Co to są wilcze pazury?

Odrosty psa jest dodatkowy palec na tylnych kończynach psów. Nazywany jest również rogaczem i nie ma kontaktu z podłożem podczas biegu.

 

Odrośnik (wilczy pazur) nie ma praktycznego zastosowania dla psów. Wręcz przeciwnie, jego obecność przynosi nawet wady, ponieważ psy mogą łatwo się o niego zaczepić i zranić.

 

 

Co to są wilcze pazury?

Podczas gdy psy mają zazwyczaj pięć palców na przednich łapach, ich tylne kończyny mają zazwyczaj tylko cztery palce. Wilczy pazur u psów jest dodatkowym piątym palcem na tylnej łapie.

 

Jest on zatem porównywalny z dużym palcem u człowieka. W niektórych przypadkach szósty palec u psów może również tworzyć się w postaci drugiego pazura.

 

 

Skąd się wziął wilczy pazur, czyli pozostałość po wilku?

Ponieważ wilk nie ma wilczego pazura, można założyć, że jeszcze starszy przodek psa domowego jest nosicielem pazura. Jeśli spojrzeć na plan oryginalnej łapy, to zawsze składa się ona z pięciu palców. Wilczy pazur odpowiada pierwszemu palcowi, czyli kciukowi. W wyniku ewolucji te pięć palców zostało zredukowanych do pojedynczych. Te regresje spowodowane przez ewolucję nazywane są rudymentami.

 

Tak jest w przypadku pierwszego palca u psa. Uległ on całkowitej regresji. U niektórych psów, jednak może pojawić się ponownie jako wilczy pazur indywidualnie lub w zależności od rasy. Może się tak zdarzyć zwłaszcza w przypadku większych ras psów.

 

pazury psa

Czym w ogóle jest wilczy pazur?

Wilczy pazur jest, że tak powiem, dodatkowym palcem u nogi. Dokładniej, pierwszy palec po wewnętrznej stronie tylnych nóg. Zazwyczaj zawiera on kość. Może to być jeden lub więcej kawałków kości. Rozróżnia się palce przegubowe i nieprzegubowe.

 

Połączenie ze skórą składa się z tkanki łącznej i jest stosunkowo luźne. Z tego względu ryzyko urazu jest tu wysokie. Połączenie przegubowe jest ciaśniejsze, ponieważ pazur jest połączony z kością nadgarstka. Ten gatunek nazywany jest grubym wilczym pazurem.

 

Podobnie jak szósty palec u człowieka, drugi wilczy pazur może uformować się przed urodzeniem psa. W tym przypadku mówi się o podwójnym wilczym pazurze. Z anatomicznego punktu widzenia, wilczy pazur odpowiada dużemu palcowi u człowieka.

 

Podczas gdy wszystkie psy mają pięć palców na przednich łapach, na tylnych mają zazwyczaj tylko cztery. Dodatkowy piąty palec, wilczy pazur, nie występuje u wszystkich psów.

 

Podobnie jak większość mięsożernych ssaków, psy poruszają się na palcach. Jest to znane jako chód bezstopniowy. Wilczy pazur znajduje się jednak wysoko na kości śródstopia i nie może być używany podczas biegu.

 

To również nie zmniejsza go w sposób naturalny. W związku z tym wilczy pazur nie ma żadnego zastosowania ani funkcji. Nie tylko to, ale ma również swoje wady. Twój pies może łatwo utknąć z nim i doznać obrażeń.

 

 

 

Przeczytaj też:Kiedy owczarkowi stają uszy?

 

Czy wilczy pazur zależy od rasy?

Patrząc w ten sposób, u każdego psa może wyrosnąć wilczy pazur, w zależności od predyspozycji. Jednak u niektórych ras jest on bardziej powszechny. Oto kilka przykładów:

 

  • Afgan,
  • Berneński pies górski,
  • Mastif niemiecki,

W niektórych rasach wilczy pazur jest obowiązkową cechą rasy.

