Czy obcinanie paznokci u psa może mu zaszkodzić?

Większość psów nie lubi mieć przycinanych pazurów. Obcinanie pazurów należy rozpocząć u młodych zwierząt, aby przyzwyczaiły się do tego procesu. Niektóre psy chętnie usiądą na twoich kolanach lub na stole podczas obcinania pazurów, ale wiele z nich wymaga pewnego rodzaju przytrzymania.

 

 

Czy obcinanie paznokci u psa może mu zaszkodzić?

Podobnie jak w przypadku ludzkich paznokci, jeśli paznokieć psa jest uszkodzony lub zraniony, sprawia mu to ból. Jednym ze sposobów, w jaki paznokcie mogą sprawiać psu ból, jest proces ich obcinania, jeśli nie są one regularnie pielęgnowane.

 

Nie tylko zbyt krótkie obcinanie paznokci u psa sprawia mu ból, ale również pozostawienie ich na zbyt długo może być jeszcze bardziej bolesne.

 

 

Jak długie powinny być paznokcie u psa?

Paznokcie u psa powinny być na tyle długie, aby były widoczne, ale nie powinny wychodzić poza obręb łapy. Jeśli twój pies ma długą sierść, możesz nie być w stanie łatwo zobaczyć paznokci. Jeśli jednak paznokcie wystają poza opuszkę łapy, będziesz wiedział, że są one zbyt długie.

 

lapy psa gdy lezy

Jak często trzeba obcinać psie pazury?

Dobrym wskaźnikiem tego, że pazury twojego psa mogą wymagać przycięcia jest to, że słyszysz głośne klikanie pazurów, kiedy pies porusza się po twardej lub wyłożonej płytkami podłodze. W zależności od aktywności twojego psa i rodzaju powierzchni, po której chodzi, powinieneś starać się przycinać mu pazury raz lub dwa razy w miesiącu.

 

 

 

Przeczytaj też:Co ile pies ma cieczkę?

 

 

Czego używać?

Nie wszystkie obcinaczki do paznokci są sobie równe, a zakup odpowiedniego modelu i rozmiaru dla twojego psa pomoże ci osiągnąć sukces.

 

 

Gdzie przycinać?

Większość właścicieli psów wie, że wewnątrz paznokcia psa znajduje się żyła zwana szybką. Żyła ta jest źródłem krwi i całego twojego niepokoju. Jeśli masz szczęście, a tak — jeśli chodzi o psie paznokcie, to rzeczywiście możesz mieć szczęście — twój pies będzie miał białe lub przezroczyste paznokcie, które umożliwiają zobaczenie żyły od zewnątrz.

 

Jednak u wielu z nas psy mają albo jeden, albo więcej paznokci, które są całe czarne, co uniemożliwia zobaczenie, gdzie jest żyła od zewnętrznej strony paznokcia.

 

lapa i pazur psa

Paznokieć mojego psa krwawi!

Jeśli w końcu przetniesz paznokieć swojego psa, zachowaj spokój. Będziesz chciał mieć pod ręką proszek styptyczny, w którym będziesz mógł zanurzyć paznokieć. Zanurzenie pojedynczego paznokcia w proszku styptycznym nie tylko koaguluje krew i zatrzymuje jej przepływ, ale także pomaga stworzyć zator na dnie naczynia, który uniemożliwi bakteriom przedostanie się do naczynia krwionośnego.

 

Jeśli paznokieć twojego psa został obcięty bardzo krótko i nie przestaje krwawić, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania dalszych wskazówek.

 

 

Narzędzia, których będziesz potrzebował.

Teraz kiedy już rozumiesz jak ważne jest przycinanie paznokci u psa, pozwól mi omówić narzędzia, których będziesz potrzebował.

 

Istnieją dwie główne możliwości przycinania paznokci u psa, w tym obcinaczki do paznokci lub szlifierki do paznokci.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść jajko?

 

1. Obcinacze do paznokci dla psów.

Obcinacze do paznokci dla psów są powszechnym narzędziem do obcinania paznokci psa. Istnieje kilka różnych kształtów obcinacza, takich jak te, które są w kształcie nożyczek, szczypiec lub gilotyny.

