Dlaczego obroża antyszczekowa to nie jest dobre rozwiązanie?

Tak zwane obroże antyszczekowe mają na celu wyciszenie głosu psa poprzez dostarczenie do jego zmysłów prądu, zapachu lub dźwięku ultradźwiękowego. Stosowanie tych urządzeń może mieć poważne krótko- i długoterminowe konsekwencje dla dobrostanu psa, dlaczego więc ludzie kochający psy je stosują?

 

 

Dlaczego obroża antyszczekowa to nie jest dobre rozwiązanie?

Obroże antyszczekowe są okrutne, ponieważ zadają dyskomfort lub ból jako metodę powstrzymywania szczekania. Istnieją lepsze i bardziej humanitarne sposoby radzenia sobie ze szczekaniem, które nie ranią psa, a także rozwiązują problem u jego źródła. Obroże nie rozwiązują przyczyny szczekania.

 

 

Czy obroże przeciw szczekaniu działają?

Prosta odpowiedź brzmi czasami. Ponieważ istnieje tak wiele powodów, dla których pies szczeka, a psy używają swojego szczekania do komunikowania wielu różnych rzeczy, obroża może, ale nie musi działać w Twojej sytuacji. W kilku badaniach wykazano, że obroże przeciw szczekaniu są skuteczne. Może to jednak zależeć od temperamentu Twojego psa.

 

Wiele psów po prostu zignoruje obrożę i będzie dalej szczekać. Psy, które są niespokojne i bojaźliwe często źle reagują na karę i stają się bardziej niespokojne, gdy są karane. Jeśli więc Twój pies szczeka z powodu lęku separacyjnego lub strachu, obroża raczej nie pomoże.

 

Podczas gdy obroże te mogą działać odstraszająco w krótkim okresie czasu, istnieje pewien stopień przyzwyczajenia, który pojawia się z czasem, prowadząc do zmniejszenia skuteczności wskaźnika nawrotów w grupie psów, które początkowo miały zmniejszoną częstotliwość szczekania.

obroza antyszczekowa

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

 

Rodzaje obroży przeciw szczekaniu:

 

Obroża wibracyjna, obroża przeciwko szczekaniu bez szoku.

Obroże wibracyjne emitują impuls-jak uczucie do szyi psa. Uważa się, że są one bardziej wygodne niż obroże wstrząsowe, które emitują statyczne korekty. Wibracje zazwyczaj można regulować od niskiej do wysokiej intensywności.

 

 

Obroża antyszczekowa ultradźwiękowa.

Obroże ultradźwiękowe dla psów sterowane są za pomocą pilotów. Kiedy pies wykazuje niepożądane zachowania, trener lub właściciel naciska przycisk, wyzwalając dźwięk o wysokiej częstotliwości, który słyszą tylko psy.

 

 

Obroża antyszczekowa jak działają?

Obroże wstrząsowe wykorzystują elektryczność statyczną poprzez metalowe wtyki, aby zasygnalizować psu jego niepożądane zachowanie. Mają one również zakres w intensywności od łagodnego mrowienia do bolesnego wstrząsu. Jeśli kiedykolwiek przypadkowo dotknąłeś gniazdka elektrycznego i poczułeś wstrząs elektryczny, jest to bardzo podobne do uczucia, jakie pies odczuwa po zastosowaniu obroży przeciwkorozyjnej.

 

Niektóre obroże wstrząsowe są używane z pilotami zdalnego sterowania, podczas gdy inne są używane do szkolenia psów z ogrodzeniami elektrycznymi; jeśli pies przekroczy linię ogrodzenia, zostaje zszokowany. Nie jesteśmy wielkimi fanami obroży przeciwwstrząsowych.

 

 

 

Przeczytaj też:Czego nie może jeść pies?

 

Jakie są humanitarne alternatywy dla obroży przeciw szczekaczom i czy one działają?

Obroża ultradźwiękowe narzędzia szkolenia psów są bardzo skuteczne sposoby, aby trenować psa, aby zatrzymać irytujące nawyki szczekanie.

 

Zaletą tego typu urządzeń szkoleniowych jest to, że Twój pies nie musi nosić niczego specjalnego. W rzeczywistości, ultradźwiękowe narzędzie do szkolenia psów nigdy nie ma kontaktu z Twoim psem. Jest on wielkości pilota do telewizora, a kiedy pies zaczyna szczekać, naciskasz i zwalniasz przycisk. Tylko Twój pies usłyszy dźwięk ultradźwiękowy, który zatrzyma go w miejscu.

