Czy to normalne, że szczeniak nie chce jeść?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój szczeniak może nie jeść i ważne jest, aby jak najwcześniej znaleźć tego przyczynę. Twój szczeniak może być zestresowany pobytem w nowym domu z nieznanymi mu ludźmi.

 

Może też cierpieć na chorobę podstawową, taką jak infekcja dróg oddechowych, problemy trawienne lub dysfunkcja narządów. A czasami szczeniak jest wybredny i po prostu nie lubi jedzenia, które dla niego przygotowałeś — to się zdarza!

 

Czy to normalne, że szczeniak nie chce jeść?

Utrata apetytu może być spowodowana wszystkim, od zwykłego rozstroju żołądka, po problemy z zębami. Stres i niepokój wywołany przez ludzi, inne zwierzęta lub otoczenie może wpływać na chęć jedzenia u szczeniaka. Może to być na przykład spowodowane lękiem separacyjnym, głośną pralką lub innym zwierzęciem, z którym się nie dogaduje.

 

 

Jak długo szczeniak może nie jeść?

Większość zdrowych psów może wytrzymać do pięciu dni bez jedzenia, choć ta liczba jest prawdziwa tylko wtedy, gdy Twój pupil nadal pije dużo wody. Niektóre psy mogą wytrzymać nawet do siedmiu dni bez jedzenia, ale nie powinieneś nigdy pozwolić, aby sytuacja zaszła tak daleko bez zabrania psa do weterynarza.

 

szczeniak i ciasto

Co powoduje utratę apetytu u szczeniąt?

Najczęstszą przyczyną senności i utraty apetytu u psów jest infekcja lub choroba. Wiele z infekcji wirusowych, takich jak nosówka i parwowirus, objawia się sennością i utratą apetytu. Jest to również wskaźnik choroby wątroby i problemów z sercem.

 

 

 

Przeczytaj też:Co się stanie, jeśli pies zje ananasa?

 

 

Przyczyny, dla których Twój pies nie chce jeść.

Podobnie jak u ludzi, istnieje wiele powodów, dla których psy mogą odmówić jedzenia. Należą do nich:

 

Choroba.

Zmniejszony apetyt u psów jest często oznaką choroby, zwłaszcza jeśli w tym samym czasie pies wykazuje inne objawy. Chociaż utrata apetytu u psów nie musi wskazywać na poważną chorobę, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza weterynarii, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, w tym raka, różnych infekcji ogólnoustrojowych, bólu, problemów z wątrobą i niewydolności nerek.

 

 

Choroba uzębienia.

Twój pies może nie chcieć jeść, ponieważ coś w jego jamie ustnej powoduje ból. Sprawdź, czy nie ma złamanego lub obluzowanego zęba, ciężkiego zapalenia dziąseł, a nawet guza jamy ustnej.

 

 

Niedawne szczepienie.

Na szczęście dostępne są szczepionki na wiele poważnych i zaraźliwych chorób psów. Chociaż te zastrzyki uratowały życie milionom zwierząt domowych w ciągu ostatnich 100 lat, czasami wywołują one skutki uboczne. Większość z nich jest niewielka i krótkotrwała, w tym tymczasowa utrata apetytu u psów.

 

 

Podróż i nieznane otoczenie.

Jeśli apetyt Twojego psa był w porządku do czasu, gdy wybrałeś się z nim w podróż lub przeprowadziłeś się do nowego miejsca, może się okazać, że pies nie chce jeść z powodu podróży lub nieznanego otoczenia. Niektóre zwierzęta mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, a inne stają się nerwowe lub czują się nieswojo w nowych miejscach.

 

 

Wybredność lub problemy z zachowaniem.

Niektóre psy są po prostu wybredne, a ich odmowa jedzenia może być spowodowana karmieniem ich w sytuacjach, w których nie czują się komfortowo, np. w otoczeniu agresywnego psa lub z miski umieszczonej na niewygodnej wysokości. Ponieważ zmniejszony apetyt u psów może być spowodowany chorobą, nigdy nie zakładaj, że Twój pies jest wybredny bez wcześniejszego sprawdzenia innych możliwości.

szczeniak nie chce jesc

 

Stres i wysoka temperatura.

Stres może tłumić chęć do jedzenia u Twojego pupila; pozostawienie w hodowli lub zmiana harmonogramu pracy właściciela, która powoduje lęk separacyjny, może również tłumić apetyt psa. Sam stres związany z wizytami gości w domu może wywołać anoreksję. Wysoka temperatura na zewnątrz może również zabić apetyt zwierzęcia.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy ciągną na smyczy?

 

Porady jak zwiększyć apetyt szczeniaka.

 

W przypadku karmienia suchą karmą:

 • Dodaj trochę ciepłej wody i pozostaw na kilka minut. Dodaj około 1 część wody na 3 części suchej karmy. Możesz nawet podgrzać ją w mikrofalówce przez 30-60 sekund, aby wzmocnić jej zapach. Upewnij się, że nie jest zbyt gorąca przed podaniem jej szczeniakowi.
 • Dodaj odrobinę karmy z puszki. Niektóre szczeniaki lubią ją na zimno, niektóre w temperaturze pokojowej, a niektóre wolą ją podgrzaną. Zasadniczo, będziesz musiał trochę poeksperymentować, aby określić preferencje swojego szczeniaka.
 • Uwaga: Wybór karmy w puszkach najlepiej jest dokonywać na podstawie zaleceń lekarza weterynarii, ale możesz zacząć od sprawdzenia, czy sucha karma, którą karmisz swojego szczeniaka, jest dostępna w formie puszkowanej. I trzymaj się tego samego źródła białka. Jeśli karma jest z kurczaka, znajdź karmę w puszce z kurczakiem.

