Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy?

Nie wszystkie suche karmy dla psów są sobie równe, ale dla wielu rodziców zwierząt dobrej jakości karma to niedrogi sposób karmienia ukochanych psów. Co jednak zrobić, jeśli twój pies po prostu nie chce jej jeść?

 

Czynnikiem może być smakowitość, a niektóre psy są po prostu wybredne!

 

Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy?

Pokrój lub przetrzyj owoce, lub warzywa, takie jak marchew, zielona fasolka i jabłka. Niesłodzona dynia z puszki zawiera błonnik i może uspokoić rozstrój żołądka.

 

Możesz też spróbować bulionu kostnego, który jest uważany za dobry dla układu odpornościowego psa. Niektórzy właściciele mogą nawet zdecydować się na domowe jedzenie dla psów.

 

 

Psy i jedzenie.

Istnieją dwa rodzaje psów:

  • Pierwszy rodzaj żyje po to, żeby jeść. Pożrą wszystko, co przed nimi postawisz.
  • Drugi rodzaj je, żeby żyć. Wybierają, dłużej kończą posiłki, a czasem nie kończą ich wcale.

 

Wielkość, rasa i wiek psa często decydują o tym, czy uwielbia on jedzenie, czy też może się nim przejmować. Każdy labrador, który kiedykolwiek żył, jest zmotywowany do jedzenia (pamiętaj o umiarkowaniu, pies zje wszystko). Mniejsze psy, takie jak maltańczyki i yorki, są bardziej wybredne.

 

 

Upewnij się, że twój pies jest zdrowy.

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, aby uniknąć stwierdzenia mój pies nie chce jeść, jest upewnienie się, że twój pies jest w dobrym stanie zdrowia. Jeśli twój pies zawsze był dobrym zjadaczem i nagle pojawia się u niego zmniejszony apetyt, jest to coś, czym należy się natychmiast zainteresować. Jeśli ostatnio stracił na wadze lub pojawiły się u niego wymioty, lub biegunka, czas na wizytę u lekarza weterynarii.

 

Problemy z zębami lub problemy w jamie ustnej mogą utrudniać jedzenie nawet najbardziej głodnym psom. Sprawdź, czy w jamie ustnej nie ma owrzodzeń, narośli, złych zębów lub obcych przedmiotów, które mogą powodować ból lub dyskomfort u twojego psa.

 

Jest to kolejny powód do wizyty u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badania. Po zdiagnozowaniu i leczeniu wszelkich problemów apetyt psa powinien szybko powrócić.

 

 

Przeczytaj też:Rana po kleszczu u psa?

 

karmienie psa karma i dodatkami

 

Upewnij się, że wybredne jedzenie nie jest wynikiem poważnych problemów zdrowotnych

Jeśli twój pies lub inne zwierzę nabiera wybrednych nawyków żywieniowych, zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Będzie on w stanie zadać ci odpowiednie pytania, aby określić, czy coś poważniejszego może być przyczyną nowych nawyków żywieniowych u twojego psa.

 

Częste problemy zdrowotne, które mogą powodować, że psy nie jedzą. Sprawdzanie, czy psy łapiąc się za pyski, lub być może przeszły przez niedawny uraz jest najlepszym sposobem, aby rozpocząć ocenę swojego psa.

 

 

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zrozumieć, dlaczego pies nie je:

 

 

Nietolerancje pokarmowe i problemy z trawieniem.

Czasami u psów pojawiają się wrażliwości pokarmowe lub alergie na pokarmy, które wcześniej uwielbiały. Jeśli właśnie zmieniłeś ich zwykłą karmę na nową markę, być może nieświadomie dostarczyłeś im przepis, którego nie są w stanie dobrze strawić. Twój lekarz weterynarii może zalecić zastosowanie diety eliminacyjnej, aby lepiej zrozumieć, na co dokładnie pies jest uczulony.

 

Dodatkowo inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe i trawienne, takie jak zapalenie okrężnicy, mogą powodować, że psy nagle przestają jeść. Zapalenie jelita grubego może być spowodowane przez zapalenie trzustki, pasożyty i wiele innych.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile mleka mogą pić psy?

