Co to jest dieta BARF?

Jest to prosty poradnik dla użytkowników na temat diety BARF dla psów. Co to jest dieta? Co oznacza skrót BARF? Czy Twój pies powinien jeść warzywa? Jest tak wiele mylących i sprzecznych informacji, więc chcieliśmy przedstawić Ci prosty poradnik – wprowadzenie do BARF.

 

 

Co to jest dieta BARF?

Dieta BARF jest popularnym rodzajem surowej diety dla psów, która składa się ze świeżego, niegotowanego mięsa, kości, owoców, warzyw, a czasem ziół, nabiału, pełnych ziaren, minerałów i suplementów.

 

Diety surowej karmy dla psów zawierają więcej białka niż większość komercyjnych karm dla zwierząt. Pomijają one również wszystkie przetworzone mięso, produkty i zboża wspólne dla wielu komercyjnych karm dla psów. Przejście na surowe jedzenie może znacznie poprawić zdrowie Twojego psa, od rozwiązania problemów trawiennych do zmniejszenia alergii, aby pomóc zwierzęciu utrzymać idealną wagę.

 

Diety surowej żywności naśladują dietę, którą psy jadły w środowisku naturalnym, zanim zostały udomowione. Australijski weterynarz Ian Billinghurst pomógł spopularyzować surowe diety dla zwierząt domowych w swojej bestsellerowej książce z 1993 roku. Od tego czasu dieta ta stale zyskuje poparcie lekarzy weterynarii, ekspertów ds. żywienia i właścicieli zwierząt na całym świecie.

 

 

Jakie są korzyści z diety BARF?

 • Poprawa stolca,
 • Poprawa skóry i sierści,
 • Ulga w alergiach,
 • Poprawa zdrowia jamy ustnej,
 • Zwiększenie energii,
 • Mniej stanów zapalnych,
 • Zarządzanie wagą,
 • Lepsze trawienie,
 • Zmniejszone ryzyko chorób,
 • Mniej wizyt u weterynarza.

 

surowe mieso

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy się trzęsą?

 

 BARF surowa żywność:

Jedną z rzeczy, które można zauważyć, jest to, że surowe mięso w BARF nie oznacza, że wszystko jest rzeczywiście surowe. Może być łatwiej myśleć o surowe w tym przypadku jako znaczenie nieprzetworzone, a nie nieugotowane np. Istnieją dziesiątki może nawet setki przepisów online na domowe posiłki BARF dla Twojego psa, ale prawie wszystkie zawierają jakąś kombinację tych samych składników.

 

Ponadto, komercyjnie dostępne karmy BARF, są zazwyczaj tylko pakowane puszki lub torebki, które zawierają minimalnie przetworzone kombinacje następujących pokarmów, jak również.

 

Niegotowane kurczaka, wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny, indyka lub innych mięs Niegotowane kości, lub pył kostny Tłuczone, pokrojone w kostkę, tarte, lub soku warzyw i niektórych owoców, zwłaszcza słodkie ziemniaki, rzepa, marchew, szpinak, kalafior, brzoskwinie, jabłka, groch, brokuły i inne. Niektóre z nich, takie jak słodkie ziemniaki i rzepa, są gotowane, a następnie przecierane. Jajka na twardo Ziarna słonecznika Suplementy odżywcze, takie jak witaminy B i E, cynk i probiotyki.

 

 

Czy karma dla psów 80:10:10 to BARF?

Dieta BARF dla psów polega na karmieniu Twojego pupila surowym mięsem, organami i kośćmi. 80:10:10 odnosi się do proporcji, w jakiej powinny być one obecne w diecie – 80% mięsa, 10% mięsa z organów i 10% kości.

 

Innym ważnym punktem do odnotowania jest to, że niektóre stosunkowo nowsze rasy są tak wyewoluowane z ich wilczych przodków, że mogą zmagać się z większymi ilościami kości, Buldog Francuski jest jednym z nich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

braf dla psa

 

Czy surowa karma dla psa jest bezpieczna?

