Czy pies może jeść jajko?

Wielu rodziców zwierząt domowych zastanawia się, które ludzkie jedzenie jest dobre dla ich zwierząt. Częstym pytaniem, które dostaję od rodziców zwierząt domowych jest — Czy psy mogą jeść jajka?

 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o wartości odżywczej jajek dla psów.

 

 

Czy pies może jeść jajko?

Jajka są całkowicie bezpieczne dla psów, Jajka są doskonałym źródłem pożywienia dla Twojego psiego towarzysza. Są one bogate w białko, kwasy tłuszczowe, witaminy i kwasy tłuszczowe, które pomagają wspierać Twojego psa wewnątrz i na zewnątrz.

 

 

Czy szczeniaki mogą jeść jajka?

Szczenięta mogą jeść jajka. Jajka mają taką samą wartość odżywczą dla szczeniąt, jak i dla dorosłych psów.

 

 

Czy surowe jaja są dobre dla psów?

Nie ma żadnych korzyści odżywczych w karmieniu psów surowymi jajami. Istnieje jednak ryzyko, że Twój pies może zarazić się Salmonellą z surowego jajka. Ta infekcja bakteryjna może powodować wymioty i biegunkę.

 

jajko dla psa

Jak dużo jaj może zjeść pies?

Jajka mogą być doskonałym przysmakiem dla Twojego psa. Przeciętne jajko zawiera 60 kalorii i ma około 6 gramów białka i 4 miligramy tłuszczu. Aby dowiedzieć się, ile jaj należy podawać psu, należy porozmawiać z lekarzem weterynarii.

 

Odpowiednia wielkość porcji jajka jako przysmaku dla Twojego psa zależy od wielu czynników, w tym:

 • Wielkość,
 • Wiek,
 • Poziom aktywności,
 • Istniejące problemy zdrowotne,

 

 

 

Przeczytaj też:Co ile pies ma cieczkę?

 

 

Czy jaja są bezpieczne dla psów?

Teraz gdy znasz już odpowiedź na pytanie, czy psy mogą jeść jajka, czy te jajka są bezpieczne dla psa? Krótka odpowiedź brzmi: to naprawdę zależy. Zasadniczo, jajka są zdrowe dla psów i nie będą powodować żadnych problemów.

 

Wiele karm dla psów, które można kupić w sklepie, mają jaja wymienione w składnikach. Problem z jajami jest wtedy, gdy karmisz psa na surowo. Psy w środowisku naturalnym będą jeść surowe jajka.

 

Ale kiedy spożywają surowe jajka, skorupki i wszystko, szanse na problemy wzrastają z powodu bakterii, które można znaleźć na tych jajkach, gdy nie są gotowane.

 

 

Czy psy powinny jeść skorupki jaj dla wapnia?

Jeśli miażdżysz skorupki jaj, aby uzupełnić karmę swojego psa, ponieważ podejrzewasz niedobór wapnia, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Niedobór wapnia może być poważny, ale zazwyczaj jest to widoczne tylko u niektórych psów matek karmiących.

 

Jeśli obawiasz się, że Twój pies nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia w diecie, istnieją lepsze i bardziej skuteczne sposoby na zwiększenie spożycia wapnia niż karmienie psa jajkami w skorupkach. Karmienie psa jajkami w skorupkach wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Zawsze istnieje szansa, że ostra krawędź skorupki ukłuje psa w pysk lub utknie w jego gardle.

 

Lekarz weterynarii może przedyskutować Twoje obawy dotyczące niedoboru wapnia, sprawdzić, czy nie występuje jego niedobór i polecić inne alternatywy — takie jak suplementy wapnia, które pomogą Ci dostarczyć psu potrzebnych mu składników odżywczych bez ryzyka związanego z karmieniem go ostrymi skorupkami jaj.

 

czy pies moze jesc jajko na surowo

Czy szczenięta mogą jeść skorupki jaj?

Skorupki jaj są bezpieczne do jedzenia dla szczeniąt, ale nie są dobrym źródłem wapnia dla szczeniąt. Szczenięta potrzebują dużo wapnia w diecie, aby zbudować mocne kości. Jednak wapń zawarty w skorupkach to węglan wapnia, którego psy nie przyswajają zbyt dobrze. W proszku ze skorupek jaj brakuje również magnezu i fosforu.

 

Świeże, surowe kości są najlepszym źródłem wapnia dla szczeniąt. Jeśli nie chcesz podawać kości lub Twój szczeniak ma z nimi problemy, możesz podawać szczeniakowi suplement wapnia.

 

 

Przeczytaj też:Czy obcinanie paznokci u psa może mu zaszkodzić?

 

 

Czy surowe jaja są bezpieczne dla psów?

Możliwe jest zarażenie się bakteriami poprzez kontakt z zanieczyszczonymi jajami, dlatego zaleca się, aby były one pasteryzowane lub w pełni ugotowane, zanim Ty lub Twój zwierzak spożyjecie pokarm.

 

 

Co sprawia, że surowe jaja są jeszcze gorsze?

Psy, które zjedzą surowe jaja lub inną żywność skażoną Salmonellą, mogą przenosić ją w swoim kale, potencjalnie zarażając ludzi i inne zwierzęta domowe. Zakażenie może prowadzić do objawów takich jak biegunka, gorączka i skurcze żołądka — prawdopodobnie nie warto ryzykować, gdy zrobienie jajecznicy zajmuje tylko kilka minut.

