Co zrobić żeby psy się polubiły?

To scenariusz aż nazbyt dobrze znany. Dwóch ludzi próbuje połączyć swoje istniejące stada i kończy się na tym, że ich psy walczą i tworzą chaos. Może się to zdarzyć, gdy współlokatorzy wprowadzają się razem, gdy ludzie próbują umawiać się na randki, a nawet gdy wprowadzają nowego psa do istniejącego stada.

 

Dwa psy jak mogą się dogadać?

Wiele psów jest przyzwyczajonych do innych psów od wczesnych lat. Dotyczy to głównie zwierząt ulicznych, które znają psi język ciała, wiedzą jak walczyć z samcem alfa lub bronić swojego terytorium. Psy uliczne nie mają właścicieli, którzy by je chronili, więc muszą być przyzwyczajone do innych zwierząt.

 

Jednak w przypadku naszych pupili często tak nie jest. Z powodu nadopiekuńczości właściciela psy stają się całkiem niezdolne do życia poza domem. Niektóre z nich boją się innych zwierząt, niektóre reagują agresywnie, inne po prostu ignorują inne psy itd.

 

Socjalizacja jest czymś, czego potrzebuje każdy pies. Niezależnie od tego, czy dotyczy to szczeniaków, które pies spotyka na spacerze lub w parku, czy też chcesz zabrać innego zwierzaka, pojawia się obawa, jak Twój pupil zareaguje na nowego gościa. Nawet jeśli Twój pupil jest przyjazny i lubi towarzystwo, być może ten drugi pies jest agresywny, zamknięty w sobie i nieufny. Dlatego właśnie należy ostrożnie wprowadzać dwa psy.

Zanim psy się spotkają.

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi podczas wprowadzania psów z różnych sfor lub wprowadzania nowych psów jest po prostu podrzucanie ich razem na terytorium jednej sfory i liczenie na to, że się dogadają. Może tak będzie, a może nie.

 

Wprowadzając nowego psa na terytorium innego stada, ryzykujesz, że istniejące stado stanie się asertywne lub agresywne, aby bronić tego, co do nich należy. W zależności od energii nowego psa może on stać się całkowicie uległy i bojaźliwy, lub może walczyć.

 

W skrócie wygląda to tak, że wszystkie psy powinny spotkać się na neutralnym terytorium i najpierw odbyć długi wspólny spacer, zanim wejdą do domu. Następnie najpierw wchodzą ludzie, potem psy, które tam mieszkają, a następnie nowy pies.

 

W ten sposób pozwalasz psom najpierw nawiązać więź jako stado na spacerze, a następnie pozwalasz psom mieszkającym obecnie w domu wprowadzić nowe psy. Wepchnięcie nowego psa przez drzwi to inwazja; zrobienie tego w ten sposób zmienia się w zaproszenie ze strony obecnych psów.

 

 

Przeczytaj też:Ile żyją psy shih tzu?

 

Za późno — co teraz?

Jedna kłótnia psów nie przesądza o katastrofie, ale Twoja reakcja na nią może. Nawet wśród pozornie najbliższych członków stada może się czasem wydarzyć coś, co sprawi, że zaczną się na siebie rzucać. Jeden z nich nie szanuje przestrzeni drugiego i poprawka zamienia się w konflikt. Może któryś z ludzkich członków stada przypadkowo upuści na podłogę wartościowy przedmiot i oba psy po niego sięgną. Może jeden z Twoich psów odczuwa fizyczny ból, a inny pies szturchnął go w niewłaściwą stronę.

 

Pierwszym krokiem w przypadku pierwszej bójki jest szybkie i spokojne przerwanie jej. Skup się na psie o większym natężeniu, użyj dotyku, aby przekierować ich emocję, to zmusza je do uwolnienia się, jeśli gryzą, a następnie pociągnij je do góry nie do tyłu. Nigdy nie krzycz i nie ekscytuj się, kiedy przerywasz walkę psów — to tylko zwiększy agresję. Możesz użyć głośnego chrząknięcia lub krzyku, ale zawsze w spokojny sposób. Nie rozbijasz psów swoim głosem, ale rozładowujesz agresję swoją energią.

