Co zrobić, jeśli mój pies ma robaki?

Robaki są powszechnymi pasożytami, które zarażają psy, powodując wszystko od łagodnego dyskomfortu i choroby do poważnych reakcji i śmierci. Szybkie rozpoznanie objawów robaków i podjęcie odpowiednich kroków leczniczych jest niezbędne dla utrzymania Twojego psa w dobrym zdrowiu.

 

Na szczęście istnieją również skuteczne środki zapobiegawcze, które możesz podjąć, aby zminimalizować narażenie Twojego psa na zarażenie robakami.

 

Co zrobić, jeśli mój pies ma robaki?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies cierpi na robaki, natychmiast zgłoś się do lekarza weterynarii w celu postawienia dokładnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Zazwyczaj konieczne jest podanie leków odrobaczających, a w ciężkich przypadkach konieczna może być hospitalizacja psa w celu leczenia i obserwacji.

 

 

Czy powinienem się martwić, jeśli mój pies ma robaki?

Jeśli Twój szczeniak lub pies ma robaki, nie ma powodu do obaw lekarz weterynarii może pomóc Ci w leczeniu. Jeśli zostanie ono przeprowadzone szybko, nie ma potrzeby, aby w jakikolwiek sposób narażać zdrowie Twojego psa.

 

 

Jak długo trwa pozbywanie się robaków u psów?

Stosując leki odrobaczające, Twój pies stosunkowo szybko odzyska zdrowie. Może to potrwać kilka tygodni, ponieważ leki muszą być podawane etapami, ale możesz się spodziewać, że Twój pies będzie wolny od robaków w ciągu kilku tygodni, a nie miesięcy.

 

Soybean cyst nematode and egg SEM

Odrobaczanie szczeniąt i nowych psów.

Niewiele jest takich emocji, których może doświadczyć rodzina, jak zapewnienie domu na zawsze nowemu szczeniakowi lub psu. Jednak zarówno nowo przybyłe do domu szczenięta, jak i odkupione dorosłe psy powinny być odrobaczone w następujący sposób:

 

 • Szczenięta: Początkowe leczenie w wieku 3 tygodni, a następnie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Po zakończeniu wstępnego leczenia zalecamy comiesięczne stosowanie preparatu zapobiegającego rozwojowi nicieni sercowych, który zapobiega również pasożytom jelitowym. Powinno to być początkiem corocznego protokołu odrobaczania psów, który lekarz weterynarii może monitorować i w razie potrzeby dostosować.
 • Dorosłe psy: Po podaniu pierwszego preparatu odrobaczającego dla psów w wieku szczenięcym, psy powinny otrzymywać comiesięczne preparaty profilaktyczne przez cały rok. Dodatkowo zalecamy wykonywanie badań kału od 2 do 4 razy w roku, w zależności od trybu życia psa i kilku innych czynników.
 • Nowo przybyłe psy: Bez względu na wiek i udokumentowaną historię choroby, zalecamy odrobaczanie psów natychmiast po nabyciu zwierzęcia, a następnie powtórzenie tego zabiegu zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii oraz comiesięczne profilaktyczne odrobaczanie psów zgodnie z zaleceniami.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies liże po twarzy ?

 

Jak psy zarażają się glisty?

Glisty są powszechne. Największe ryzyko zarażenia się nimi i zachorowania występuje u szczeniąt. Twój pies może się nimi zarazić od:

suka i szczeniak

Ich matkę.

Jeśli matka Twojego szczeniaka jest zarażona glisty, może je przekazać przed jego urodzeniem. Może też zarazić się nimi poprzez picie jej mleka. Może się to zdarzyć nawet jeśli matka szczeniaka miała glisty w przeszłości. Uśpione larwy glisty nadal w organizmie zwierzęcia mogą ulec reaktywacji w czasie ciąży i zostać przekazane szczeniętom.

 

 

Środowisko.

Twój szczeniak może zarazić się glista, jeśli zje jaja glisty pochodzące z kupy innego zwierzęcia, albo jeśli zje myszy lub inne małe zwierzęta, które są zarażone. Szczeniak może nawet zarazić się glista poprzez wąchanie kupy innego psa.

 

 

W ten sposób cykl się powtarza:

Po połknięciu przez Twojego psa jaj wylęgają się one i przekształcają w larwy. Larwy następnie rozprzestrzeniają się w wątrobie psa aż do jego tchawicy. Następnie pies kaszle i połyka larwy.

