Czego nie może jeść pies?

Kto może się oprzeć tym wielkim brązowym oczom i uroczemu psiemu uśmiechowi? Czy mała nagroda ze stołu lub dostanie się do kuchni może naprawdę zaszkodzić twojemu psu? Cóż, to zależy od tego, co to jest i co się w tym znajduje. Jeśli zawiera substancję słodzącą ksylitol, może spowodować u twojego psa prawdziwe problemy.

 

W rzeczywistości jest wiele rodzajów żywności, których twój pies nie powinien jeść. I to nie tylko z powodu wagi. Niektóre pokarmy są wręcz niebezpieczne dla psów — a niektóre z tych popularnych produktów mogą cię zaskoczyć.

 

 

1. Avocado.
2. Czekolada, kawa i kofeina.
3. Cytrusy.
4. Cebula, czosnek i szczypiorek.
5. Orzechy makadamia.
6. Kukurydza na kolbie.
7. Alkohol.
8. Winogrona i rodzynki.
9. Cynamon.
10. Lody.
11. Surowe/niedogotowane mięso, jaja i kości.
12. Guma do żucia i cukierki.
13. Ksylitol.
14. Sól.
15. Liście herbaty.
16. Bekon i tłuste mięso.
17. Pomidory.
18. Limonki.
19. Surowe ciasto drożdżowe.

 

 

1. Avocado.

avocado

Awokado stanowi problem przede wszystkim dla ptaków, królików, osłów, koni oraz przeżuwaczy, w tym owiec i kóz. Największe obawy budzi uszkodzenie układu sercowo-naczyniowego i śmierć u ptaków i królików. U koni, osłów i przeżuwaczy często dochodzi do obrzęku głowy i szyi.

 

 

2. Czekolada, kawa i kofeina.

czekolada

Wszystkie te produkty zawierają substancje zwane metyloksantynami, które znajdują się w nasionach kakao, owocach rośliny używanej do produkcji kawy oraz w orzechach ekstraktu stosowanego w niektórych napojach gazowanych.

 

Po spożyciu przez zwierzęta domowe metyloksantyny mogą powodować wymioty i biegunkę, dyszenie, nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, nadpobudliwość, zaburzenia rytmu serca, drżenie, drgawki, a nawet śmierć. Należy pamiętać, że ciemna czekolada jest bardziej niebezpieczna niż mleczna. Biała czekolada ma najniższy poziom metyloksantyn, podczas gdy czekolada do pieczenia zawiera ich najwięcej.

 

 

3. Cytrusy.

limonka

Łodygi, liście, skórki, owoce i nasiona roślin cytrusowych zawierają różne ilości kwasu cytrynowego, olejków eterycznych, które mogą powodować podrażnienia, a nawet depresję ośrodkowego układu nerwowego, jeśli zostaną spożyte w znacznych ilościach. Małe dawki, takie jak jedzenie owoców, nie powinny stanowić problemu poza niewielkim rozstrojem żołądka u psa.

 

 

4. Cebula, czosnek i szczypiorek.

cebula

Rodzina cebuli, zarówno sucha, surowa jak i gotowana, jest szczególnie toksyczna dla psów i może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego oraz uszkodzenie czerwonych krwinek. Objawy choroby nie zawsze są natychmiastowe i mogą wystąpić nawet po kilku dniach.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak oduczyć psa agresji do innych psów?

 

5. Orzechy makadamia.

Orzechy makadamia zawierają toksynę, która może mieć wpływ na mięśnie i układ nerwowy psa, powodując osłabienie, obrzęk kończyn i dyszenie.

 

 

6. Kukurydza na kolbie.

kolba kukurydzy

Kukurydza na kolbie może być potencjalnie śmiertelna, jeśli zostanie zjedzona przez twojego psa. Chociaż kukurydza jest trawiona przez psy, kolba może spowodować blokadę w jelitach psa.

 

 

7. Alkohol.

Alkohol

Alkohol ma taki sam wpływ na wątrobę i mózg psa, jak na ludzi. Ale potrzeba o wiele mniej, aby zaszkodzić twojemu psu. Już niewielka ilość piwa, likieru, wina lub jedzenia z alkoholem może być szkodliwa.