Surowa dieta dla psów jest z pewnością bezpieczna, biorąc pod uwagę wszelkie naturalne alergie, jakie może mieć Twój pies. Na przykład, niektóre psy husky cierpią na alergię na kurczaka. Nie jest to naturalna alergia, ale taka, która rozwinęła się z czasem ze względu na zawartość wielu składników karmy.

 

Podczas gdy alergia może mieć nienaturalne podłoże, więc chcesz uniknąć karmienia surowego kurczaka dla psa.

 

 

Ale uważaj na kości.

Najbardziej niebezpieczną częścią diety surowej karmy dla psów są kości. Bez względu na to, jakiej rasy jesteś właścicielem, trzeba będzie pamiętać o wielkości kości w surowego mięsa, które karmisz.

 

Na przykład, jeśli dodajesz kurczaka do diety surowej żywności, może chcesz usunąć kości kurczaka, jeśli masz mniejszego psa. Jest to ryzyko zagrożenie zadławienia dla mniejszych psów.

 

 

 

Przeczytaj też:Foksterier rasa, charakter, wygląd, waga.

 

Czy psy mogą jeść surowe mięso?

W rzeczywistości robią to o wiele lepiej niż my. To dlatego, że są one naturalnymi drapieżnikami. Są drapieżnikami, które zostały zaprojektowane do jedzenia surowego mięsa i wiele więcej. Jednym z największych błędów, jakie może popełnić właściciel psa, jest karmienie go wyłącznie suchą karmą.

 

Czy kiedykolwiek obserwowałeś psa, który gonił inne zwierzę i musiałeś go przywołać, aby uratować zdobycz? Co zrobiłby pies, gdybyś go nie przywołał?

 

Złapałby, zabił i zjadł ofiarę. Jest to dla nich naturalne i całkowicie zdrowe. W rzeczywistości prawdopodobnie zauważylibyście, że ich stolec był bardziej zdrowy później tego dnia, jest to brutalne, ale prawdziwe.

 

mieso i kosc

Czy surowa dieta dla psa naprawdę działa?

Karmienie surową dietom psa działa na wielu poziomach. Od poprawy trawienia do zmniejszenia objawów alergii. Prosty akt przejścia na naturalną dietę może być największą różnicą, jaką kiedykolwiek zrobisz w życiu twojego psa.

 

Oprócz korzyści dla ich życia przyniesie ona również korzyści dla Ciebie, dzięki czemu żywienie będzie szybkie i łatwe, a rachunki za usługi weterynaryjne zmniejszą się dzięki tej diecie.

 

 

Czym jest dieta przodków dla psów?

Patrzy na to, jak przodkowie psów żywili się i ewoluowali, starając się naśladować to tak, aby było to odpowiednie dla gatunku. Powszechną analogią byłoby to, że musisz znać swój silnik, aby móc wlać do niego odpowiednie paliwo.

 

Dieta przodków opiera się na fakcie, że psy są zarówno mięsożercami, opracowane z wilków, jak i są padlinożercami i jako takie, muszą jeść mięso lub przynajmniej diety opartej na białku.

 

 

Co to jest dieta cała zdobycz?

To jest to, co jest napisane na puszce. Oznacza to karmienie psa surową zdobyczą, zasadniczo tym, co zjadłby w naturze; całą tuszą i praktycznie niczym innym. System wierzeń za tym jest to, że psy wyewoluowały z wilków, co jest faktem bezspornym.

 

Uważa, że są one źle przystosowane do trawienia warzyw i owoców, a jeśli to robią, to ma negatywny ładunek na trzustce, który może spowodować zapalenie trzustki lub inne paskudne warunki.

 

 

Warzywa i owoce nie są potrzebne do uzyskania składników odżywczych.

Chociaż słuszne jest stwierdzenie, że warzywa i owoce nie są potrzebne do uzyskania niezbędnych składników odżywczych, odgrywają one korzystną rolę w surowej diecie. Warzywa i owoce dostarczają węglowodanów, które mogą być wykorzystane jako źródło energii, jak również błonnika, który wspomaga syntezę witaminy K i zdrowie jelita grubego.