 

Słaba higiena jamy ustnej lub ból związany z jamą ustną.

Jeśli twój pies cierpi na bóle zębów, dziąseł lub inne dolegliwości związane z jamą ustną, może przestać jeść, aby uniknąć bólu.

 

Tego typu problem może być wynikiem wypadku, np. gdy pies żuje ostry przedmiot np. złamany patyk lub poszarpaną kość. Może to być również coś poważniejszego związanego z niewłaściwą higieną jamy ustnej i chorobą, która będzie wymagała dalszego leczenia.

 

Regularne czyszczenie zębów, gryzaki lub zabawki dla psów oraz karma o niskiej zawartości cukru to dobry sposób na poprawę ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej twojego psa.

 

brak apetytu u psa

Zmiana otoczenia lub zwiększony stres.

Twój pies mógł przestać jeść, ponieważ jest zestresowany. Często nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób środowisko lub jego zmiany wpływają na zachowanie naszego pupila, ale jedną z pierwszych rzeczy, na które może wpłynąć stresowo, są nawyki żywieniowe psa.

 

Niepokój, stres lub strach mogą powodować zmniejszenie apetytu u niektórych psów, podobnie jak u ludzi. Pamiętaj, że to, co ty uważasz za stresujące, różni się od tego, co twój pies może postrzegać jako stresujące, a nawet małe rzeczy mogą wywołać niepokój i spowodować, że pies nie będzie chciał jeść.

 

Zmiany w rutynie lub otoczeniu psa, takie jak nowi ludzie lub zwierzęta w domu, podróże lub głośne dźwięki, takie jak budowa, burza lub fajerwerki mogą wywołać niepokój. Nawet coś tak prostego jak zmiana czasu lub miejsca posiłku może spowodować, że bardziej wrażliwe psy poczują się zestresowane i będą mniej skłonne do jedzenia.

 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli problem jest związany ze stresem lub lękiem, psy zaczną jeść ponownie po dniu lub dwóch, kiedy już przystosują się do zmiany. Niektóre psy mogą wymagać modyfikacji zachowań lub leczenia w celu zmniejszenia stresu i niepokoju, jeśli występują one często

 

 

Inne psy i zastraszenie.

Zastraszenie ze strony innego zwierzęcia w domu może również spowodować, że pies będzie unikał swojej miski z jedzeniem. Wiele psów nie lubi spożywać posiłków tuż obok współlokatorów, ponieważ może to powodować onieśmielenie, którego my, ludzie, nie dostrzegamy. Zaleca się, aby psy były oddzielone od siebie na czas karmienia, aby ograniczyć zjawisko pilnowania zasobów lub zastraszania.

 

 

Problemy z jedzeniem.

Problem może dotyczyć samej karmy — może być stara, przeterminowana, nieświeża lub zepsuta. Podczas gdy niektóre psy, takie jak radosne labrador retrievery, mogą jeść wszystko w zasięgu wzroku, inne, takie jak yorkshire teriery, mogą być nieco bardziej wybredne.

 

Jeśli pies od jakiegoś czasu je tę samą karmę i zawsze jadł ją dobrze, spójrz na datę ważności na torebce lub puszce i upewnij się, że jest przechowywana w szczelnym pojemniku.

 

Wszystkie pojemniki i torebki z karmą dla psów powinny być szczelnie zamknięte, a jedzenie powinno być wyrzucone, jeśli minęła data ważności. Otwartą karmę w puszce można zamknąć za pomocą plastikowej folii lub pokrywki, która pasuje do puszek z karmą dla psów i przechowywać ją w lodówce przez dwa do trzech dni.

 

Przeczytaj też:Jak długo trwa ciąża u psa?

 

Zmęczenie jedzeniem i wybredność.

Wielu rodziców zwierząt zastanawia się, czy ich pies może być po prostu zmęczony jedzeniem, jeśli przestanie je jeść. Chociaż niektóre psy mogą być wybredne, zdrowy, głodny pies nie powinien przestać jeść danej karmy, tylko dlatego, że jadł ją przez jakiś czas.

