Czy komary gryzą psy?

Wychodzisz na zewnątrz i jesteś gryziony przez komara za komarem. Może jesteś tą osobą, która zawsze jest oblegana. Ciągle je odpędzasz!

 

Więc jak to się dzieje, że twój pies wydaje się być niezrażony? Czy to znaczy, że pies nie jest ukąszony? Nie ma mowy. Twój pies może tego nie okazywać, ale psy są gryzione przez komary tak samo jak my.

 

 

Czy komary gryzą psy?

Chroń swojego psa przed komarami. Tak jak komary gryzą ludzi, mogą również gryźć psy. Szkodniki te mogą żyć przez cały rok i szybko się rozmnażać, pojawiając się nawet podczas krótkich okresów ciepłej, wilgotnej pogody.

 

 

Czy ukąszenia komarów u psów są niebezpieczne?

W większości przypadków nie. Ukąszenie komara będzie po prostu denerwować psa przez kilka dni. Niektórzy weterynarze zalecają stosowanie maści antyhistaminowej, aby pomóc kontrolować swędzenie. Możesz również spróbować zimnego okładu, aby zapewnić dodatkową ulgę. Prawdopodobnie nie minie wiele czasu, zanim Twój pies wróci do dawnej formy.

 

Jednak nie zawsze tak jest. Komary mogą przenosić na Twojego psa niebezpieczne, a czasem śmiertelne choroby. Na szczęście choroby te występują bardzo rzadko, ale jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak senność, wymioty lub gorączka, natychmiast zgłoś je swojemu lekarzowi weterynarii.

 

 

Ukąszenia komarów na psach.

Cieplejsze pory roku przynoszą wiele insektów, ale żaden nie jest tak trwały i powszechny jak komary. Komary gromadzą się w miejscach, które zapewniają wilgoć i ochronę przed żywiołami, więc trawa i krzewy będą gospodarzem dużych populacji.

 

Mimo że te szkodniki uwielbiają na nas żerować, Twój pies jest łatwym celem, ponieważ jest znacznie bliżej ziemi. Jego nogi i podwozie są tylko centymetry od trawy.

 

Później porozmawiamy o tym, jak można zapobiec i leczyć ukąszenia komarów na psa, ale najpierw dowiedzmy się, co ukąszenie komara robi dla psa i jak je zauważyć.

komar powiekszenie

 

 

Przeczytaj też:Ile godzin śpi pies w ciągu doby?

 

Dlaczego komary gryzą?

Komarzyce potrzebują krwi, aby się rozmnażać, więc używają swoich długich, podobnych do palców ust, aby przebić skórę i wyssać małe ilości krwi. W tym samym czasie wstrzykują ślinę, która zawiera antykoagulant zapobiegający krzepnięciu krwi.

 

Samice komarów potrzebują składników odżywczych, takich jak białko i aminokwasy, z krwi, aby pomóc im w rozwoju jaj. Bez nich nie byłyby w stanie się rozmnażać. Samce komarów nie gryzą, ponieważ nie potrzebują krwi. Zamiast tego odżywiają się nektarem i sokami roślinnymi.

 

 

Co to jest ukąszenie komara?

Organizm rozpoznaje ślinę powstałą w wyniku ukąszenia komara jako substancję obcą, co wywołuje reakcję immunologiczną. To właśnie powoduje opuchliznę i swędzenie.

 

Samo ugryzienie jest zazwyczaj bardziej dokuczliwe niż niebezpieczne, ale komary są również nosicielami wielu chorób, pasożytów i bakterii, więc mogą one poważnie zaszkodzić Twojemu psu.

 

Miejsce ugryzienia może być również czynnikiem wpływającym na to, jak poważna będzie reakcja immunologiczna Twojego zwierzęcia.

 

Na przykład, ugryzienie w nogę lub brzuch może wywołać ten sam uniesiony, swędzący guzek, do którego jesteś przyzwyczajony, ale ugryzienie w bardziej delikatne miejsce może być bardziej bolesne, lub reakcja na ugryzienie może mieć gorsze konsekwencje.

 

Uszy, twarz i łapy Twojego psa mogą być szczególnie bolesnym miejscem ugryzienia, a obrzęk tych miejsc może wpływać na zdolność poruszania się, wzrok i oddychanie.

Co się dzieje, gdy ugryzie cię komar?

 

Jak rozpoznać ugryzienie komara u psa?

Kiedy jesteś na spacerze, prawdopodobnie zauważysz komary kręcące się wokół Twojego psa. Jeśli pies nie jest odpowiednio chroniony, prawdopodobnie zostanie ukąszony. Po powrocie do domu dokładne sprawdzenie ciała psa pomoże Ci dostrzec ukąszenia, dzięki czemu będziesz mógł je wyleczyć, zanim staną się zbyt dokuczliwe dla Twojego pupila.

