Dlaczego pies kaszle?

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies kaszle i jesteś ciekaw różnych powodów, dla których psy kaszlą, wiedz, że wiele różnych schorzeń, o różnym stopniu nasilenia, od łagodnych do zagrażających życiu, może prowadzić do kaszlu u Twojego psa.

 

Na szczęście jednak większość schorzeń wywołujących kaszel u psa jest łatwa do wyleczenia.

 

 

Dlaczego pies kaszle?

Podobnie jak my, psy kaszlą, aby pozbyć się kurzu, zarazków i innych rzeczy, które wdychają. Podobnie jak my, czasami zapadają na infekcje lub wirusy. Psy są stworzeniami społecznymi, które z natury węszą i siorbią. To dlatego bakterie i wirusy — w tym psia forma grypy — szybko przenoszą się z psa na psa.

 

 

Rodzaje kaszlu u psów.

Zwróć uwagę na rodzaj kaszlu, który występuje u Twojego psa. Jest to pomocne z dwóch powodów:

Po pierwsze, abyś mógł lepiej określić, co jest przyczyną kaszlu u Twojego psa i wiedzieć, czy jest to nagły przypadek, a po drugie, aby Twój lekarz weterynarii miał jasny obraz objawów Twojego psa, kiedy przyjmiesz go na badanie. Oto kilka przykładów rodzajów kaszlu u psów, które możesz usłyszeć.

 

 • Kaszel rąbiący — kiedy pies wydaje suchy, rąbiący dźwięk, jakby próbował wydostać coś z gardła lub jamy ustnej.
 • Kaszel trąbiący — kiedy pies wydaje odgłos trąbienia, prawie jak trąbienie gęsi.
 • Kaszel mokry — kiedy kaszel psa wydaje dźwięk wilgotny lub wypełniony flegmą.
 • Kaszel gulgoczący — kiedy pies wydaje wysoki dźwięk gulgoczący podczas kaszlu.

Zwróć uwagę na częstotliwość kaszlu u swojego psa. Czy pies kaszle raz na kilka minut? Czy jest to seria szybkich kaszlnięć z rzędu? Czy jest to kaszel uporczywy, który utrzymuje się przez cały dzień, czy też występuje tylko w określonym czasie, np. po wysiłku fizycznym lub podczas snu psa?

 

Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą Twojemu lekarzowi weterynarii postawić ostateczną diagnozę dotyczącą przyczyny kaszlu Twojego psa.

 

pies daje glos

Kiedy należy wezwać weterynarza w przypadku kaszlu u mojego psa?

Ty znasz swojego psa najlepiej i jeśli martwisz się o jego zdrowie, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub najbliższym pogotowiem weterynaryjnym.

 

 

Skontaktuj się z weterynarzem natychmiast, jeśli:

 • Kaszel u Twojego psa nie ustępuje lub nasila się,
 • Nie może przestać kaszleć,
 • Jest ospały,
 • Przestał przyjmować pokarm,
 • Połknął coś, czego nie powinien był połknąć,
 • Mają inne dolegliwości zdrowotne,
 • Odkrztuszają krew,
 • Oddychają nieprawidłowo lub mają problemy z oddychaniem.

 

 

Coś utknęło w gardle psa.

Jeśli pies połknie obcy przedmiot, taki jak kość lub mała zabawka, może on utknąć w gardle i spowodować zadławienie. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies kaszle z powodu czegoś, co utknęło mu w gardle, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii lub najbliższym lekarzem weterynarii w nagłych wypadkach.

 

 

Przeczytaj też:Urojona ciąża u psów

 

 

Problemy z płucami psa.

Kaszel może być oznaką infekcji dróg oddechowych, zapalenia oskrzeli zapalenie dróg oddechowych u psa lub zapalenia płuc. W rzadkich przypadkach może to być oznaką raka. Twój lekarz weterynarii jest w stanie postawić diagnozę i omówić z Tobą leczenie w zależności od indywidualnych uwarunkowań Twojego psa.

 

 

Odwrotne kichanie u psa.

Małe psy i rasy o płaskiej twarzy mogą wydawać odgłosy przypominające kaszel lub dławienie się, spowodowane tak zwanym kichaniem wstecznym. W kichaniu wstecznym powietrze jest wdychane szybko i głośno przez nos, w porównaniu z regularnym kichaniem, w którym powietrze jest wydalane przez nos.

 

 

Kaszel przy zapaleniu oskrzeli u psa.

Chociaż nie jest to właściwie kaszel, kichanie wsteczne jest wywoływane przez czynnik drażniący, który powoduje skurcz gardła i podniebienia miękkiego. Czynnikami drażniącymi mogą być drenaż jamy nosowej, ciała obce, podniecenie, wysiłek fizyczny, zbyt ciasna obroża lub nagła zmiana temperatury.

 

Ogólnie rzecz biorąc, kichanie wsteczne nie wymaga wizyty u lekarza weterynarii. Jeśli jednak stają się one nasilone lub częste, pies powinien zostać zabrany do kliniki dla zwierząt w celu zdiagnozowania innych potencjalnych powikłań zdrowotnych.

