Co to jest ślinotok u psa?

Ślinotok jest faktem w przypadku niektórych ras psów. W rzeczywistości, wszystkie psy ślinią się od czasu do czasu. Podobnie jak szczekanie czy gonienie wiewiórek, jest to część psiej natury. Ale co zrobić, gdy pojawia się duża ilość śliny i jak rozpoznać, czy jest to zdrowe, czy też dzieje się coś poważniejszego?

 

 

Co to jest ślinotok u psa?

Prawie wszystkie psy ślinią się, zwłaszcza gdy są szczęśliwe lub podekscytowane, a jeszcze bardziej, gdy wiedzą, że wkrótce dostaną smakołyk. Produkcja śliny jest normalną reakcją na stymulację. Ślina nawilża jamę ustną, pomaga zapobiegać próchnicy zębów i chorobom dziąseł, a także zaczyna rozkładać pokarm w celu jego strawienia.

 

 

Nadmierne ślinienie.

Nadmierne ślinienie się jest jednym z najgorszych problemów dla niektórych właścicieli psów. Za każdym razem, gdy pies idzie do naczynia z wodą, zostawiają bałagan. Jeśli kupiłeś psa śliniącego się, takiego jak bernardyn, mogłeś wiedzieć, na co się piszesz, ale jeśli twój pies nigdy wcześniej nie ślinił się, może być coś, co możesz z tym zrobić.

 

 

Objawy i rodzaje.

 • Utrata apetytu — obserwowana najczęściej u psów ze zmianami w jamie ustnej, chorobami przewodu pokarmowego i chorobami ogólnoustrojowymi.
 • Zmiany w zachowaniu przy jedzeniu — psy z chorobami jamy ustnej lub dysfunkcją nerwów czaszkowych mogą odmawiać jedzenia twardego pokarmu, nie żuć po stronie dotkniętej chorobą pacjenci z jednostronnymi zmianami, trzymać głowę w nietypowej pozycji podczas jedzenia lub upuszczać pokarm.
 • Inne zmiany behawioralne — drażliwość, agresywność i zamknięcie w sobie są powszechne, szczególnie u psów z dolegliwościami bólowymi.
 • Trudności w połykaniu — u psów z chorobą przełyku.
 • Wymioty — wtórnie do choroby przewodu pokarmowego lub choroby ogólnoustrojowej.
 • Grzebanie w pysku — u psów z dyskomfortem lub bólem w jamie ustnej.
 • Objawy neurologiczne — u psów, które były narażone na działanie leków lub toksyn wywołujących chorobę oraz u psów z encefalopatią wątrobową po spożyciu posiłku o wysokiej zawartości białka.

 

pysk psa czy smierdzi

 

Przeczytaj też:Kogo pies uważa za pana?

 

Co możesz zrobić w domu?

Jeśli spojrzałeś na powody, dla których twój pies może się nadmiernie ślinić, zauważyłeś, że niektóre z nich są poważne, ale wiele z nich nie ma się czym martwić.

 

Jeśli twój pies ślini się z powodu raka, a ty pozwolisz mu odejść na kilka tygodni, może nie być sposobu, aby go uratować. Zapewnij swojemu psu komfort, upewnij się, że ma dostępną wodę i natychmiast umów się na wizytę u weterynarza.

 

Czy naprawdę chcesz, aby pies z zaawansowaną wścieklizną biegał po twoim domu? Musisz dowiedzieć się, co jest przyczyną ślinienia się i to szybko. Istnieją rzeczy, które można zrobić w domu, ale tylko wtedy, gdy wiesz, co się dzieje.

 

Niektóre z testów, które twój weterynarz może potrzebować:

 

Badanie w znieczuleniu, aby szukać jakichkolwiek zmian chorobowych:

Niektóre z tych przyczyn sprawi, że pies bardzo wrażliwy pod badaniem i jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co jest nie tak, jest zrobić egzamin, podczas gdy pies jest pod uspokojeniem.

 

Neurologiczne egzamin:

Pełna morfologia krwi w celu ustalenia, czy istnieje infekcja. Badanie na obecność trucizn.

 

Zdjęcia rentgenowskie::

Jeśli twój pies ma guza, na przykład, może wydawać się mały, ale jeśli wtargnął do szczęki lub zatok, to nie zrobi wiele dobrego, aby po prostu go usunąć.

 

Biochemia surowicy:

Analiza moczu w celu wykrycia problemów metabolicznych. Usg jamy brzusznej, jeśli pies odczuwa mdłości, ale nie można ustalić ich przyczyny.
Problemy zdrowotne, które mogą powodować nadmierne ślinienie się u psów

A dog drools from the right side of the mouth Pt 1

 

 

Przeczytaj też:Jaka jest normalna temperatura psa?

 

 

Różnorodne schorzenia mogą powodować nienaturalnie obfite ślinienie się u psów, oprócz innych objawów.

