Co powoduje świerzb u psów?

Brzmi to niepokojąco, gdy pies przechodzi obok ze świerzb, wyglądając na obdartego, niezadbanego i wściekłego. Cóż, ty też byłbyś zły i wściekły, gdyby malutkie roztocza spowodowały u ciebie utratę włosów i silne swędzenie. Na szczęście świerzb nie jest tak straszny, jak mogłeś usłyszeć, i jest łatwy do wyleczenia.

 

 

Czym jest świerzb u psa?

Świerzb, zwany również świerzbem u psów, jest wywoływany przez roztocza, wysoce zakaźnego pasożyta skóry. Roztocza zagnieżdżają się w skórze i powodują silne swędzenie, które może prowadzić do powstawania strupów i wypadania sierści. Jest to pasożyt nie sezonowy, występujący u psów w każdym wieku i każdej rasy.

 

 

Co powoduje świerzb u psów?

Sarkoidoza jest wywoływana przez pasożytniczego roztocza Sarcoptes scabiei, który zagrzebuje się tuż pod powierzchnią skóry. Ważne jest, aby nie mylić skazy świerzb ze świerzb, która jest wywoływana przez inne pasożytnicze roztocze.

pies lezy na lisciach

 

 

Przeczytaj też:Pchły u psa.

 

 

Objawy świerzbu u psów.

Objawy świerzbu zazwyczaj zaczynają się od nagłego, intensywnego świądu. Jeśli zauważysz, że twój zwierzak doświadcza epizodów ostrego, silnego świądu, będziesz chciał natychmiast zabrać go do weterynarza. Świerzb może być przenoszony na inne zwierzęta i ludzi w gospodarstwie domowym.

 

Chociaż świerzbowiec psi nie może zakończyć cyklu życiowego na człowieku, będzie on powodował intensywne swędzenie przez około 5 dni, aż do śmierci.

 

 

 • Niekontrolowane drapanie się, najprawdopodobniej związane z wrażliwością na odchody i ślinę roztoczy.
 • Czerwona skóra lub wysypka.
 • Zapalenie skóry.
 • Wypadanie włosów łysienie, które może być najpierw zauważone na nogach i brzuchu.
 • Samookaleczenie.
 • Krwawienie.
 • Małe zgrubienia, które przekształcają się w ropiejące owrzodzenia.
 • Może pojawić się nieprzyjemny zapach spowodowany owrzodzeniami.
 • Owrzodzenia występują głównie na brzuchu, nogach, uszach, klatce piersiowej i łokciach.
 • Pogrubienie skóry z powodu uszkodzenia.
 • Mogą pojawić się wtórne owrzodzenia bakteryjne lub drożdżakowe.
 • Jeśli nie jest leczone, świerzb rozprzestrzeni się na całe ciało.
 • Ciężko zainfekowane psy mogą stracić apetyt i zacząć tracić na wadze.

 

 

Rodzaje:

 • Świerzb roztocza ma cykl życia, który jest spędzony w całości na psa i trwa nie więcej niż 21 dni.
 • Dorosłe samice zagrzebują się w skórze, tworząc tunel, w którym składają kilka jaj dziennie przez okres do 3 tygodni.
 • Jaja wykluwają się w ciągu 5 dni.
 • Larwy przechodzą cykl przepoczwarzania.
 • Nimfy dojrzewają do postaci dorosłych.
 • Dorosłe osobniki kopulują na skórze, a samica zagrzebuje się w niej, aby złożyć jaja.

 

 

 

Przeczytaj też:Co to jest ślinotok u psa?

 

Czy świerzb może być szkodliwy dla ludzi?

Świerzb jest chorobą odzwierzęcą, może być przenoszony ze zwierząt na ludzi, dlatego u właścicieli zwierząt, którzy mają bliski kontakt ze swoimi psami, może pojawić się swędząca wysypka. Jednak po wyleczeniu psa objawy zwykle ustępują.

 

 

Możliwości leczenia świerzbu.

Chociaż roztocze jest bardzo trudne do znalezienia, na szczęście zazwyczaj bardzo dobrze reaguje na leczenie. Dostępnych jest kilka różnych opcji leczenia. Czasami, aby uzyskać optymalne wyniki, musimy wypróbować więcej niż jedną metodę leczenia.

 

Ponieważ roztocze jest zaraźliwe dla innych psów, nie powinieneś pozwalać swojemu psu bawić się z innymi psami do czasu zakończenia leczenia. Jeżeli pies ma częsty kontakt z innymi psami, powinien zostać poddany leczeniu, nawet jeżeli nie występują u niego objawy.

 

woda i pies

 

 

Przeczytaj też:Co to jest szkolenie psa za pomocą klikera?

 

Roztocze jest łagodnym zakaźnie dla ludzi.

U niewielkiej liczby osób 10-20% może pojawić się czerwona wysypka na przedramionach, kostkach lub w pasie. Wysypka ta ustąpi po wyleczeniu Twojego zwierzęcia. Jeśli jednak odczuwasz dyskomfort z powodu swędzenia, skonsultuj się z lekarzem. U ludzi może rozwinąć się własna, unikalna forma świerzbu, która jest przenoszona przez bliski kontakt między osobami. Ludzie są ślepym zaułkiem dla roztoczy świerzbowca psiego.

 

Roztocza nie rozmnażają się i nie powodują aktywnego zakażenia. W przypadku, gdy ludzie zarażą się świerzbem od innej osoby, przypadki te będą wymagały leczenia przepisanego przez lekarza.

 

Ponieważ roztocza świerzbowca nie przeżywają zbyt dobrze w środowisku, nie jest konieczne gruntowne odkażanie domu. Jednak każda pościel lub koc, który jest używany przez zwierzę do spania, powinien być wyprany w gorącej wodzie z detergentem. Można również wyczyścić meble, na których pies spędza dużo czasu. Możliwe jest ponowne zarażenie się świerzbem, ale zazwyczaj nie wynika to z braku leczenia w domu. To jest po prostu powszechnie obecne w świecie psa.

 

Chociaż psy ze świerzbem są jednymi z najbardziej dotkniętych psów, które widzimy, zazwyczaj całkowicie wracają do zdrowia dzięki leczeniu roztoczy, jak również wszelkich infekcji, które mogły się rozwinąć.