 

lapy psa gdy lezy

Usuwanie wilczych pazurów — czy to jest dozwolone?

Usunięcie może być konieczne, jeśli wilczy pazur Twojego pupila jest zraniony. W takim przypadku dozwolone jest ich chirurgiczne usunięcie. W wielu krajach obowiązuje jednak zakaz amputacji części ciała. Prawo to zapobiega cierpieniu zwierzęcia z powodu bólu lub krzywdy bez ważnego powodu.

 

Istnieją pewne przypadki, w których to prawo nie ma zastosowania: Lekarz weterynarii może nakazać usunięcie ze względów zdrowotnych. Nawet jeśli pies jest używany jako pies myśliwski, usunięcie jest dozwolone.

 

Wilczy pazur musi być usunięty chirurgicznie w formie amputacji. Nacięcie skóry wykonuje się w wyniku lekkiego znieczulenia — sedacji.

 

Wilcze pazury, które nie są przegubowe są łatwiejsze do usunięcia niż przegubowe. Po usunięciu wykonuje się szew skórny w celu zamknięcia rany.

 

 

Przeczytaj też:Co to jest ślinotok u psa?

 

Powody zdrowotne, które przemawiają za usunięciem to np.:

  • Guz,
  • Uraz,
  • Zapalenie ropne,
  • Obrażenia,
  • Ryzyko zranienia siebie,
  • Ryzyko zranienia innych lub innych zwierząt domowych,

Jeśli nie ma  powodu do usunięcia, można przed zabiegiem poczekać na inny zabieg, np. sterylizację. Unika się w ten sposób częstszego narażania psa na znieczulenie.

 

wilk

Pazury stanowią dla psa dodatkowe ryzyko urazów.

Niestety pazury nie tylko nie mają praktycznego zastosowania u psów. Stanowi on również dodatkowe ryzyko urazu. Szybko może się bowiem zdarzyć, że czworonożny przyjaciel podczas zabawy lub biegania z pazurem utknie na kawałku drewna, lub ogrodzenia.

 

 

Unikanie urazów spowodowanych wilczymi pazurami u psów.

Wilcze pazury u psa mogą się odłamać, a w najgorszym przypadku nawet zostać całkowicie wyrwane, co jest oczywiście niezwykle bolesne i zazwyczaj wiąże się z obfitym krwawieniem.

 

Jeśli pies zrani się w wilczy pazur, po odpowiednim wstępnym leczeniu należy udać się do lekarza weterynarii, aby mógł on odpowiednio opatrzyć ranę i uniknąć ewentualnych konsekwencji, takich jak stan zapalny czy infekcja.

 

 

Przeczytaj też:Czy obcinanie paznokci u psa może mu zaszkodzić?

 

How to Trim Your Dog's Nails at Home 🐶 STEP BY STEP WITH TIPS

 

Unikanie urazów wilczych pazurów u psa.

Aby uniknąć obrażeń u psa, ważne jest, abyś regularnie skracał pazury swojemu czworonożnemu przyjacielowi. W ten sposób sprawisz, że Twój pies nie będzie się tak łatwo zaczepiał podczas zabawy pazurem.

 

Skracając pazury, zapobiegasz także wrastaniu pazurów u psa. Ponieważ jest to również bardzo bolesne dla Twojego czworonożnego przyjaciela. W zależności od tempa wzrostu, pazury należy przycinać psu mniej więcej co sześć do ośmiu tygodni.

 

Aby przyciąć psu pazury, należy użyć specjalnych szczypiec do pazurów i uważać, aby nie przeciąć ich zbyt mocno, w przeciwnym razie uderzysz w naczynia krwionośne i nerwy. Jeśli nie sądzisz, że możesz wykonać tę procedurę samodzielnie, możesz również skrócić pazury u weterynarza.