 

Drugim i najważniejszym krokiem w przypadku walki psów jest sposób, w jaki radzisz sobie z nią po fakcie. Właściwy sposób: zapomnij, że to się stało, bo twoje psy to zrobią. Zły sposób: zacznij się martwić o następną walkę, ponieważ jest to najszybszy sposób na zagwarantowanie, że do niej dojdzie.

 

Unikanie walk psów.

Psy w tym samym stadzie walczą tylko z jednego powodu: ponieważ nie mają silnego przywódcy stada. Dlatego tak ważne jest ustalenie zasad, granic i ograniczeń dla całego stada. Jeśli wszystkie psy będą patrzyły na Ciebie jako na przywódcę, nie będą patrzyły na siebie nawzajem jak na konkurencję.

 

Bardzo ważne jest również, aby psy spacerowały razem, obok siebie. Nie tylko ćwiczenia pomagają obniżyć ich energię, a tym samym impuls do walki, ale poprzez wspólne poruszanie się naprzód, psy skupiają się na wspólnym celu, a nie na sobie nawzajem.

 

Pamiętaj: najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jeśli masz psy, które się biją, jest ignorowanie problemu poprzez izolowanie ich od siebie. Socjalizacja jest kluczowa dla dobrze zbilansowanego psa. To, co to faktycznie robi, to tworzenie oddzielnego terytorium dla każdego psa, a walka o terytorium jest jedyną naturalną przyczyną walk między psimi stadami. Ponieważ psy nadal będą mogły się nawzajem wyczuwać, konflikt ten stanie się obsesją. Jeśli kiedykolwiek znajdą się razem w tej sytuacji, będą walczyć.

 

1. Wprowadzić psy do siebie prawidłowo.

Jest wiele sposobów na zapoznanie psa z nowym psem. Jednym z nich jest długi spacer. Jeśli nagle wprowadzisz do domu nowego psa, Twój obecny pies może odebrać to jako inwazję na swoje terytorium i zachowywać się agresywnie w stosunku do nowego psa.

 

Spacerując razem na neutralnym terytorium, pozwalasz im się obwąchać i przywitać. Konieczne jest jednak podjęcie pewnych kroków zapobiegawczych. Każdy z psów powinien być prowadzony na smyczy i przez inną osobę. Na początku nie należy pozwalać im chodzić zbyt blisko siebie, ponieważ mogą czuć się zagrożone obecnością innego psa. Jeśli zauważysz oznaki napięcia między psami, natychmiast je rozdziel. Kiedy oba psy wydają się być tolerancyjne wobec siebie, czas zabrać je do domu.

 

2. Na początku trzymaj psy oddzielnie.

Wiele osób ma tendencję do myślenia, że kiedy psy wchodzą w większe interakcje ze sobą, tym szybciej mogą się dogadać. Dlatego zmuszają psy do dzielenia tej samej miski, zabawy tymi samymi zabawkami i spania w tej samej jamie. Niestety, to się nie udaje. Można śmiało założyć, że każdy pies potrzebuje trochę czasu dla siebie, szczególnie dwa psy, które nie są ze sobą zaznajomione. Zapewnij każdemu psu jego własny pokój i przestrzeń, w której nie będzie czuł się zagrożony obecnością drugiego psa.

 

Trzymaj psy oddzielnie, gdy jedzą. Możesz karmić je w różnych kątach lub w innym pomieszczeniu. Szkolenie również powinno odbywać się oddzielnie. Do czasu, gdy poczujesz, że oba psy przyzwyczajają się do siebie i nie wykazują żadnych agresywnych lub wrogich zachowań wobec siebie, separacja nie jest już konieczna. Bramka dla dzieci może zrobić cuda pomagając Ci w oddzieleniu psów. Pozwala ona psom widzieć się nawzajem, ale nie pozwala im na dostęp do siebie.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy lubią spać w nogach?

 

3. Ustanowienie dominacji.

Psy z natury są zwierzętami stadnymi. Każde stado zwierząt ma lidera, zwierzę alfa, który dominuje i prowadzi innych członków w stadzie.