 

Ultradźwiękowy trener psów posiada wbudowane światła, które mogą dodatkowo odwrócić uwagę psa, zwłaszcza jeśli ma on problemy ze słuchem lub jest poza zasięgiem. Jest to bezpieczny, skuteczny, humanitarny i najlepszy sposób na szkolenie psa, aby zaprzestał irytujących zachowań.

 

obroza antyszczekowa dla szczeniaka

Alternatywy dla obroży antyszczekowej.

Zadawanie bólu i dyskomfortu nie powinno być metodą każdy właściciel zwierzęcia jest skłonny spróbować. Na szczęście, istnieje wiele humanitarnych sposobów, aby zatrzymać nadmierne szczekanie, takie jak:

 

  • Ignoruj go: Jeśli Twój pies szuka uwagi poprzez szczekanie, zignoruj go całkowicie. Nie mów nie. Nie zachowuj się zirytowany. Po prostu odejdź. Kiedy szczekanie ustanie, poświęć psu uwagę, której pragnie. Nauczy się kojarzyć szczekanie z byciem ignorowanym, a bycie cichym z otrzymywaniem uwagi.
  • Znajdź przyczynę: Jeśli uda Ci się ustalić, co wywołuje szczekanie, możesz zająć się tym bezpośrednio. Na przykład, jeśli pies szczeka na przechodzących ludzi, rozważ zamknięcie go w tylnym pomieszczeniu lub zasłonięcie okien w godzinach dużego ruchu.
  • Profesjonalne szkolenie: Jeśli metody wypróbowane w domu nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, zainwestuj w profesjonalne szkolenie. Dowiesz się, jak używać pozytywnych wzmocnień, aby powstrzymać niepożądane zachowanie.

 

Jeśli podejrzewasz, że szczekanie jest spowodowane lękiem separacyjnym, natychmiast zwróć się o pomoc do weterynarza lub behawiorysty zwierzęcego. Problem będzie się tylko pogarszał, jeśli nie będzie leczony.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies liże moją stopę?

 

 

Jaki jest najlepszy sposób na humanitarne wytrenowanie psa, aby przestał szczekać?

Metoda pozytywnego wzmocnienia jest najlepsza do szkolenia psów, aby przestały szczekać, jak również do powstrzymywania wszelkiego rodzaju irytujących zachowań.

 

 

Czy obroże dla psów bez szczeku są bezpieczne?

Podczas gdy przemysł twierdzi, że nic złego nie dzieje się psu, oczywiście sensacja dostarczana przez obrożę antyszczekową nie jest czymś, co pies lubi. Gdyby nie sprawiało im to bólu, nie przejmowałyby się swobodnym szczekaniem pomimo konsekwencji.

 

Nie wiemy o żadnych poważnych urazach lub zgonach spowodowanych przez obroże antyszczekowe, a jeśli pies nauczy się nie szczekać, nie będzie już szokowany.

 

Nie możemy pomóc, ale zastanawiamy się, jak to jest ograniczanie niektórych naturalnych funkcji psów lub powodowanie niepotrzebnego stresu i niepokoju. Ponadto należy wziąć pod uwagę fakt, że w niektórych krajach w europie obroże wstrząsowe są nielegalne.

 

 

Psychologiczny wpływ obroży antyszczekowych dla psów.

Niektóre badania sugerują, że prąd elektryczny z obroży wstrząsowej dla psów powoduje agresję, stres lub uporczywy niepokój. Jak poważne są skutki stosowania obroży antyszczekowej zależy od trenera i środowiska, w którym obroża jest stosowana.

 

Psy poddane wstrząsom wykazywały więcej zachowań związanych ze stresem niż psy kontrolowane za pomocą dyscypliny ludzkiej zamiast obroży antyszczekowej, psy poddane wstrząsom łączyły swoich opiekunów z otrzymywaniem wstrząsów, a nawet mogły łączyć polecenia wydawane przez opiekunów z otrzymywaniem wstrząsów.

 

Dog shock collars: How they work & why you may NOT want one

Czy obroże antyszczekowe powodują niepotrzebne cierpienie?

Zawsze warto rozważyć alternatywy dla obroży antyszczekowej, takie jak tradycyjne metody dyscyplinowania lub inne środki, które pozwalają uniknąć zadawania psu fizycznego lub emocjonalnego bólu, lub stresu. Jeśli to możliwe, najlepiej jest dyscyplinować psy w ten sposób, niż powodować niepotrzebne cierpienie poprzez stosowanie obroży antyszczekowej.