Biegunka u psa z krwią?

Wystarczy, że zwierzak ma cuchnące, luźne stolce, ale gdy są one wymieszane z jasnoczerwoną krwią lub gdy zwierzę usiłuje się wypróżnić i produkuje tylko krew — nawet najbardziej sceptyczny właściciel staje się zaniepokojony.

 

Biegunka u psa z krwią?

Do poważnych schorzeń, które mogą powodować krwawy stolec lub krwawą biegunkę należą infekcje wirusowe i bakteryjne, parwowiroza, krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, a także nowotwory. Stolec smolisty jest ciemnym, lepkim, smolistym stolcem, prawie galaretowatym.

 

Krew ta została strawiona lub połknięta, co wskazuje na problem w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

 

 

Jasnoczerwona krew w kupie psa?

Hematochezia to termin używany do opisania, gdy jest jasnoczerwona krew w kupie psa. W tym przypadku krew jest jasnoczerwony, ponieważ pochodzi z dolnej części przewodu pokarmowego okrężnicy lub odbytu i odbytnicy. Jest ona również jasnoczerwona, ponieważ nie przeszła przez cały proces trawienia i zazwyczaj wygląda świeżo, kiedy opuszcza organizm.

 

Kiedy hematochezia jest postrzegane, często towarzyszy biegunka i będzie miał czerwony-wygląd. Pies prawdopodobnie będzie chodził do toalety ze zwiększoną częstotliwością i może mieć większą objętość stolca. Konsystencja może być różna, od miękkiej, uformowanej tekstury do całkowicie płynnej.

 

Czasami uformowany stolec będzie również pokryty śluzem, a krew będzie znajdować się na zewnątrz kupy. To również wskazuje na problem z dolną częścią przewodu pokarmowego, np. Z okrężnicą.

 

 

Stolec smolisty u psów — czarna i smolista kupa.

W przypadku, gdy krew pochodzi z górnej części przewodu pokarmowego żołądka lub jelita cienkiego, będzie ona wyglądała na ciemną, prawie czarną i smolistą. Niektórzy właściciele nie są świadomi, że ciemny stolec może faktycznie oznaczać obecność krwi. Jest to tak zwana stolec smolisty.

 

Stolec smolisty u psów może wystąpić z każdym stanem, który wpływa na żołądek lub górną część jelita, w tym zapalenie, wrzody i raka. Ze Stolec smolisty, kupa psa zazwyczaj wygląda bardziej solidnie.

 

Pies robi kupę z czystą krwią.

Ważne jest również, aby pamiętać, że w niektórych przypadkach, można zobaczyć jak twój pies wydala tylko krew bez kupy. Jeśli stolec jest płynny, lub jelita są puste, krew może być wszystkim, co pochodzi z odbytu twojego psa.

 

Kasuar fg1

Co mogę podać mojemu psu na krwawą biegunkę?

Jeśli twój pies ma krwawą biegunkę, ale poza tym jest normalny i czujny, wstrzymaj się z jedzeniem na 12 do 24 godzin, a następnie podawaj mu mączną dietę przez kilka dni. Upewnienie się, że pies pije wodę jest bardziej istotne, niż nakłanianie go do jedzenia.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy ciągną na smyczy?

 

 

Czy pies może przeżyć krwawą biegunkę?

Psy z krwawą biegunką będą wyglądały na ciężko chore i, jeśli nie będą leczone, mogą umrzeć. W większości przypadków zaburzenia wydają się przebiegać w ciągu kilku dni, jeśli pies ma zapewnioną odpowiednią opiekę wspomagającą.

 

Ostra krwawa biegunka powinna być traktowana jako nagły przypadek medyczny. Jej przyczyny są często poważne lub możliwe do usunięcia, albo obie te przyczyny są zazwyczaj identyfikowane.

 

 

Jak mogę stwierdzić, że stolec lub wymiociny mojego psa są krwawe?

