Co to znaczy, kiedy pies podszczypuję?

Twój pies ma wiele dziwactw i zachowań, na które powinieneś zwrócić uwagę, np. skubanie cię przednimi zębami. Choć może ci się to kojarzyć z agresywnym zachowaniem, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Oto kilka powodów, dla których twój pies skubie cię zębami i jak możesz zminimalizować to zachowanie.

 

 

Co to znaczy, kiedy pies podszczypuję?

To normalne, że pies szczypie. Jest to ich sposób na wyrażenie swoich emocji. Może to być żartobliwe uszczypnięcie, które jest bardziej przypadkowe niż zamierzone, ponieważ pies jest po prostu nadmiernie podekscytowany. Podgryzienie przez starszego psa może oznaczać, odejdź i zostaw mnie w spokoju.

 

 

Powody, dla których psy skubią ludzi.

Psy zazwyczaj skubią inne psy i ludzi, aby się z nimi bawić, poznawać przedmioty wokół nich, okazywać uczucia za pomocą psiego pyska oraz podczas fazy ząbkowania w wieku szczenięcym. Jeśli twój pies skubie cię delikatnie, podszczypuję to jest to najprawdopodobniej okazywanie uczuć, za pomocą psiego pyska.

 

Chociaż zachowanie to nie jest uciążliwe, nie jest to coś, do czego chcesz zachęcać, ponieważ te delikatne skubnięcia mogą przerodzić się w ugryzienia, jeśli pies będzie nadmiernie podekscytowany.

pies podgryza

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies kaszle?

 

Psy skubiące zębami i zahamowania tego zachowania.

Być może zauważyłeś, że twój pies podczas zabawy skubie inne psy przednimi zębami. Jest to normalne zachowanie psa. Kiedy szczenięta bawią się bardzo ostro z rodzeństwem lub matką i skubią zbyt mocno, drugi pies krzyczy z bólu i przerywa zabawę. W ten sposób pies uczy się powstrzymywania się od gryzienia.

 

Jeśli twój pies nie nauczy się hamowania gryzienia dzięki socjalizacji z innymi psami w młodym wieku, jego ugryzienia mogą stać się nieprzyjemnie twarde, jeśli będzie cię skubał. Pies po prostu nie rozumie, jak skubać w delikatny sposób.

 

 

Czy powinienem pozwolić psu na podszczypywanie?

Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od ciebie. Jeśli twój pies robi to delikatnie i tylko w określonych momentach, może ci to nie przeszkadzać. Dla niektórych właścicieli może to być całkiem ujmujące. Jeśli jednak twój pies jest duży, obleśny i cały czas podszczypuję, założę się, że nie jesteś fanem tego zachowania!

 

Postawmy sprawę jasno: podszczypywanie nie jest zachowaniem związanym z dominacją. Dominacja jest związana z dostępem psa do zasobów w danej sytuacji. Podszczypywanie ma niewiele lub nic wspólnego ze zdobywaniem zasobów, więc dominacja jest tu tematem zupełnie nieistotnym.

 

Jeśli twój pies nie podszczypuję w zabawny sposób, ale jest zafiksowany na tym, żeby położyć na tobie pysk lub wywiera na ciebie silny nacisk, to może nie jest to zabawa. Może to być ostrzegawcze ugryzienie — a to, że nie naruszyło ono skóry, nie oznacza, że nie chciał tego zrobić.

 

pies podszczypuje

 

 

Przeczytaj też:Czkawka u szczeniaka.

 

Korzenie zachowania podszczypywania u psa.

Odkrywasz, że szczenięta używają pyska jako standardowego sposobu eksploracji. Wszystko jest dla nich nowe, a podszczypywanie przedmiotów, ludzi i innych psów jest instynktownym sposobem na zapoznanie się z nowym światem.

 

Zazwyczaj matka uczy swoje szczenięta jak kontrolować gryzienie, ale czasami szczenięta są usuwane i umieszczane w nowych domach zbyt wcześnie, a one nie uczą się tej potężnej lekcji. To może prowadzić do gryzienia szczeniaka, gdy jest starszy, ponieważ może nigdy nie nauczył się od swojej mamy, jak kontrolować ten impuls.

 

Psy również skubią, gdy pragną uwagi. Nie mają głosu, więc liczą, że miłosne ugryzienie może zachęcić cię do zaoferowania im opieki, której pragną. Psy mogą również delikatnie ugryźć człowieka, ponieważ lubią smak naszej słonej skóry. Czasami pozostałości lub zapach jedzenia również działają na psa, a pies może figlarnie lizać i gryźć cię, aby pokazać swoje zainteresowanie.

 

Miłosne ugryzienia są również powszechne, gdy starsze psy się bawią. Są one sposobem na okazanie uczuć, a w przypadku dobrego psiego kumpla miłosne ugryzienie. Niektóre psy mają trudności z rozróżnieniem siły nawet swoich zabawnych ukąszeń i chociaż nie są one zamierzone, mogą w końcu zranić inne psy, a nawet ciebie Psy uważają, że zabawa w skubanie z ludźmi jest zabawna, ale może stać się bardzo niebezpieczna.

 

Zalecają unikanie zapasów i intensywnego przeciągania liny ze swoim pupilem, aby nie prowokować miłosnych ukąszeń, które mogą cię zranić. Niektórzy właściciele zachęcają również swoje psy do figlarnego podgryzania, głaszcząc je lub zapewniając im pozytywną uwagę podczas aktu miłosnego ugryzienia. Innymi słowy, bądź ostrożny, uśmiechaj się, śmiej i przytulaj z psem, kiedy on skubie twój podbródek.

 

 

Przeczytaj też:Co to są wilcze pazury?

 

Should you punish your dog?

Zachęcanie do zachowań podgryzania.

Wiele figlarnych ugryzień, które psy zadaje swoim psim przyjaciołom, jest w porządku. Na przykład, psy często podszczypują do siebie nawzajem i nie ma nic złego w tym, że skubią się po szyi, jeśli są w tym samym stadzie. Jednak skubanie szyi nieznanego psa lub nóg innego psa może być irytujące i powodować konflikty.

 

Nie należy również zachęcać psów do dalszego skubania, jeśli ich psi przyjaciel wydaje się odczuwać ból. Ważne jest również, aby właściciele rozpoznawali zachowanie swojego psa.

 

Figlarny pies, który oferuje innemu psu miłosne ugryzienie, będzie miał rozluźnione mięśnie twarzy, podczas gdy pies agresywny będzie miał tendencję do bycia napiętym, a nawet może warczeć i zgrzytać zębami. W przypadku szczeniąt ważne jest, aby właściciele nagradzali zabawne pstryknięcia od bolesnych pstryknięć.

 

Szczenięta mogą potrzebować trochę czasu, aby nauczyć się ładnie bawić, z innymi psami i powinny się wycofać, jeśli ich psi przyjaciel krzyczy. Dzięki pozytywnym wzmocnieniom za odpowiednią zabawę, ich figlarne zgrzyty powinny pozostać pod kontrolą.

 

Ze względu na bezpieczeństwo, powinieneś zniechęcać swojego psa do oferowania ludziom miłosnych ukąszeń, ponieważ wystarczy jedno przypadkowe, twarde ugryzienie, aby pozostawić ślad.