 

Czasami potrzeba kilku prób, aby dowiedzieć się, która karma najbardziej smakuje twojemu psu, ale jeśli twój pies wydaje się być zmęczony jedzeniem, może to być spowodowane tym, że dostaje zbyt wiele smakołyków lub ludzkiego jedzenia, lub może mieć chorobę.

 

Psy są inteligentne i szybko uczą się, że jeśli nie zjedzą od razu swojej karmy, mogą dostać w zamian smaczne przysmaki. Zamiast przechodzić od razu na resztki ze stołu lub nową karmę, sprawdź, czy pomocne jest mieszanie karmy z puszkami lub delikatne podgrzewanie karmy z puszki.

 

Nagła zmiana karmy często prowadzi do rozstroju żołądka zmniejszenie apetytu, wymioty, biegunka, więc może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. To byłoby bardzo niezwykłe dla psa, aby głodować przez kilka dni tylko dlatego, że jest wybredny, więc ważne jest, aby wykluczyć podstawowe choroby z lekarzem weterynarii, jeśli tak się stanie.

 

Dry Vs. Wet Pet Food - What's The Difference?

Co możesz zrobić?

Zanim pojawią się problemy zdrowotne, należy koniecznie przywrócić psu regularne jedzenie. Im bardziej będziesz pozwalał mu na jedzenie tylko smakołyków, tym bardziej nie będzie chciał wrócić do regularnego jedzenia karmy.

 

Na szczęście istnieje kilka rozwiązań tego problemu, które możesz i powinieneś wypróbować!

 

 

Wypróbuj nową karmę.

Jeśli podejrzewasz, że twój pupil nie przepada za swoim jedzeniem, wypróbuj coś nowego! Istnieje cały świat smaków, których twój pupil może chcieć doświadczyć. Być może zastąpienie suchej karmy mokrą karmą dla psów na jakiś czas załatwi sprawę. Jeśli nie spodoba mu się kolejna karma, próbuj dalej, aż mu się spodoba. Gdy już mu się spodoba, trzymaj się tego, co jest w nowym menu.

 

 

Idź do weterynarza.

To jest coś, co powinieneś robić regularnie tak czy inaczej, ale staje się ważniejsze, aby zaplanować wizytę, gdy twój szczeniak nie je tak, jak powinien. Badanie przeprowadzone przez lekarza weterynarii powinno pomóc wyjaśnić problem, wykluczając wszelkie choroby lub inne schorzenia, które mogą powodować, że twój pupil nie chce jeść.

 

 

Odstaw przysmaki.

Jeśli twój szczeniak nadal podjada smakołyki, zamiast jeść pożywne posiłki, może nadal pomijać zdrowe jedzenie na rzecz śmieci. Jak dobry rodzic i opiekun psa, zrób to, co jest dla niego najlepsze i na jakiś czas całkowicie odstaw przysmaki. Kiedy zrozumie, że nie ma ich na czym oprzeć, może wrócić do swojej miski, kiedy zgłodnieje, zamiast błagać o torbę.

Bądź konsekwentny.

Coś, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu zwierzakowi nauczyć się, że musi zjeść obiad, zanim będzie mógł dostać smakołyki, to być konsekwentnym. Oznacza to, że ustalasz harmonogram jedzenia i trzymaj się go. Dawaj mu to samo jedzenie o tych samych porach każdego dnia. Dawaj mu smakołyki tylko wtedy, gdy na nie zasłuży, a nie tylko wtedy, gdy o nie poprosi.

 

Z czasem szczeniak nauczy się, czego się od niego oczekuje w porze posiłków i podczas szkolenia.

 

 

Bądź cierpliwy.

Bez względu na wszystko, musisz być cierpliwy i wyrozumiały dla swojego psa. Nie rozumie on pojęcia, lubię to lub nie lubię tego. Nie rozumie również, że smakołyki są jak chipsy dla ludzi.

 

To do ciebie należy utrzymanie szczeniaka na dobrej drodze, więc przejdź przez to jeden dzień na raz, próbując każdej możliwej metody, aż coś zadziała. Krzyczenie i wpadanie w złość nie pomoże żadnemu z was. Miej cierpliwość, a zwyciężysz!