 

pies kaszle

 

 

Przeczytaj też:Skręt żołądka u psa.

 

Kaszel kenelowy.

Kaszel kenelowy — kolejna z najczęstszych przyczyn kaszlu u psów to termin określający zapalenie tchawicy i oskrzeli, czyli zapalenie i zakażenie tchawicy oraz głównych dolnych dróg oddechowych.

 

Chociaż kaszel kenelowy jest bardziej powszechny wśród młodszych psów, może on wystąpić u psów w każdym wieku. Psy przebywające w grupach — na treningach posłuszeństwa, w psich ośrodkach opieki dziennej lub w schroniskach — są bardziej narażone na zarażenie się tą chorobą. Jeśli więc zauważysz, że Twój pies kaszle po pobycie w ośrodku opieki dziennej, istnieje prawdopodobieństwo, że może to być kaszel kenelowy.

 

Psy cierpiące na kaszel kenelowy mają porywczy, suchy i zgrzytliwy kaszel, który brzmi gorzej, gdy ciągną podczas spaceru na smyczy. Kaszel kenelowy może nawet prowadzić do rechotania, a następnie wymiotów.

 

Kaszel kenelowy może ustąpić samoistnie, ale często przepisuje się antybiotyki i leki przeciwkaszlowe, aby ograniczyć kaszel i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów wtórnych, takich jak zapalenie płuc.

 

Psy z kaszlem kenelowym są bardzo zaraźliwe dla innych psów. Kaszel kenelowy jest formą zakażenia. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o zaszczepieniu psa, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na kaszel kenelowy.

 

 

Grypa u psów.

Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na zarażenie się grypą, znaną u psów jako grypa psów. Kaszel jest wynikiem infekcji dróg oddechowych, która może trwać od dziesięciu do trzydziestu dni.

 

Jeśli masz inne zwierzęta domowe w domu, najlepiej jest poddać chorego psa kwarantannie w jego własnej części domu, ponieważ grypa psów jest zaraźliwa między zwierzętami — ale na szczęście dla Ciebie, nie może być przenoszona na lub od ludzi.

 

 

Zapalenie płuc.

Zapalenie płuc polega na zapaleniu płuc i dróg oddechowych, a jego najczęstszą przyczyną jest infekcja bakteryjna. Zapalenie płuc może również wystąpić jako infekcja wtórna, związana na przykład z grypą psów lub kaszlem kenelowym.

 

Podobnie jak w przypadku ludzi, psy w podeszłym wieku są bardziej podatne na zapalenie płuc i są bardziej narażone na poważne powikłania.

 

 

Zapadnięcie tchawicy.

Jednym z objawów zapadnięcia tchawicy jest kaszel przypominający odgłos wydawany przez gęś. Dźwięk ten może stać się bardziej wyraźny, kiedy pies ciągnie za kołnierz, a psy otyłe są w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju zapaści tchawicy. Może on również pojawić się w gorącej, wilgotnej pogodzie podczas ćwiczeń.

 

 

Choroby serca.

Istnieje wiele rodzajów chorób serca u psów. Kiedy serce nie funkcjonuje prawidłowo jako pompa, płyn może zacząć gromadzić się w płucach. Jest to tzw. zastoinowa niewydolność serca.

 

Ten rodzaj kaszlu występuje głównie podczas snu lub leżenia i oznacza, że w płucach psa gromadzi się płyn. Jest to poważny objaw, dlatego należy porozmawiać z lekarzem weterynarii na temat możliwości leczenia zastoinowej niewydolności serca.

 

 

 

Przeczytaj też:Woda w płucach u psa?

 

Mój pies ma kaszel i ma trudności z oddychaniem. Co powinienem zrobić?

Jeśli Twój pies ma trudności z oddychaniem związane z kaszlem, możesz zaobserwować, że pies oddycha otwartym pyskiem lub łapczywie łapie powietrze. Możesz słyszeć nietypowe odgłosy oddechowe lub świszczący oddech, a częstotliwość lub rytm oddychania może być nieprawidłowy.

 

Albo szybki, albo bardzo powolny i utrudniony. Pies może wysuwać głowę lub szyję do przodu, starając się nabrać więcej powietrza, możesz również zauważyć, że jego dziąsła są szare lub niebieskie w porównaniu z normalnym różowym kolorem.

 

Jeśli Twój pies ma trudności z oddychaniem, świszczący oddech lub słyszysz nietypowe odgłosy z układu oddechowego, lub jeśli odkaszlnął znaczną ilość krwi, powinieneś uznać to za nagły przypadek i natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

 

Dlaczego mój pies nagle zaczął kaszleć?

Jeżeli u Twojego psa nagle pojawi się uporczywy, niepokojący lub ostry kaszel, sprawdź najpierw, czy nie ma żadnych oczywistych przeszkód w drogach oddechowych. Czy Twój pies miał ostatnio kość lub, czy bawił się lub żuł zabawkę, której teraz nie ma?