 

Warzywa okazują się przydatne przy uzupełnianiu zapotrzebowania na składniki odżywcze w pewnych sytuacjach. Warzywa liściaste są bogate w magnez, który jest składnikiem odżywczym często niedoborowym w dietach.

 

Dodatkowo specyficzne diety z ograniczeniami składników mogą wymagać polegania na składnikach roślinnych w celu uzupełnienia braków odżywczych. W których nie podaje się mięsa organicznego. Dlatego też stosowanie składników roślinnych jest uzasadnione w celu stworzenia kompletnej i zbilansowanej diety.

 

 

Potrzeby Twojego psa na surowej diecie?

Zanim przystąpisz do opracowywania receptury, musisz upewnić się, że wiesz, czego Twój pies potrzebuje w swojej diecie. Poza podstawowymi wymaganiami żywieniowymi Twojego psa, przy opracowywaniu receptury należy wziąć pod uwagę jego wiek, wagę, poziom aktywności oraz wszelkie okoliczności łagodzące.

 

Na ilość podawanej karmy i wybrane składniki mogą mieć wpływ specyficzne potrzeby Twojego psa.

 

pies sie oblizuje

Wiek twojego Psa.

Wiek psa ma wpływ na ilość podawanej karmy, ale może również wskazywać na zapotrzebowanie na różne poziomy tłuszczu, kwasów tłuszczowych i wielu innych niezbędnych składników odżywczych. Na przykład, szczenię będzie wymagało więcej kalorii podczas fazy wzrostu oraz więcej kwasów tłuszczowych omega DHA i EPA w celu wsparcia rozwoju poznawczego.

 

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas przygotowywania domowej karmy dla psów jest ich struktura kostna. Wszystkie psy potrzebują zarówno wapnia, jak i fosforu, aby wspierać swoje kości, a także inne układy w organizmie. Typowy stosunek wapnia do fosforu dla dorosłych psów wynosi 1:1.

 

W okresie wzrostu szczenięta mają wyższe zapotrzebowanie na wapń i fosfor — nawet trzykrotnie w porównaniu z dorosłymi. Szczenięta ras dużych potrzebują szczególnie dostosowanej proporcji, 1,2:1, aby wspierać rozwój kości. Mięso zawiera więcej fosforu niż wapnia, więc aby osiągnąć prawidłowe proporcje w diecie może być konieczne dodanie kości lub innej naturalnej formy wapnia.

 

Stosując domową dietę, można z czasem zbilansować te ważne składniki odżywcze. Podawanie dodatkowych kości, mięsa lub organów może uzupełnić niektóre z tych istotnych składników odżywczych bez nadmiernego komplikowania codziennych przepisów.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile waży pies? Tabelka wagi psów według rasy

 

Warunki zdrowotne.

Psy cierpiące na pewne choroby, takie jak cukrzyca, zespół nieszczelnego jelita lub inne schorzenia, które wpływają na trawienie, mogą potrzebować innego formatu surowej karmy. Usunięcie węglowodanów lub cukrowych składników może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi i zmniejszyć ilość szkodliwych bakterii w ich przewodzie pokarmowym.

 

Domowa dieta surowa daje Ci pełną kontrolę nad tym, co trafia do organizmu Twojego psa. Możesz unikać problematycznych składników, a także monitorować i dostosowywać dietę na bieżąco.

Żywienie psów dietą BARF, dr Joanna Zarzyńska

 

Czy powinienem przestawić psa na dietę BARF?

Rosnąca liczba rodziców zwierząt domowych właśnie to robi. Troszczysz się o swojego psa i chcesz dla niego jak najlepiej, aby miał długie, zdrowe życie z Twoją rodziną. Dlatego tak bardzo zależy Ci na tym, co Twój pies je.

Ale, podczas gdy ty możesz mieć pewne obawy przed karmieniem psa mocno przetworzoną karmą, która schodzi z linii montażowej fabryki, wielu weterynarzy ma bardzo poważne obawy co do diet BARF.