 

Znalezienie małego ugryzienia na Twoim dużym futrzanym przyjacielu może być trudne, więc następnym sposobem na zidentyfikowanie ugryzienia jest obserwowanie zachowania Twojego psa i szukanie oznak ugryzień komarów. Podobnie jak my, Twój pies będzie reagował w przewidywalny sposób na ugryzienie komara. Oto kilka rzeczy, które możesz zauważyć, aby wskazać, że Twój pies został ukąszony:

 

 • Drapanie, gryzienie lub lizanie, szczególnie jeśli jest ono skupione na określonych obszarach.
 • Niewielka opuchlizna w okolicy.
 • Zaczerwienienie lub pokrzywka.
 • Gorące punkty.
 • Niepokój.

Nierzadko zdarza się pomylić drobne objawy ukąszenia komara ze zwykłym świądem sezonowym, dlatego zwracaj uwagę na zachowania odbiegające od normy u Twojego psa. Na przykład, nadmierne drapanie lub lizanie, nadmierna pielęgnacja lub ogólny dyskomfort powinny być zawsze obserwowane.

 

Im więcej ugryzień komarów, tym gorsza może być reakcja Twojego psa, a komary rzadko jadają w samotności. Dlatego właśnie bezpieczna i odpowiednia ochrona przed komarami jest tak ważna dla psów i ludzi, którzy uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies szczeka?

 

komar zywiacy sie liscmi

Reakcje alergiczne.

U większości psów, podobnie jak u ludzi, w miejscu ukąszenia komara pojawia się opuchnięty, swędzący guzek. Jednak niektóre psy mogą cierpieć z powodu poważniejszej reakcji alergicznej, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

 

Jeśli Twój pies wykazuje objawy ciężkiej reakcji alergicznej po ukąszeniu przez komara, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub pogotowiem weterynaryjnym.

 

 • Oto kilka objawów ciężkiej reakcji alergicznej u psów:
 • Opuchlizna, szczególnie twarzy.
 • Pokrzywka.
 • Utrata apetytu.
 • Letarg.
 • Trudności w oddychaniu.

 

 

Robaki serca.

Nicienie sercowe to potencjalnie zagrażające życiu pasożyty, które mogą być przenoszone przez pojedyncze ukąszenie komara. Gdy larwa pasożyta dostanie się do krwiobiegu, może spowodować poważne problemy z sercem, naczyniami krwionośnymi i płucami.

 

Dorosłe robaki mogą d żyć u psów przez siedem lat. Upewnij się, że Twój pies jest leczony w celu zapobiegania nicieniom przed rozpoczęciem sezonu komarów.

Oto niektóre objawy nicieni sercowych:

 • Kaszel.
 • Zmęczenie.
 • Trudności z oddychaniem.
 • Utrata wagi.
 • Obrzmiała klatka piersiowa.
 • Zapaść.

 

 

Leczenie robaków serca.

Ważną częścią każdego programu profilaktyki nicieni sercowych są badania. Twój lekarz weterynarii wykona badanie krwi, aby wykluczyć chorobę wywołaną przez nicienie sercowe, zanim rozpoczniesz stosowanie środków zapobiegawczych. Leczenie powinno być zawsze prowadzone pod kierunkiem lekarza weterynarii.

 

Zarówno Ty jak i Twój pies odniesiecie korzyści z kontrolowania populacji komarów wokół Twojego domu. W przypadku Twojego psa zaleca się stosowanie dodatkowych środków zapobiegawczych w postaci preparatu przeciwko nicieniom sercowym.

 

 

Porady dotyczące zapobiegania ugryzieniom komarów.

Psy powinny otrzymywać przez cały rok comiesięczne profilaktyczne leki przeciw nicieniom sercowym podawane przez lekarza weterynarii, aby zapobiec rozwojowi larw nicieni sercowych.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść wątróbkę?

 

Czy psy są narażone na ukąszenia komarów nawet po podaniu leków przeciwko nicieniom sercowym?

Leki przeciwko nicieniom sercowym nie odstraszają komarów i psy nadal mogą być zarażone nicieniami sercowymi przenoszonymi przez komary, ale robaki te nie przeżywają u psów, które są odpowiednio leczone profilaktycznie lekami przeciwko nicieniom sercowym.

Najlepszym sposobem ochrony Twojego psa przed chorobami przenoszonymi przez komary jest zapobieganie ugryzieniom. Można to zrobić poprzez ograniczenie potencjalnych miejsc bytowania komarów na Twoim podwórku:

 

– Usuń wszelkie pojemniki ze stojącą wodą, takie jak miski dla zwierząt, ozdobne oczka wodne lub stare opony.

– Upewnij się, że woda w doniczkach z roślinami lub kwiatami ma prawidłowy odpływ.

– Koszenie wysokiej trawy w miejscach, gdzie mogą ukrywać się komary.

– Odwracaj brodziki do góry dnem, gdy nie są używane.

– Utrzymuj rynny deszczowe drożne i suche.

– Opróżnij wszystkie kałuże, rowy lub bagniste miejsca wokół domu.

– Uszczelnij wszystkie potencjalne punkty wejścia do wnętrza domu.

– Zastanów się nad wymianą lamp specjalne żarówki zwane do przywoływania i niszczenia insektów zwłaszcza komarów.