 

Jednak zarówno te diety, jak i opcje powyżej wymagają recepty weterynaryjnej. Diety opracowane przez lekarzy weterynarii mają na celu leczenie, wyleczenie lub złagodzenie pewnych stanów chorobowych i jeśli są stosowane nieprawidłowo, lub w niewłaściwych warunkach, mogą powodować inne problemy zdrowotne. Diety te powinny być zawsze stosowane pod nadzorem lekarza weterynarii.

 

Jeśli chcesz zmienić suchą karmę — normalnie chciałbyś przejść na nią z czasem — ale ponieważ jedzenie jest dla szczeniaka bardzo ważne, ta karma jest bezpieczniejsza do nagłej zmiany. Sucha formuła dla psów zapewnia kompletne i zbilansowane odżywianie dla wzrostu szczeniąt i utrzymania dorosłych psów, w tym dla wzrostu psów dużych ras 20 kg lub więcej jako dorosły.

 

 

W przypadku karmienia karmą z puszki:

 • Spróbuj podawać ją na zimno, w temperaturze pokojowej lub ciepłą, aby znaleźć preferencje Twojego szczeniaka.

 

Co możesz jeszcze zrobić?

W przeciwieństwie do psów, szczenięta nie mają zapasów tkanki tłuszczowej, które mogłyby je utrzymać. Brak posiłku jest powodem do niepokoju, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby je nakłonić do jedzenia.

 

 • Dodanie odrobiny ryżu lub cienkich plasterków wołowiny, lub kurczaka może zdziałać cuda.
 • Wymieszaj karmę z puszki z suchą karmą. Jeśli karmisz je tylko suchą karmą, dodaj ciepłej wody.
 • Spróbuj podgrzać karmę.
 • Dodaj odrobinę twarożku lub podawaj im masło orzechowe, lub wątróbkę.
 • Jeśli masz kota, wymieszaj trochę karmy dla kota.
 • Urozmaicenie czasu posiłków zabawą, na przykład poprzez włączenie interaktywnej zabawki, może zachęcić go do jedzenia.
 • Spróbuj również karmić go według harmonogramu, aby ustalić rutynę.

 

Co najważniejsze, po prostu bądź cierpliwy i obserwuj go uważnie pod kątem oznak choroby. Jeśli masz wątpliwości, zawsze skonsultuj się z weterynarzem.

 

 

Jak pobudzić apetyt u psa?

Apetyt psa można pobudzić w sposób naturalny, można też zastosować środki farmakologiczne. Należy to robić wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Naturalne opcje obejmują podawanie ulubionej karmy lub przysmaki.

 

 

Czym mogę karmić chorego psa, który nie chce jeść?

Do karmienia chorego psa, który nie chce jeść, większość weterynarzy zaleca mdłe mięso z kurczaka z białym ryżem lub białe mięso z kurczaka z rożna. Inne opcje to słodkie ziemniaki, nieprzyprawiona dynia, bulion kostny i mięsne jedzenie dla niemowląt.

 

 

Mój pies nie je, ale zachowuje się normalnie?

Jeśli Twój pies nie je, ale zachowuje się normalnie i pije wodę, możesz to przeczekać. Czasami utrata apetytu u psa jest wynikiem zmian pogodowych. Jeśli trwa to dłużej niż dwa dni, powinieneś rozważyć inne przyczyny.

 

Jak karmić psa na siłę?

Jeśli Twój pies nie chce jeść, nie próbuj wpychać mu do gardła karmy. Jeśli musisz karmić psa na siłę, aby pobudzić jego apetyt, weź trochę pokarmu dla niemowląt i rozsmaruj go na wargach psa.

 

Niektórzy ludzie karmią swoje zwierzęta na siłę, używając strzykawki bez igły. Zachowaj ostrożność i wstrzykuj psu do ust tylko małe porcje jedzenia. Pozwól psu połknąć pokarm, zamiast wpychać go do gardła.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile trwa stosunek u psa?

 

Dlaczego mój pies nie chce jeść jedzenia, ale je smakołyki?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pies jest rozpieszczony lub wybredny. Niektóre psy pomijają posiłki i czekają na smakołyki, ponieważ po prostu wolą ich smak.

 

 

Jak sprawić, aby wybredny pies zjadł swoje jedzenie?

Istnieje wiele sposobów, aby skłonić wybredne psy do jedzenia. Wypróbuj jeden z poniższych sposobów:

 • Podawaj karmę o wysokiej smakowitości i wartości odżywczej.
 • Upewnij się, że jedzenie ma odpowiedni zapach.
 • Jeśli podajesz psu karmę w postaci kulek, dodaj trochę ciepłej wody, bulionu kostnego lub mokrej karmy.
 • Podawaj jedzenie przygotowywane w domu.
 • Ogranicz smakołyki i unikaj podawania jedzenia ze stołu.
 • Chwal psa za zjedzenie pokarmu.
 • Zabierz swojego pupila na spacer lub przebieżkę przed karmieniem.