Czkawka u szczeniaka.

Nic nie jest tak spokojne jak obserwowanie rytmicznego oddechu i łagodnych westchnień śpiącego szczeniaka — dopóki nie zacznie się czkawka.

 

Jeśli jesteś właścicielem zwierzęcia po raz pierwszy, widok drobnego ciała szczeniaka, które drga przy każdej czkawce, może być nieco niepokojący. Ale spokojnie, jest to tak samo normalne dla Twojego szczeniaka, jak i dla Ciebie.

 

 

Czkawka u szczeniaka.

Szczeniaki czasami dostają czkawki po zbyt szybkim jedzeniu lub piciu, kiedy są zmęczone, kiedy są bardzo podekscytowane lub kiedy jest im za zimno. Teoria ta może wyjaśniać, dlaczego czkawka jest znacznie częstsza u szczeniąt niż u dorosłych psów.

 

W miarę jak Twój szczeniak będzie się starzeć, będzie prawdopodobnie czkawkować rzadziej lub wcale.

 

 

Co powoduje czkawkę?

Nadal nie jesteśmy do końca pewni, dlaczego czkawka w ogóle istnieje, ponieważ wydaje się, że nie służy ona żadnemu oczywistemu celowi ani u ludzi, ani u zwierząt. Skurcz może być związany z jakimś podrażnieniem przepony, być może przez żołądek, który siedzi trochę za nim lub z nerwów, które unerwiają, kontrolują przeponę, ale nadal nie wiemy tego na pewno.

 

Istnieją różne przyczyny związane z epizodami czkawki u szczeniąt. Często, będą one uzyskać epizod czkawki, ponieważ jedli lub pili zbyt szybko powodując im wciągnąć powietrze w tym samym czasie.

 

U niektórych szczeniąt czkawka zdarza się również, gdy są one nadmiernie pobudzone lub zestresowane. W większości przypadków czkawka ustępuje wraz z wiekiem szczeniąt, u dorosłych psów nie obserwujemy jej tak często.

dwa szczeniaki

 

 

Przeczytaj też:Co powoduje świerzb u psów?

 

Objawy czkawki u psa.

Jeśli Twój pies ma czkawkę, będzie to brzmiało jak szybki dźwięk czkawki. Brzmi to podobnie do czkawki u ludzi. Czkawka u psa zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi innymi objawami niż mały dźwięk czkawki, więc jeśli Twój pies kaszle, kicha, rechcze, wymiotuje, nie je lub ma biegunkę, może to być oznaką poważniejszego problemu. Dźwięk hic może występować kilkakrotnie przez kilka minut.

 

 

Czy czkawka szkodzi Twojemu szczeniakowi?

Chociaż czkawka może być denerwująca dla osoby i psa, który ją ma, nie jest ona bolesna. Są bardziej zaskakujące niż bolesne. Pamiętaj, że nic złego nie dzieje się wewnątrz Twojego szczeniaka, kiedy ma czkawkę.

 

 

Przeczytaj też:Co powoduje świerzb u psów?

 

 

Jak długo trwa czkawka u szczeniaka?

Czkawka u szczeniąt może trwać od kilku sekund do 30 minut. Jeśli jednak szczeniak ma czkawkę cały czas, lub dłużej niż 30 minut, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Jest to szczególnie ważne, jeśli oprócz czkawki pojawia się lekki kaszel.

 

 

Jak można pozbyć się czkawki u psa?

Czkawka zazwyczaj ustępuje samoistnie. Istnieje oczywiście wiele bajek o tym, jak pozbyć się czkawki u ludzi, takich jak wstrzymywanie oddechu czy strach. Ale nikt nie wie, czy one naprawdę działają.

 

Nie ma sensu próbować straszyć swojego psa, aby czkawka odeszła. Straszenie lub jakikolwiek inny środek, którego używasz, prawdopodobnie będzie go bardziej niepokoić niż czkawka.

 

Ale są trzy rzeczy, które możesz zrobić, a które mogą być pomocne dla Twojego szczeniaka.

