Co ile pies ma cieczkę?

Samica psa osiąga dojrzałość płciową w wieku około sześciu miesięcy. Etap cyklu, w którym jest ona podatna na krycie, nazywany jest estrus, czyli ruja. Podczas tego etapu następuje wzrost poziomu estrogenów, a następnie gwałtowny spadek i wtedy jajniki uwalniają jaja.

 

Chociaż sześć miesięcy życia to średni wiek pierwszej rui u psa, może się on znacznie różnić. Niektóre psy mogą mieć ruję już w wieku czterech miesięcy, podczas gdy większe rasy mogą mieć nawet dwa lata przed pierwszą rują.

 

 

Co ile pies ma cieczkę?

U większości psów ruja występuje dwa razy w roku, czyli mniej więcej co sześć miesięcy, choć odstępy te mogą być różne u poszczególnych ras i psów. Psy małych ras mogą mieć ruję trzy razy w roku, podczas gdy psy ras olbrzymich mogą mieć ruję tylko raz na 12 miesięcy.

 

 

Jak długo trwa każdy cykl?

Ruja trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. We wczesnej fazie cyklu suka może nie być otwarta na samce, chociaż niektóre z nich są otwarte przez cały czas trwania cyklu. Cykl może być krótszy lub dłuższy i będziesz wiedziała, że się skończył, kiedy jej srom powróci do normalnych rozmiarów i nie będzie już krwawienia ani wydzieliny.

 

Istnieje stosunkowo niewielkie okno, w którym pies jest najbardziej płodny podczas cyklu rui; może się ono rozpocząć około dziewięciu lub dziesięć dni po wystąpieniu rui i trwać około pięciu dni. Jednakże może ona zajść w ciążę do końca cyklu.

 

legowisko dla suki w ciazy

Kiedy należy spodziewać się pierwszej rui u mojego psa?

Wiek wystąpienia pierwszej rui u psa różni się znacznie w zależności od rasy. Rasy małe mogą mieć pierwszą ruję już w wieku czterech miesięcy, podczas gdy rasy duże i olbrzymie mogą mieć nawet dwa lata, zanim doświadczą pierwszej rui. Średnio, u większości psów pierwszy cykl rui występuje pomiędzy szóstym a piętnastym miesiącem życia.

 

 

Czy psy źle się czują podczas rui?

Cykl rui u suki ma objawy porównywalne do cyklu menstruacyjnego kobiety, dlatego twój pies może łatwo poczuć się niekomfortowo.

 

W tym okresie suka może doświadczać skurczów i łagodnego bólu. Samica, podobnie jak w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego, może stać się nadwrażliwa, stając się nieco sporna w stosunku do otaczających ją ludzi i innych zwierząt.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak długo trwa ciąża u psa?

 

Jakie objawy wskazują, że mój pies ma ruję?

Im bardziej jesteś świadomy cyklu rujowego swojego psa, tym bardziej będziesz przygotowany na zmiany fizyczne i behawioralne, które mogą wystąpić podczas rui. Podczas każdej fazy cyklu rui, możesz zauważyć różne zmiany, które mogą obejmować siedem poniższych objawów:

 

 • Spuchnięty srom,
 • Krwawa lub słomkowa wydzielina ze sromu,
 • Wrażliwość na psy płci męskiej,
 • Nadmierne lizanie okolicy genitaliów,
 • Niespokojne, nerwowe lub agresywne zachowanie,
 • Częstsze oddawanie moczu,
 • Zmiana pozycji ogona,
 • Na podstawie wyglądu fizycznego i zachowania suki możesz określić, w której fazie cyklu rui się ona znajduje.

 

szczeniak szuka cycka suki

Czy jest to problem na całe życie?

Po rozpoczęciu rui może minąć trochę czasu, zanim cykl stanie się regularny. U niektórych psów może to trwać nawet do osiemnastu miesięcy, aż cykl stanie się regularny. Dobrym pomysłem jest prowadzenie zapisów w tych pierwszych dniach. Kiedy już to nastąpi, przeciętna częstotliwość jest mniej więcej co sześć miesięcy. U mniejszych ras ruja może występować częściej, nawet 3-4 razy w roku.

 

Większe psy, takie jak bernardyny i gończe mogą mieć ruję co 12-18 miesięcy. W przeciwieństwie do ludzi suki doświadczają rui przez całe swoje życie, chociaż czas pomiędzy cyklami będzie się wydłużał.

 

Z wyjątkiem hodowców psów czystej krwi, większość właścicieli decyduje się na kastrację swoich suczek przed pierwszą rują. Zmniejsza to ryzyko zachorowania na raka sutka i inne schorzenia. Eliminuje to również możliwość pojawienia się niechcianych miotów.

 

 

Przeczytaj też:Czy komary gryzą psy?

 

 

W jakim wieku należy wykonać zabieg kastracji psa?

Chociaż lekarze weterynarii zwykli zalecać kastrację psa już w wieku czterech miesięcy, aby upewnić się, że nigdy nie wystąpi u niego cykl rui i zapobiec rakowi gruczołu sutkowego, aktualne badania skłaniają się ku temu, aby pozwolić psom ras dużych i olbrzymich urosnąć przed usunięciem hormonów niezbędnych do rozwoju kośćca.

 

Przed podjęciem decyzji o tym, jaki wiek jest odpowiedni do wykonania zabiegu kastracji psa, należy omówić z lekarzem weterynarii kwestie zdrowotne.

