Co dać psu na zatwardzenie domowe sposoby

Zaparcie u psa może rozpocząć się przypadkowo, a może zakończyć się tak nagle, jak się pojawił. Zaparcia występują u psów, gdy nie mogą one produkować normalnego stolca podczas codziennej rutyny.

 

Jeśli Twój pies ma zaparcia, będzie albo napinać się, aby wypróżnić. Jeśli uda im się wypróżnić, mogą mieć twardy jak skała stolec, co jest dla nich bardzo bolesne.

 

 

Co dać psu na zatwardzenie domowe sposoby?

Wypróbuj te sugestie po kolei, aby mieć nadzieję na wyleczenie zaparć u Twojego psa bez wywoływania przeciwnego problemu: biegunki. Zamienianie jednego problemu trawiennego na drugi nigdy nie jest dobre, więc próbuj nowych środków nie częściej niż co 12 godzin.

 

 1. Ćwiczenie: Leniwy pies może rozwinąć powolny układ trawienny, co prowadzi do zaparć. Biegaj lub baw się z psem w aportowanie, aby wymasować narządy wewnętrzne, zwiększyć przepływ krwi do okrężnicy i zachęcić psa do wypróżnienia.
 2. Woda: Odwodnienie jest najczęstszą przyczyną zaparć. Upewnij się, że Twój pupil ma dostęp do czystej wody przez cały czas, aby pomóc zapobiec temu problemowi trawiennemu.
 3. Karma dla psów w puszkach: Dodatkowa wilgoć w karmie dla psów w puszkach może być wszystkim, czego potrzebuje Twój szczeniak, aby rozluźnić swoje wnętrzności. Podawaj mu karmę z puszki przez dwa dni, a następnie wróć do suchej. Jeśli problem powróci, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie zmiany diety psa na stałe.
 4. Dynia: Większość psów uwielbia smak wilgotnej, wysokowłóknistej dyni. Pamiętaj, aby wybrać pure z dyni w puszce, a nie nadzienie do ciasta dyniowego. Wymieszaj odrobinę z karmą psa, aby zapobiec lub wyleczyć zaparcia.
 5. Otręby pszenne i owsiane: Dodaj niewielką ilość otrąb do karmy swojego psa. Podobnie jak w przypadku dyni, otręby mogą zapobiegać zaparciom. Po prostu zapytaj swojego weterynarza o poradę dotyczącą ilości, jaką należy podawać psu.
 6. Mleko: Mała miska mleka krowiego lub koziego działa jako świetny środek przeczyszczający dla psów.
 7. Sos: Gotowy sos w puszce może pomóc złagodzić zaparcia. Tylko kilka łyżek stołowych powinno wystarczyć, aby wszystko się ruszyło.
 8. Oliwa z oliwek: Jeśli masz pod ręką oliwę z oliwek, spróbuj dodać jej odrobinę do dania Twojego psa. Uważaj, tylko aby nie przesadzić.
 9. Olej mineralny: Ten naturalny środek przeczyszczający jest skuteczny zarówno dla ludzi, jak i dla psów. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wymieszaj odrobinę z jedzeniem swojego pupila, zamiast podawać go bezpośrednio do pyska. Olej mineralny ma dziwną, śliską konsystencję i Twój pies może w końcu go wdychać, zamiast połykać. Wymieszanie oleju mineralnego z karmą zapobiega temu problemowi.
 10. Imbir i rosół: Ten domowy środek łączy w sobie właściwości zdrowotne imbiru i zawartość tłuszczu w rosole z kurczaka lub wołowiny, aby nasmarować wnętrzności psa. Idealna mieszanka składa się z 1/4 łyżeczki imbiru rozcieńczonego w 1/2 szklanki bulionu.

 

 

 

Przeczytaj też:Czkawka u szczeniaka.

 

pies nie robi kupy

Jak rozpoznać, że Twój pies ma zaparcia?

Zaparcia to nie to samo, co wieczne szukanie przez psa przytulnego miejsca do załatwienia się i owszem, istnieją sposoby, aby zachęcić psa do szybszego robienia kupy i sikania.

 

Chociaż może to być męczące zwłaszcza podczas spacerów późno w nocy, zaparcia są powodem do niepokoju, a Twój pies będzie wykazywał kilka wyraźnych oznak, że ma problemy, w tym:

 

 • Cedzenie: Zaparty pies będzie spędzał nadmierną ilość czasu w kucki i próbował się wypróżnić, z niewielkim lub żadnym skutkiem.
 • Brak kupy: Psy idealnie zrzucają psie kupy codziennie, ale pewną oznaką zatkanego futrzanego przyjaciela jest brak kupy przez 48 godzin lub dłużej.
 • Dziwne odgłosy: Ponieważ nagromadzenie moczu może być niewygodne, Twój pies może być bardziej skomlący i wokalny niż zwykle lub często sygnalizować chęć wyjścia na dwór, kiedy ma zaparcia.
 • Oznaki dyskomfortu: Jeśli Twój pies odmawia masażu brzuszka lub dziwnie się porusza, kiedy próbujesz dotknąć jego brzucha, jest to oznaka problemu. Różni się to jednak od sytuacji awaryjnych, takich jak wzdęcia, które powodują obrzęk brzucha, rechotanie, dyszenie i inne. Aby być bezpiecznym, zawsze zachowaj ostrożność i skontaktuj się z lekarzem weterynarii — zwłaszcza jeśli masz psa rasy podatnej na wzdęcia.
 • Zmniejszony apetyt lub odmowa jedzenia: Kiedy wszystko się zatrzymuje, Twój zazwyczaj szczęśliwy pies może nie być zainteresowany jedzeniem.

