Co to jest hot spot?

Hot spot są jedną z najczęstszych chorób skóry u psów, zwłaszcza w miesiącach letnich. Te bolesne, sączące się owrzodzenia mogą pojawiać się pozornie znikąd i często szybko się rozprzestrzeniać. Chociaż hot spot są frustrujące, można je leczyć, a nawet im zapobiegać dzięki odpowiedniemu postępowaniu.

 

 

Co to jest hot spot?

Hot spot u psów to czerwone, zapalne zmiany skórne znane również jako piotraumatyczne zapalenie skóry lub ostre wilgotne zapalenie skóry. Nazwy te dokładnie opisują zapalne zmiany skórne nasilające się w wyniku drapania, które pojawiają się szybko, sączą się i mogą zawierać ropę.

 

Hot spoty można znaleźć w dowolnym miejscu na ciele psa, ale najczęstsze miejsca to głowa, nogi i biodra. Te bolesne, śmierdzące owrzodzenia mogą być bardzo widoczne lub mogą być ukryte pod matowym futrem.

 

 

Jak wygląda hot spot?

Jest to zazwyczaj duży, surowy, zaogniony i krwawiący obszar skóry. Obszar ten staje się wilgotny, bolesny i zaczyna się rozprzestrzeniać z powodu ciągłego lizania i żucia.

HotSpot dog

 

Co powoduje powstawanie hot spotów u psów?

Hot spoty u psów są zwykle spowodowane przez żucie, lizanie i drapanie dotkniętego obszaru. Ten uraz skóry psa powoduje stan zapalny, a nawet wtórne zakażenia.

 

W ten sposób powstaje nieustanny cykl swędzenia i drapania, ponieważ infekcja bakteryjna jest kolejnym czynnikiem drażniącym. Z tego powodu każdy stan, który powoduje swędzenie u psa, może prowadzić do powstania hot spotów. Niektóre z najczęstszych schorzeń to:

 

 

 • Choroba woreczka odbytu,
 • Atopowe zapalenie skóry,
 • Zabrudzona lub zmatowiona sierść,
 • Kontakt z substancjami drażniącymi,
 • Infekcje ucha,
 • Zapalenie skóry z alergii na pchły,
 • Alergie pokarmowe,
 • Wilgoć uwięziona w sierści podczas pływania lub kąpieli,
 • Pasożyty,
 • Infekcje skóry,
 • Niepokój, stres lub nuda powodujące nadmierne lizanie,

 

Wiele z tych schorzeń to problemy przewlekłe, które wymagają odpowiedniego postępowania, w przeciwnym razie mogą prowadzić do nawracających hot spotów. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o wszelkich problemach, które mogą być przyczyną powstawania hot spotów, aby znaleźć najlepszy sposób leczenia.

 

 

Diagnozowanie hot spotów.

Lekarz weterynarii często może zdiagnozować hot spot po prostu oglądając zranione miejsce, ponieważ są one dość charakterystyczne.

 

Może on pobrać próbki — na przykład za pomocą wacika lub szkiełka przyłożonego do skóry — lub nawet zalecić biopsję, szczególnie jeśli obszar nie wygląda jak hot spot i chce wykluczyć inne choroby. Mogą również zalecić zbadanie przyczyny, takiej jak pchły, infekcje ucha lub alergie — czegoś, co mogło spowodować pierwotne swędzenie.

 

Może to obejmować dokładniejsze zbadanie uszu i przewodu słuchowego, wyczesanie w poszukiwaniu pcheł, a nawet pobranie krwi w celu zbadania alergii. Większość przypadków jest jednak łatwa do zdiagnozowania i leczenia.

 

 

Przeczytaj też:Jak schłodzić przegrzanego psa?

 

 

Jak leczyć hot spoty u psa:

 

1. Przycinanie włosów wokół.

Ostrożnie przyciąć włosy wokół dotkniętego obszaru za pomocą maszynki do strzyżenia lub nożyczek. Twój szczeniak może się przestraszyć lub wzdrygnąć się, gdy przycinasz wokół obszaru bólu, więc pomocna może być druga osoba, która przytrzyma i pocieszy go podczas przycinania.

 

Możesz również zwrócić się o profesjonalną pomoc, jeśli potrzebujesz pomocy, aby bezpiecznie usunąć włosy.

 

 

2. Czyszczenie obszaru.

Wyczyść miejsce dotknięte chorobą produktem o odpowiednim pH, aby nie sprawiać psu więcej bólu lub dyskomfortu. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, użyj produktu, który został opracowany specjalnie do leczenia hot spotów.

 

 

3. Łagodzenie hot spotów.