 

 

Jajka dostarczają składników odżywczych, witamin i minerałów.

Jajka są nie tylko doskonałym źródłem białka. Karmienie psa jajkami to prosty sposób na zapewnienie mu szeregu składników odżywczych. Dostarczają one wielu kluczowych składników odżywczych, w tym:

 

 • Witaminę A,
 • Ryboflawina,
 • Folian,
 • Witamina B12,
 • Żelazo,
 • Selen,
 • Kwasy tłuszczowe,

 

Dogs Try The Viral Egg Challenge Tik Tok Compilation - So Cute

Białka jaj zawierają inhibitory enzymów.

Jednym z powodów, dla których ludzie zastanawiają się, czy ich psy mogą jeść jajka, jest białko. Białka jaj zawierają inhibitory enzymów. Obawy dotyczą tego, że mogą one zakłócać trawienie, zwłaszcza u bardzo młodych i starych zwierząt.

 

Jest to prawda, ale oznacza to tylko tyle, że jajka nie powinny być podstawą diety Twojego psa. Jeśli podajesz psu dobrze zbilansowaną, świeżą dietę, nie narażasz go na ryzyko.

 

W rzeczywistości przeciętny pies może zjeść kilka jajek tygodniowo i być całkowicie bezpieczny. Możesz zacząć od podawania psu tylko jednego jajka. Jeśli nie zauważysz żadnych objawów zaburzeń trawiennych, pies nie powinien mieć żadnych problemów z jajkami jako częścią swojej regularnej diety.

 

Gotowanie białka jajka pomoże uniknąć tego problemu, ale większość wartości odżywczych zostanie ugotowana.

 

 

Czy niektóre psy mogą być uczulone na jaja?

Psy mają tendencję do uczulania się na białka w pożywieniu. Ponieważ jajka zawierają białko, psy mogą być na nie uczulone.

 

Objawy reakcji alergicznej u psa to problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka. Czasami mogą wystąpić problemy skórne, takie jak swędzenie wokół uszu, łap i innych miejsc.

 

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, zwróć się o pomoc do miejscowego lekarza weterynarii.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść orzechy?

 

Jak należy karmić psa jajkami?

Najpierw powinieneś zapytać swojego weterynarza, czy jajka są bezpieczne dla twojego psa. Niektóre psy mają schorzenia, które mogą ulec pogorszeniu po spożyciu jajek, dlatego najlepiej jest sprawdzić, czy są bezpieczne.

 

Powinieneś również omówić z weterynarzem, czy powinieneś karmić psa surowymi, czy gotowanymi jajkami. Bez względu na to, które wybierzesz, najlepiej jest używać jaj organicznych, które są wolne od chemikaliów i dodatków. Lekarz weterynarii może również doradzić, jaka jest odpowiednia wielkość porcji.

 

Ogólnie rzecz biorąc, psy nie powinny jeść więcej niż jedno pełne jajko dziennie, a nawet ta ilość jest wysoka dla wielu szczeniąt, w tym mniejszych psów. Jeśli zdecydujesz się karmić psa surowymi jajkami, możesz rozbić je na zwykłym jedzeniu i wymieszać. Skorupki można pokruszyć i posypać nimi karmę, aby zwiększyć ilość wapnia.

 

Niektórzy rodzice zwierząt decydują się w ogóle nie rozbijać jajka i podają je psu w nienaruszonej skorupce. Może to być kłopotliwe i trudne do pogryzienia dla niektórych psów, zwłaszcza mniejszych. Niektóre psy mogą również nie przeżuwać skorupek w całości przed połknięciem. Weź pod uwagę indywidualne potrzeby Twojego psa.

 

Jeśli zdecydujesz się ugotować jajka dla swojego psa, najprostszym sposobem jest ugotowanie ich, ponieważ powoduje to najmniejszy bałagan i nie wymaga użycia żadnych sprayów ani olejów, aby zapobiec przywieraniu do patelni.

 

Naprawdę, każda metoda gotowania jaj działa, ale jeśli gotujesz jajka dla psa, to najlepiej nie używać żadnych olejów, przypraw lub dodatków, ponieważ mogą one być szkodliwe dla psów. Możesz zmielić skorupki i posypać nimi karmę dla psa w celu uzupełnienia wapnia.

 

 

Jak bezpiecznie karmić psa jajkami?

Wiele składników, które świetnie współgrają z jajkami na twojej patelni z jedzeniem dla ludzi, może być toksyczne dla psów lub dodawać dodatkowe kalorie, których twój pies nie potrzebuje pomyśl o maśle, oleju, cebuli, czosnku i serze.

 

Umiarkowanie jest kluczem przy karmieniu psa jakimkolwiek bezpiecznym ludzkim jedzeniem. Dobrze ugotowane jajko jako okazjonalny przysmak powinno być w porządku, ale w przypadku psów, które mogą potrzebować mniej białka w diecie z powodu problemów z nerkami lub innych problemów medycznych, zaleca ostrożność w częstym podawaniu jajek.

 

Jeśli obawiasz się, że w codziennym żywieniu Twojego psa mogą wystąpić jakieś niedobory żywieniowe, przed wprowadzeniem jakichkolwiek większych zmian w diecie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Będzie on w stanie polecić opcje żywieniowe, które najlepiej odpowiadają potrzebom Twojego psa.