Dlaczego pies liże moją stopę?

Po prostu wróciłeś do domu po długim dniu w pracy, kopnąłeś buty i położyłeś się na kanapie. Twój pies przychodzi i wita cię, i postanawia położyć się właśnie u twoich stóp. Nagle zauważasz, że ona liże twoje stopy i zastanawiasz się dlaczego?

 

Dla ciebie twoje stopy smakują obrzydliwie, bo cały dzień były w butach, ale dla psa smakują zupełnie inaczej. W rzeczywistości twój pies uwielbia smak twoich stóp, tak jak uwielbiają smak twojej twarzy, a nawet twoich rąk. Poznanie odpowiedzi na to pytanie może pomóc zmienić twoje postrzeganie pragnień twojego psa.

 

 

Dlaczego pies liże moją stopę?

Psy będą lizać ci stopy, aby okazać ci swój szacunek i honor. Tak samo jak liżą twoją twarz lub inne części twojego ciała, psy będą lizać twoje stopy, aby zwrócić twoją uwagę i okazać ci uczucie. Lizanie stóp również zbieranie informacji o tobie, jak również komunikowania się, do ciebie.

 

 

Dlaczego koniecznie stopy?

Spocone, śmierdzące stopy są pełne informacji biologicznych, takich jak feromony. Pot zawiera również sól, którą wiele psów uważa za atrakcyjną. Istnieje jednak różnica pomiędzy sporadycznym lizaniem a nawykiem lizania. Jeżeli twój pies posuwa się o krok za daleko w lizaniu, może to oznaczać problem behawioralny.

 

Kiedy twój pies liże twoje stopy, istnieje prawdopodobieństwo, że natychmiast na to reagujesz. Może to szybko przerodzić się w zachowanie wymagające uwagi, zwłaszcza jeśli twój pies myśli, że to zabawa. Dobra wiadomość jest taka, że przy odrobinie treningu możesz uchronić swoje palce i stopy przed dalszym atakiem.

 

pies lize mnie po nodze

 

Przeczytaj też:Jak często wyprowadzać psa?

 

Jak mogę sprawić, aby pies przestał lizać moje stopy?

Zaoferowanie psu czegoś innego, co lubi mieć w pysku, np. zabawki lub smakołyku, za każdym razem, gdy chce polizać twoje stopy. Kiedy pies zacznie się uczyć, że chcesz, aby przestał lizać, upewnij się, że stosujesz pozytywne wzmocnienie, kiedy przestaje lizać, aby wiedział, że robi coś dobrze. Innym sposobem na ograniczenie lizania jest po prostu ignorowanie tego zachowania i odejście.

 

Jeśli twój pies nie może utrzymać języka w ustach bez względu na to, czego próbujesz, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby sprawdzić, czy pies ma jakieś ukryte schorzenia.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa, żeby nie uciekał z podwórka?

 

Korzenie zachowania lizania.

Psy są stworzone zupełnie inaczej niż ludzie. Sposób, w jaki się komunikują, okazują uczucia i działają na co dzień jest specyficzny dla ich rasy i pomaga im być najlepszymi zwierzętami, jakimi mogą być. Psy uwielbiają lizać, czy to inne zwierzęta, ludzi, czy siebie. Być może zauważyłeś, że twój pies uwielbia lizać twoje stopy i choć czuje się to dziwnie, ma to swój cel.

 

Psy będą lizać twoje stopy, aby pokazać ci swój szacunek i honor. Wiedzą, że są twoim zwierzakiem i uwielbiają być w tej roli, a także być twoim towarzyszem. Podobnie jak w przypadku lizania twarzy lub innych części ciała, psy będą lizać stopy, aby zwrócić na siebie uwagę i okazać przywiązanie. Zbierają również informacje o tobie, jak również komunikują się z tobą. Czy chcą uwagi, jedzenia, czy nawet spaceru, mogą cię o tym powiadomić poprzez lizanie stóp?