 

Jeśli uważasz, że Twój pies może mieć niedrożność dróg oddechowych, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Dlaczego mój pies kaszle i jak mogę stwierdzić, czy jest to coś poważnego?

Kaszel jest naturalną reakcją na czynnik drażniący drogi oddechowe Twojego psa. Jeśli Twój pupil jest pogodny i pełen życia i ma tylko łagodny kaszel bez żadnych innych objawów klinicznych, kaszel może nie być poważny.

 

 

Mój pies ma chorobę serca, ale dlaczego to powoduje u niego kaszel?

Pierwszym objawem, który większość właścicieli zauważa, gdy ich pies ma chore serce, jest kaszel. Niektóre choroby serca mogą powodować powiększenie serca oraz nagromadzenie płynu w płucach, co może powodować ucisk na drogi oddechowe, wywołując suchy i nieproduktywny kaszel.

 

Kaszel może nasilać się podczas wysiłku fizycznego, kiedy serce i płuca pracują ciężej, może również nasilać się wieczorem, kiedy pies leży przez dłuższy czas.

 

 

Jak mogę uchronić mojego psa przed kaszlem kenelowym?

Istnieje możliwość zaszczepienia psa przeciwko kaszlowi kenelowemu. Szczepionka jest zazwyczaj podawana w postaci aerozolu do nosa, który jest odpowiedni dla szczeniąt powyżej drugiego tygodnia życia. Dla psów dostępna jest również szczepionka w zastrzykach, która może stanowić część corocznego programu szczepień.

 

Niektóre hodowle i ośrodki opieki dziennej dla psów nalegają, aby pies otrzymał to szczepienie przed pobytem u nich. Należy to zrobić na 7-10 dni przed przyjęciem psa do hodowli i często hodowcy proszą o przedstawienie dowodu, że szczepienie zostało wykonane. Lekarz weterynarii podpisze dla Ciebie świadectwo szczepienia.

Kennel Cough In Dogs

 

Leczenie kaszlu u psów.

Celem leczenia jest usunięcie przyczyny kaszlu zdiagnozowanej przez lekarza weterynarii. Leczenie może obejmować podawanie antybiotyków, jeśli kaszel jest spowodowany obecnością infekcji bakteryjnej.

 

Infekcje wirusowe często muszą przebiegać w sposób naturalny, ale psu można pomóc stosując, inne pomocne środki w celu zmniejszenia objawów, takie jak modyfikacja ćwiczeń, odpoczynek i zachęcanie do regularnego jedzenia i picia płynów. Utrzymywanie psa w spokojnym, zrelaksowanym stanie, z dala od skrajnych temperatur może również pomóc w zminimalizowaniu objawów.

 

Jeżeli przyczyną kaszlu u Twojego psa jest infekcja pasożytnicza, taka jak robaczyca płuc lub glistnica, Twojemu psu zostanie przepisana odpowiednia kuracja odrobaczająca i konieczne będą regularne wizyty kontrolne, aby upewnić się, że infekcja została całkowicie usunięta.

 

Jeśli przyczyną kaszlu u Twojego psa jest alergia zanieczyszczenie powietrza, pyłki, dym papierosowy, odświeżacze powietrza, objawy często ustępują po usunięciu psa z miejsca, w którym znajdowało się źródło problemu.

 

Inne przyczyny kaszlu, takie jak poważne infekcje mogą wymagać bardziej specyficznego leczenia, które może spowodować, że Twój pies pozostanie w szpitalu weterynaryjnym. Lekarz weterynarii będzie w stanie wyjaśnić Ci powód takiego postępowania, a Ty będziesz regularnie informowany o postępach swojego psa. Większość przypadków będzie leczona w domu.

 

 

Zapobieganie kaszlowi u psów.

Kaszlowi wywołanemu przez wirusy zakaźne, takie jak nosówka, można zapobiegać dzięki programowi szczepień rozpoczynającemu się już w wieku szczenięcym. Konieczne są coroczne szczepienia przypominające. Program szczepień Twojego psa może również obejmować szczepionkę przeciwko kaszlowi kenelowemu. Jest to szczególnie zalecane, jeśli planujesz umieścić psa w hodowli lub w ośrodku opieki dziennej dla psów.

 

Regularne zwalczanie pasożytów jest ważną częścią programu profilaktyki zdrowotnej Twojego zwierzęcia, która ma na celu ochronę przed zakażeniem pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

 

Rutynowe kontrole stanu zdrowia, często przeprowadzane przy okazji corocznych szczepień psa, mogą pomóc w wykryciu wszelkich ukrytych problemów zdrowotnych, które w przeciwnym razie mogą pozostać niezauważone.

 

Utrzymywanie wagi psa w normalnych granicach może pomóc w zmniejszeniu ryzyka rozwoju choroby lub stanu, który może powodować kaszel u psa. Przechowuj wszelkie niebezpieczne przedmioty, które Twój szczeniak lub pies może chcieć pogryźć, lub połknąć, w miejscu niedostępnym dla psów.