Czy pies może jeść orzechy?

Czy psy mogą jeść orzechy? Może się wydawać, że są one doskonałym, smacznym przysmakiem dla Twojego psa, ale czy orzechy są bezpieczne? Oto kilka informacji o tym, czy można podawać orzechy psom i o zagrożeniach, których należy być świadomym.

 

 

Czy pies może jeść orzechy?

Nie wszystkie orzechy są toksyczne dla psów, ale prawie wszystkie mają wysoką zawartość tłuszczu. Karmiąc psa solonymi orzechami, możemy doprowadzić do zatrzymania wody w organizmie i innych komplikacji, a niektóre orzechy, jak migdały, stanowią potencjalne zagrożenie zadławienia.

 

Ponadto, istnieją pewne rodzaje orzechów, takie jak orzechy makadamia, które są bardzo toksyczne dla psów.

 

 

Ciastka z orzechami i składniki orzechów.

Ponieważ orzechy stanowią dużą część wypieków i jedzenia, zachowaj ostrożność przy podawaniu ich swojemu psu, nawet jeśli są to orzechy dla niego!

 

Ważne jest, aby wiedzieć, które orzechy są bezpieczne jako okazjonalny przysmak, a które niosą ze sobą ryzyko. Podczas gdy większość orzechów jest bezpieczna w minimalnych ilościach, niektóre z nich są zdecydowanie niebezpieczne i powinny być trzymane z dala od psa.

 

Oprócz zwykłej karmy dla psów wiele innych owoców i warzyw niesie ze sobą korzyści odżywcze dla Twojego ulubionego czworonoga, takie jak borówki, banany, brokuły czy dynia.

 

W Internecie można znaleźć setki szybkich i łatwych pomysłów na smakołyki, które Twój pies pokocha! Zamiast oferować im coś, co może nieść ryzyko dla ich zdrowia, spróbuj bezpiecznej, zdrowej przekąski dla swojego ukochanego psiaka!

 

 

Objawy zatrucia orzechami u psów?

Jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z tych objawów, natychmiast skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

  • Osłabienie,
  • Depresja,
  • Drgawki,
  • Wymioty,
  • Biegunka,
  • Napady,

orzechy dla psa

 

Mój pies zjadł orzechy — co robić?

Objawy toksyczności można zauważyć w ciągu 12 godzin od spożycia orzechów. Objawy neurologiczne, takie jak drżenie mięśni, osłabienie i drgawki, są bardziej prawdopodobne po spożyciu przez psa orzechów makadamia lub starych orzechów. Wymioty i biegunka, które nie ustępują, mogą być oznaką zapalenia trzustki i wymagają natychmiastowego leczenia.

 

Każdy z tych objawów może być niepokojący i powinien być oceniony przez lekarza weterynarii w nagłym przypadku. Zawsze warto poinformować lekarza weterynarii o tym, co pies mógł zjeść, aby mógł on zastosować odpowiednie leczenie.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak przeliczyć lata psa na lata człowieka?

 

Jakie są rokowania dla psów, które jedzą orzechy?

Tak długo, jak nie rozwinie się u nich zapalenie trzustki, rokowania są zazwyczaj dobre, ponieważ objawy często ustępują samoistnie nawet bez leczenia w ciągu 12-48 godzin.

 

 

Jak zapobiegać ponownemu zjedzeniu orzechów przez psa?

Aby zapobiec zjedzeniu orzechów przez psa, należy je ukryć lub umieścić w niedostępnych miejscach. Zawsze zalecane jest sprawdzanie etykiet, aby upewnić się, że nie ma w nich niebezpiecznych dodatków. Przysmaki dla psów oznaczone etykietą z masłem orzechowym powinny być podawane oszczędnie.

 

Orzechy mogą powodować u psów rozstrój żołądka, biegunkę i objawy neurologiczne, takie jak drżenie. Chociaż objawy te są zazwyczaj samoograniczające się i ustępują samoistnie, dobrym pomysłem jest zasięgnięcie porady lekarza weterynarii w przypadku ich zaobserwowania.

 

 

Jakie orzechy są bezpieczne do jedzenia dla psów?

Orzeszki ziemne, które technicznie należą do rodziny roślin strączkowych, są bezpieczne dla psów w bardzo małych ilościach, pod warunkiem, że są niesolone i nieprzyprawione. Nerkowce są podobno również bezpieczne w małych ilościach, ale zarówno nerkowce, jak i orzeszki ziemne mają zbyt wysoką zawartość tłuszczu, aby mogły stanowić regularne przysmaki.

 

Oznacza to, że nawet jeśli Twój pies prawdopodobnie nic mu nie będzie, jeśli zbierze z podłogi kilka orzeszków ziemnych lub nerkowca, nie jest dobrym pomysłem regularne karmienie psa orzechami. Zadzwoń do lekarza weterynarii, jeśli Twój pies zje duży pojemnik z orzechami, ponieważ może to prowadzić do problemów z trzustką.