 

 

Co robić, gdy mój pies dostaje miesiączkę?

Kiedy twój pies jest w rui, masz dwa główne zmartwienia: uwagę na samce psów i krew. Po pierwsze musisz odizolować swojego psa i trzymać go z dala od wszystkich niewykastrowanych samców, nawet tych, które są z nim spokrewnione. Ponadto zawsze trzymaj ją na smyczy, kiedy wychodzisz z domu i nigdy nie zostawiaj jej samej na zewnątrz, nawet jeśli masz ogrodzone podwórko.

 

Drugim problemem podczas rui jest krwawienie. Aby zapanować nad bałaganem, masz kilka możliwości: możesz albo ograniczyć jej dostęp do miejsc w domu, które są łatwe do czyszczenia, takich jak pralnia i łazienka.

 

Możesz również zamykać ją w klatce na krótkie okresy czasu. Na koniec możesz też spróbować użyć pieluch. Są one łatwym sposobem na ograniczenie bałaganu bez ograniczania miejsca, w którym pies może przebywać w domu.

 

Podsumowując, opieka nad psem w okresie rui jest trudna. Musisz zwracać uwagę na jej potrzeby fizyczne i psychiczne, dawać jej dużo czułości, ale także mieć świadomość, że może być drażliwa. Najprostszym sposobem, aby całkowicie zrezygnować z radzenia sobie z estrus jest kastracja psa!

 

 

Jakie są cztery fazy cyklu rui u psów?

Cztery fazy cyklu rui u psa to: proestrus, estrus, diestrus i anestrus.

 

Proestrus.

Proestrus jest pierwszą częścią okresu rui, w której organizm psa przygotowuje się do krycia. Faza ta trwa zazwyczaj około 9 dni. Jej srom puchnie i możesz zauważyć wydzielinę o krwistym zabarwieniu. Twój pies może również trzymać ogon blisko ciała i zachowywać się bardziej przylegle do ciebie niż zwykle.

 

Na tym etapie cyklu rujowego, twój pies zaczyna przyciągać uwagę samców, ale nie jest na nich otwarta i może warczeć lub gryźć, jeśli będą próbowali ją dosiadać.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak przekonać rodziców na psa?

 

Estrus.

Estrus jest fazą godową i trwa zazwyczaj około dziewięciu dni. W tym czasie jej wydzielina staje się mniej krwawa. Samice będą przyciągać i akceptować samców, a owulacja nastąpi dwa do trzech dni po kryciu. Twoje futrzane maleństwo prawdopodobnie oznaczy swoim moczem miejsca w twoim domu lub na zewnątrz.

 

Jest to sygnał, że jest ona gotowa do rozmnażania. Jeśli w pobliżu znajduje się niewykastrowany samiec, twoja suczka prawdopodobnie zaprezentuje mu się w celu krycia.

 

 

Diestrus.

Ta faza pojawia się bezpośrednio po fazie rui i trwa około dwóch miesięcy. Ciało psa albo zajdzie w ciążę, albo powróci do stanu spoczynku. Jej srom powróci do normalnych rozmiarów, a wydzielina z pochwy zniknie.

 

 

Anestrus.

Anestrus jest fazą naprawy macicy. W tym czasie nie występują żadne zachowania seksualne ani hormonalne. Faza ta może trwać od 90 do 150 dni, zanim rozpocznie się kolejna faza proestrus.

 

 

Jak zapobiegać rui u psa?

Większość właścicieli zwierząt z wyjątkiem hodowców psów decyduje się na kastrację swoich suczek przed pierwszą rują. Niektórzy eksperci uważają, że zmniejsza to ryzyko zachorowania na raka sutka i inne schorzenia.

 

Eliminuje to również możliwość wystąpienia niechcianych miotów szczeniąt, które muszą być zabrane do schronisk lub poddane eutanazji. Kastracja psa jest jedynym sposobem na zagwarantowanie, że nie zajdzie on w ciążę.

 

The 5 Signs Of Heatstroke In Dogs That Dog Owners MUST Know

Skąd mam wiedzieć, że mój pies ma ruje?

Niezależnie od tego, czy chcesz rozmnożyć swojego psa, czy zapobiec ciąży, istnieją zauważalne oznaki, których należy szukać w odniesieniu do sromu suki, który wydaje się spuchnięty lub większy niż normalnie. Dodatkowo obrzękowi lub powiększeniu sromu towarzyszy krwawa wydzielina z pochwy. Kolor wydzieliny będzie się zmieniać w trakcie cyklu.

 

 • Początkowo wydzielina jest bardzo krwista, ale z upływem dni zaczyna się rozrzedzać, stając się wodnista i różowo-czerwona. Podczas cyklu rui niektóre suki będą oddawać mocz częściej niż zwykle.
 • Mocz suki, podczas cyklu rujowego, zawiera feromony i hormony sygnalizujące, że jest ona w rui.
 • Częste oddawanie moczu określane jako znakowanie powoduje, że pies oddaje mocz w małych ilościach na różne przedmioty w domu lub poza nim. To zachowanie znakowania jest sygnałem dla innych psów, że jest ona w stanie rozrodczym, przyciągając w ten sposób inne psy, szczególnie samce.
 • Samica, w celu wysłania znaku do pobliskich samców, będzie trzymać ogon w górze i poruszać nim z boku na bok, aby rozproszyć swój zapach i przyciągnąć samców w jej pobliżu.