Dlaczego pies je trawę?

Twój ukochany psi towarzysz z pewnością nie jest krową, więc możesz być zdezorientowany, gdy widzisz, jak je trawę. Możesz być nawet zaniepokojony. Czy jest głodny? Znudzony? Chory? Czy jedzenie trawy mu zaszkodzi?

 

Dlaczego pies je trawę?

Istnieje kilka powodów, dla których Twój pies może nagle zacząć jeść trawę. Jednym z najczęstszych jest to, że nie dostaje on wystarczającej ilości błonnika roślinnego w swojej diecie i szuka go gdzie indziej. Może to być również oznaką nudy lub niepokoju, co może spowodować, że Twój pies zacznie kompulsywne jeść trawę.

 

 

Czy jedzenie trawy jest zawsze bezpieczne?

Chociaż jedzenie trawy jest normalnym zachowaniem psów, nie zawsze jest to dla nich bezpieczne. Trawa może być źródłem pasożytów jelitowych dla Twojego psa, więc jeśli pies ma nawyk jedzenia trawy, podwójnie ważne jest, aby upewnić się, że jest on na dobrym leku zapobiegającym pasożytom.

 

Wreszcie, chociaż trawa nie jest toksyczna dla psów, istnieje wiele roślin ogrodowych, które są dla nich toksyczne i które Twój pies może przypadkowo połknąć. Jeśli Twój pies lubi trawę lub inne liście, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jest usunięcie tych roślin z ogrodu, lub przynajmniej upewnienie się, że są one niedostępne dla Twojego psa.

 

pies gryzie trawe

Jak rozpoznać, że Twój pies ma robaki jelitowe?

Na ogół będziesz wiedział, czy Twój pies ma robaki jelitowe, ponieważ w stolcu Twojego psa pojawią się dowody na ich obecność. Możesz być w stanie dostrzec w stolcu fragmenty samych robaków, przypominające małe ziarenka trawy lub cienkie nitki spaghetti. Ich obecność może również objawiać się obecnością krwi lub śluzu w stolcu, a pies może być skłonny do wymiotów i biegunki.

 

Można również zauważyć, że zwierzęta te poruszają się po ziemi, ponieważ robaki powodują podrażnienia w okolicy odbytu. Mogą one również wydawać się ospałe, ponieważ nie otrzymują energii, której potrzebują z pożywienia.

 

 

Kiedy należy podjąć działania?

Jeżeli zauważysz, że pies częściej lub nadmiernie je trawę, zwróć uwagę na potencjalne choroby, które pies próbuje leczyć samodzielnie. Zwróć uwagę na wymioty, biegunkę, utratę wagi, spadek apetytu, krew w stolcu, senność lub oblizywanie warg.

 

Zawsze obserwuj swojego psa, gdy w pobliżu znajdują się rośliny domowe, ponieważ niektóre ich odmiany mogą być toksyczne, jeśli zostaną pogryzione lub połknięte. Podczas gdy żucie trawnika jest częstym zachowaniem u wielu psów, możesz wyszkolić swojego psa z tego zachowania, aby zapewnić mu spokój ducha.

 

Zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli uważasz, że Twój pies żuł toksyczną roślinę domową lub ewentualnie połknął zbyt dużo trawy, lub niewielkie ilości chemikaliów. Weterynarz będzie w stanie wykonać takie badania jak próbki kału, badania krwi, a nawet badania fizykalne, aby określić podstawowe warunki.

 

Jeśli Twój pies nie wykazuje żadnych objawów, ale uważasz, że mógł połknąć zbyt dużo trawy, dbaj o jego nawodnienie i zapewnij mu czas na przerwy w załatwianiu się do toalety.

 

Przestaw psa na 8-12 godzin postu przed powolnym wprowadzeniem pokarmu. Po 12 godzinach, jeśli pies nadal wykazuje objawy, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

Why Dogs Eat Grass & How to STOP ❌ it! 🐄🌱

 

Przeczytaj też:Czy komary gryzą psy?

 

Znudzony, zestresowany lub zdenerwowany pies.

Niektórzy weterynarze uważają, że psy jedzą trawę, ponieważ są znudzone, zestresowane, niespokojne lub zdenerwowane z jakiegoś powodu. Niektóre psy są bardziej skłonne do jedzenia trawy, kiedy uważają, że są same na podwórku, co przyczynia się do myślenia, że są nieszczęśliwe, kiedy to robią.