 

Ja polecam obcinaczki nożycowe. Oferują one precyzję i nie będą wywierać nacisku na resztę paznokci psa. Wybierz rozmiar cążków w zależności od Twojego psa. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się małe cążki, ponieważ dają większą kontrolę. Bardzo duże rasy psów są jedynymi psami, które mogą wymagać dużych obcinaczek.

 

Polecam również obcinaczki w kształcie szczypiec, nazwane tak ze względu na ich podobieństwo do pary szczypiec. Są one świetne dla początkujących, ponieważ mają osłonę na paznokieć, dzięki czemu łatwiej uniknąć skaleczenia. Są one również idealne dla psów z grubymi paznokciami, ponieważ mają dużą siłę cięcia w mechanizmie szczypiec.

 

Można również użyć obcinacza gilotynowego, który ma otwór, przez który wsuwa się paznokieć i tworzy dokładne cięcie. Są one dostępne, ale nie są zalecane, ponieważ mogą wywierać nacisk na paznokieć. Nacisk ten często powoduje dyskomfort u psów.

 

Obcinacze są wygodne, ponieważ nie wymagają żadnej konfiguracji. Ale te rodzaje obcinaczek wymagają stabilnej ręki, ponieważ każdy brak równowagi może spowodować bolesne cięcie nad naczyniami krwionośnymi.

pazury psa

 

2. Szlifierki do paznokci dla psów.

Szlifierki do paznokci są również skutecznym narzędziem elektrycznym do przycinania przerośniętych paznokci u psów. Szlifują one paznokcie powoli, dlatego też potrzeba więcej czasu, aby paznokcie psa osiągnęły pożądaną długość.

 

Ponieważ szlifuje się je powoli w przeciwieństwie do ostrego obcinania, istnieje mniejsza szansa, że szlifując szlifierką paznokcie dojdzie się do końca. Zapewniają one gładsze wykończenie niż obcinaczki. Można ich używać samodzielnie lub po obcinaczach, aby nadać paznokciom gładsze wykończenie.

 

Szlifierki do paznokci wymagają trochę konfiguracji, ponieważ muszą być naładowane przed użyciem. Mają wibracje, których niektóre psy mogą nie lubić. Mogą się również rozgrzać i sprawić, że paznokcie psa będą gorące, co może być niewygodne dla psa.

 

Należy zachować ostrożność podczas korzystania z nich, ponieważ mogą one zaczepić się o futro psa, a także powodować ból. Ale wiele psów jest bardziej zrelaksowanych wokół szlifierki do paznokci, więc niektórzy właściciele uważają, że jest to bardziej skuteczne narzędzie.

 

Najlepsze narzędzie to takie, które sprawia, że Twój pies jest mniej zestresowany. Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzesz, upewnij się, że masz kontrolę nad sesją pielęgnacyjną i pamiętaj, aby chwalić i dawać swojemu futrzanemu przyjacielowi smakołyki za jego lub jej dobre zachowanie!

 

 

3. Proszek styptyczny i jego alternatywa.

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz, możesz przypadkowo przeciąć szybki. Po pierwsze, zachowaj spokój, ponieważ Twój pies może być zestresowany, jeśli przesadzisz z reakcją. To nie jest idealne, ale zdarza się.

 

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zatrzymanie krwawienia jest proszek styptyczny. Pomaga on skrzepnąć krew i zapobiec infekcji.

Paznokieć psa należy zanurzyć w proszku lub użyć aplikatora.

 

Alternatywnie, niektóre inne wspólne elementy używane do zatrzymania krwawienia obejmują skrobię kukurydzianą, mąkę lub sodę oczyszczoną.