 

W ten sposób dostają się one do jelita psa, gdzie mogą rozwinąć się w dorosłe robaki. Następnie składają one własne jaja, co powoduje kontynuację cyklu.

pies na dworze

 

 

Przeczytaj też:Podkulony ogon u psa choroby ?

 

Jak rozpoznać, że Twój pies ma robaki?

Ponieważ zarażenie robakami może czasami nie dawać żadnych objawów, zwróć uwagę na którąkolwiek lub wszystkie z poniższych zmian w codziennym zdrowiu i wyglądzie Twojego psa:

 • Biegunka, czasami z domieszką krwi lub śluzu.
 • Wymioty, które czasami mogą zawierać dorosłe robaki.
 • Utrata wagi, szczególnie jeśli pies ma dobry apetyt.
 • Wzdęty brzuch lub ogólnie niezdrowy wygląd.
 • Matowa, sucha sierść.
 • Nadmierne przeciąganie się i żucie pupy.
 • Widoczne segmenty, które wyglądają jak ziarenka ryżu przyczepione do sierści wokół pupy lub na ogonie, lub w kale.

 

 

Zapobieganie robakom u psów.

Najlepszym sposobem na uchronienie psa przed robakami jest podjęcie kroków mających na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia się nimi. Chociaż niektóre pasożyty, takie jak glisty, są tak powszechne, że mogą być zarażone przez szczenięta karmione przez zarażoną matkę, proste kroki mogą zmniejszyć narażenie psa na zarażenie robakami i utrzymać infekcje na niskim poziomie.

 

 • Natychmiast sprzątaj odchody i usuwaj je poza zasięgiem psa. Większość robaków może być łatwo przenoszona w postaci larw w kale, a psy, które wąchają, jedzą lub tarzają się w odchodach, są bardziej narażone na zarażenie robakami.
 • Stosuj bezpieczne środki w celu wyeliminowania pcheł i kleszczy. Wiele z tych małych pasożytów może przenosić robaki pomiędzy zwierzętami. Stosuj obroże przeciw pchłom, krople, dipy i inne metody, aby uwolnić psa od gryzących szkodników, które mogą przenosić robaki.
 • Stosuj skuteczne metody zwalczania szkodników, aby utrzymać populacje myszy i szczurów z dala od Twojego psa. Gryzonie te mogą same przenosić robaki, jak również pchły i kleszcze, które przenoszą robaki. Jeżeli stosujesz trucizny do zwalczania gryzoni, używaj ich w sposób odpowiedzialny i poza zasięgiem Twojego zwierzęcia.
 • Ogranicz do minimum kontakt Twojego psa z nieznanymi psami, które mogą być nosicielami robaków. Jeżeli to możliwe, unikaj bezpańskich lub wolno żyjących psów, parków dla psów i dużych hodowli, gdzie w zatłoczonych warunkach robaki mogą być łatwo przenoszone.
 • Podejmij kroki w celu zminimalizowania ilości komarów na swoim podwórku. Niektóre komary mogą być również siedliskiem larw robaków i mogą przenosić pasożyty pomiędzy zwierzętami. Koszenie trawy na krótszą długość, stosowanie pułapek na komary i selektywne opryskiwanie pestycydami może pomóc w ochronie Twojego zwierzęcia.
 • Unikaj karmienia psa surowym mięsem. Surowe mięso może być siedliskiem larw robaków, które zarażą Twojego psa. Zamiast tego podawaj dokładnie ugotowane mięso, które nadaje się do spożycia przez ludzi, ale bez sosów i przypraw.
 • Zaplanuj regularne badania kału Twojego psa, podczas których lekarz weterynarii zbada kał Twojego psa pod kątem obecności różnych rodzajów robaków. Badania te powinny być częścią regularnych corocznych lub półrocznych badań kontrolnych Twojego psa i mogą wcześnie wykryć wszelkie problemy, co ułatwia ich leczenie.

 

 

Rodzaje robaków u psów.

Następujące pasożyty jelitowe są jednymi z najczęściej występujących rodzajów robaków u psów:

 

Nicieni:

Najczęstsze robaki psów wszystkich typów. Glisty u psów mogą być przenoszone przez proces karmienia, przez karmienie zakażonego zwierzęcia lub przez kontakt z zakażonymi odchodami innego zwierzęcia. Robaki te mogą powodować:

 • Przewlekłą utratę wagi
 • Krwawą biegunkę lub widoczną śluzową powłokę na kale podczas oddawania.