 

Z tego powodu, przed podjęciem decyzji tak ważne, upewnij się, aby zbadać obie strony tematu, jeśli chodzi o BARF, a następnie porozmawiać z lekarza weterynarii. W końcu twój weterynarz chce tego samego co ty — zdrowego, szczęśliwego psa.

 

 

Jak przygotować dietę BARF dla psów?

Surowe jedzenie nie przyniesie Twojemu psu wiele dobrego, jeśli nie przygotujesz go odpowiednio. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych praktyk, które zapewnią Twojemu pupilowi najbezpieczniejszą i najbardziej pożywną surową dietę:

 

 • Wprowadzaj dietę powoli. Przestawienie psa na surową dietę z dnia na dzień może spowodować problemy trawienne. Zamiast tego stopniowo wprowadzaj surowe mięso i inne składniki do diety z biegiem czasu.
 • Zachowaj zwykły harmonogram karmienia Twojego psa. Jeśli karmiłeś psa raz dziennie przed przejściem na dietę surową, karm go teraz raz dziennie. Jeśli Twój pies jadł dwa razy dziennie przed przejściem na dietę surową, trzymaj się tej rutyny karmienia.
 • Waż porcje. Zdrowe, dorosłe psy powinny zjadać dwa do trzech procent swojej wagi ciała w postaci surowej karmy dziennie nie na posiłek. Jeśli pies szybko przybiera lub traci na wadze, może zaistnieć konieczność niewielkiego dostosowania porcji.
 • Podawaj całe kawałki mięsa. Zamiast kroić mięso na kawałki, podawaj psu większe, całe kawałki mięsa. Dzięki temu, że pies sam będzie musiał rozrywać mięso, łatwiej będzie mu utrzymać czyste zęby. Jeśli jednak masz psy małych ras, pokrój karmę na kawałki.
 • Prawidłowo przygotowuj owoce i warzywa. Pure, gotuj na parze lub fermentuj świeże owoce i warzywa, aby Twój pies mógł odpowiednio przyswoić ich składniki odżywcze. Psy nie mają niezbędnych zębów, struktury szczęki i enzymów ślinowych, aby rozpocząć trawienie pokarmów roślinnych w jamie ustnej tak jak my.
 • Ogranicz spożycie tłuszczu. Nadmierne spożywanie tłuszczu może być trudne dla układu trawiennego psa. Trzymaj się chudego mięsa i nieprzetworzonej żywności najlepiej jak potrafisz.
 • Ogranicz skrobię. Surowa dieta może zawierać niektóre warzywa i zboża zawierające skrobię, takie jak ziemniaki i ryż. Jednak skrobia i węglowodany nie powinny dominować w diecie Twojego psa.
 • Pamiętaj o wapniu. Upewnij się, że w diecie Twojego psa znajduje się wystarczająca ilość źródeł wapnia. Wiele białek i warzyw jest bogatych w wapń. Możesz również włączyć do diety swojego psa skorupki jaj, aby dostarczyć mu dodatkowego wapnia.
 • Przechowuj prawidłowo. Przechowuj mięso szczelnie zamknięte w zamrażarce, aż będzie gotowe do rozmrożenia lub użycia. Rozmrażaj w małych ilościach, aby uniknąć zbyt długiego przetrzymywania surowego mięsa w lodówce i ryzyka rozwoju bakterii.
 • Trzymaj się diety. U niektórych psów objawy zewnętrzne, takie jak swędzenie skóry i matowa sierść, pogorszą się tymczasowo na diecie surowej, zanim ulegną poprawie w miarę detoksykacji organizmu psa i poprawy ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia. Aby w pełni wykorzystać zalety karmy, daj jej szansę zadziałać.
 • Monitoruj stolec swojego psa. Małe i twarde odchody są idealne. Miękki stolec może wskazywać na konieczność dostosowania składników nowej diety Twojego psa.
 • Skonsultuj się z holistycznym lekarzem weterynarii. Aby uzyskać najlepsze wyniki, współpracuj z holistycznym weterynarzem podczas przechodzenia psa na dietę surową. Zaangażowanie zwierzęcia jest szczególnie ważne, jeśli Twój pies cierpi na przewlekłą chorobę.