Jeśli wymiociny lub stolec są przesiąknięte świeżą krwią, może to wskazywać, że pochodzą one z górnej części jelita cienkiego lub żołądka. Jeśli krew jest częściowo strawiona, może pochodzić z dolnej części jelita i przypominać fusy z kawy. Mogą pojawić się objawy braku apetytu, nieprawidłowy stolec, taki jak biegunka, lub zmęczenie.

 

Jeśli krew jest świeża, może pochodzić z jelita grubego. Jeśli jest ciemna, smolista lub lepka, może pochodzić z żołądka lub górnego odcinka przewodu pokarmowego.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?

 

Dlaczego w stolcu lub wymiocinach mojego psa jest krew?

Jeśli zauważyłeś krew w stolcu lub wymiocinach swojego psa, jesteś prawdopodobnie słusznie zaniepokojony — co może być tego przyczyną? Czy powinieneś udać się na pogotowie do weterynarza?

 

Colitis: Mucus and red blood in stool

Przyczyny krwawej biegunki u psów.

Krwista biegunka zawierająca jasnoczerwoną krew nazywana jest hematochezją, natomiast stolec zawierający czarną krew określany jest jako Stolec smolisty. Hematochezia jest wynikiem krwawienia w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, natomiast Stolec smolisty rozpoczyna się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Krew, która pojawia się w stolcu ulega strawieniu i zmienia kolor na czarny, zanim pojawi się w biegunce. Krwawa biegunka obu typów może być spowodowana wieloma czynnikami:

 

 • Stres: podobnie jak u ludzi, stres może spowodować, że z jelit psa wycieka nadmiar płynu wraz z krwią z zapalenia. Jest to często określane jako stresowe zapalenie jelita grubego.
 • Pasożyty jelitowe: różne robaki i pierwotniaki, takie jak tęgoryjce i ogoniastek jelitowy, mogą powodować krwawą biegunkę. Dzieje się tak, ponieważ pasożyty te często odżywiają się i podrażniają ściany jelit.
 • Infekcje bakteryjne i wirusowe: różne infekcje, takie jak salmonella, e. Coli i parwowirus mogą powodować krwawą biegunkę.
 • Urazy: jeśli pies doznał jakiegoś urazu lub przeszedł operację przewodu pokarmowego, możliwe jest, że w jej wyniku będzie miał krwawą biegunkę.
 • Zapalenie jelit: każdy rodzaj stanu zapalnego jelit może powodować krwawą biegunkę.
 • Toksyny: spożycie trucizn lub pokarmów uznawanych za toksyczne dla psa może powodować krwawe problemy w całym organizmie, lub krwawą biegunkę w szczególności z powodu różnych skutków.
 • Problemy z gruczołami analnymi: gruczoły odbytu znajdują się po bokach odbytu i jeśli ulegną zakażeniu, uszkodzeniu lub zapaleniu, w stolcu może pojawić się krew.
 • Wysiłek przy wypróżnianiu: w przypadku, gdy pies napina się przy wypróżnianiu, może dojść do rozerwania małych naczyń krwionośnych w okolicy odbytu.
 • Rak: wiele rodzajów nowotworów może wpływać na przewód pokarmowy i niestety powodować kilka problemów, w tym krwawą biegunkę.
 • Niezdecydowanie żywieniowe: jeśli pies zje coś, czego normalnie nie je, może dojść do podrażnienia lub zapalenia jelit i krwawej biegunki.
 • Wrzody: wrzody żołądka i jelit mogą powodować biegunkę i krwawienie.
 • Ciała obce: jeśli pies zje przedmiot, który nie jest strawny, może utknąć lub spowodować uraz w przewodzie pokarmowym. Może to spowodować krwawą biegunkę.
 • Skutki uboczne leków: nierzadko leki mogą mieć skutki uboczne, a jednym z nich może być krwawa biegunka.
 • Choroby trzustki: ponieważ trzustka odgrywa ważną rolę w trawieniu, jeśli ten narząd ulegnie zapaleniu lub nie działa prawidłowo, może wystąpić krwawa biegunka.
 • Choroby wątroby: ciężka choroba wątroby może spowodować krwawą biegunkę, ponieważ wątroba nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować.
 • Niewydolność nerek: ciężka choroba nerek może powodować krwawą biegunkę.
 • Choroba addisona: choroba addisona jest rzadkim zaburzeniem endokrynologicznym, które wpływa na gruczoły nadnerczy i może powodować krwawą biegunkę u psów.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi: u niektórych psów, u których występują zaburzenia krzepnięcia krwi, może pojawić się krew w stolcu.

