Czego mogę użyć do umycia psa, jeśli nie mam szamponu dla psów?

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zastanawiasz się, kiedy odkrywasz, że skończył ci się szampon dla psa, jest to, czy możesz zastąpić go swoim. Niestety, jest to zły pomysł, ponieważ twoja skóra ma niższe pH niż skóra twojego psa.

 

Jeśli będziesz mył swojego pupila ludzkim szamponem, podrażnisz i uszkodzisz jego skórę. Tak więc ludzki szampon nie jest odpowiedni dla twojego pupila. Na szczęście istnieją inne rzeczy, których możesz użyć jako substytutu, gdy nie masz szamponu dla pieska.

 

Czego mogę użyć do umycia psa, jeśli nie mam szamponu dla psów?

Szampon dla ludzi nie jest bezpieczną alternatywą dla szamponu dla psów, ale mydło do naczyń, soda oczyszczona, szampon dla dzieci i delikatne chusteczki mogą odświeżyć psa w razie potrzeby.

 

 

Czy mogę myć psa samą wodą?

Standardowa lub rutynowa kąpiel może być wykonana przy użyciu zwykłej wody, chociaż pies nie będzie po niej lepiej pachniał. Jeśli sprzątasz trudne zabrudzenia, skuteczniejszy będzie jakiś szampon bezpieczny dla psa. Jest to również świetne rozwiązanie, gdy psy się drapią.

 

 

Co się stanie, jeśli nigdy nie będziesz mył swojego psa?

Chociaż ważne jest, aby utrzymywać psa w czystości, nie należy myć go zbyt często. Może to spowodować wysuszenie skóry, zakłócić działanie zewnętrznych środków odrobaczających i przeciwpchelnych, a także przyczynić się do wystąpienia chorób skóry.

 

pies i woda

Czy mogę myć psa ludzkim szamponem?

Ludzka skóra ma normalne pH 5,5-5,6, które jest kwaśne. Stosowanie ludzkich szamponów u psów zaburza ten kwaśny płaszcz, przez co pies staje się podatny na pasożyty, wirusy i bakterie. Powoduje również, że ich skóra staje się sucha i łuszczy się, co może prowadzić do powtarzających się zadrapań i otarć.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies liże po twarzy ?

 

Przygotuj suchy szampon dla psa.

Czy twój pies nienawidzi się moczyć? W takim razie kąpiel twojego pupila może być męczącym doświadczeniem. Na szczęście, czasami można użyć sody oczyszczonej jako suchego szamponu.

Oto jak to się robi:

 1. Zacznij od dobrego wyszczotkowania psa, aby usunąć wszelkie splątane/matowe futro, resztki i brud.
 2. W zależności od wielkości psa odmierz od ¼ do 1 filiżanki sody oczyszczonej.
 3. Następnie posyp sodę oczyszczoną na sierść psa i dobrze wymasuj ją palcami.
 4. Uważaj, aby soda nie dostała się do oczu, nosa lub uszu psa.
 5. Wytrzyj psa mokrą szmatką.

Oprócz tego możesz zaopatrzyć się w komercyjny szampon bezwodny. Występują one w kilku postaciach, na przykład proszku, sprayu lub pianki. Ich zaletą jest to, że pozwalają na szybkie odświeżenie sierści psa i rozczesanie zmatowiałego futra.

 

 

Szampon dla niemowląt.

Spośród wszystkich szamponów przeznaczonych dla ludzi, szampon dla dzieci jest nieco inny. Zwłaszcza formuły bez łez są neutralne niż produkty dla dorosłych. Ich pH równe 7 uwzględnia delikatną naturę skóry i oczu niemowlęcia, co sprawia, że nie wywołują one silnych efektów ściągających na skórze twojego futrzanego towarzysza.

 

Chociaż nie jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza że szampony te są często zaskakująco pełne chemikaliów, może stanowić opcję awaryjną, jako jednorazowe rozwiązanie dla bardzo brudnego psa.

 

 

Chusteczki dla niemowląt lub do makijażu.

Jeśli twój pies wdepnął w błoto lub inny bałagan, a ty nie masz pod ręką szamponu dla psów, skuteczną alternatywą są bezpieczne dla skóry chusteczki. Najdelikatniejszą opcją są chusteczki dla niemowląt, ale w nagłych przypadkach można również użyć chusteczek do twarzy.

 

Jeśli nie jesteś pewien, czy użycie konkretnych chusteczek będzie bezpieczne, lepiej zachować ostrożność. Podczas gdy większość chusteczek bezpiecznych dla skóry będzie działać dobrze, te z silnymi zapachami lub innymi ostrymi składnikami mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

 

Jeśli zauważysz, że twój pies lubi być wycierany po tarzaniu się po podwórku, możesz zainwestować w chusteczki przeznaczone specjalnie dla psów.

 

alternatyw dla szamponu dla psa

Mydło do naczyń.