Po oczyszczeniu miejsca przyłóż chłodną ściereczkę lub kompres, aby złagodzić podrażnienia, a następnie wytrzyj je do sucha.

 

 

4. Leczenie hot spotów.

Po wysuszeniu, aby wyleczyć hot spot, zacznij od zastosowania miejscowego preparatu na hot spocie, który ochroni i złagodzi długotrwałe podrażnienia. Kontynuuj stosowanie tego preparatu 3-4 razy dziennie i staraj się monitorować, jak często twoje zwierzę liże lub drapie ten obszar.

 

Jeśli zwierzę nadal będzie nadmiernie lizać, konieczne może być zastosowanie obroży elektronicznej lub plastikowego stożka.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak dbać o zęby psa?

 

5. Dalsza opieka.

Czas gojenia się hot spota u psa trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Codziennie należy czyścić i sprawdzać dotknięty obszar. Jeżeli stan się pogarsza lub nie widać poprawy w ciągu kilku dni, lub w skrajnych przypadkach, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu dalszego leczenia, np. antybiotykami.

 

Regularne szczotkowanie i kąpanie psa, zwłaszcza w miesiącach letnich, pomoże usunąć alergeny i substancje drażniące ze skóry i sierści oraz zapobiegnie powstawaniu hot spotów. Aby zapewnić psu jak najzdrowszą czystość, stosuj szampon, który jest odpowiednio dobrany do rodzaju sierści psa i ma zrównoważone pH dla optymalnego zdrowia skóry.

 

 

Czy hot spot u psów mogą zniknąć same z siebie?

Niestety, hot spot nie zniknie sam z siebie, zwłaszcza że psy mają problem z pozostawieniem podrażnionej skóry w spokoju.

 

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, więc postaraj się, aby twój pies nie miał hot spotów, regularnie go pielęgnując i podając mu aktualne leki na pchły i kleszcze. Jeśli twój pies lubi pływać, postaraj się, aby po wyjściu z wody był całkowicie suchy, zwłaszcza jeśli ma długą sierść lub podwójne umaszczenie.

 

 

Czy hot spot u psów jest zaraźliwy dla ludzi lub innych zwierząt?

Większość przypadków hot spotów u psów jest spowodowana przez bakterie i nie jest zaraźliwa dla innych psów i ludzi. Jeśli jednak okaże się, że przyczyną powstawania hot spotów są grzyby lub pasożyty, możliwe jest rozprzestrzenienie się choroby na inne psy i ludzi.

 

Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, aby mógł on pobrać próbkę i wykonać posiew w celu zidentyfikowania przyczyny powstawania hot spotu.

 

 

Jak zapobiegać powstawaniu hot spotów u psów?

Możesz zapobiegać powstawaniu hot spotów u psów poprzez utrzymywanie właściwej higieny i rutynową pielęgnację, leczenie infekcji skórnych, zapobieganie pasożytom i leczenie alergii.

 

Dodatkowo, jeśli twój pies często pływa lub jest kąpany, upewnij się, że jego sierść jest całkowicie wysuszona, w przeciwnym razie zmatowione futro będzie zatrzymywać wodę, co stwarza idealne warunki do powstawania hot spotów.

 

Innym sposobem zapobiegania hot spotom u psów jest stosowanie uzupełniających kwasów tłuszczowych, które mają właściwości przeciwzapalne i budują zdrową barierę skórną.

 

Olej rybny jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych, ponieważ jest pełen kwasów tłuszczowych omega-3. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii, aby uzyskać więcej porad na temat suplementów i właściwego dawkowania dla twojego psa.

 

Jeśli nuda lub stres są przyczyną problemu z lizaniem u twojego psa, warto zwiększyć ilość codziennych ćwiczeń lub zapewnić mu zabawki logiczne, które stymulują go umysłowo. To dodatkowe urozmaicenie powinno pomóc ograniczyć lizanie u twojego psa.

Hot Spots In Dogs: Natural Home Remedies

 

 

Przeczytaj też:Jak pomóc psu w sylwestra?

 

Co zrobi weterynarz, aby wyleczyć hot spot?

W zależności od stopnia nasilenia gorących punktów większość lekarzy weterynarii będzie leczyć ten obszar za pomocą kombinacji doustnych antybiotyków, leków przeciwświądowych i obroży elektronicznej.

 

Konieczne może być zastosowanie dodatkowych leków w celu usunięcia przyczyny choroby środki przeciw pchłom, leki na alergię, leki na uszy itp.

 

Zapewniając swojemu pupilowi opiekę weterynaryjną tak szybko jak to możliwe, możesz zapobiec dalszym infekcjom.