 

 

Jakie jest leczenie psa, który robi kupę z krwią?

Ponieważ istnieje kilka powodów, dla których pies może zrobić kupę z krwią, leczenie będzie zależało od przypuszczalnej przyczyny.

 

Po zbadaniu psa lekarz weterynarii przedstawi listę możliwych przyczyn. Może być konieczne wykonanie badań krwi, moczu i kupy, jak również zdjęć rentgenowskich lub ultrasonograficznych, aby zidentyfikować przyczynę.

 

Parvo virus in dogs

Leczenie zaburzeń przewodu pokarmowego.

W przypadku zwykłego rozstroju przewodu pokarmowego spowodowanego zmianami w diecie lub stanem zapalnym lekarz weterynarii może zalecić lekkostrawną dietę mdłą i leki wspomagające pracę jelit psa.

 

Leki mogą zawierać probiotyki, antybiotyki, leki zobojętniające lub inne leki.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego wychowanie szczeniaka jest takie trudne?

 

Leczenie odwodnienia.

Jeśli twój pies wydaje się być odwodniony, lekarz weterynarii może zalecić podawanie mu płynów. W przypadku łagodnego odwodnienia lekarz weterynarii może nawodnić psa i odesłać psa do domu w celu zapewnienia mu dalszej opieki.

 

W cięższych przypadkach konieczna może być dożylna terapia płynami, a także hospitalizacja w celu monitorowania i bardziej intensywnego wsparcia.

 

 

Co wywołuje krwawą biegunkę?

Stres, nagłe zmiany w diecie i nadpobudliwość wydają się być czynnikami predysponującymi, ale rzeczywista przyczyna tej choroby pozostaje nieznana. Uważa się, że pewną rolę odgrywa również bakteria zwana clostridium.

 

Krótko mówiąc, stan ten jest naprawdę kolejną zagadką medyczną i mogę odnieść się do dezorientacji i frustracji właściciela, kiedy pyta: tak, ale co właściwie to spowodowało?

 

Mniejsze psy wydają się mieć predyspozycje do krwawych biegunek, a należy zauważyć, że im mniejszy pies, tym bardziej niebezpieczny jest ten stan. Małe psy po prostu nie mają takich samych rezerw ustrojowych jak większe psy; nie potrzeba wiele biegunki, aby doszło u nich do poważnego odwodnienia.

 

 

Inne objawy.

Zwracaj uwagę na zmiany w apetycie, poziomie aktywności i nastawieniu twojego psa. Wymioty, biegunka, utrata apetytu, osłabienie, krew w moczu i trudności w oddychaniu mogą wskazywać na poważne schorzenia, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.

 

 

Co powinienem zrobić, jeśli zauważę krew w stolcu lub wymiocinach mojego psa?

W każdym przypadku krwawa biegunka lub wymioty jest nagły przypadek weterynaryjny, który może być śmiertelne, jeśli nie jest leczone, więc natychmiastowa opieka weterynaryjna będzie potrzebne.

 

Przy tak wielu możliwych przyczynach, od łagodnych po śmiertelne, najlepszym rozwiązaniem jest zabranie psa do lekarza weterynarii. Po przeprowadzeniu pełnego badania lekarz weterynarii prawdopodobnie będzie chciał pobrać próbkę kału.