Dlaczego paznokcie psa się łamią?

Prawie każdy rozbrykany pies może mieć wypadek lub uraz podczas biegania, zabawy. Psi towarzysze, podobnie jak dzieci, mają sposób na spowodowanie obrażeń u siebie w trakcie wybuchu gaworzenia.

 

Ten poziom energii i entuzjazmu jest wspaniały do oglądania, ponieważ wskazuje na zdrowego futrzanego przyjaciela, ale czasami może prowadzić do złamania paznokcia lub dwóch.

 

Jeśli Twój pies złamał paznokieć lub zranił się w paznokieć, sprawa może wydawać się poważna zwłaszcza jeśli występuje krwawienie. Co robić?

 

 

Dlaczego paznokcie psa się łamią?

Psy łamią paznokcie zaczepiając je o dywan, włókna tapicerki, korzenie trawy itp. Mogą też zeskoczyć z krzesła lub z ganku i wylądować na palcu w taki sposób, że paznokieć wygina się do tyłu i łamie. Czasami paznokcie starszych zwierząt są tak suche, że stają się kruche i bardzo łatwo się łamią.

 

Dłuższe paznokcie mają tendencję do zaczepiania się o różne rzeczy bardziej niż krótkie. Niezależnie od przyczyny, złamany paznokieć boli i krwawi, więc wymaga natychmiastowej uwagi.

 

 

Dlaczego złamane paznokcie są takim problemem?

Paznokcie u psów składają się z centralnie położonego zbioru naczyń krwionośnych i nerwów, które nazywane są paznokciem szybkim. Szybki pokryte są warstwą twardego materiału zwanego keratyną, który otacza te wrażliwe struktury w celu ich ochrony.

 

Szybka jest żywą tkanką, podczas gdy keratyna nią nie jest. Dlatego też obcinanie końcówki paznokcia nie jest bolesne dla zwierzęcia, ale odsłonięcie paliczka jest nieprzyjemne. Paznokieć jest również połączony z kością, więc każde uszkodzenie paznokcia może prowadzić do infekcji kości, co jest bardzo poważne.

 

Zwykle na każdej przedniej łapie znajduje się pięć palców, a na tylnej cztery, ale czasami wyżej na łapie znajduje się dodatkowy pazur zwany pazurem rogowym lub wilczym pazurem.

 

Wszystkie paznokcie oprócz pazurów rogowych ścierają się kiedy pies chodzi po twardych powierzchniach takich jak chodnik, ale normalne zużycie może spowodować, że paznokcie nie będą wystarczająco krótkie i konieczne będzie ich obcinanie. Pazury rogowe nie wytrzymują ciężaru, dlatego muszą być częściej obcinane i są bardziej podatne na złamania.

pazury psa

 

Objawy uszkodzonego paznokcia:

  • Faworyzowanie jednej łapy poprzez trzymanie jej w powietrzu zamiast chodzenia na niej,
  • Kuleje lub wyraźnie nie obciąża łapy podczas chodzenia,
  • Krew na posłaniu Twojego psa,
  • Ciągłe lizanie łapy,
  • Widocznie spuchnięta łapa lub palec,
  • Opór przy próbie zbadania łapy lub palca,
  • Paznokieć ustawiony pod dziwnym kątem,
  • Jeśli czujesz się komfortowo, zbadaj łapę psa, jeśli pies wykazuje którykolwiek z powyższych objawów.

 

Jeżeli palec jest obolały i zraniony, pies może nie pozwolić na zbadanie lub dotknięcie łapy — w takim przypadku należy udać się do lekarza weterynarii.

 

 

 

Przeczytaj też:Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy?

 

Oto co musisz wiedzieć o paznokcia u psa.

Psy mogą dostać złamanego paznokcia na wielu powierzchniach, w tym na asfalcie. W pewnym momencie twój pies prawdopodobnie wyrwie, złamie lub pęknie paznokieć.

 

Pazury rogowe — paznokcie znajdujące się wyżej na przedniej części łapy — są najbardziej podatne na wyrwanie i złamanie. Dzieje się tak dlatego, że są one luźniej zamocowane niż zwykłe paznokcie, przez co są bardziej narażone na ryzyko.

 

 

Jedną z częstych przyczyn pękniętego lub złamanego paznokcia jest obcinanie paznokci.

Kiedy obcinasz psu paznokcie, wystarczy niewielkie szarpnięcie psiej łapy, żeby paznokieć się złamał lub odprysł, a jeśli pies szarpnie wystarczająco mocno, może częściowo złamać paznokieć lub całkowicie go wyrwać.