How to Trim Dog Nails - The RIGHT Way

 

Jak przycinać paznokcie u psa: instrukcje krok po kroku:

Krok 1: przygotuj sprzęt

 • Obcinacze/nożyczki/szlifierka do paznokci dla psa
 • Nożyczki,
  Latarka dla ciemnych paznokci,
 • Opcjonalnie: balsam do łap,

 

Kiedy wszystko jest gotowe, ułóż psa wygodnie i możesz zaczynać. Jeśli twój pies jest trochę nerwowy, uspokój go ciasteczkami lub dodatkowymi przytulankami. To da mu poczucie bezpieczeństwa, gdy będziesz rozpoczynał strzyżenie.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść orzechy?

 

Krok 2: określ zakres strzyżenia.

Zachowaj szczególną ostrożność przy podejmowaniu decyzji o miejscu cięcia, ponieważ paznokcie psa są wypełnione krwią. Przypadkowe przycięcie w niewłaściwym miejscu może doprowadzić do dużego bólu.

 

Łatwiej jest znaleźć odpowiedni zakres dla psów o jasnych lub jasnych paznokciach, natomiast w przypadku ciemnych paznokci może to być nieco trudniejsze. Na szczęście latarka może pomóc w lepszym dostrzeżeniu miejsca ukrwienia.

 

Pamiętaj o tych 3 wskazówkach, a wszystko będzie dobrze:

 • Idealny zasięg cięcia kończy się tuż przed miejscem ukrwienia.
 • Przednie łapy są bardziej narażone na przerośnięte paznokcie.
 • Zawsze należy obcinać równolegle do spodu.

 

 

Krok 3: obcinanie paznokci u psa.

Zdefiniowałeś zakres obcinania? Dobrze! Twój pies jest najlepiej w zrelaksowanej pozycji. Masz już przygotowany sprzęt. Nadszedł czas, aby zacząć przycinać paznokcie twojego psa!

 

Przycinaj paznokcie małymi krokami, a w razie potrzeby używaj nagród, aby zapewnić psu komfort. Jeśli na końcu całego procesu nie ma krwi, a twój pies zachowuje się tak, jakby nic się nie stało, to znaczy, że wszystko zrobiłeś dobrze!

 

Ponadto, po zakończeniu obcinania, możesz zmiękczyć skórę wokół paznokci za pomocą balsamu do łap. Jest to opcjonalne, ale może być pocieszające dla twojego szczeniaka. Przycinaj włosy między łapami, aby uzyskać doskonałe rezultaty.

 

Krok 4: nagradzaj psa.

Na koniec, nie zapomnij nagrodzić swojego psa! W ten sposób twój pies skojarzy nieprzyjemne doświadczenie związane z obcinaniem paznokci z czymś pozytywnym, a to może zmniejszyć jego strach.

 

 

Obcinanie ciemnych pazurów.

Problem z ciemnymi paznokciami polega na tym, że nie można łatwo zobaczyć szybki. Ciemne pazury należy obcinać kilkoma małymi cięciami, aby zmniejszyć szansę przypadkowego przecięcia płytki. Podczas obcinania sprawdzaj koniec paznokcia psa.

 

W miarę dalszego obcinania należy zwrócić uwagę na ciemną plamę na środku świeżo obciętej krawędzi. Ten ciemny obszar to miejsce, w którym zaczyna się żywa szybka.

pies spi podczas upalu

 

Kilka innych przydatnych wskazówek dotyczących obcinania ciemnych paznokci:

 • Spróbuj świecić latarką lub jasnym światłem w swoją stronę i przez pazur.
 • Spróbuj spojrzeć na spodnią stronę paznokcia, gdzie szybka jest często lepiej widoczny.
 • Kąpiel może sprawić, że szybka będzie łatwiejszy do zauważenia, a także ułatwi obcinanie paznokci.
 • Nałożenie oliwki dla niemowląt będzie służyć temu samemu celowi.

 

 

Jeśli paznokcie psa są długie?

Im dłuższy paznokieć, tym dłuższa szybka. Jeśli paznokcie psa są długie, lepiej jest obcinać je po trochu, ponieważ szybka też będzie długa. Obcinamy po trochu z każdego pazura, a następnie czekamy kilka dni lub tydzień aż szybka ustąpi przed ponownym obcięciem.

 

Po uzyskaniu pazurów o rozsądnej długości należy je przycinać co miesiąc lub w razie potrzeby.