 

karmienie psa karma i dodatkami

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy są sterylizowane?

 

Jakie orzechy mogą jeść psy?

Oto zestawienie orzechów, które psy mogą jeść, a które mogą być niebezpieczne lub nawet śmiertelne, jeśli Twój pupil skubie je z podłogi.

 

Stare orzechy.

Jedzenie starych orzechów jest bardzo niebezpieczne dla psów ze względu na możliwą obecność pleśni. Jeśli Twój pies zje stary orzech znaleziony z tyłu szafki lub na ziemi z drzewa orzechowego, może to być toksyczne.

 

W najgorszych przypadkach połknięcie pleśni może spowodować u psa problemy z wątrobą, a nawet napady drgawek. Jest to szczególnie dobrze udokumentowane u psów, które zjadły spleśniałe czarne orzechy włoskie.

 

 

Migdały.

Jedzenie migdałów jest bezpieczne dla psów. Mogą one jednak być trudne do pogryzienia, co może prowadzić do problemów trawiennych lub nawet uszkodzenia jelit, zwłaszcza u mniejszych psów.

 

 

Nerkowce.

Psy mogą jeść nerkowce z umiarem. Jednak wysoka zawartość tłuszczu jest czymś, na co należy uważać.

 

 

Orzesznik jadalny, orzesznik pekanowe.

Zjedzenie kilku orzechów Orzesznik jadalny nie jest niebezpieczne, ale ponieważ zawierają one szczególnie dużo tłuszczu, nie są też szczególnie dobre dla psów.

 

 

Orzeszki ziemne.

Orzeszki ziemne i masło orzechowe mogą być spożywane przez Twojego psa. Ale kupując masło orzechowe, wybieraj marki o niskiej zawartości cukru i soli. Co najważniejsze, przeczytaj etykietę i upewnij się, że masło orzechowe nie zawiera ksylitolu. Ten substytut cukru jest trujący dla psów.

 

 

Pistacje.

Niełuskane pistacje są w porządku dla psów, które mogą jeść z umiarem.

 

 

Orzechy włoskie.

Zawartość tłuszczu nie jest jedynym zagrożeniem dla psów, jeśli chodzi o orzechy włoskie. Ich duży rozmiar sprawia, że są trudne do pogryzienia i stwarzają ryzyko zadławienia, a także mogą blokować wypróżnienia.

 

Which Nuts Can Dogs Eat?

Orzechy laskowe.

Jeśli Twój szczeniak zje orzech laskowy lub dwa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nic mu nie będzie. Powodem, dla którego zaliczamy je do kategorii umiarkowanego ryzyka, jest kształt orzecha laskowego.

 

Jest on okrągły i ma taką wielkość, że może stanowić zagrożenie zadławienia dla Twojego szczeniaka. U mniejszych psów, podobnie jak orzechy włoskie, mogą one spowodować niedrożność jelit. Jeśli Twój szczeniak złapie orzech laskowy, nie wpadaj w panikę, ale przez jakiś czas obserwuj jego oddech i zachowanie w łazience.

 

 

Przeczytaj też:Szczeniak: samiec czy samica co wybrać?

 

 

Jakich orzechów nie mogą jeść psy?

 

Orzechy makadamia.

Orzechy makadamia są jednym z najbardziej niebezpiecznych pokarmów dla psów, nawet w niewielkich ilościach. Toksyna znajdująca się w orzechach makadamia może wywołać u psa chorobę wymioty, obrzęk stawów, a nawet problemy neurologiczne, drżenie i chwilowy paraliż.

 

 

Orzechy brazylijskie.

Chociaż orzechy brazylijskie nie są toksyczne dla Twojego psa, nie są też dobrym wyborem. Orzechy brazylijskie są bardzo bogate w tłuszcz i dlatego nie powinny być podawane psom. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zbyt duża ilość tłuszczu może prowadzić do zaburzeń trawienia i zapalenia trzustki, więc jest to orzech, który należy zachować dla siebie.

 

 

Orzechy aromatyzowane.

Nerkowce prażone w miodzie mogą smakować wyśmienicie dla Ciebie, ale mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla Twojego psa. Oprócz potencjalnego odwodnienia psa, sól, olej i sztuczne przyprawy zawarte w aromatyzowanych orzechach mogą w niektórych przypadkach być trujące.

 

 

Orzechy bez łupin.

Psy mają trudności z trawieniem skorupek orzechów i w przeciwieństwie do ludzi nie potrafią ich rozłupać, aby dostać się do tego, co najlepsze. Niełuskane orzechy są niebezpieczne dla psów, ponieważ ostre kawałki skorupy mogą uszkodzić ich układ pokarmowy.