 

Kiedy psy dorastają, mają tendencję do lizania innych zwierząt, a zwłaszcza swojej matki, jako sposób interakcji w ich związku. Psy będą cię również lizać jako nawyk, który przynosi im przyjemność. Kiedy psy cię liżą, wydzielają się u nich endorfiny przyjemności. Twoje stopy są bardziej wilgotne niż inne części ciała, i z tego powodu, pot i zapach skóry może być bardziej intensywny niż gdziekolwiek indziej.

 

Niezależnie od tego, czy chodzi o pielęgnację, czy też o zapach, istnieje powód, dla którego wybierają twoje stopy. Jest to specyficzne dla każdego psa i jego pragnienia lizania twoich stóp. Mogą również istnieć negatywne przyczyny poza uczuciem, jak również potrzeba. Jeśli masz wrażenie, że twój pies obsesyjnie liże ci stopy, najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz to u weterynarza.

 

 

Powody lizania stóp:

 

Uczucia.

Jednym z głównych powodów, dla których pies liże stopy, jest wskazanie jego uległości wobec swojego pana. Co ważniejsze, wskazuje to na ich szczęście w tej roli. Pokazując ten akt domowości i uległości, pies może zapewnić sobie miejsce w rodzinie, akceptując porządek społeczny domu.

 

pies lize stopy

Lizanie jako poszukiwanie uwagi.

Próby lizania przez psa są sposobem na poinformowanie cię, że cię kocha i pragnie twojej uwagi i aprobaty. Mogłeś przegapić twarde spojrzenie, stuknięcie w nos lub nawet odepchnięcie ich prób polizania twojej ręki.

 

Bycie odepchniętym po tych wszystkich próbach czułości może sprawić, że będą one próbowały bardziej, myśląc, że za pierwszym razem były zbyt subtelne. W przypadku małych psów może to być jedyny sposób na zwrócenie twojej uwagi na jakiś problem, np. pustą miskę po wodzie.

 

 

Aby zebrać informacje.

Innym powodem, dla którego psy liżą ludzkie stopy, jest chęć zbierania informacji. Pies jest w stanie wykorzystać miliony komórek receptorów zapachowych w swoim nosie i pysku do przetwarzania informacji. Gdy ciało ludzkie wydziela pot, uwalniany pot przekazuje informacje dotyczące danej osoby, które pies może przetworzyć.

 

Gruczoły potowe wydzielają wilgoć, która zawiera sól, wodę i produkty odpadowe. Gruczoły łojowe wydzielają łój i znajdują się w pobliżu mieszków włosowych. Pot może zmieszać się z tymi wydzielinami, aby dostarczyć psu jeszcze bardziej złożoną wiadomość dotyczącą człowieka, którego właśnie polizał.

 

 

Jedzenie.

Czasami może to być tak proste, jak fakt, że na twojej stopie znajduje się odrobina jedzenia, którego nawet nie rejestrujesz. Dla psa może to być jak latarnia morska we mgle i okazać się nie do odparcia. Sól zawarta w naszym pocie jest również smaczna dla psów.

 

 

Przeczytaj też:Łapa psa budowa,pielęgnacja, rany i pierwsza pomoc.

 

Zmniejszenie stresu.

Uważa się, że lizanie może działać jako zachowanie samo uspokajające, które uwalnia endorfiny. Twój pies może lizać twoje stopy lub swoje tylko dlatego, że jest to kojący sposób na spędzenie czasu.

 

Dog licking 👅 💦

Kiedy należy zacząć się martwić?

Kiedy lizanie przez psa staje się powtarzalne, aż do obsesji. To może wskazywać na problem. Ciągłe lizanie może szybko stać się wyuczonym mechanizmem radzenia sobie ze stresem.

 

Kiedy osiągnie ten etap, jest przeciwieństwem redukcji stresu i może wymagać modyfikacji zachowania i ewentualnie interwencji lekarskiej weterynarza, z którym należy się skontaktować.