Jak tylko szczeniak się urodzi, jego matka będzie go lizać, aby oczyścić popłód, upewnić się, że wziął swój pierwszy oddech i stymulować przepływ krwi. Nowo narodzone szczenię zostanie polizane przez matkę, aby pomóc, a psia mama użyje swoich ust i pyska, aby szturchnąć każde szczenię niechętne do karmienia.
  • Większość psich mam ma kilka szczeniąt w miocie, a ponieważ nie ma rąk ani ruchomych kciuków, opiekuje się nimi za pomocą ust, nie wspominając już o pysku, kiedy trzeba je nauczyć podstawowych manier.
  • Większość szczeniąt rodzi się z zamkniętymi oczami i otwierają je dopiero po tygodniu lub dwóch. Przez pierwsze kilka tygodni są zdane na swój zmysł smaku, zapachu i dźwięku. Używają nosa, aby znaleźć mleko, a kiedy są już blisko, wysuwają język.
  • W ciągu następnych kilku tygodni uczą się swojego miejsca w świecie poprzez komunikację z matką i rodzeństwem. Kiedy ich zachowanie wymaga modyfikacji, dostają kuksańca, a kiedy okazują czułość lizanie.
  • Zachowanie to często towarzyszy im w dorosłym życiu, dorosły pies nadal będzie skubał, aby udowodnić dominację i lizał, aby pokazać uległość.

 

 

 

Przeczytaj też:Kiedy owczarkowi stają uszy?

 

Kiedy lizanie jest problemem?

Większość lizania jest nieszkodliwa, a nawet mile widziana jako forma auto ekspresji ze strony psa. Nie ma powodów do obaw, że jest to forma dominacji, w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie.

 

Mimo to istnieją pewne scenariusze, kiedy możesz chcieć przekierować lizanie od swojego szczeniaka. Pierwszy z nich odnosi się do komfortu człowieka, to znaczy, że niektórzy ludzie po prostu nie lubią być lizani. Jeśli masz przyjaciela, który cierpi na germafobię (lęk przed zarazkami) i wzdryga się za każdym razem, gdy zbliża się do niego twój pies, lepiej jest przekierować to zachowanie.

 

Czasami jednak lizanie jest objawem poważniejszego problemu. Jeśli twój pies liże siebie, ciebie lub przedmioty w nadmiarze, do tego stopnia, że wydaje się to zachowaniem samonapędzającym, może to być oznaką niepokoju, nudy lub bólu. Obsesyjne lizanie może być również oznaką alergii lub innych problemów zdrowotnych.

 

 

Dlaczego psy liżą ludzi powody?

Kiedy szczenięta przechodzą z otoczenia psiej rodziny do rodziny ludzkiej, może to być dla nich dezorientujący okres. W miarę jak rosną i uczą się, zachowują niektóre ze swoich szczenięcych zachowań, aby pomóc im przystosować się do nowego ludzkiego stada, w tym kierowanie się zmysłem węchu i smaku.

 

 

Terapeutyczna pielęgnacja.

Psy nie tylko liżą się, aby utrzymać czystość, ale robią to również dla komfortu. Kiedy głaszczemy ich sierść, ponownie kojarzą ten delikatny, powtarzający się ruch z uczuciem odprężenia.

 

Nie mogą nas głaskać tak, jak my je, ale mogą nas lizać, aby dać nam do zrozumienia, że chcą zrobić coś miłego i nas pocieszyć.

pies lize po twarzy

 

Łagodzenie stresu.

Lizanie może być czynnością samo uspokajającą, która pomaga złagodzić stres. Psy lubią się lizać, ponieważ uwalnia to przyjemne endorfiny, które często dają im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dodatkowo, podczas zdenerwowania, pies będzie lizał, aby uspokoić nerwy i zmniejszyć poziom stresu.

 

 

Zapach.

Jesteś miły i czysty, a zanim się zorientujesz, jesteś pokryty psią śliną. Z perspektywy twojego psa nie pachniesz tak, jak powinieneś, użyłeś żelu pod prysznic lub mydła i przez chwilę przykryło to twój naturalny zapach, do którego pies jest przyzwyczajony.