 

Zbyt długie paznokcie są bardziej narażone na zahaczenie i rozdarcie — a długie paznokcie są bardziej narażone na złamanie lub pęknięcie kiedy pies chodzi, lub biega po asfalcie, betonie lub podobnych twardych powierzchniach.

 

Ponadto niektóre psy rodzą się po prostu ze słabszymi paznokciami, co sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia.

lapa i pazur psa

 

Wypróbuj 5 poniższych wskazówek tylko wtedy, gdy paznokieć nie został złamany do końca.

 

1. Ostrożnie usuń pozostały kawałek paznokcia.

Chodzi o to, aby usunąć pozostały kawałek paznokcia ten, który dynda, aby zapobiec dalszym urazom i umożliwić prawidłowe gojenie i odrastanie paznokcia.

 

Niektórzy ludzie donoszą, że używają obcinaczek do paznokci, aby odciąć dyndający kawałek paznokcia tuż nad miejscem gdzie jest on złamany lub rozdarty. Może to spowodować, że paznokieć będzie czysto obcięty co zwiększy szanse na jego prawidłowe odrastanie.

 

Jest mało prawdopodobne, że będziesz w stanie przyciąć paznokieć z powrotem, bez cięcia szybki paznokcia co jest niezwykle bolesne i powoduje krwawienie. Dlatego najlepiej jest to zrobić pod sedacją, chyba że pęknięcie jest na czubku bardzo długiego paznokcia.

 

How to FIX a dog's Broken Nail at Home! (American Bully)

 

 

Przeczytaj też:Co to są wilcze pazury?

 

2. Zatamuj krwawienie.

Usunięcie paznokcia może spowodować krwawienie z palca psa, zwłaszcza jeśli złamanie nastąpiło w miejscu, gdzie paznokieć jest szybki.

 

Upewnij się, że masz swój zestaw ratunkowy dla zwierząt:

  • Ołówek styptyczny lub proszek nałożony na ranę niemal natychmiast zatrzyma krwawienie. Zawiera on środek kauteryzujący, który uszczelnia ranę.
  • Jeśli nie masz ołówka lub proszku, możesz nałożyć na ranę trochę zwykłej mąki lub skrobi kukurydzianej i uciskać ręcznikiem przez kilka minut, aż krwawienie ustanie.

 

 

3. Oczyść ranę i zdezynfekuj pazur, aby zapobiec infekcji.

Wykąp łapę w ciepłej wodzie i upewnij się, że wszystkie ślady brudu i zanieczyszczeń zostały usunięte.

 

Spryskaj palec środkiem antyseptycznym dla zwierząt — zdezynfekuje to miejsce i złagodzi dyskomfort związany z otwartą raną.

 

Jeśli rana ponownie krwawi, uciśnij ją lub użyj kredki, lub proszku.

 

4. Zabandażuj łapę.

Psy nie lubią bandażowania łap, więc może to być trudna procedura. Możesz spróbować owinąć łapę luźno dopasowanym bandażem, używając taśmy pierwszej pomocy, aby utrzymać ją na miejscu.

 

Inną metodą jest umieszczenie czystej skarpetki na łapie i przyklejenie jej na miejsce. Skarpeta często sprawdza się lepiej niż zwykły bandaż, ponieważ mniej ogranicza ruchy łapy, co zwiększa prawdopodobieństwo, że pies jej nie ściągnie.

 

lapy psa gdy lezy

5. Zmieniaj opatrunek codziennie i utrzymuj to miejsce w czystości.

Zmieniaj bandaż lub skarpetę raz dziennie, aby kontrolować proces gojenia i utrzymywać miejsce w czystości.

Zdejmij bandaż i wykąp łapę w ciepłej wodzie.

Sprawdzaj łapę pod kątem następujących oznak infekcji:

Opuchlizna pazura.

Jeśli zauważysz oznaki infekcji, natychmiast zabierz psa do weterynarza. Lekarz weterynarii najprawdopodobniej przepisze antybiotyki, aby wyleczyć infekcję.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy mają tak silny zmysł węchu?

 

 

Jak uniknąć problemów z łamiącymi się paznokciami?

Zapobiegaj problemom z paznokciami poprzez konsekwentne ich obcinanie jako część rutyny pielęgnacyjnej. Spraw, aby było to pozytywne doświadczenie z nagrodą w postaci smakołyków, aby pomóc mu łatwiej się przystosować.

 

Najlepszym planem jest praca z psem od samego początku, aby czuł się komfortowo, jeśli chodzi o zajmowanie się jego łapami i obcinanie paznokci. Wtedy stres związany z obcinaniem paznokci staje się nieistotny i łatwo jest robić to często.