 

Dlatego każde psie stado musi mieć lidera. Psy będą instynktownie konkurować, aby stać się alfa w stadzie. Jest to oczywiste, gdy nowy pies jest wprowadzany do stada. Interesującą rzeczą jest to, że ty i twoja rodzina jesteście również uważani za część stada.

 

W związku z tym to, co musisz zrobić, to zająć pozycję alfa w stadzie i zdominować stado. Jeśli psy postrzegają cię jako przywódcę, nie będą postrzegać siebie nawzajem jako rywali w stadzie i być może będą się dobrze dogadywać.

Jak wprowadzić drugiego psa do domu? - TRENING PSA - John Dog

4. Nadzoruj wszystkie interakcje między psami.

Kiedy psy mogą swobodnie wchodzić w interakcje, upewnij się, że masz je na oku. Tak jak wiesz. Psy nie zaprzyjaźnią się od razu. Zazwyczaj potrzeba kilku miesięcy, aby dwa nowo poznane psy dobrze się ze sobą czuły. Nadzór jest absolutnie konieczny, ponieważ może dojść do walki, jeśli te psy zostaną pozostawione same sobie.

 

5. Szkolenie z posłuszeństwa.

Zdarzają się sytuacje, że Twój pies może wdać się w bójkę z obcym lub nieznanym psem. Trening posłuszeństwa może pozwolić Ci mieć lepszą kontrolę nad psem, a tym samym zmniejszyć szansę na walkę. Podstawowe komendy posłuszeństwa, takie jak „siad”, „zostań” czy „zejdź” są niezbędne.

 

Weźmy na przykład „zostań”, jest to świetne ćwiczenie samokontroli. Używając tej komendy, możesz sprawić, że Twój pies będzie siedział spokojnie, zamiast gonić lub rozpraszać się na innego psa. Szkolenie posłuszeństwa jest tak samo jak szkolenie behawioralne, wymaga czasu i wysiłku. Ale efekt końcowy jest obiecujący.

 

6. Zwracaj uwagę na postawę ciała.

Zwracaj uwagę na postawę ciała lub język ciała u psów, które wskazują na zachowania obronne lub agresywne, w tym szczerzenie zębów, gapienie się, sztywny ogon, uszy do przodu, podniesione włosy na grzbiecie psa itp.

 

Jeśli zauważysz te oznaki u psów podczas interakcji, przerwij ją i natychmiast je rozdziel, bo inaczej wpakujesz się w kłopoty. Możesz pozwolić im na ponowną interakcję dopiero wtedy, gdy będą spokojne i zrelaksowane. Zwróć uwagę na zmiany w postawie ciała, aby zdecydować, czy są spokojne, czy nie.

 

7. Poświęć każdemu psu tyle samo uwagi.

Jeśli adoptujesz drugiego psa, poświęcaj codziennie tyle samo uwagi zarówno dotychczasowemu, jak i nowemu psu. Jeśli poświęcasz więcej uwagi nowemu psu w domu, obecny pies może czuć się zaniedbany, a to doprowadzi do napiętej relacji między dwoma psami. Przeznacz równy czas na zabawę, spacery i treningi dla obu psów.

psy ktore sie lubia

8. Bądź cierpliwy.

Ile czasu potrzebujesz, aby zaprzyjaźnić się z nieznajomym? W ciągu kilku godzin? A może kilka miesięcy? Czas jest czynnikiem, ale zależy to również od osobowości. Jeśli Ty i osoba, którą poznałeś, jesteście osobami otwartymi, możecie się zaprzyjaźnić w mgnieniu oka.

 

Psy są takie same jak my. Niektóre psy mogą stać się szybkimi przyjaciółmi w ciągu kilku godzin, ale niektóre mogą nigdy się nie dogadać. Może to być spowodowane zderzeniem osobowości. Niektóre psy mogą być aktywne i żywe, podczas gdy inne mogą być ciche i aspołeczne. Nie możesz po prostu oczekiwać, że dwa psy o różnych osobowościach dogadają się, nie dając im czasu na wypracowanie relacji. Bądź cierpliwy i pozwól, aby psy miały czas na poznanie siebie nawzajem.