 

 

Tasiemce:

Tasiemce u psów mają długie i płaskie segmentowane ciała. Tasiemce u psów pojawiają się, gdy pies natknie się lub połknie żywiciela, który jest nosicielem jaj tasiemca, np. ptaka lub pchłę. Mogą one powodować:

 • Biegunkę
 • Utrata wagi
 • Letarg
 • Wygląd brzucha.
 • Matowa sierść

Taenia solium-detailed morphology

 

Tęgoryjce:

Tęgoryjce u psów są najmniejsze ze wszystkich powszechnych odmian robaków u psów. Tęgoryjce u psów żyją głównie w jelicie cienkim. Rosną one do około 2-3 cm długości i żywią się krwią.

Mogą one powodować zagrażającą życiu niedokrwistość u psów w każdym wieku, ale zwłaszcza u szczeniąt. Tęgoryjce są przenoszone z kałem i mogą zarażać inne zwierzęta, a także ludzi. Tęgoryjce mogą powodować:

 

 • Krwawą biegunkę.
 • Anemię.
 • Słabość.
 • Letarg.

 

 

Włosogłówka:

Włosogłówka u psów bytują w jelicie ślepym i okrężnicy. Mogą powodować poważne uszkodzenia tych narządów i są uważane za jedne z najbardziej szkodliwych robaków występujących u psów, ale są również bardziej zróżnicowane geograficznie niż inne robaki psie.

 

 

Robaki serca:

Nicienie serca u psów żyją w sercu i tętnicach płucnych. Są one przenoszone przez zarażone komary, które wędrują po całym organizmie przez około 6 miesięcy, zanim ostatecznie odpoczną w układzie krwionośnym.

 

Nicienie sercowe są przenoszone wyłącznie w wyniku ukąszenia przez zarażonego komara, nie są przenoszone wewnątrz lub pomiędzy gatunkami zwierząt. Można im zapobiegać i leczyć, ale mogą być śmiertelne, jeśli nie zostaną zdiagnozowane i zatrzymane przed zaawansowanym stadium zarażenia.

 

Grzybica:

Grzybica, czyli dermatofitoza, to choroba skóry wywoływana przez grzyby, której efektem są zmiany i owrzodzenia na warstwie naskórka lub skóry zewnętrznej. Co ciekawe, grzybica nie jest wywoływana przez robaka, ale raczej przez zakażenie martwych warstw skóry, włosów i paznokci. Grzybica jest uleczalna, ale leczenie może zająć trochę czasu, a stan ten może być bardzo bolesny.

 

Spośród wszystkich tych powszechnych rodzajów robaków u psów, dwie odmiany najczęściej spotykane i leczone przez weterynarzy to glista psia i tasiemiec psi.

 

 

 

Przeczytaj też:Zachowanie suki po kryciu?

 

Co z robakami serca?

Nicienie sercowe są najbardziej uciążliwe. Ponieważ większość psów zaraża się robakami sercowymi poprzez ukąszenia komarów, zaleca się regularne przeprowadzanie serii zabiegów mających na celu utrzymanie zdrowia Twojego psa. Nieleczone nicienie sercowe mogą rozwijać się i namnażać w sercu psa, powodując choroby płuc i narządów, a w konsekwencji śmierć.

 

Jeśli podejrzewasz u swojego psa obecność nicieni sercowych, Twój doświadczony, miejscowy lekarz weterynarii wykona badanie krwi, aby ustalić, czy zwierzę jest chore. Należy pamiętać, że przed podaniem leków należy przeprowadzić badanie na obecność nicieni sercowych, ponieważ martwe robaki w sercu psa mogą spowodować poważne komplikacje.

Mangoworm - [Horror]

 

Jak mogę uchronić mojego psa przed zarażeniem się robakami?

Chociaż nie ma niezawodnych metod zapobiegania robakom, regularna higiena, wizyty u weterynarza, zwalczanie pcheł i kleszczy oraz inne środki ochronne pomogą uchronić Twojego psa przed robakami. Wykonuj coroczne testy na obecność nicieni sercowych i poproś swojego lekarza weterynarii o zalecenia dotyczące leków zapobiegawczych.

 

 

Czy ludzie mogą zarazić się robakami od psów?

Ludzie mogą również zarazić się tęgoryjcem i glisty, jeśli przypadkowo zjedzą zanieczyszczoną glebę lub odchody. Częste mycie rąk oraz noszenie butów i odpowiedniej odzieży na zewnątrz może zmniejszyć ryzyko zarażenia.