 

Może powodować wymioty, biegunkę, problemy z koordynacją, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a nawet śmierć. A im mniejszy pies, tym gorzej może być.

 

 

8. Winogrona i rodzynki.

winogrona

Są lepsze przysmaki, które możesz dać swojemu psu. Winogrona i rodzynki mogą powodować niewydolność nerek u psów. I tylko niewielka ilość może sprawić, że pies będzie chory. Wymioty w kółko to wczesny znak. W ciągu jednego dnia pies stanie się ospały i przygnębiony.

 

 

 

Przeczytaj też:Top 13 małych ras psów

 

9. Cynamon.

cynamon

Psy nie powinny jeść cynamonu. Chociaż cynamon nie jest w rzeczywistości toksyczny dla psów, prawdopodobnie najlepiej jest go unikać. Cynamon i jego olejki mogą podrażniać wnętrze jamy ustnej psów, powodując u nich dyskomfort i choroby.

 

Może zbytnio obniżyć poziom cukru we krwi psa, co może prowadzić do biegunki, wymiotów, przyspieszonego lub zmniejszonego tętna, a nawet chorób wątroby. Jeśli pies wdycha cynamon w postaci proszku, może on powodować trudności w oddychaniu, kaszel i zadławienie.

 

 

10. Lody.

lody

Psy nie powinny jeść lodów. Lody są tak orzeźwiającym przysmakiem, ale zawierają dużo cukru, więc lepiej nie dzielić się nimi z psem. Ponadto, niektóre psy mają nietolerancję laktozy. Aby całkowicie uniknąć mleka, zamroź kawałki truskawek, malin, jabłek i ananasów i podaj je swojemu psu jako słodki, lodowy przysmak.

 

 

11. Surowe/niedogotowane mięso, jaja i kości.

mieso i kosc

Surowe mięso i jajka mogą często zawierać bakterie takie jak salmonella i e. coli, które mogą być szkodliwe zarówno dla zwierząt domowych jak i ludzi. Surowe jajka zawierają również enzym zwany awidyną, który zmniejsza wchłanianie biotyny witaminy z grupy b, co może prowadzić do problemów ze skórą i sierścią.

 

Surowe kości mogą być również bardzo niebezpieczne dla zwierząt domowych, ponieważ mogą się nimi zadławić, a jeśli kość się odłamie, może utknąć w przewodzie pokarmowym twojego pupila lub go przebić.

 

 

12. Guma do żucia i cukierki.

guma do zucia

Myślenie o psie żującym gumę do żucia może wywołać śmiech, ale tak naprawdę to nie jest śmieszne. Pies nie miałby pojęcia co zrobić z tą dziwną, żującą substancją i prawdopodobnie połknąłby ją, co może spowodować zadławienie lub zablokowanie układu pokarmowego.

 

Cukierki mogą powodować takie same problemy, zwłaszcza jeśli są bardzo żujne, jak karmel lub toffi. Twarde cukierki mogą również spowodować złamanie zębów twojego psa.

 

Dodatkowo, jeśli guma lub cukierki są słodzone ksylitolem, mogą powodować poważne problemy dla twojego psa. Ksylitol jest tak niebezpieczną substancją, że ma swoje własne miejsce na liście.

 

 

Przeczytaj też:Ile kosztuje uśpienie psa?

 

 

13. Ksylitol.

Xylitol crystals

Ksylitol jest substytutem słodzika stosowanym w wielu różnych produktach spożywczych, w tym gumie do żucia, słodyczach, deserach, jogurtach i maśle orzechowym.

 

Spożycie ksylitolu może powodować niski poziom cukru we krwi hipoglikemia, drgawki i niewydolność wątroby u psów. Dlatego przed podaniem psu produktu, który może zawierać ksylitol, należy sprawdzić jego skład.

 

 

14. Sól.

sól

Zbyt duża ilość soli, czy to wsypanej bezpośrednio, czy też na chipsach, preclach, popcornie lub innych przekąskach, może powodować problemy zdrowotne u twojego psa. Może to prowadzić do zatrucia jonami sodu lub solą, co może uszkodzić nerki. Objawy obejmują nadmierne pragnienie i oddawanie moczu, wymioty i biegunkę.