 

 

 

Kiedy należy skontaktować się z weterynarzem w sprawie zaparć u psa?

Ważne jest, abyś potraktował zaparcia swojego psa poważnie, zwłaszcza jeśli próbowałeś zastosować powyższe domowe sposoby i nie rozwiązały one problemu. Jeśli problem trwa dłużej niż kilka dni dobra zasada do rozważenia:

 

Jjeśli Twój pies nie wypróżnia się dłużej niż dwa dni, zawsze dzwoń do weterynarza, jeśli w stolcu jest krew, jeśli Twój pies wymiotuje, lub jeśli staje się niespokojny, problem zaparć może wskazywać na poważne problemy zdrowotne. W takich przypadkach należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii.

 

Ponadto, jeśli Twój pupil krzyczy, krzywi się lub pręży przy każdej próbie wypróżnienia, czas skorzystać z profesjonalnej pomocy weterynarza, zwłaszcza że objawy zaparcia mogą przypominać objawy związane z poważniejszymi problemami z drogami moczowymi.

 

Gdy lekarz weterynarii zbada psa, można zastosować odpowiednie leczenie, aby przynieść psu natychmiastową ulgę.

 

Czy masz jakieś domowe sposoby na zaparcia u psów, którymi chciałbyś się z nami podzielić?

 

zatwardzenie u psa

 

 

Przeczytaj też:Co to jest dieta BARF?

 

Kiedy należy się martwić o zaparcia u psa?

Sporadyczne zaparcia u psów zdarzają się, ale nie oznacza to, że są one zawsze nieszkodliwe. Jeśli Twój pies wykazuje następujące objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii:

 

 • Wymioty,
 • Letarg,
 • Wydzielina z odbytu,
 • Spuchnięty brzuch,
 • Ślinienie się,
 • Oznaki ostrego bólu, takie jak nagła agresja lub odmowa poruszania się,
 • Nawracające zaparcia,

 

Znasz swojego psa i jeśli coś wydaje się bardziej niepokojące niż kwaśny ból brzucha, powinieneś umówić się na wizytę u lekarza weterynarii.

 

 

Co jest przyczyną zaparć?

W normalnych warunkach masa kałowa przemieszcza się przez przewód pokarmowy, docierając do okrężnicy, gdzie woda i elektrolity są wchłaniane z masy. Reabsorpcja wody jest główną funkcją okrężnicy.

 

Podręczniki weterynaryjne wymieniają dziesiątki przyczyn, niektóre tak łagodne, jak brak ruchu, inne znacznie poważniejsze, jak rak. Lekarze weterynarii kategoryzują te przyczyny, na podstawie to, gdzie problem występuje wzdłuż przewodu pokarmowego. Używają słów:

 

 • Interluminal — odnoszące się do blokad wewnątrz okrężnicy.
 • Extraluminal — niedrożności pochodzące spoza okrężnicy, takie jak guzy lub złamania miednicy.
 • Wewnętrzne — choroby i uszkodzenia nerwów.

 

 

 

Przeczytaj też:Co to jest dieta BARF?

 

Niektóre z najczęstszych przyczyn zaparć u psów obejmują:

 • Dieta — podobnie jak u ludzi, problemem jest często dieta uboga w błonnik. Ponadto, w przeciwieństwie do ludzi, psy mają tendencję do zjadania rzeczy, które nie są pożywieniem, takich jak włosy, zabawki i żwirek dla kotów, co może powodować zatory i nieprawidłowe oddawanie kału. Kości, mączka kostna i inne źródła wapnia w diecie mogą przyczyniać się do powstawania zaparć.
 • Wiek — starsze psy wydają się być bardziej podatne na zaparcia.
 • Poziom aktywności — z nieznanych przyczyn, siedzący tryb życia często powoduje spowolnienie tranzytu.
 • Nowotwory przewodu pokarmowego.
 • Guzy, które zwężają obszar miednicy.
 • Problemy z gruczołami analnymi.
 • Powiększenie prostaty.
 • Odwodnienie lub zaburzenia równowagi elektrolitowej.
 • Leki, w tym opiaty, diuretyki, leki przeciwhistaminowe, niektóre leki zobojętniające, niektóre leki przeciwnowotworowe.
 • Choroby metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy i problemy z nerkami.
 • Choroby i urazy kręgosłupa.
 • Zaburzenia centralnego układu nerwowego.
 • Stres i problemy psychologiczne — coś w środowisku, co doprowadzi psa do tego, że będzie go trzymał.
 • Zaburzenia ortopedyczne, które utrudniają psu kucanie.

 

Enema in a constipated dog under sedation. Dog with fecal impaction after eating pork bones

Operacje-Medyczne zabiegi, oraz leki podawane podczas tych zabiegów, mogą powodować zaparcia. Jeśli zaobserwujesz to w okresie pooperacyjnym, skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady.