Co to jest szkolenie psa za pomocą klikera?

Szkolenie klikerowe jest łatwą i skuteczną techniką szkoleniową, która działa na psy w każdym wieku, w tym szczeniaki. Chcesz wyszkolić swojego psa w kilku prostych krokach? Oto jak możesz nauczyć swojego psa opanowania podstawowych komend za pomocą klikera i smakołyków.

 

 

Ale co to właściwie jest kliker?

Kliker to małe, ręczne urządzenie, które wydaje odgłos kliknięcia, zastępujący słowo. W treningu opartym na pozytywnym wzmocnieniu nagradzamy psa za zachowania, które nam się podobają, czymś, co sprawia mu przyjemność i motywuje go do działania.

 

Słowo znaczników to krótkie 3-4 literowe słowo, którego konsekwentnie używamy, aby poinformować psa o dokładnym momencie, w którym zrobił coś dobrze.

 

 

Moim słowem znacznikowym i używanym przez wielu trenerów jest TAK!. Kiedy więc proszę psa, żeby usiadł, w momencie, kiedy jego tyłek uderzy o ziemię, mówię TAK!. Pozwala mi to skutecznie zakomunikować psu, co dokładnie podobało mi się w jego zachowaniu i rozwiązuje problem zbyt długiego wyławiania smakołyków lub szukania zabawki, aby nagrodzić psa.

 

W tym czasie pies może już przejść do zupełnie innego zachowania być może niepożądanego lub po prostu zapomnieć, co zrobił, aby zasłużyć na smakołyk w pierwszej kolejności.

 

W treningu klikerowym kliker zajmuje miejsce mojego TAK!. Jeśli poproszę psa, aby usiadł, w momencie, gdy jego tyłek uderzy o ziemię, klikam. Moja nagroda następuje tak szybko, jak to możliwe.

 

 

Co to jest szkolenie psa za pomocą klikera?

Szkolenie psa za pomocą klikera to jeden z najprostszych sposobów na nauczenie psa komend i sztuczek. Zapewnia on spójną, słyszalną reakcję na pozytywne zachowanie psa.

 

W przypadku szkolenia klikerowego psa klikasz na kliker po tym, jak pies wykona polecenie lub sztuczkę. Po kliknięciu klikera dajesz psu smakołyk. Z czasem pies nauczy się kojarzyć kliker z nagrodami i wykonywaniem komend.

 

kmenda podaj lape

Szkolenie klikerowe a słowa oznaczające.

Słowo oznaczające i kliker działają tak samo, ale są między nimi dwie zasadnicze różnice. Różnice te wyjaśniają powody, dla których szkolenie klikerowe stało się tak popularne.

 

Po pierwsze, kliker to niepowtarzalny, wyraźny dźwięk. Nieustannie oferujemy naszym psom słowa i bez względu na to, jakie słowo znacznikowe wybrałeś, prawdopodobnie będzie to słowo, które Twój pies będzie słyszał w momentach nieistotnych dla szkolenia, np. podczas rozmowy z przyjacielem lub członkiem rodziny.

 

A kliknięcie? To dźwięk, który pojawia się tylko wtedy, gdy faktycznie trzymasz kliker, a najprawdopodobniej nie będziesz się nim posługiwał, chyba że szkolisz swojego psa.

 

Po drugie, kliker jest neutralnym dźwiękiem. Nie wyraża radości, smutku ani żadnych innych emocji: to tylko kliknięcie. Użycie neutralnego dźwięku może wyeliminować część zamieszania lub stresu, jaki może odczuwać pies, próbując określić Twój nastrój i pomóc mu lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy mają tak silny zmysł węchu?

 

 

Wprowadzenie klikera do szkolenia psa.

Naciśnij kliker. Natychmiast po naciśnięciu klikera daj psu smakołyk. Powtórz tę kombinację kliknięcia i smakołyku od pięciu do dziesięciu razy.

 

 

Testuj psa.

Możesz sprawdzić swój sukces, klikając, gdy pies nie zwraca na Ciebie uwagi. Jeśli pies zareaguje na kliknięcie, nagle patrząc na Ciebie, a następnie szukając smakołyka, możesz przejść dalej. Jeśli nie, kontynuuj kombinację kliknięcie — smakołyk, aż pies będzie świadomy, że każde kliknięcie oznacza smakołyk.

 

 

Jak trenować z klikerem?

Kliker może być używany do każdego rodzaju szkolenia, które wymaga uczenia się przez konsekwencję warunkowanie operacyjne lub uczenia się przez skojarzenia warunkowanie klasyczne, z jednym dużym wyjątkiem: kliker nie może być używany do tradycyjnych rodzajów szkolenia, które wymagają metod, które zastraszają, przerażają lub powodują ból. Klikery nie mogą być używane do poprawiania psa, są przydatne tylko do zaznaczania pożądanych zachowań.

 

Czy to oznacza, że kliker nie może być używany do korygowania zachowań problemowych, takich jak wskakiwanie na gości czy szczekanie? Nie. Ale używanie klikera do korygowania tych zachowań wymaga zaznaczania i nagradzania psa, gdy dokona on alternatywnego wyboru, który jest lepszy od zachowania problemowego.

szkolenie psa

 

Plusy i minusy szkolenia z kliker.

Szkolenie klikerowe jest uważane za bardzo skuteczne: Kiedy pies nauczy się, że po kliknięciu zawsze następuje smakołyk, może być bardzo chętny do zrobienia wszystkiego, co konieczne, aby zdobyć smakołyk, raz za razem. Jednak jak każda metoda szkoleniowa, szkolenie klikerowe ma swoje zalety i wyzwania.

 

Jedną z zalet szkolenia klikerowego jest to, że jest to szybki sposób na nauczenie psa podstaw. Pozytywna, oparta na nagrodach atmosfera szkolenia klikerowego sprzyja eksploracji i ciekawości psa do nauki nowych sztuczek, psy zazwyczaj zaczynają rozumieć kliker w ciągu jednej lub dwóch sesji szkoleniowych. Mimo że szkolenie klikerowe może wydawać się powtarzalne, psy potrafią być w jego trakcie uważne i zrozumieć, czego się od nich oczekuje.

 

Oczywiście, szkolenie klikerowe wiąże się z pewnymi wyzwaniami, takimi jak konieczność noszenia klikera przez cały czas oraz podekscytowanie psa na widok smakołyków o wysokiej wartości. Jeśli Twój pies skacze, szczeka lub pyskuje na Twoje ręce z podekscytowania, znalezienie innego sposobu na dostarczenie nagrody może sprawić, że szkolenie będzie bardziej komfortowe. Zamiast podawać psu smakołyk z ręki, możesz rzucić go na ziemię.

 

W treningu klikerowym bardzo ważne jest wyczucie czasu — jeśli masz problemy ze zgraniem kliknięć z zachowaniem psa, możesz przypadkowo nagrodzić niewłaściwe zachowanie. Psy są często bardzo wyrozumiałe dla ludzkich błędów podczas szkolenia klikerowego, zwłaszcza gdy w grę wchodzą nagrody. Jeśli kliknąłeś trochę za wcześnie lub za późno, po prostu to skoryguj i następnym razem nagródź psa w odpowiednim momencie.

 

Jeśli Twój pies jest trochę nieśmiały i ucieka od hałasu klikera, możesz złagodzić jego głośność, trzymając go w kieszeni lub owijając ręcznik wokół ręki. Alternatywnie, możesz zastosować metodę szkolenia klikerowego z dowolnym unikalnym i spójnym dźwiękiem — niektórzy trenerzy używają gwizdka lub po prostu słowa Tak!.

 

 

 

Przeczytaj też:Urojona ciąża u psów

 

Problemy i udowadnianie zachowań.

Częstym błędem podczas używania klikera do szkolenia psów jest zapominanie o pochwałach. Twój pies został wyszkolony, aby reagować na kliker, ale również podąża za działaniami, aby otrzymać pochwałę od Ciebie. Nie ignoruj potrzeby psa do pochwały, miłości i uczucia ze strony właściciela.

 

Ponieważ szkolenie klikerowe opiera się na nagrodach, jeśli Twój pies ma niski popęd do jedzenia lub nie jest napędzany przez nagrody, lub smakołyki, ten rodzaj szkolenia prawdopodobnie nie będzie skuteczny.

 

Ponadto, jeśli stosujesz szkolenie klikerowe do bardziej zaawansowanych ruchów lub ćwiczeń, potrzebujesz bardzo precyzyjnej koordynacji ręka-oko i pełnej uwagi, aby kliknąć kliker dokładnie w tym momencie, w którym potrzebujesz. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, zdezorientujesz psa i doprowadzisz do słabego szkolenia.

 

 

Co jest takiego specjalnego w klikerze?

Oczywiście, większość psów łatwo się uczy, że pochwała z Twojej strony jest często związana z otrzymaniem nagrody w szkoleniu. Ale zaletą używania klikera lub innego sygnału dźwiękowego jest to, że jest to wyraźny, czysty, niepowtarzalny dźwięk, którego nie można pomylić z niczym innym. Większość z nas dużo rozmawia z naszymi psami, więc łatwo jest zgubić pochwałę słowną w ciągłym natłoku słów, które psy słyszą — Kliknięcie wyróżnia się!

 

Należy jednak pamiętać, że inne rodzaje sygnałów mogą być stosowane w ten sam sposób, co kliker. Treserzy ssaków morskich często używają gwizdków w tym samym celu. Psy głuche mogą być szkolone przy użyciu latarki lub kciuka w górę jako wizualnego sygnału znacznika. W razie potrzeby można też użyć słownego tak! – sam często to robię, aby zaznaczyć coś konkretnego, co chcę nagrodzić, jeśli nie mam pod ręką klikera.

 

aportowanie patyka przez psa

Czy zawsze muszę dawać smakołyk po kliknięciu, czy może samo kliknięcie może być nagrodą?

Musisz podawać smakołyk po każdym kliknięciu — niezależnie od tego, jak długo pracujesz z psem. Pamiętaj, że kliknięcie ma dla psa znaczenie tylko dlatego, że jest zapowiedzią nadchodzącego smakołyku! Jeżeli kliknięcie nie będzie konsekwentnie połączone z prawdziwą nagrodą, szybko straci swoją moc.

 

Jeśli klikasz, musisz dać psu smakołyk. Zawsze. Bez wyjątków.

 

 

Czy jeśli użyję klikera do wytrenowania jakiegoś zachowania, będę musiał używać go już zawsze?

Kliker jest przydatny głównie jako sposób na jasne komunikowanie się z psem w fazie nauki nowej umiejętności. Kiedy Twój pies będzie już pewnie wykonywał pożądane zachowanie na zawołanie, możesz zrezygnować z klikera i po prostu nagradzać go smakołykami lub innymi wybranymi przez siebie nagrodami.

 

 

 

Przeczytaj też:Doberman jego usposobienie i cechy charakteru.

 

 

Wskazówki dla udanego szkolenia klikerowego:

 • Sesje szkoleniowe powinny być krótkie – 15 minut lub mniej. Zwierzęta, podobnie jak dzieci, mają krótki okres uwagi. Upewnij się, że przerwiesz trening, zanim twój zwierzak zmęczy się grą.
 • W porządku jest przełączanie się między dwoma lub trzema zachowaniami w ramach tej samej sesji, ale ważne jest, aby pracować tylko nad jednym zachowaniem w tym samym czasie. Jeśli uczysz psa siadania, kładzenia się i podnoszenia łapy, najlepiej jest wykonać 10 powtórzeń jednego zachowania, a następnie zrobić krótką przerwę na zabawę przed przejściem do kolejnego zachowania.
 • Czas jest wszystkim. Ważne jest, aby pies rozumiał zachowanie, które jest nagradzane. Jeśli to możliwe, staraj się klikać w trakcie właściwego zachowania i natychmiast po nim podawaj smakołyk.
 • Nagradzaj za każdym razem. W początkowej fazie szkolenia każde kliknięcie musi oznaczać gwarantowany smakołyk. Dlatego nawet jeśli przypadkowo klikniesz klikerem, i tak daj psu smakołyk.
 • Smakołyki powinny być małe. Szkolenie psa za pomocą klikera wymaga dużej ilości smakołyków. Niech będą one małe, aby pies nie przybierał na wadze.
 • Zakończ z pozytywnym akcentem. Szkolenie wymaga trochę wysiłku zarówno od Ciebie, jak i od psa, choć jest to również świetna zabawa. Zawsze kończ sesję treningową w pozytywnym tonie: prawidłowe działanie, kliknięcie, smakołyk i dużo pochwał.
 • Zrezygnuj z klikera. Pamiętaj, że kliker służy tylko do nauki nowych zachowań. Kiedy Twój pies reaguje już tylko na komendę słowną, czas wycofać kliker i smakołyki.
 • Nie zdziw się, jeśli Twój pupil przerwie zachowanie, gdy usłyszy kliknięcie. Kliknięcie kończy zachowanie. Następnie podaj smakołyk; moment podania smakołyka nie jest ważny.
 • Klikaj, gdy pies lub inne zwierzę zrobi coś, co Ci się podoba. Zacznij od czegoś łatwego, co zwierzę prawdopodobnie zrobi samo.
 • Napraw złe zachowanie klikając na dobre zachowanie. Klikaj szczeniaka za załatwianie się w odpowiednim miejscu. Klikaj za łapy na ziemi, a nie na gościach. Zamiast besztać za robienie hałasu, klikaj za ciszę.
 • Pozwól zwierzęciu samodzielnie odkryć, jak wykonać dane zachowanie. Jeśli ze względów bezpieczeństwa potrzebujesz smyczy, przewlecz ją przez ramię lub przywiąż do paska.
 • Kiedy zwierzę nauczy się robić coś za kliknięcia, zacznie spontanicznie pokazywać to zachowanie, próbując nakłonić Cię do kliknięcia. Teraz jest czas, aby zacząć oferować wskazówkę, taką jak słowo lub sygnał ręką. Zacznij klikać za to zachowanie, jeśli wystąpi ono w trakcie lub po podpowiedzi. Zacznij ignorować to zachowanie, jeśli nie zostało ono wywołane.
 • Nie rozkazuj zwierzęciu, trening klikerowy nie jest oparty na poleceniach. Jeśli Twój pupil nie reaguje na sygnał, nie jest nieposłuszny, po prostu nie nauczył się go w pełni. Znajdź więcej sposobów na wywołanie i kliknięcie pożądanego zachowania. Spróbuj popracować przez jakiś czas w cichszym, mniej rozpraszającym miejscu. Jeśli masz więcej niż jedno zwierzę, oddziel je na czas szkolenia i pozwól im pracować na zmianę.
 • Noś przy sobie kliker i łap urocze zachowania, takie jak przekrzywianie głowy, gonienie ogona lub trzymanie jednej łapy w górze. Możesz klikać za wiele różnych zachowań, kiedy tylko je zauważysz, nie dezorientując swojego pupila.
 • Jeśli się wściekasz, odłóż kliker. Nie mieszaj besztania, szarpania na smyczy i treningu korekcyjnego z treningiem klikerowym — stracisz zaufanie zwierzęcia do klikera i być może do siebie.
 • Jeżeli nie osiągamy postępów w danym zachowaniu, prawdopodobnie klikamy zbyt późno. Ważne jest precyzyjne wyczucie czasu. Poproś kogoś innego, aby cię obserwował i być może kliknął za ciebie kilka razy.

Przede wszystkim jednak baw się dobrze. Szkolenie klikerowe to wspaniały sposób na wzbogacenie relacji z każdym uczniem.