 

Niektórzy weterynarze uważają również, że psy jedzą trawę, ponieważ zwracają na siebie uwagę właścicieli, co jest czymś, czego pragną. Nawet jeśli mówi się im, żeby przestały coś robić, psy odbierają to jako uwagę i dla wielu z nich jest to wystarczająco dobre.

 

W obu przypadkach psy zazwyczaj nie żują trawy tak często, kiedy ich właściciele przebywają z nimi na zewnątrz.

 

pies je trawe na dworzu

Przyczyną mogą być instynkty.

Istnieją również pewne instynktowne, psychologiczne przyczyny tego zachowania. Psy pochodzą od dzikich przodków, którzy jedli wszystko, co mogli upolować, łącznie z zawartością żołądków tych zwierząt.

 

Zawartość ta zazwyczaj zawierała trawę, którą zwierzęta te jadły. Uważa się, że nawet połowa współczesnych wilków je czasem trawę, celowo lub w ramach regularnej diety.

 

Psy, które jedzą trawę instynktownie, zazwyczaj nie wymiotują po tym. Jeśli zauważysz, że Twój pies żuje trawę i nie zauważysz, żeby wymiotował, nie ma się czym martwić. Ona po prostu robi to, co robili jej przodkowie.

 

 

Lubią smak trawy.

Jest jeszcze jeden psychologiczny powód, dla którego psy mogą jeść trawę: lubią jej smak. Niektóre psy jedzą trawę tylko w określonych miejscach lub o określonych porach roku, co przyczynia się do tego, że lubią smak i fakturę trawy, którą żują.

 

Oczywiście, są też psy, które są bardziej niż szczęśliwe, aby pędzić na zewnątrz przy każdej okazji i jeść trawę na podwórku. Te psy również wyraźnie wskazują na to, że niektóre psy po prostu lubią regularnie jeść trawę.

 

 

Przeczytaj też:Jak oduczyć psa skakania?

 

 

To może wypełnić potrzeby żywieniowe.

Jedzenie trawy, może wskazywać na niedobory żywieniowe, takie jak witaminy, minerały i błonnik lub chlorofil oba z nich pomagają w trawieniu. Niektórzy eksperci popierają teorię, że ponieważ trawa jest dobrym źródłem błonnika, jedzenie jej pomaga w sprawnym funkcjonowaniu organizmu psa. Ale w tym rzecz. Nie ma solidnych dowodów naukowych, aby udowodnić, że ta teoria jest słuszna lub nie.

 

Jeśli jedzenie trawy martwi Cię o dietę Twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie najbardziej odżywczego rodzaju karmy dla psów, którą możesz podawać swojemu najlepszemu kumplowi.

 

starzejacy sie pies duzy

To może pomóc na rozstrój żołądka.

Psy czasami jedzą trawę, aby wywołać wymioty, co z kolei łagodzi ich rozstrój żołądka. Dawne dzikie psy odczuwały mdłości, które wywoływały instynkt jedzenia trawy, co podrażniało wyściółkę ich żołądka, a to z kolei prowadziło do wyrzucenia trawy i niewłaściwego wyboru żywieniowego. Dlatego współczesne psy przychodzą z instynktem samoleczenia z trawą.

 

 

Przeczytaj też:Kiedy pies merda ogonem co to oznacza?

 

 

Jak mogę powstrzymać mojego psa przed jedzeniem trawy?

Jeśli Twój pies je trawę, ponieważ się nudzi, więcej ruchu i zaangażowania może mu pomóc. Spędzaj z nim więcej czasu na zewnątrz, grając w interaktywne gry. W pomieszczeniach zamkniętych dobra zabawka do żucia może pomóc.

 

Jeśli obawiasz się, że Twój częsty zjadacz trawy nie otrzymuje wystarczającej ilości błonnika, zmień karmę na taką z większą zawartością błonnika. Uwaga jeśli zmieniasz dietę swojego psa, rób to stopniowo. Twój pies będzie Ci wdzięczny.

 

Z drugiej strony, jeśli jedzenie trawy jest tylko okazjonalną, ostrą zachcianką, spróbuj nakarmić psa kilkoma liśćmi szpinaku lub bazylii i sprawdź, czy to go usatysfakcjonuje.

 

Możesz czuć się bardziej komfortowo podając psu liście, które sam włożyłeś do swojej miski z sałatką, niż ryzykować, że zje przypadkową zieleninę na zewnątrz. Alternatywnie, możesz po prostu pozwolić psu jeść trawę od czasu do czasu. To nic wielkiego.