 

 

15. Liście herbaty.

liscie herbaty

Podczas gdy siedzenie z filiżanką herbaty może być jednym z najbardziej relaksujących punktów dnia, z pewnością powinieneś unikać zapraszania psa na herbatkę. Liście herbaty zawierają kofeinę, o której wspominałam w punkcie o czekoladzie, i mogą być dość kłopotliwe dla psów.

 

Chociaż twój pies może wydawać się niezainteresowany torebkami herbaty, powinieneś bezpiecznie przechowywać kartony z nimi i unikać pozostawiania kubków ze zużytymi torebkami herbaty w pobliżu, gdzie pies mógłby ich skosztować.

 

How To Cook Bacon In A Pan Perfectly | Rockin Robin Cooks

16. Bekon i tłuste mięso.

Czekaj, twój pies nie może jeść bekonu? To prawda! Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak bekon, szynka czy skrawki mięsa, mogą powodować zapalenie trzustki u psów.

 

A ponieważ te mięsa są często bogate w sól, mogą powodować rozstrój żołądka, a w skrajnych przypadkach mogą powodować, że psy piją zbyt dużo wody, co prowadzi do wzdęć, które mogą być śmiertelne. Zachowaj tłuste mięsa dla siebie, a dla swojego psa wybieraj chudsze.

 

 

17. Pomidory.

pomidory

Możesz podawać swojemu psu pomidory jako okazjonalny przysmak, o ile są dojrzałe. Z drugiej strony, zielone pomidory mogą zawierać niewielkie ilości tomatiny, toksycznego glikoalkaloidu. Podczas gdy zielone pomidory nie są toksyczne dla ludzi, niepotwierdzone dowody sugerują, że mogą szkodzić psom.

 

Psy, które spożywają zbyt duże ilości tomatiny z pomidorów mogą doświadczać mdłości, nieprawidłowego rytmu serca, osłabienia mięśni i trudności w oddychaniu.

 

 

18. Limonki.

Dzieje się tak dlatego, że skórki limonek zawierają substancję zwaną psoralenem, która może wywoływać u psów objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty i biegunka.

 

Jeśli psy spożyją bardzo duże ilości psoralenu, mogą wystąpić poważniejsze objawy, takie jak drżenie mięśni, trudności w chodzeniu, niewydolność wątroby i śmierć.

 

 

19. Surowe ciasto drożdżowe.

Niebezpieczne jest spożywanie przez psy surowego ciasta drożdżowego. Surowe ciasto drożdżowe jest powodem do niepokoju, ponieważ komórki drożdży wytwarzają alkohol podczas fermentacji, co może prowadzić do zatrucia alkoholowego i śmierci, jeśli twój pies je spożyje

 

Ponadto, psy, które jedzą surowe ciasto drożdżowe, mogą doświadczyć silnych wzdęć, ponieważ ciasto rozszerza się w ich żołądkach. Może to powodować trudności w oddychaniu i osłabienie.

 

 

Żywność dla ludzi nie zawsze jest przyjazna dla psów.

Pokarmy, które doskonale nadają się do spożycia przez ludzi, mogą być toksyczne dla twojego psa, stanowiąc poważne zagrożenie dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Niektóre pokarmy mogą powodować wymioty, biegunkę, rozstrój żołądka, osłabienie oddechu, problemy z nerkami, drgawki, a nawet śmierć.

 

Dlaczego? Ponieważ metabolizm psa różni się od naszego. Metabolizm to proces rozkładania pokarmu i przekształcania go w energię. Organizm twojego psa nie jest w stanie przetworzyć wszystkich rodzajów pożywienia w taki sam sposób jak twój organizm, więc pokarmy, które dla ciebie są w porządku, dla twojego psa mogą okazać się szkodliwe.

 

Pamiętaj, że mimo iż staramy się dodawać do tego artykułu każdy potencjalnie niebezpieczny dla psów pokarm, który udało nam się znaleźć, istnieją pokarmy, które możemy pominąć. Nie uważaj pokarmu za bezpieczny dla twojego psa tylko dlatego, że nie ma go na tej liście pokarmów szkodliwych dla psów.

 

Jeśli nie masz pewności co do konkretnego pokarmu lub jeśli jesteś zaniepokojony czymś, co zjadł twój zwierzak, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.