  • Uspokojenie nieregularnego oddechu. Pomóż swojemu psu, aby jego oddech stał się bardziej stały i rytmiczny. Zazwyczaj jeśli położysz go na plecach i dasz mu przyjemny masaż brzuszka, pomoże to w ustąpieniu czkawki.
  • Daj mu wodę. Podobnie jak w przypadku ludzi, picie wody może pomóc w leczeniu czkawki. Upewnij się tylko, że Twój pies pije ją spokojnie i powoli.
  • Zwolnij tempo przy obiedzie. Czkawka może się pojawić, jeśli pies je zbyt szybko. Spróbuj karmić go mniejszymi porcjami na raz, aby uniknąć czkawki.

 

pies chodzi przy nodze

Czkawka to nic poważnego.

Jako rodzice zwierząt, to naturalne, że martwimy się, jeśli nasz szczeniak doświadcza czkawki. Nie ma jednak powodów do obaw, jeśli epizody czkawki trwają krócej niż godzinę. Jeśli czkawka nie ustępuje lub jest przewlekła, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

 

Niekiedy czkawka może być sygnałem ostrzegawczym przed czymś poważniejszym. Czkawka i wymioty mogą być oznaką zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Czkawka u szczeniąt może być również oznaką robaków.

 

Jeśli u Twojego psa czkawka występuje w połączeniu z kaszlem lub dusznością, może to być objaw choroby serca, hipotermii, udaru cieplnego, kaszlu kenelowego, choroby wywołanej przez nicienie sercowe, astmy lub innych chorób układu oddechowego. Jeśli jesteś zaniepokojony, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

 

Czkawka czasami mylona jest z kichaniem, które ma miejsce, gdy pies zasysa powietrze przez nos.

 

 

Jak często występuje czkawka u psów?

Czkawka występuje znacznie częściej u szczeniąt niż u dorosłych psów. Większość psów doświadcza jej przynajmniej raz, gdy są młode.

 

Szczenięta są bardziej podatne na czkawkę niż dorosłe psy z powodu ich wysokiej energii i poziomu podekscytowania. Jest bardziej prawdopodobne, że jedzą lub piją zbyt szybko i są bardziej podatne na gwałtowne wybuchy energii, co może wpływać na ich oddychanie.

 

Ich narządy wewnętrzne i układy są również mniej dojrzałe niż u dorosłych psów, co może przyczyniać się do zwiększonego prawdopodobieństwa wystąpienia czkawki.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak pomóc psu w sylwestra?

 

20170204_macius czkawka

 

Jak można pomóc psu z czkawką?

Większość przypadków czkawki trwa tylko kilka minut. Psy nie są tak zdenerwowane czkawką, jak innymi objawami, takimi jak wymioty czy kaszel.

 

Mimo to, po przebrnięciu przez czkawkę psa, większość właścicieli chce zrobić coś, aby pomóc swoim zwierzętom.

  • Słodycz może pomóc odwrócić uwagę psa, co może zmienić i miejmy nadzieję, że zrelaksować jego wzór oddychania. Możesz spróbować odrobiny miodu, syropu lub czegokolwiek słodkiego w formie płynnej.
  • Ponieważ czkawka jest mimowolna i może być czasami gwałtowna, nie chcesz dać psu niczego stałego, co wymaga dużo żucia, ponieważ może to prowadzić do zadławienia. Upewnij się również, aby uniknąć wszystkiego bez cukru, ponieważ te produkty często zawierają ksylitol, który może być bardzo niebezpieczny dla psów.
  • Możesz spróbować masować klatkę piersiową swojego psa, aby pomóc mu rozluźnić przeponę. Zachęcanie do lekkich ćwiczeń może również pomóc w zmianie wzorca oddechowego psa.
  • Ale nie pozwól, aby czkawka powstrzymała cię od zabawy ze swoim szczeniakiem. Nadal możesz traktować go jak normalnego psa.

 

 

Co robić, jeśli czkawka u psa nie ustępuje?

Jeśli Twój pies ma czkawkę dłużej niż kilka godzin, lub jeśli czkawka psa zmienia się w świszczący dźwięk, powoduje nieregularne lub trudne oddychanie, powinieneś zabrać go do weterynarza w celu sprawdzenia. Trudna do opanowania czkawka może być objawem poważniejszego problemu.

 

 

Kiedy powinieneś zadzwonić do weterynarza?

W bardzo rzadkich przypadkach czkawka może być oznaką poważniejszego problemu, takiego jak wady układu oddechowego, zapalenie płuc, astma, zapalenie osierdzia lub udar cieplny. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż kilka godzin, czas skontaktować się z lekarzem weterynarii.