 

Liżąc cię, twój pies próbuje przywrócić ci swój znajomy zapach — nie zapominaj, że ich matki lizały je, aby utrzymać je w czystości, więc nie rozumieją, dlaczego używasz chemikaliów.

 

 

Przeczytaj też:Co się stanie, jeśli pies zje ananasa?

 

 

Aby zebrać informacje.

Psy liżą, ponieważ są ciekawe, jak się czujesz i gdzie byłeś. Psy mają specjalne receptory w nosie i pysku, które pomagają im interpretować cząsteczki zapachowe twojego potu. Liżąc twoją twarz, twój pies będzie w stanie określić, czy jesteś szczęśliwy, czy przygnębiony.

[Re-Upload] Husky licking girl for 8 minutes straight

 

Smak.

Jeśli właśnie byłeś na biegu lub jest to koniec długiego, gorącego dnia, możesz niecierpliwie czekać na wskoczenie pod prysznic, ale to właśnie wtedy jesteś najsmaczniejszy dla swojego psa.

Sól zawarta w ludzkim pocie jest bardzo atrakcyjna dla psów, dlatego też uwielbiają one lizać cię, kiedy jesteś szczególnie spocony.

 

 

Hierarchia.

Uległe psy liżą inne psy, aby pokazać, że wiedzą, kto tu rządzi. Pies liżący często staje się mniejszy, unika bezpośredniego kontaktu wzrokowego i często liże miejsca, które mogą być wrażliwe, takie jak szyja lub okolice oczu.

 

Czasami liżą swoich ludzkich towarzyszy z tego samego powodu — wiedzą, że to ty jesteś szefem i dają ci znać, że o tym wiedzą.

 

 

Okazywanie ci czułości.

Twój pies cię kocha! Liżę Cię, aby pokazać swoje przywiązanie, lizanie  jest zachowaniem, które uczy się od matki, gdy są młode. Lizanie matki i lizanie między kolegami z miotu pomaga w umacnianiu więzi rodzinnych. Dlatego pies liże, aby wyrazić swoją miłość do ciebie i wzmocnić więzi rodzinne.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy ciągną na smyczy?

 

 

Uwarunkowanie lub przypadkowe szkolenie.

Niektóre psy będą cię lizać, ponieważ przypadkowo nauczyłeś je, że w ten sposób zwrócą na siebie twoją uwagę. Jeśli zareagujesz, nawet negatywnie, mogą się nauczyć, że szybkie polizanie jest dobrym sposobem, aby skłonić cię do interakcji z nimi, nawet jeśli twoja reakcja jest negatywna z twojej perspektywy.

 

 

Co właściciele psów mogą zrobić z problemem lizania?

Jeśli twój pies nadmiernie się liże, zacznij od zbadania go przez lekarza weterynarii i zwrócenia uwagi na wszelkie problemy medyczne lub dyskomfort. Po wykluczeniu wyjaśnień medycznych możesz zwrócić się ku rozwiązaniom behawioralnym.

 

Kiedy psy liżą, zmień aktywność. Dobrą opcją jest wybranie zachowania, które jest niezgodne z lizaniem, takie jak użycie interaktywnej układanki, aby uzyskać smakołyk. Możesz także kazać psu angażować się w inne zachowania, takie jak gra w piłkę lub trening sztuczek.

 

Powtarzając to przekierowanie, będziesz stopniowo wzmacniać lekcję, że nie chcesz, aby twój pies Cię lizał, nie używając nigdy negatywnego wzmocnienia.

 

Zwłaszcza trening sztuczek jest dobrym sposobem na przekształcenie powtarzającego się niepożądanego zachowania w okazję do pozytywnego wzmocnienia. Zacznij od tego, że pies po prostu musi usiąść, co może powstrzymać lizanie, a następnie nagródź to zachowanie smakołykiem. Następnie, dlaczego nie okiełznać, uczuć psa, ucząc go przytulania się do ciebie? Albo szczekania na zwołanie? Inne sztuczki, które możesz ćwiczyć, to siadanie, czołganie się lub podania łapy.