Twój pies nie byłby pierwszym zwierzęciem, które kąpałoby się w mydle do naczyń. Tak jak to mydło jest używane przez organizacje zajmujące się ratowaniem dzikich zwierząt do usuwania ropy naftowej z ptactwa wodnego i innych zwierząt, tak samo może ono bezpiecznie i skutecznie usunąć osad i brud z sierści twojego psa.

 

Zanim chwycisz butelkę z mydłem do naczyń spod kuchennego zlewu, upewnij się, że nie zawiera ona substancji zapachowych i innych ostrych dodatków. Nie wszystkie płyny do mycia naczyń mogą być stosowane u twojego pupila.

 

Nie powinieneś również używać czystego płynu do naczyń dla swojego psa. Zamiast tego, możesz stworzyć prostą mieszankę zawierającą:

 • 2 szklanki wody.
 • ¼ filiżanki płynu do naczyń.
 • ½ szklanki białego octu.
 • Nałóż na mokrą sierść psa i delikatnie spień. Unikaj dostania się mieszanki do oczu, nosa lub ust.

 

 

Przeczytaj też:Kiedy owczarkowi stają uszy?

 

Soda oczyszczona na morko.

Kolejną świetną alternatywą dla szamponu dla psów jest soda oczyszczona. Nie tylko soda oczyszczona usuwa zapachy z sierści psa i pozostawia je pachnące świeżością, ale może również zmyć brud i zanieczyszczenia.

Prosta soda oczyszczona może być wcierana w sierść psa, jeśli masz mało czasu, ale możesz również stworzyć przepis na szampon z płatkami owsianymi:

 • 1 filiżanka surowych, zmielonych płatków owsianych.
 • ½ filiżanki sody oczyszczonej.
 • 4 filiżanki wody.

 

 

Czego szukać w szamponie dla psów?

W skrócie szampon przeznaczony dla psów będzie dość podstawowy i nie będzie pełen substancji zapachowych. Kupując produkt do kąpieli psa, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Szampon powinien mieć odpowiednią równowagę pH neutralne to 7 pH.
 • Szampony z płatkami owsianymi i aloesem są dobre do nawilżania skóry i łagodzenia podrażnień.
 • Szampony niezawierające mydła są idealne.
 • Unikaj składników takich jak parabeny, ftalany i inne substancje chemiczne.
 • Idealny jest szampon łatwy do spłukania.
 • Przyjazne dla środowiska i nietestowane na zwierzętach to doskonałe cechy.

 

 

Perspektywa psa a kąpiel.

Jeśli twój pies wpadł w coś śmierdzącego lub brudnego, może być już trochę zakłopotany, a nawet trochę zdenerwowany swoim wyborem. Jeżeli twój pies nie lubi kąpieli, może być również zaniepokojony faktem, że będzie czyszczony czymś innym. Bez względu na powód kąpieli, staraj się zachować spokojny głos, ponieważ pies wyczuje twoją energię. Dawaj mu również smakołyki za dobre zachowanie i aby się skupił.

Simple Hacks To Bath Your Dog - Professional Dog Training Tips

 

 

 

Przeczytaj też:Co się stanie, jeśli pies zje ananasa?

 

 

Ostrożność i uwagi.

Twój pies może być brudny, ale jeśli nie może się zamoczyć, na przykład po operacji, pamiętaj, że możesz go wyczyścić punktowo lub przynajmniej utrzymać jego świeży zapach do czasu zagojenia się rany pooperacyjnej. Po zagojeniu się rany będzie dużo czasu na kąpiele wodne. Możesz zrobić swoje własne środki do mycia psów w domu i utrzymać szkodliwe chemikalia kosmetyczne z dala od psa.

 

Soda oczyszczona świetnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy twój pies musi pachnieć świeżo, ale nie masz czasu na kąpiel z szamponem. Suche mycie może być wykonane przy użyciu sody oczyszczonej i skrobi kukurydzianej lub nawet suchego szamponu z lokalnego sklepu zoologicznego.

 

Te suche składniki chwytają się brudu i olejków w sierści i kontynuują swoją pracę, gdy szczotkujesz je z sierści psa. Mycie psa w mokrej kąpieli z użyciem szamponu zbyt często może powodować wysuszenie skóry, dlatego suche kąpiele są czymś pomocnym, aby twój pies był czysty i miał słodki zapach szczeniaka.

 

Suche kąpiele lub czyszczenie mokrymi chusteczkami są świetne dla psów, które brudzą się, ale nie znoszą kąpieli. Jeśli twój pies nie ma nic przeciwko mokrej kąpieli, ale nie masz lub nie chcesz używać szamponu dla psów, woda, ocet i niewielka ilość oleju kokosowego mogą ukoić swędzącą lub suchą skórę twojego psa.

 

Dodawanie olejków eterycznych do sesji szczotkowania odświeży zapach twojego psa. Lawenda jest znana z tego, że uspokaja niespokojnego psa i odgania insekty, a także pozostawia za sobą przyjemny zapach.