 

 • Zaburzenia kształtu warg — szczególnie u psów ras olbrzymich.
 • Choroby jamy ustnej i gardła.
 • Obecność ciała obcego np. liniowego ciała obcego, takiego jak igła do szycia.
 • Guz.
 • Ropień.
 • Zapalenie dziąseł lub jamy ustnej: zapalenie wyściółki jamy ustnej, wtórne do choroby przyzębia.
 • Wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych.
 • Choroba o podłożu immunologicznym.
 • Choroba nerek.
 • Spożycie środków żrących lub roślin trujących.
 • Wpływ radioterapii na jamę ustną.
 • Oparzenia np. w wyniku przygryzienia przewodu elektrycznego.
 • Zaburzenia neurologiczne lub czynnościowe gardła.
 • Choroby gruczołów ślinowych.
 • Ciało obce.
 • Zapalenie ślinianek: zapalenie gruczołów ślinowych.
 • Hiperplazja: nadmierna proliferacja komórek.
 • Zawał: obszar martwiczej tkanki spowodowany utratą odpowiedniego dopływu krwi.
 • Zaburzenia przełyku lub przewodu pokarmowego.
 • Substancje o nieprzyjemnym smaku.
 • Substancje, które wywołują nadmierne wydzielanie śliny.
 • Jad zwierząt.
 • Spożycie roślin może powodować zwiększony ślinotok.

 

 

Diagnoza.

Istnieje wiele różnych przyczyn nadmiernego ślinienia się. Konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu na temat stanu zdrowia psa, w tym stanu szczepień, aktualnych leków, ewentualnego narażenia na toksyny, historii objawów i innych zdarzeń, które mogły spowodować wystąpienie tego stanu.

 

Depresja, mlaskanie wargami i rechotanie to niektóre z objawów, na które zwróci uwagę lekarz weterynarii. Lekarz będzie również chciał przeprowadzić pełne badanie fizykalne psa, ze szczególnym uwzględnieniem jamy ustnej i szyi, wraz z badaniem neurologicznym.

 

Narzędzia diagnostyczne mogą obejmować badania rentgenowskie i ultrasonograficzne w celu ustalenia, czy istnieje problem w strukturze wątroby lub w innych narządach wewnętrznych. W przypadku podejrzenia zaburzeń związanych z układem odpornościowym lekarz weterynarii może również zlecić wykonanie biopsji tkanek i komórek.

 

pies senior

Leczenie ślinienia się u psa.

Przy tak wielu możliwych przyczynach ślinienia się, plany leczenia będą się różnić. Leczenie podstawowej przyczyny może obejmować czyszczenie zębów, ekstrakcję zębów, usuwanie narośli, leczenie problemów żołądkowo-jelitowych, unikanie czynników drażniących, leczenie urazów, usuwanie obcych przedmiotów lub podawanie leków na nudności przed podróżą samochodem.

 

Jeśli przyczyna jest behawioralna, spróbuj uspokoić psa przed wpuszczeniem gości do domu lub umieść psa w cichym miejscu, kiedy ty będziesz zabawiał gości. Przygotuj się na ślinienie podczas gotowania obiadu, mając pod ręką ręcznik, aby wytrzeć ślinę.

 

Jeśli przyczyną jest kształt pyska psa i niewiele można z tym zrobić, zawiąż psu modną bandanę, aby złapać ślinę.

 

 

Jak zapobiegać nadmiernemu ślinieniu się u psów?

Ślina służy do normalnego połykania, smarowania jamy ustnej, zdrowia zębów i trawienia, więc nie chcesz jej całkowicie wyeliminować, ale możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec problemom, które powodują nadmierne ślinienie się. Zapewniając psu właściwą opiekę dentystyczną w domu, możesz pomóc mu zachować zdrowe zęby i uniknąć problemów związanych ze ślinieniem się, które mogą wystąpić z powodu chorób zębów.

 

Zachowując czujność przy podnoszeniu przedmiotów, które mogą potencjalnie stanowić ciało obce, jeśli pies je zje, oraz trzymając wszystkie toksyczne rośliny domowe i środki gryzoniobójcze poza zasięgiem psa, możesz być w stanie uniknąć problemów medycznych, które powodują ślinienie się.

 

Wreszcie, upewniając się, że twój pies nie może żuć żadnych sznurów lub kabli, możesz uniknąć poważnych oparzeń jamy ustnej, które mogą powodować nadmierne ślinienie się.

 

Chociaż nie jest to narzędzie prewencyjne, bandana może pomóc w radzeniu sobie z psami, których rasy mają skłonność do nadmiernego ślinienia się. Może być ona noszona na szyi i działa jak śliniak, który pomaga złapać trochę tego dodatkowego śluzu.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies je trawę?

 

 

Jakie rasy psów zazwyczaj nadmiernie się ślinią?

Berneńczyki, buldogi, nowofundlandy, mastify neapolitańskie, boksery i wielkie dogi są znane z nadmiernego ślinienia się, ale to nie musi oznaczać, że mają problem zdrowotny.

 

Te i niektóre inne rasy z dużymi podgardlami mają tendencję do ślinienia się bardziej niż inne rasy, ze względu na niezdolność do utrzymania śliny, a więc po prostu trzeba być przygotowanym na wycieranie nadmiaru śliny regularnie.